Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29

Thread: Το θρεντ που θα αλλάξει τον κόσμο.

  1. #1
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default Το θρεντ που θα αλλάξει τον κόσμο.

    Για πείτε στιγμές της καθημερινότητας σας ή μη καθημερινότητας σας που απολαμβάνετε πραγματικά το να ακούτε μουσική.

    Προσωπικά οι μόνοι τρόποι να χαρώ τη μουσική μου είναι : α) λίγο πριν τον ύπνο, ξάπλα και με κλειστά φώτα μέχρι να με πάρει ο ύπνος β) με παρέα γ) ενώ κάνω κάτι άλλο.

    Δυσκολεύομαι αφάνταστα να κάτσω απλά και να ακούσω ένα καινούριο δίσκο, εκτός κι αν μιλάμε για την περίπτωση α που είναι σκέτη απόλαυση όπως είπαμε. Ή έστω αν πρόκειται για καινούριο σιντί/βινύλιο πολυαγαπημένης μου μπάντας που αράζω και το ακούω και χαίρομαι και το χαϊδεύω και το αγαπώ.

    Δηλαδή αποκλείεται να αφοσιωθώ σε ένα ράντομ άλμπουμ που κατέβασα και να κάτσω να το ΝΙΩΣΩ κτλ

    Πόσο συχνά κάθεστε απλά να ακούσετε καινούρια μουσική; Πόσο απολαμβάνετε τη μουσική όταν σαπίζετε μπροστά από το πισί; Πόσα από τα 3.000 άλμπουμς που ακούτε τη μέρα και γαμάνε, γαμάνε και την επόμενη;

    Το τόπικ είναι προϊόν ρίαλ λάιφ συζήτησης προ ημερών και τονίζεται λίγο παραπάνω το "καινούρια μουσική" γιατί το ξεθάβινγκ κατά γενική ομολογία είναι άλλη φάση.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  2. #2
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    πριν τον υπνο....και με ακουστικα οταν παω να ταισω τα σκυλια στο Χτημα...γενικα με ακουστικα σε ταξιδια λεει

  3. #3
    Heldmorder rebelos's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    fuck the border
    Posts
    1,734

    Default

    Quote Originally Posted by Amnesiac. View Post
    γ) ενώ κάνω κάτι άλλο.
    αυτό
    και μου είχε φανεί πολύ περίεργο
    πως ενώ συγκεντρώνομαι σε κάτι
    ταυτόχρονα έχω το νού μου στη μουσική
    θυμάμαι άπειρα διαβάσματα μετά τις 12 πέρσι παρέα με Catharsis
    I knew the pass was the safest play that's why i chose to go with a run

  4. #4
    Κρι Κρι jack the ripper's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Everflow
    Posts
    8,435

    Default

    sinithws ta nea albums ta akouw enw xazeuw anousia sto net opote exw to myalo mou kyriws sto disko....

  5. #5
    Carlos the Dwarf Kelldorain's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Gordita Beach
    Posts
    5,419

    Default

    Quote Originally Posted by Amnesiac. View Post
    Δυσκολεύομαι αφάνταστα να κάτσω απλά και να ακούσω ένα καινούριο δίσκο, εκτός κι αν μιλάμε για την περίπτωση α που είναι σκέτη απόλαυση όπως είπαμε. Ή έστω αν πρόκειται για καινούριο σιντί/βινύλιο πολυαγαπημένης μου μπάντας που αράζω και το ακούω και χαίρομαι και το χαϊδεύω και το αγαπώ.
    Δηλαδή αποκλείεται να αφοσιωθώ σε ένα ράντομ άλμπουμ που κατέβασα και να κάτσω να το ΝΙΩΣΩ κτλ
    Αυτό ακριβώς έχω και 'γω. Συνήθως όταν ακούω μουσική, κάνω και κάτι άλλο παράλληλα (browsing κλπ), με αποτέλεσμα να θέλω αρκετά repeats για να έχω γνώμη. Στο θέμα, μου αρέσει πολύ να ακούω καινούρια πράγματα όταν βγαίνω για βόλτα/περπάτημα, κατά προτίμηση βραδάκι. Για τον ύπνο που γράψατε και οι 2 ως τώρα, προσωπικά δεν μπορώ να κοιμηθώ αν δεν έχει ησυχία και γενικά ένα τέταρτο-μισή ώρα πριν κοιμηθώ δεν κάνω απολύτως τίποτα

  6. #6
    Κρι Κρι jack the ripper's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Everflow
    Posts
    8,435

    Default

    wp ontws..kai se kana perpatima mexri na gyrisw spiti gamaei

  7. #7
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Ξέχασα το σημαντικότερο. Το δεύτερο σημαντικότερο μάλλον. Πουρνό πουρνό στο μετρό με ΧΙΕΒΙ μουσική για να δώσω ένα ουψ στον οργανισμό μου και βράδυ στο μετρό με πουστρίλες τύπου μάσιβ ατάκ.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  8. #8
    R+L=J funishment's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Magrathea
    Posts
    2,444

    Default

    Θα συμφωνήσω απείρως με το α.

    Ακούω καθημερινά γύρω στα 3-4 καινούρια άλμπουμ, αρρώστια, δεν μπορώ να το σταματήσω, και απλά αν δεν κάνουν κλικ-τσακ από την πρώτη ακρόαση, ρισάικολ μπιν. Πολλή μουσική, λίγος χρόνος, κρατάμε τα καλύτερα. Αν δεν σάπιζα τόσες ώρες στο πισί, πιθανότατα δεν θα άκουγα όλα αυτά τα αλμπούμια in the first place, οπότε καλά είμαι.

    Μετά υπάρχει και το κεφάλαιο ακουστικά. Άλλο πράγμα ρε παιδί μου ένα σιντί με ακουστικά. Οπότε έχουμε: ΜΜΜ-τρένα-βαπόρια-αερόπλανα-βάρκες-περπάτημα-τζόγκινγκ βρε αδερφέ, εκεί απολαμβάνεις στο μέγιστο τη μούζικα, καινούρια και παλιά.

    Και γενικά, νομίζω ότι αν δεν είσαι σε φάση χαλάρωσης και μονακσιάς δεν εκτιμάς σωστά καινούρια μουσική.

    Εἶναι τἄχα σωστό, να παριστάνῃς τό μικρό και κελαρύζον ποταμάκι, ὅταν ἔχῃς τόν Αμαζόνιο στό στῆθος σου καί μέσα στ' ἀρχίδια σου φωτιά;

  9. #9
    THRASHER Razor's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    ΧΑΡΙΛΑΟΥ ΑΡΕΑ ΘΡΑΣΕΡΣ
    Posts
    5,830

    Default

    ωραιο τοπικ

    κατ'αρχας ΠΑΝΤΑ την απολαμβανω και γουσταρω οταν θα ακουσω, επειδη ειναι καυτο ατσαλινο θρας που σου ανεβαζει την ψυχολογια και οχι μιζεριες με πιανακια και βιολια,λιιιιιγο παραπανω ομως γουστερνω οταν την ακουω σε διαφορα μαγαζια μεθυσμενος και κανω χεντμπανγκινκ και μοσινγκ με τους διασυρμους φιλους μου και μας κραζουν οι μαγαζατορες/θαμωνες
    ΣΠΙΝΤ ΜΕΤΑΛ ΧΛΕΠΕΣ ΣΤΟΥΣ ΜΠΟΥΛΗΔΕΣ ΤΟΥ ER

    ΟΥΖΟ-ΘΡΑΣ-ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ-ΣΑΜΑΤΑΣ

  10. #10
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    όταν κάνω διάδρομο στο gym, όταν κωλοβαράω ανούσια στο νετ, όταν κάνω κάτι "μηχανικά" στη δουλειά, στην οδήγηση...
    Rock or Nothing

  11. #11
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    kaluteri mousiki sto amaxi taxidia ktl kiets

    i otan spoudaz sthn patra
    pleon paparies

    pragmatika sto amaxi

    thumamai oi kaluteres kaules gia mousiki htan vradya pou den epaizan fraga alla mono ena mpoukali leuki jose cuervo
    ekana spitikes margarites kai akouga diskares me kleista fwta kai parea ta fwta ths gewrgiou
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  12. #12
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    1 ~> 3 ώρες τουλάχιστον τη μέρα σε λεωφορεία-μετρό-περπάτημα κλπ. ανακαλύπτω ό,τι να 'ναι.

    2 ~> το βράδυ ξάπλα διαβάζοντας (κατά προτίμηση κάτι βαρετό που να μη σε απορροφά)

    3 ~> ταξίδια (πλοίο κι αμάξι κατά κύριο λόγο)

    η επόμενη πρωτότυπη απάντηση από τον

  13. #13
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Ολα τα θρεντ του Αμνιζιακ για τη μουσικη ειναι εκτος απο το ιδιο πραγμα, και απειρως γκει. Ον τοπικ, εχει να κανει με τη διαθεση αποκλειστικα και μονο. Η ωρα της ημερας δεν παιζει ρολο, αλλα στατιστικα περισσοτερο το βραδυ. Το μερος δεν παιζει κανενα ρολο. Η ενταση παιζει λιγο ρολο, υπαρχει η χρυση τομη που ειναι αρκετα πιο δυνατα απο το μεσο ορο εδω μεσα πιστευω. Το ειδος παιζει πολυ μεγαλο ρολο επισης. Η νεα μου συνηθεια ειναι να φτιαχνω καθε μηνα 2 σιντακια με εμπιθριζ τα οποια και ονομαζω "March 2009" α και β για παραδειγμα, και αποτελουνται απο 5-10 δισκους το καθενα (αναλογα τη διαρκεια) που ακουω αυτην την εποχη, τα οποια και αρχειοθετω και μετα οταν ανατρεχω στα σιντακια αυτα θυμαμαι και τι εκανα τον συγκεκριμενο μηνα πανω κατω. Αυτοι οι 5-10 δισκοι βεβαια ειναι κραμα καινουριων ανηκουστων κυκλοφοριων, σχετικα καινουριων μισοακουσμενων και κανα δυο χιλιοακουσμενων για να υπαρχει η ασφαλης λυση αν βαριεμαι να ακουω νεες μαλακιες και απλα θελω να γουσταρω. Αυτα τα σιντακια χρησιμοποιουνται κατα 99% στο αυτοκινητο ε. Το προτεινω ανεπιφυλακτα.

  14. #14
    grafeiokraths
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    1,677

    Default

    Analogws

    a) Spiti metamesonuxtia me to katallilo ufos na sunodeuei to mood tis stigmis
    b) Dromos & mp3 player me XIEBY mousiki opws leei ki o thread starter
    c) Treno & mp3 player me to analogo taksidiariko uliko
    d) Anagnwsi muthistorimatos upo mousiki upokrousi
    e) Prin mas parei o upnos
    f) Anupopti stigmi. Ksafika prosexeis ena simeio ekei pou de to perimenes ki auto gamei ola ta parapanw

    Edit: H epilogi amaksi + akroasi neou motorhead ennoeitai kai synepws paraleipetai. Dokimasmeno kai petuximeno. To idio isxuei kai gia kalo thrash (p) + (c) amnesiac
    Last edited by Kalt; 18-03-2009 at 03:53.
    there is no stronger drug than reality

  15. #15
    Senior Member ~ladykiller~'s Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    a hole in the wall
    Posts
    4,499

    Default

    επειδή ζω με την αδερφή μου και επειδή μισή την μουσική που ακούω -ό,τι και αν είναι αυτή- και επειδή θέλω να την ακούω δυνατά, οι ώρες που ακούω είναι από το πρωί μέχρι τις 9 το βράδυ πάνω κάτω.

    λατρεύω μουσική όταν είμαι στα ΜΜΜ ή όταν ρίχνω τρικλοποδιές σε αυτούς που περπατάνε στις κυλιώμενες, με τις πατερίτσες.

    αλλά αυτό που στάνταρ κάνω είναι ζωγραφική/γράψιμο μετα μουσικής.
    όσο να πεις, ένας στοίχος βοηθάει και στην έμπνευση.

    edit: κολλημένη στην κίνηση να βάζω καφρίλες και να κάνω γκριμάτσες στους άλλους οδηγούς

    satan was a lez

Similar Threads

  1. Replies: 204
    Last Post: 09-12-2010, 17:34
  2. Replies: 8
    Last Post: 28-01-2009, 16:34
  3. Replies: 26
    Last Post: 18-04-2006, 13:44
  4. Replies: 41
    Last Post: 08-12-2005, 20:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •