Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26

Thread: εκκλησία και φιλανθρωπία

  1. #1
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default εκκλησία και φιλανθρωπία

    με αφορμή την ακόλουθη επιστολή που δημοσιεύτηκε σε τοπικό περιοδικό:

    Βοήθειά σας, η Αγία Γραφή
    Η Ελληνορθόδοξη Αρχιεπισκοπή Αμερικής με ανακοίνωσή της, η οποία δημοσιεύτηκε στον Εθνικό Κήρυκα της Νέας Υόρκης την Πέμπτη 17 Ιανοαρίου του 2008 κάνει γνωστό ότι αποφάσισε να προσφέρει εντελώς δωρεάν - χωρίς χρέωση αναφέρεται στην ανακοίνωση - στους πυρόπληκτους της Ελλάδας. από μία Αγία Γραφή. Να ευχηθώ βοήθειά τους. Τι άλλο μπορώ να πω;

    [...]

    Πλούσιοι και φτωχοί, μικροί και μεγάλοι, έδωσαν εκείνο, που ο καθ΄ένας μπορούσε. Άρχισαν να συγκεντρώνονται κάποια ποσά όχι μόνο από αυτούς που είχαν αλλά και από το υστέρημα των φτωχών. Γιά κάποιους ανεξήγητους λόγους η Αρχιεπισκοπή απαίτησε τότε να τεθεί επί κεφαλής αυτών των εράνων κάτι που το κατάφερε και τα χρήματα συγκεντρώθηκαν στο Ειδικό Ταμείο της. Περίπου 4.000.000 δολλάρια είναι το ποσόν που αυτή τη στιγμή κανείς δεν ξέρει που βρίσκεται, κανείς δεν ξέρει ποιός το διακινεί, κανείς δεν ξέρει ποιός καρπούται τους τόκους, κανείς δεν ξέρει ποιά θα είναι η τύχη αυτών των χρημάτων.

    [...]
    διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά η φιλανθρωπία δεν είναι ένας από τους βασικούς, αν όχι ο βασικότερος σύμφωνα με τα λεγόμενα του χριστούλη, λόγους ύπαρξης του θεσμού αυτού? τα τελευταία 2000 χρόνια, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων, επιτελεί αυτό το λειτούργημα? Σίγουρα, πάντως, το διατυμπανίζει με κάθε ευκαιρία.
    Rock or Nothing

  2. #2
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    μεσα σε ενα μηνα εχω δει παπα με audi a4 quatro turbo καινουργιο και κατι αλλους σε ενα καινουργιο range rover που κανει καμια 120 αρα χιλιαδες ευρο...
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  3. #3
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Το πρόβλημα είναι πως δεν ελέγχονται τα φορολογικά στοιχεία της Εκκλησίας, όπως ελέγχονται ιδιωτικών οργανισμών. Τα χρήματα μπορούν να χαθούν σε οποιαδήποτε τσέπη χωρίς να γίνει ποτέ κανένας έλεγχος.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  4. #4
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Πρέπει να αρχίσουμε να καίμε εκκλησίες σαν τον Βίκερνες λέω εγω.
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  5. #5
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    κι επίσης μου τη δίνει όταν βλέπω εράνους (και κάτι γιαγιάδες να πηγαίνουν και να δίνουν και λεφτά) για να χτιστούν νέες εκκλησίες με το πρόσχημα ότι δεν υπάρχουν λεφτά! Υπάρχει μεγαλύτερη κοροϊδία από αυτό; Η εκκλησία δεν έχει λεφτά; Ή μήπως απλά τα "διαθέτει" αλλού; Ή μήπως απλά δεν τα διαθέτει "πουθενά" και απλά τσεπώνουν τόκους όσοι διαχειρίζονται την περιουσία της;
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  6. #6
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Προφανώς και τα διαχειρίζοντε ρε κάποιοι, πλάκα μου κάνετε? Τα αυτοκίνητα της αρχιεπισκοπής τα έχετε δεί? Το αυτοκίνητο που πήγε τον Χριστόδουλο στο αεροδρόμιο το είχατε δεί? VW Phaeton, 167.000 ευρώ, και το συγκεκριμένο δεν νομίζω να ήταν το οικονομικό μοντέλο (μέχρι 6.000 cc - 420 hp).
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  7. #7
    Defunct Economist
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Skåne Θρησκεία Ανεξαρτησία
    Posts
    6,135

    Default

    Kremasma stous papades, dimeusi tis periousias tis ekklisias kai ekxorisi tis se alvanous metanastes, afto xreiazetai
    Practical men, who believe themselves to be quite exempt from any intellectual influences, are usually the slaves of some defunct economist.
    J. M. Keynes.

  8. #8

    Default

    εγώ λέω να τη διαθέσουμε όλη σε έλληνες κατοίκους της σουηδίας!

    ή στον αγώνα!!!! (τον επαναστατικό)

    ή στον Τζίγγερ

    ή στην ανακαίνιση της ΑγιαΣοφιάς!

    !!!!

  9. #9
    πελοπ/σιακή λέρα attila's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    στον αριστερισμο της παρθενου
    Posts
    4,222

    Default

    μετα την επαναστσταση θα ξεφορτωθουμε τους τραγους και θα απαλλοτριωσουμε τα χρυσαφικα τους

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,835

    Default

    Quote Originally Posted by freak brother
    μεσα σε ενα μηνα εχω δει παπα με audi a4 quatro turbo καινουργιο και κατι αλλους σε ενα καινουργιο range rover που κανει καμια 120 αρα χιλιαδες ευρο...
    Καλά τα λες. Είχα κάποτε στο γυμνάσιο ένα συμμαθητή που ο πατέρας του ήταν παπάς και μου έλεγε ότι έχει 2 Μερσέντες και 4 Πεζό. Αντιλαμβάνεστε...

    Αττίλα πότε θα γίνει η επανάσταση? Να ξέρω δηλαδής να είμαι προετοιμασμένος

  11. #11
    Ημικρανία ang69's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Howondaland
    Posts
    2,782

    Default

    Όταν δεις κόσμο στους δρόμους να φοράει μίτρες και χρυσούς σταυρούς 50εκ. έκαστος και να πλακώνεται στο ξύλο με χρυσά σκήπτρα να ξέρεις ότι θα έχει ξεκινήσει!

    Επίσης ο φίλος σου μπορεί να έλεγε και ψέματα για να κάνει τον καμπόσο ε.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,835

    Default

    Όχι αλήθεια έλεγε! Όταν πέρναμε βαθμούς τον είχα δει με το ράσο να μιλάει σε καθηγητές! Παπάδες ΜΟΥΝΟΠΑΝΑ.

  13. #13
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Έλα τώρα, δε μπορεί να είναι τόσο ίβολ ο κάρχαρτ.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,835

    Default

    Που κολλάει ο κάρχαρτ

  15. #15
    Ημικρανία ang69's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Howondaland
    Posts
    2,782

    Default

    Δεν εννοώ ότι μπορεί να έλεγε ψέματα για τον παπά πατέρα!

Similar Threads

  1. εκκλησία και δεξιά
    By Raven Lord in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 96
    Last Post: 29-01-2019, 19:30
  2. Replies: 143
    Last Post: 26-04-2013, 15:40
  3. play.com και προπληρωμένες και debitcards
    By rincewind2k in forum General Discussion
    Replies: 18
    Last Post: 20-10-2008, 23:56
  4. Replies: 26
    Last Post: 16-07-2007, 21:21
  5. Replies: 12
    Last Post: 27-02-2005, 04:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •