Results 1 to 7 of 7

Thread: Foobar customize help

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Πύργος
    Posts
    1,338

    Default Foobar customize help

    OK, χωρίς να πέσουν ερωτήσεις παρακαλώ για τη χρήση τούτου του account, πήρα νέο PC, έβαλα windows για την ώρα επομένως ήθελα πράγματα που με είχαν καλομάθει στο ubuntu.

    Και έτσι χωρίς amarok και exaile καταλήξαμε σε foobar γιατί είδα κάτι customizations που είναι πανέμορφα. Ένα βασικά, το elegance. Και το βάζω και του αλλάζω 2-3 πραγματάκια που βρήκα αλλά καθότι δεν πολυσκαμπάζω, θέλω να κάνω 2 αλλαγές ακόμα.



    Όπως βλέπετε στην εικόνα, θέλω να βγάλω τη μαλακία πάνελ κάτω δεξιά που γράφει default και *FILTER*. Γενικά δεν έχω ανάγκη να βλέπω κάπου τα playlists, ή έστω αν τα βλέπω να μην είναι έτσι άσχημα και διαφορετικά με το λοιπό skin.

    Και δεύτερη αλλαγή είναι να αλλάξω τη μαλακία που μόλις κάνεις κλικ στο seek bar(εκεί κάτω από το artwork του album) δε δουλεύει αλλά σου αλλάζει κάπως το panel που γράφει τα στοιχεία του τραγουδιού.

    Δύσκολα θα βγάλει κανείς άκρη αν δεν έχει βάλει ο ίδιος το elegance και δεν το έχει πειράξει, τουλάχιστον εμένα μου φαίνεται βουνό ο κώδικάς του. Απλά λέω μην και.

    Θνξ ιν αντβάνς.

    ΥΓ: Φρεσκοστημένα xp, μην περιμένετε το πανέμορφο desktop ακόμα.

    EDIT: Τελικά κατάφερα να το κάνω να δουλέψει το seekbar. Με ένα ακόμα component και λίγη τύχη, δουλεύει τέλεια, τόσο στη μεγάλη έκδοση όσο και στη μίνι.

    Μόνο το άσπρο panel μου μένει τώρα, αλλά και να μην το βρω δε με πολυνοιάζει. Η μίνι έκδοση με τρικ στο background και hidetitlebar κάνει το foobar να μοιάζει με desklet άρα απλά πανέμορφο.
    213374U

  2. #2
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Pidgin σε xp; Είσαι κα8υστερημένος;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Πύργος
    Posts
    1,338

    Default

    Πάντα ον τόπικ.

    Ναι, pidgin και gimp και firefox και ότι έχω γενικά συνηθίσει να δουλεύω τόσο καιρό στο ubuntu. Και παράπονο ως τώρα δεν είχα κανένα στις 2 μέρες που δουλεύει.

    Για το foobar τώρα ξέρει κανείς;
    213374U

  4. #4
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Γιατί έβαλες xp; Για τα firewall;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Πύργος
    Posts
    1,338

    Default

    Για να δω το μεγαλείο της 8800 που πήρα.

    Και γενικά για να δω κανά παιχνίδι της προκοπής.

    Έστω λίγα γραφικά.

    Αρκετά πια με τα MUD.
    213374U

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bujumbura
    Posts
    184

    Default

    Με τι component το έφτιαξες αυτό το πάνελ?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Πύργος
    Posts
    1,338

    Default

    Όπως είπα δεν το έφτιαξα, έτοιμο το πήρα από εδώ και έβαλα όλα τα απαραίτητα components που μου έλεγε(+κάτι extra για το seekbar που είπα πως το διόρθωσα).

    Και όσο και αν προσπαθώ να δω με κάποιο τρόπο τον κώδικα πίσω από αυτό το panel, δεν μπορώ. Βασικά σε αντίθεση με όλα τα άλλα panels δεν έχει επιλογή settings για να δω τι φορτώνει και πως.

    Γενικά παραείναι μπέρδεμα να κάτσεις να ασχοληθείς από την αρχή με panels. Με columns μου φάνηκε πιο απλό, αλλά σίγουρα πιο άσχημο.
    213374U

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •