Page 1 of 18 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 257

Thread: Στρουκτουραλισμος και η δομική ρίζα του π

  1. #1

    Default

    Ωστόσο υπήρξα ολοκληρωτικά σοβαρός στον διαχωρισμό περι των δύο δομικών απόψεων
    Δεν ξέρεις για τι πράγμα μιλάς.

    Αυτό το "8α τα πούμε και αλλιώς" με ταλανίζει, μήπως είσαι μαχαιροβγάλτης;;;
    Θυμήσου να με ρωτήσεις ξανά.

    Στο πραγματικά on topic του πράγματος, δεν με ενδιαφέρει πως λέγονται οι locust. Το noise rock "ακαδημαϊκά" (δημοσιογραφικά δηλαδή και εντελώς συγκυριακά) νομίζω πως έχει να κάνει με αυτό που περιέγραψε ο μαρίλλιος, sonic youth και έπειτα melt banana, boredoms κλπ.
    Μπράβο, όταν νομίζεις τα πας καλλίτερα. Εκτιμώ την απότομη στροφή προς την μετριοπάθεια και την καταφυγή προς την wikipedia, ελπίζω να κρατήσει.

  2. #2
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by Helm
    Ωστόσο υπήρξα ολοκληρωτικά σοβαρός στον διαχωρισμό περι των δύο δομικών απόψεων
    Δεν ξέρεις για τι πράγμα μιλάς.
    Αλή8εια; Για τι πράγμα μιλάμε;

  3. #3

    Default

    Το 'structure' όταν μιλάω για μουσική δομή δεν αναφέρεται στον Στρουκτουραλισμό τον οποίον έτρεξες να βρεις στην wikipedia, όταν εμβρόντητος ήρθες αντιμέτωπος με τον όρο για πρώτη φορά προχτές, φαταλιστικά. Αναφέρεται κυριολεκτικά, στην δομή μιας μουσικής, η οποία μπορεί αν κάποιος ενδιαφέρεται να ακολουθήσει τον συλλογισμό μου να χωριστεί στην μικροδομή (την υφή του ήχου που διαλέγει κανείς να χρησιμοποιήσει), μεσοδομή = την στενή μελωδική αλλά όχι αρμονική (αν και συζητιέται) επιλογή του υλικού, δηλαδή τις γραμμικές μουσικές φράσεις που παίζονται και τέλος την μακροδομή, δηλαδή τις επιλογές που διέπουν την σχέση των φράσεων σε πιο συνολικό συνδυασμό.

    Ψάξε πάντως και για στρουκτουραλισμό αφού το άνοιξες το tab, θα σου φανεί ενδιαφέρον χώρος, ειδικά δε άμα το προσεγγίσεις όσο υπομονετικά χρειάζεται για να μην τρέξεις να με πληροφορήσεις αν 'είσαι' ή 'δεν είσαι' με αυτή την ποδοσφαιρική ομάδα ή την άλλη, αυτή την εβδομάδα, αστεία, σοβαρά για πλάκα ή για χιούμορ.

  4. #4
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Δεν μου αρέσει να με υποτιμούν άγαρμπα, όπως δεν μου αρέσει και να κάνω επίδειξη, ειδικά σε ζητήματα που είναι τόσο λεπτά και που και εγώ αλλά και άλλοι 8α ήταν καλό να είμαστε πιο εγκρατείς μέσα στον φαταλισμό του σκαλπ μας.

    Παρ' όλα αυτά αφού το πιάσαμε και αφού εγώ σε προκάλεσα ας το κουβεντιάσομε, για καλό 8α είναι. Πίανουμε λοιπόν τυχαία (καλά όχι και τόσο αλλά άλλα λόγια να αγαπιόμαστε) τη wikipedia απ' το ράφι και πετυχαίνουμε ένα ωραίο εισαγωγικό δίτομο, φιλοσοφία του σατελιέ -καλός άν8ρωπος-, δεύτερος τόμος, σελίς 670:

    [..] Είναι σωστό να 8εωρείται η γλωσσολογία ως πηγή του στρουκτουραλισμού, όχι μόνο ο Saussure αλλά και η σχολή της Μόσχας, η σχολή της Πράγας. Και αν κατόπιν ο στρουκτουραλισμός επεκτείνεται σε άλλα πεδία, αυτή τη φορά δεν έχουμε να κάνουμε με αναλογία, δεν πρόκειτα απλά για την εισαγωγή με8όδων "ισοδύναμων" με εκείνες που αρχικά είχαν επιτύχει στην ανάλυση της γλώσσας. Στην πραγματικότητα δομή υπάρχει μόνο σε ό,τι είναι γλώσσα, έστω και αν είναι μια γλώσσα εσωτερική ή και μη λεκτική. Δεν υπάρχει δομή του ασυνείδητου παρα στο μέτρο που το ασυνείδητο μιλάει και είναι γλώσσα. Δεν υπάρχει δομή των σωμάτων παρα στο μέτρο που τα σώματα λογίζονται οτι μιλούν μια γλώσσα που είναι εκείνη των συμπτωμάτων. Τα ίδια τα πράγματα έχουν δομή μόνο κα8όσον μιλούν μια σιωπηλή γλώσσα, τη γλώσσα των σημείων. Έτσι η ερώτση "τι είναι ο στρουκτουραλισμός" μετασχηματίζεται ακόμα πιο πολύ - 8α πρέπει μάλλον ρωτήσουμε: πως αναγνωρίζουμε εκείνους που αποκαλούμε στρουκτουραλιστές; Και τι αναγνωρίζουν αυτοί οι ίδιοι; Η αλή8εια είναι οτι αναγνωρίζουμε ορατά τους αν8ρώπους μονάχα απο τα ορατά και ασυναίσ8ητα πράγματα που εκείνοι αναγνωρίζουν με τον τρόπο τους. Πως ενεργούν οι στρουκτουραλιστές για να αναγνωρίσουν μια γλώσσα σε κάτι, την ιδιάζουσα γλώσσα ενός τομέα; Τι ξαναβρίσκουν σε αυτόν τον τομέα; [..]
    Ποιός τα λέγει όλα αυτά, o jarzombek; όχι, τα λέγει ο ζιλ ντελέζ, deleuze γράφεται, σημαντικός τύπος, ψάχτο στο wiki να γουστάρεις. Μα8αίνουμε λοιπόν αρχικά οτι, έστω και ασυνείδητα όπως μαντεύω οτι λες, για να περιγράψεις τις προσλαμβάνουσες σου απο τη μουσική έδρασες δομικά. Φυσικά όπως μας λέει και ο γιαλατζί, ο saussure και ο λεβι-στρος όταν πρωτοσκεφτόντουσαν τον όρο (τον στρουκτουραλισμό, ναι), αυτός αφορούσε γλωσσολογικά ή και κοινωνιολογικά εδάφη, πως 8α μπορούσαμε να περάσουμε σε μια δομική αντίληψη της μουσικής; Εκεί λοιπόν απάνω η ιστορική πραγματικότητα μας βοη8ά. Διάφοροι μεταγενέστεροι του γλωσσολογικού στρουκτουραλισμού επιχείρησαν να εφαρμόσουν την δομική "με8οδολογία" και σε άλλα χωράφια, στηριζόμενοι σε μερικά βασικά κριτήρια και ίσως αναπτύσσοντας τα ανάλογα τα εδάφη. Τα αποτελέσματα και τα συμπεράσματα διαφέρουν ανάλογα την περίπτωση και τον εκάστοτε δομιστή. Δυστυχώς για μένα και την επίδειξη που 8α μπορούσα να κάνω η βιβλιογραφία μου με βοη8ά μόνο στα χωράφια της κοινωνιολογίας και της ψυχολογίας και μάλιστα στον στενό χώρο της μαρξιστικής δομικής επανερμηνείας. Έτσι στο πόλιτικς 8α μπορούσαμε να κάνουμε ενδιαφέρουσες κουβέντες για τον δομισμό του αλτουσέρ, του λακαν και του πουλατζά, του μηλιού ακόμη και της ρόζας και αν το χοντρύνουμε και του αντόρνο ή του μαρκούζε. Αμα 8ες πέρνα καμια βόλτα αν σε ενδιαφέρει το ζήτημα!!!

    Απο κει και πέρα κατέχω χοντρικά πως 8α μπορούσαμε να τοπο8ετη8ούμε στρουκτουραλιστικά πάνω στο technothrash ή στους locust όμως για να είμαι ειλικρινής δεν έχω τις κατάλληλες βάσεις για να επιχειρήσω μια τέτοια μουσικολογική τοπο8έτηση (γι' αυτό και απλώς ειρωνεύομαι σε ό,τι αφορά του λοκαστ). Άλλωστε όπως σου είπα και προηγουμένως δεν είμαι καν δομιστής και δεν ντρέπομαι και πολύ γιατι γηπεδικά αντιλαμβάνομαι τα πράγματα σαν ένας απλός πιουρίστας διαλεκτικός υλιστής. Ταυτόχρονα όμως νομίζω οτι ολοκληρωτικά κανείς σε αυτό το φόρουμ δε 8α ενδιαφερόταν να διαβάσει μια τέτοια δομική ανάλυση ειδικά όταν μιλάμε για κάτι τόσο ωμό και σβέλτο όπως το χεβιμέταλ ή κάτι τόσο σάπιο όπως οι λοκαστ. Και εδώ έρχεται η διαφορά μας και ο λόγος που απο την αρχή σε έκοψα για ψιλομαλάκα. Είναι γιατί παρότι φαίνεται να κατέχεις πραγματικά πολύ μπάλα πάνω στο χεβιμέταλ και όχι μόνο, δεν παραλείπεις να κάνεις την μαλακισμένη επίδειξη του ακαδημαϊκού ινστρουκτορίσκου που γράφει το editorial του hammer. Εκεί πάνω κολλάνε όλα τα "φαταλιστικά" και "μακροστρουκτουραλιστικά" και τα "απότοκα του ψυχαναγκασμού του ασ8ενή", τα "καλλίτερα" (το οποίο btw δεν είναι κα8αρεύουσ, είναι λά8ος, μη το πολυχρησιμοποιείς έστω και σα gimmick) και όλος αυτός ο ασύδωτος βερμπαλισμός που πετάς σε κά8ε σου ποστ και με αφορμή αυτό σε ειρωνεύομαι.

    Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει καν να αντιμετωπίσω με δομική ανάλυση οποιοδήποτε χεβιμέταλ δίσκο αλλά απο τη στιγμή που εσύ αποφασίζεις να το κάνεις τουλάχιστον μά8ε οτι απέναντι σου δεν βρίσκονται απαραιτήτως κρετίνοι. Αυτά. Και αν ποτέ βρε8ούμε στον ίδιο χώρο μην παραλείψεις να περάσεις να στα εξηγήσω και απο κοντά.

  5. #5

    Default

    Λοιπόν με όλη την καλή διάθεση απόψε άκου:

    Quote Originally Posted by ikonoklast
    Δεν μου αρέσει να με υποτιμούν άγαρμπα
    Αυτό που σου αρέσει είναι να σου δίνω σημασία. Με κυνηγάς από θρεντ σε θρεντ επειδή θέλεις να παίξεις μαζί μου. ίσως δεν βρίσκεις κανέναν πιο αξιόλογο αυτή την περίοδο εδώ μέσα, κάτι τέτοιο. Αλλα είσαι άγαρμπος. Οι ερωτικές σου εκκλήσεις είναι άτσαλες. Δεν θέλω να σε προσβάλλω, ούτε είχα σκοπό να σου τα πω αυτά τα πράγματα δημόσια και αν είχες λίγο διαλεκτικό τσαγανό θα με έπαιρνες τηλέφωνο την πρώτη φορά που σου το ζήτησα και θα το είχαμε λύσει ανθρωπινά. Έστω λοιπόν ότι δεν ξέρεις πως να τα κανείς αυτά τα πράγματα ανθρωπινά, ότι δεν έχεις ξανασυναντήσει άνθρωπο στο ίντερνετ, ότι με εχεις ερωτευτεί, δεκτό.

    Αν αναρωτιέσαι γιατί σε υποτιμώ - που σε υποτίμησα - είναι επειδή ανεξάρτητα από όποια γνώση μπορεί να έχεις σε ζητήματα φιλοσοφίας ή γλωσσολογίας ή σε ο,τι καταπιάνεσαι, δεν έχεις το ήθος το οποίο ακολουθεί την ζύμωση. Δεν έχεις την βασική ανθρωπιά που απαιτείται για να μην αντιμετωπίζεις τον ερωτα σου σαν κατι αλλο απο μια σειρα ιντερνετικων κλισε. Προσπαθώ να θυμίζω στον εαυτό μου ότι πιθανότατα είσαι μια χαρά άνθρωπος κατά τα αλλά, όταν δεν είσαι ένας ιντερνετικος μπουνταλάς που μου θάβει το ραβασάκι στον λαιμό μπας και δεν τον προσέξω μέσα στο βιβλίο του Κούντερα που θα μου χάριζε σύμφωνα με το σχέδιο Β, είσαι οκ τύπος. Αλλά το κάνεις δύσκολο. Είμαι ο πρώτος σου έρωτας και δεν ξέρεις πως να φερθείς, και εγώ είμαι τόσο μα τόσο μακριά από αυτό το παλιό κλισέ που σχεδόν το έχω ξεχάσει. Αλλα δεν πειράζει, θα σε βοηθήσω. Δεν θέλω να σε νικήσω, ούτε να σε γαμήσω (sorry), θα σε βοηθήσω. Δεν σε ειρωνεύομαι, θα σε βοηθήσω. Ξύπνα πρωί και πιες τον καφέ σου και διάβασε, επειδή αυτά στο ιντερνετ δεν γίνονται συχνά.


    Εχεις πράγματα να μου πεις και θέλεις την απάντησή μου. Αν σταμάταγες την ειρωνεία από την αρχή θα είχες αυτό που ήθελες. Οι γονείς σου έχουν δίκιο, η ευγένεια είναι σημαντική και κερδίζει πολλά πράγματα και δεν χρειάζεται - ούτε το απαγορεύει - να είσαι διαλεκτικός υλιστής για να είσαι ευγενικός. Οχι, δεν είναι γραφικοί, ξέρουν τι λένε. Χρειάζεται απλά να έχεις φάει τα μούτρα σου μερικές φορές για να καταλάβεις ότι τα passive-agressive κόλπα πιάνουν σε 13χρονα κορίτσια. Τα έκανα και εγώ σε 13χρονα κορίτσια όταν ήμουν 13 και δεν είμαι υπερήφανος, όπως δεν είμαι και 13 πια. Και εσύ με αγαπάς. Να είσαι πιο ευγενικός και θα έχεις αυτό που θελεις. Δεν 'βαριέσαι' να είσαι ευγενικός, έτσι δεν είναι? Αν ναι, αυτη είναι η μόνη διαφορά μας. Ξέρω και εγώ για στρουκτουραλισμό και διαλεκτική θεωρία και είμαι και εγώ αριστερός μπλα μπλα μπλα. Είμαι επίσης και συναισθηματικά έτοιμος να μην προσπαθώ να κατατροπώσω ανθρώπους στο ιντερνετ επειδή δεν μου κάθισαν.

    Όσα περισσότερα ξέρεις για τον στρουκτουραλισμό και συνεχίζεις να συμπεριφέρεσαι σαν αγροίκος, τόσο χειρότερα. Και ενώ αυτό (το να είσαι αγροίκος) στο ίντερνετ είναι πολύ σύνηθες δεν το κάνει λιγότερο στενόχωρο. Από την άλλη σου δίνω το ότι ίσως σου είναι απαραίτητη η αρένα για να ακονίσεις τα δόντια σου μια σταλιά εντάξει, το έχω κάνει και εγώ. Αλλά θα βρεις πολλούς έτοιμους να σε πούνε μαλακά στο μαλακά, παίξε με αυτούς. Εγώ το απέφυγα, δεν θα έχω κάποιο λόγο? Πρέπει σώνει και καλά να με αρπάξεις από τον λαιμό και να μου πεις πόσο με αγαπάς? Δεν μπορεί για δυο καλοκαίρια να είναι η αγάπη σου σιωπηλή? Σου υπόσχομαι ότι μετά από αυτά τα δυο καλοκαιριά θα σου έχει περάσει, δεν θα σου κάνω πια, θα με καταλαβαίνεις θα με έχεις ξεπεράσει, θα είσαι εγώ.

    Με τον Σατελιε δεν θα κάνω διάλογο, δεν είναι στην συζήτησή μας όσο και αν με πικάρει να το πιάσω το quote σου (επειδή έχει ενδιαφέρον και θέλω να παίξω με αυτό, με απασχολεί!). Θα μιλήσουμε για αυτά που βγαίνουν από το δικό σου το στόμα μονο. Οταν έχουμε καθαρίσει με αυτά, μπορούμε να μιλήσουμε και για στρουκτουραλισμό.

    Δυστυχώς για μένα και την επίδειξη που 8α μπορούσα να κάνω
    Δεν χρειάζεται να προστατεύεις προκαταβολικά τον εαυτό σου από την χλεύη μου, δεν θα σου επιτεθώ. Αυτά που λες είναι όλα ενδιαφέροντα και άξια επίπεδης συζήτησης. Όσο ξέρεις για τι πράγμα μιλάς και δεν προσπαθείς απλά πιάνοντας άκρες φαταλισμού, powerviolence κλπ για να με κάνεις να σου χαμογελάσω γληκά, έτσι είναι. Αλλα δεν είναι αυτή η συζήτησή μας. Η συζήτηση είναι ότι είσαι αδέξιος εραστής.

    Έτσι στο πόλιτικς 8α μπορούσαμε να κάνουμε ενδιαφέρουσες κουβέντες για τον δομισμό του αλτουσέρ, του λακαν και του πουλατζά, του μηλιού ακόμη και της ρόζας και αν το χοντρύνουμε και του αντόρνο ή του μαρκούζε. Αμα 8ες πέρνα καμια βόλτα αν σε ενδιαφέρει το ζήτημα!!!
    Αν είχες υπάρξει ευγενικός και κύριος θα έμπαινα στο book club σου που τόσο ευγενικά με προσκαλείς να εισέλθω μέσα στο ζεστό βελούδινο κήπο του, αλλά τώρα? Τώρα τι θα γίνει που με έχεις βρίσει και κοροϊδέψει και δεν έχω δεχτεί την θέση της βιασμένης στο διπλό-ποδήλατο-έρωτα μας, επειδή είμαι πιο υπερήφανος, πιο άνθρωπος από εσένα? Δεν μπορείς παρά να με ερωτευτείς παραπάνω, το ξέρω, και το ότι το ξέρεις ότι το ξερω σε οδηγεί ακόμα βαθύτερα. Θα κινηθείς ακόμα πιο έντονα μακριά μου (επειδή το κοντά θα παραήταν ευθές) και θα με γελοιοποιήσεις κιάλλο. Και εγώ δεν μπορώ παρά να σου ζητήσω ξανά και ξανά να μην με βρίζεις επειδή είναι αγενές και δεν αξίζω τέτοια συμπεριφορά.

    Θα σου το ζητήσω εδώ, θα σου το ζητήσω και από πιο κοντά. Θα σου το ζητήσω και από κοντύτερα, και εσύ θα με απογοητεύεις ξανά και ξανά? Ελπίζω όχι. Γιατί να με στενοχωρείς έτσι? Για αυτό με γνώρισες, για να με στενοχωρείς? Θα αναγκαστώ να γίνω χειρότερος από ο,τι είμαι για εσένα, να σκληρύνω και να γίνω λιγότερο άνθρωπος, αυτό θες? Για αυτό είσαι έτσι, για να δεις πόσο θέλω για να σε βρίσω? Μα δεν θέλω να σε βρίσω, ούτε καν σε ξέρω! Ξέρω μόνο τον έρωτά σου, αλλά το όνομα σου δεν το ξέρω ακόμα και εσύ βιάστηκες τόσο πολύ να με πεις Τηλέμαχο. Ξέρεις που μένω? Ξέρεις τι έχω κάνει στην ζωή μου ως τώρα? Ξέρεις ποιους αγάπησα πριν εμφανιστείς εσύ και τι μου έμαθαν? Με ντρέπεσαι, πίσω από την ιντερνετικη βεντάλια σου, ποτισμένη στο άρωμα των παλιών βιβλίων, μεταξύ του Αλτουσέρ και του Λακάν αποστηθίζεις.

    Δώσε του δυο καλοκαίρια μόνο και ο Λακάν δεν θα έχει σημασία πια. Η ευγένεια θα έχει, επειδή θα την χρειαστείς για να πλησιάσεις αυτό που από πάντα αγαπούσες αλλά δεν ήξερες πως: τους πραγματικούς ανθρωπους.

    δεν ντρέπομαι και πολύ γιατι γηπεδικά αντιλαμβάνομαι τα πράγματα σαν ένας απλός πιουρίστας διαλεκτικός υλιστής.
    Θα σου περάσει.

    Ταυτόχρονα όμως νομίζω οτι ολοκληρωτικά κανείς σε αυτό το φόρουμ δε 8α ενδιαφερόταν να διαβάσει μια τέτοια δομική ανάλυση ειδικά όταν μιλάμε για κάτι τόσο ωμό και σβέλτο όπως το χεβιμέταλ ή κάτι τόσο σάπιο όπως οι λοκαστ.
    ίσως έχεις δίκιο. Εγώ προσπαθώ άλλα πράγματα από εσένα εδώ, και έχω τόσα ωραία να μοιραστώ και αλλά τόσα πιθανώς, δεν λέω σίγουρα! να μου χαρίσουν άλλοι εδώ, γιατί μου το χαλάς? Επειδή με αγαπάς? Αν με αγαπούσες πιο ήσυχα μόνο.

    Και εδώ έρχεται η διαφορά μας και ο λόγος που απο την αρχή σε έκοψα για ψιλομαλάκα.
    Είδες πόσο άδικο είχες? Δεν είμαι αδύναμος, είμαι μερικές φάσεις πιο μπροστά σου, το έχω νικήσει μέσα μου αυτό το σύνδρομο, να βρίσκω μαλάκες μπροστά μου συνέχεια και να το θεωρώ άξιο λόγου το να τους πω πόσο μαλάκες είναι. Δώσε του δυο καλοκαιριά και θα συμφωνήσεις με τον εαυτό σου και εσύ.

    Είναι γιατί παρότι φαίνεται να κατέχεις πραγματικά πολύ μπάλα πάνω στο χεβιμέταλ και όχι μόνο
    Βλέπεις πόσο όχι μόνο? Δεν αγαπάς άδικα ρε ikonoklast, καλό ήταν το προαίσθημά σου, αλλά αγαπάς άσχημα. Και τώρα μετά από τόσο ξύλο που μου έπαιξες δεν γίνεται να είμαστε μαζί επειδή δεν είμαι καμιά ενοχική βιασμένη, είμαι περισσότερος σου. Χάνεις τις ευκαιρίες σου για μαλακίες.

    δεν παραλείπεις να κάνεις την μαλακισμένη επίδειξη του ακαδημαϊκού ινστρουκτορίσκου που γράφει το editorial του hammer.
    Σε μια άλλη πτυχή της κυματομορφής πριν πεις αυτά τα χαριτωμένα είχες περιμένει να με γνωρίσεις κάπου καλλίτερα, περισσότερο, και να δεις ότι μιλάω όπως γράφω, και γράφω έτσι επειδή έτσι μιλάω και σκέφτομαι - που σαν γνώστης γλωσσολογίας ξέρεις ότι είναι αν όχι αδύνατο εξαιρετικά κουραστικό να το χαζέψω για να μην φαίνομαι επιτηδευμένος, μάλιστα το άκρο της επιτήδευσης είναι να μιλάω σαν χαζός για να με καταλαβαίνουν χαζοί. Αυτό (το ότι τα ξέρω αυτά και συνειδητά φέρομαι) είναι ξεκάθαρο ΣΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΜΟΥ ΠΑΝΩ, επειδή είμαι άνθρωπος ολόκληρος και όχι ένα όνομα στο ίντερνετ. Πολλοι που με αγάπησαν πριν από εσένα χρειάστηκαν 30 λεπτά να μιλήσουν μαζί μου στην πραγματική ζωή έξω για να ακούσω τα χαριτωμένα κλασσικά 'ρε φαίνεσαι προσποιητός μαλάκας στο ίντερνετ αλλά δεν είσαι τελικά!'.

    Εσυ όμως δεν έχεις ξαναγνωρίσει κάποιον που να είναι σαν κι εμένα και να μην απογοητεύει οικτρά στο τέρμα. Δεν έχεις ξαναερωτευτεί, ίσως είναι η πρώτη φορά που βλέπεις κάποιον καλλίτερο σου.

    (το οποίο btw δεν είναι κα8αρεύουσ, είναι λά8ος, μη το πολυχρησιμοποιείς έστω και σα gimmick)
    Αυτό είναι το δώρο σου? Δεν είναι κρίμα? Τα ελληνικά μου δεν είναι αυτά που θες. Τι να πω.

    και όλος αυτός ο ασύδωτος βερμπαλισμός που πετάς σε κά8ε σου ποστ και με αφορμή αυτό σε ειρωνεύομαι.
    Εντάξει, ikonoklast, σε καταλαβαίνω λίγο. Είσαι ξεκάθαρος. Το γιατί με ειρωνεύεσαι είναι μπροστά μου. Το ότι είναι λάθος να το κανείς το βλέπεις και εσύ? Πόσο πρέπει να σε παρακαλέσω να μην? Δεν μπορώ να κάνω τίποτε άλλο χωρίς να γίνω πραγματικά χειρότερος.

    Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει καν να αντιμετωπίσω με δομική ανάλυση οποιοδήποτε χεβιμέταλ δίσκο
    Μα ναι, δεν σε ενδιαφέρει το χέβι μέταλ, σε ενδιαφέρω εγώ. Αλλά εμένα με ενδιαφέρει το χέβι μέταλ, όχι εσύ. Δεν μπορούν να συμβιβαστούν αυτά τα πράγματα. Δεν ήρθα εδώ για να με αγαπήσεις, ήρθα να μιλήσω για χέβι μέταλ. Ισως πρέπει να με αγνοήσεις και ο πόνος θα περάσει. Αν δεν μπορείς έστω το εξης: άρχισε να σε ενδιαφέρει λίγο το χέβι μέταλ και θα αρχίσω και εγώ να ασχολούμαι μαζί σου λίγο παραπάνω, ανθρωπινά, εντάξει? Καλό θα σου κάνει να μάθεις και δυο πράγματα για το γίνεται πίσω από τα κλισέ που νομίζεις ότι είναι το χέβι μέταλ, και καλό θα μου κάνει να αντέχω το πόσο πίσω είσαι.

    αλλά απο τη στιγμή που εσύ αποφασίζεις να το κάνεις τουλάχιστον μά8ε οτι απέναντι σου δεν βρίσκονται απαραιτήτως κρετίνοι.
    Δεν νομίζω ότι είσαι κρετίνος, με συγχωρείς αν σου έδωσα αυτή την εντύπωση. Μια χαρά ξέρεις τι είναι ο στρουκτουραλισμός. Νομίζω ότι είσαι αδεξιος.

  6. #6
    Bastard Samurai Pitsadoros's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    σκατά και εμετός
    Posts
    2,842

    Default

    ela xriste k panagia
    Cut your flesh and worship Santa

  7. #7
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    paei to thread

    edit : twra pou diavazw ti grapsate, h kouventa einai teleiws math rock


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  8. #8
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    Default

    Ομορφιες που μονο το ΕΡ μπορει να σας προσφερει!! Γινετε μελη τωρα!!
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    στην Ελίτ.
    Posts
    1,984

    Default

    Επειδή βαριέμαι να διαβάσω την πτυχιακή του Χελμ, για πείτε, τελικά θα πέσουν ΣΦΑΛΙΑΡΕΣ;
    This lovely lady got the thickness
    Can I get a Hell Yeah

  10. #10
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Δώστε κάποιος μια περίληψη ή το κεντρικό νόημα τελοσπάντων..
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  11. #11

    Default

    Quote Originally Posted by Helm
    Αναφέρεται κυριολεκτικά, στην δομή μιας μουσικής, η οποία μπορεί αν κάποιος ενδιαφέρεται να ακολουθήσει τον συλλογισμό μου να χωριστεί στην μικροδομή (την υφή του ήχου που διαλέγει κανείς να χρησιμοποιήσει), μεσοδομή = την στενή μελωδική αλλά όχι αρμονική (αν και συζητιέται) επιλογή του υλικού, δηλαδή τις γραμμικές μουσικές φράσεις που παίζονται και τέλος την μακροδομή, δηλαδή τις επιλογές που διέπουν την σχέση των φράσεων σε πιο συνολικό συνδυασμό.
    Φίλε Χελμ, δεν επιθυμώ να μπω ανάμεσα στον έρωτα εσένα και του ικόνοχλατς (μη μας πάρουν και τα φλόκια) αλλά θα ήθελα να σχολιάσω λίγο την χελμική αυτή άποψη περί δομής. Γράφεις ότι "η υφή του ήχου" έχει να κάνει με το πρώτο στάδιο της μικροδόμησης της μουσικής, ενώ το ηχόχρωμα, (αν σε καταλαβαίνω σωστά), είναι ένα από τα στοιχειώδη χαρακτηριστικά της μουσικής σύμφωνα με το οποίο μπορείς μεν να κατασκευάσεις, όπως ακριβώς και με την αρμονία και την "μελωδία", δομές, αλλά δε μπορείς να τα βάλεις όλα αυτά στο ίδιο σύστημα και να πεις αυτό έχει να κάνει με την μικροδομή αυτό με τη μακροδομή. Βάζεις μήλα και πορτοκάλια εδώ μαζί [/καντίρου]. Αν θες να ορίσεις δομές, τότε θα τις κάνεις είτε με το κριτήριο της αρμονίας, είτε με του ρυθμού, είτε με του ηχοχρώματος, είτε του εδώ βγάζει γκέι φήλινγκ και εδώ είναι μπλακμεταλ κακία ή και ότι άλλο θες, άλλα όχι όλα αυτά μαζί. Και γενικά αφού θες να είσαι πρωτότυπος και να κάνεις τα δικά σου συστήματα να φροντίζεις να το δηλώνεις, όχι να τα περνάς με έναν αέρα αντικειμενικότητας γιατί αυτά που γράφεις δεν έχουν και μεγάλη σχέση με την υπάρχουσα θεωρία περί μορφών και τα λοιπά. Θενκς.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  12. #12

    Default

    Quote Originally Posted by phthoggon
    Φίλε Χελμ, δεν επιθυμώ να μπω ανάμεσα στον έρωτα εσένα και του ικόνοχλατς (μη μας πάρουν και τα φλόκια) αλλά θα ήθελα να σχολιάσω λίγο την χελμική αυτή άποψη περί δομής. Γράφεις ότι "η υφή του ήχου" έχει να κάνει με το πρώτο στάδιο της μικροδόμησης της μουσικής, ενώ το ηχόχρωμα, (αν σε καταλαβαίνω σωστά), είναι ένα από τα στοιχειώδη χαρακτηριστικά της μουσικής σύμφωνα με το οποίο μπορείς μεν να κατασκευάσεις, όπως ακριβώς και με την αρμονία και την "μελωδία", δομές, αλλά δε μπορείς να τα βάλεις όλα αυτά στο ίδιο σύστημα και να πεις αυτό έχει να κάνει με την μικροδομή αυτό με τη μακροδομή.
    μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα με πολλούς τρόπους στην μουσική. Εγω παρουσιάζω ένα χρήσιμο σχήμα το οποίο μπορεί να σε βοηθήσει μέχρι να μην σε βοηθάει. Προφανώς οι διαχωρισμοί δεν είναι ξεκάθαροι πάντα και γιατί να είναι, η τέχνη - όπως τα περισσότερα πράγματα - αντιστέκεται στην απλοϊκή ανάλυση. Αυτό δεν σημαίνει ότι αυτή δεν έχει πλάκα, ενδιαφέρων για συζήτηση, παράπλευρο νόημα. Για αυτά είμαι εδώ, όχι για να γράψουμε μαζί το αλφαβητάρι της μουσικής θεωρίας.

    Αν θες να ορίσεις δομές, τότε θα τις κάνεις είτε με το κριτήριο της αρμονίας, είτε με του ρυθμού, είτε με του ηχοχρώματος, είτε του εδώ βγάζει γκέι φήλινγκ και εδώ είναι μπλακμεταλ κακία ή και ότι άλλο θες
    Ο αρχικός λόγος του διαχωρισμού μου ήταν να επεξηγήσω σε πιο στάδιο της σύνθεσης το τεχνοθρας διαφέρει από ένα περίπλοκο σόλο μέσα σε ένα κατά τα άλλα απλό τραγούδι. Ο σκοπός μου δεν ήταν να γράψω έναν all-encompassing κανόνα ο οποίος να περιγράφει και να χωράει τα πάντα. Δεν ξέρω γιατί νομίζεις κάτι άλλο.

    να φροντίζεις να το δηλώνεις, όχι να τα περνάς με έναν αέρα αντικειμενικότητας γιατί αυτά που γράφεις δεν έχουν και μεγάλη σχέση με την υπάρχουσα θεωρία περί μορφών και τα λοιπά. Θενκς.
    Δεν είμαι υπεύθυνος ούτε για την παρανόηση σου του τι λέω, ούτε για την παρανόηση σου της πρόθεσης μου. Πάρε με όσο σοβαρά θέλεις, αλλά καλλίτερα να περιμένεις αρκετά ακόμα πριν μου αποδώσεις οτιδήποτε, δεν ξέρεις αρκετά ακόμα περί του γιατί γράφω ο,τι γράφω. Δεν αναγνωρίζω καμία αντικειμενικότητα ούτε στα λεγόμενα τα δικά μου ούτε σε κανενός άλλου.

  13. #13
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    Default

    Quote Originally Posted by Helm
    αλλά καλλίτερα να περιμένεις αρκετά ακόμα πριν μου αποδώσεις οτιδήποτε, δεν ξέρεις αρκετά ακόμα περί του γιατί γράφω ο,τι γράφω.

    Μ....μμ...Μεδουσα?
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

  14. #14
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Quote Originally Posted by Helm
    Το 'structure' όταν μιλάω για μουσική δομή δεν αναφέρεται στον Στρουκτουραλισμό τον οποίον έτρεξες να βρεις στην wikipedia, όταν εμβρόντητος ήρθες αντιμέτωπος με τον όρο για πρώτη φορά προχτές, φαταλιστικά. Αναφέρεται κυριολεκτικά, στην δομή μιας μουσικής, η οποία μπορεί αν κάποιος ενδιαφέρεται να ακολουθήσει τον συλλογισμό μου να χωριστεί στην μικροδομή (την υφή του ήχου που διαλέγει κανείς να χρησιμοποιήσει), μεσοδομή = την στενή μελωδική αλλά όχι αρμονική (αν και συζητιέται) επιλογή του υλικού, δηλαδή τις γραμμικές μουσικές φράσεις που παίζονται και τέλος την μακροδομή, δηλαδή τις επιλογές που διέπουν την σχέση των φράσεων σε πιο συνολικό συνδυασμό.
    Ω ρε φιλε.Χρώματα.


    (υπάρχει τέτοιο πράγμα)
    Kill the wise one!

  15. #15
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    τελειως ζαμπον το σκηνικο.
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

Similar Threads

  1. Replies: 230
    Last Post: 24-02-2021, 13:10
  2. Η γωνιά του Candiru και όποιος αντέξει
    By Candiru in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 434
    Last Post: 25-09-2014, 16:08
  3. Replies: 65
    Last Post: 04-06-2008, 05:58
  4. Replies: 5
    Last Post: 05-11-2006, 10:34
  5. Replies: 87
    Last Post: 05-05-2004, 17:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •