View Poll Results: +

Voters
62. You may not vote on this poll
  • Φώτης Κουβέλης - Ανανεωτική Πτέρυγα

    14 22.58%
  • Αλέξης Τσίπρας - Αριστερό Ρεύμα

    48 77.42%
Page 7 of 17 FirstFirst ... 56789 ... LastLast
Results 91 to 105 of 247

Thread: ΣΥΝ ΠΟΛΛ.

  1. #91

    Default

    Χαιρετισμό στο συνέδριο του ΠΑΣΟΚ απηύθυνε ο πρόεδρος του ΣΥΝ, Αλέξης Τσίπρας, σημειώνοντας ότι παρακολουθεί με ιδιαίτερη προσοχή τον προβληματισμό που αναπτύσσεται στο κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης.
    Ο κ. Τσίπρας σημείωσε ότι «σε κάθε περίπτωση θα επιμείνουμε στην κοινή δράση όλης της αντιπολίτευσης, την οποία επιδιώκουμε σταθερά για όλα τα μεγάλα και ανοιχτά κοινωνικά μέτωπα».

    Σημείωσε ότι θεωρεί θετικό τον προβληματισμό στο ΠΑΣΟΚ, ο οποίος «αναζητά τρόπους να ξεκόψει από τον κυβερνητισμό, να ανακτήσει επαφή με την βάση του, να επαναπροσδιορίσει τις κοινωνικές του αναφορές».

    Ο πρόεδρος του ΣΥΝ πρόσθεσε ότι «αυτό που σήμερα χρειάζεται είναι να αλλάξει ο δεδομένος συσχετισμός δυνάμεων μέσα στην κοινωνία και αυτό να αποτυπωθεί πολιτικά».

    «Εμάς δεν μας ενδιαφέρει η συμμετοχή σε μια κυβέρνηση που θα διαχειριστεί την κρίση του πολιτικού συστήματος. Εμάς μας ενδιαφέρει να δοθεί λύση αριστερής διακυβέρνησης που θα ανατρέπει το σημερινό πλαίσιο εξουσίας», για να συμπληρώσει ότι «από μόνη της η εναλλαγή στην κυβερνητική εξουσία δεν μπορεί να αλλάξει τα σημερινά δεδομένα και γι' αυτό ο ΣΥΝ δεν συμμετέχει, σε μια συζήτηση με διλημματικούς όρους».


    Λουκάς Βελιδάκης

    afto pws sas fanike?
    -> http://www.odes.gr <-
    _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _


  2. #92
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Εντυπωσιακό...

  3. #93
    Senior Member ion_storm's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    The Void
    Posts
    1,345

    Default

    Αποκαλυπτικό...
    I don't do drugs. I am drugs.

  4. #94

    Default

    Quote Originally Posted by Stormrider
    Χαιρετισμό στο συνέδριο του ΠΑΣΟΚ απηύθυνε ο πρόεδρος του ΣΥΝ, Αλέξης Τσίπρας, σημειώνοντας ότι παρακολουθεί με ιδιαίτερη προσοχή τον προβληματισμό που αναπτύσσεται στο κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης.
    Ο κ. Τσίπρας σημείωσε ότι «σε κάθε περίπτωση θα επιμείνουμε στην κοινή δράση όλης της αντιπολίτευσης, την οποία επιδιώκουμε σταθερά για όλα τα μεγάλα και ανοιχτά κοινωνικά μέτωπα».

    Σημείωσε ότι θεωρεί θετικό τον προβληματισμό στο ΠΑΣΟΚ, ο οποίος «αναζητά τρόπους να ξεκόψει από τον κυβερνητισμό, να ανακτήσει επαφή με την βάση του, να επαναπροσδιορίσει τις κοινωνικές του αναφορές».

    Ο πρόεδρος του ΣΥΝ πρόσθεσε ότι «αυτό που σήμερα χρειάζεται είναι να αλλάξει ο δεδομένος συσχετισμός δυνάμεων μέσα στην κοινωνία και αυτό να αποτυπωθεί πολιτικά».

    «Εμάς δεν μας ενδιαφέρει η συμμετοχή σε μια κυβέρνηση που θα διαχειριστεί την κρίση του πολιτικού συστήματος. Εμάς μας ενδιαφέρει να δοθεί λύση αριστερής διακυβέρνησης που θα ανατρέπει το σημερινό πλαίσιο εξουσίας», για να συμπληρώσει ότι «από μόνη της η εναλλαγή στην κυβερνητική εξουσία δεν μπορεί να αλλάξει τα σημερινά δεδομένα και γι' αυτό ο ΣΥΝ δεν συμμετέχει, σε μια συζήτηση με διλημματικούς όρους».


    Λουκάς Βελιδάκης

    afto pws sas fanike?
    Κάτι που δε μου κάνει εντύπωση από το ΣΥΡΙΖΑ. Άλλωστε ήταν πάντα των κοινών δράσεων, το εντελώς αντίθετο από το ΚΚΕ δηλαδή που κάνει χωριστές πορείες για να μην το δουν δίπλα δίπλα με τους ιμπεριαλιστές να ζητάει τα ίδια πράγματα. Εντάξει, στην τελική αν αρχίσεις να κρίνεις τους πάντες θα μείνεις μόνος σου: η ΝΔ είναι δεξιά, το ΛΑΟΣ τσίρκο, το ΠΑΣΟΚ είναι το ΠΑΣΟΚ, οι ΚΚΕδες είναι καθυστερημένα παπαγαλάκια και στο συνασπισμό έχει μπόλικους κρυφοπασόκους που ο ΣΥΝ ταιριάζει περισσότερο με το κουλτουριάρικο ίματζ τους. Αυτό δε σημαίνει ότι κάποιοι από τους παραπάνω δεν μπορούν να προσπαθήσουν και να πετύχουν κάτι σωστό, τουλάχιστον η θεωρία αυτό λέει, και στο κάτω κάτω αυτή είναι η Ελλάδα, αυτοί είναι οι έλληνες, ή προσπαθούμε να κάνουμε ό,τι καλύτερο μπορεί να γίνει μ'αυτή την κωλοφάρα ή δένουμε μια πέτρα στο λαιμό και φουντάρουμε.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  5. #95
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Posts
    254

    Default

    Και πολυ αργησε.
    Are you suggesting coconuts migrate?

  6. #96
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Εγώ πάλι δε καταλαβαίνω πως γίνεται να βγάζετε λάδι τα πιο σιχαμένα σιχάματα και να σας ενοχλεί ο απομονωτισμός του ΚΚΕ. Άκου "κα8υστερημένα παπαγαλάκια", ίσα ρε φίλε ο κοσμάκης που ακόμα πιστεύει στο κκε τουλάχιστον για την ειλικρίνεια του, τι είναι δηλαδή; Και ποιός είσαι εσύ; Να πω πάλι για τις συγκυβερνήσεις στα συνδικαλιστικά όργανα; Ή μήπως φταίει το ότι όπως λες είσαι μαλάκας ως Έλληνας άρα πάλι στα ίδια ξαναγυρίζεις;

  7. #97

    Default

    Σόρι που έθιξα το κκε μαζί με όλα τα άλλα κόμματα της βουλής, δε θα το ξανακάνω τώρα που ξέρω ότι σε πειράζει. Πράγματι, οι περισσότεροι κνίτες και κουκουέδες που έχω γνωρίσει έχουν και πολύ προσωπική άποψη για τα πράματα. Τους τη λέει ο ΟΔΗΓΗΤΗΣ.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  8. #98
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Δε με πειράζει να 8ίγει κάποιος το ΚΚΕ, αρκεί αυτός να μην είναι πασόκος. Αλλό Τσίπρα κι άλλο Τσίπα!

    edit: H προσωπική άποψη των μελών των οργανώσεων του ΣΥΡΙΖΑ καλλιεργείται με ποικιλία απο την Α/Συνέχεια, την Εποχή, την Αυγή, και την Athens Voice. Ή τα Υπέροχα Πλάσματα και έρχεται και δένει.

  9. #99

    Default

    Επίσης το κκε προσωπικά το βλέπω σαν την άλλη όψη του ίδιου νομίσματος, όσο για την ειλικρίνεια που λες εγώ δεν τη βλέπω όταν σκίζεται για τα εγκλήματα πολέμου των γιούζα και για αυτά της ρωσίας έκανε ανέκαθεν μόκο. Δε βγάζω λάδι κανέναν, απλά πιστεύω ότι με τις κοινές δράσεις μπορεί να βγει και ένα καλό στα εκατό σκατά. Ο απομονωτισμός του κουκουέ με ενοχλεί επειδή το να διασπάς τον κόσμο ακόμα και σε πορείες υπέρ της ειρήνης δείχνει κομπλεξισμό και εξυπηρετεί μόνο αυνανιστικούς σκοπούς. Λες και αυτοί είναι οι Καθαροί να πούμε.

    ΥΓ: Ακόμα βρίζετε όποιον δε συμπαθάτε ως "πασόκο"; Περίμενα κάτι καλύτερο καθώς περνάν τα χρόνια.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  10. #100

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast
    edit: H προσωπική άποψη των μελών των οργανώσεων του ΣΥΡΙΖΑ καλλιεργείται με ποικιλία απο την Α/Συνέχεια, την Εποχή, την Αυγή, και την Athens Voice. Ή τα Υπέροχα Πλάσματα και έρχεται και δένει.
    Είσαι κουτός γιατί δε βλέπεις ότι ούτε για τους συνασπίτες τρέφω ιδιαίτερη εκτίμηση, δεν έλεγε μόνο για το κκε το ποστ μου, για όλους έλεγε. Μπράβο, και τα μέλη του συριζα από κάπου αντλούν απόψεις, αλλά τουλάχιστον όπως είπες κι εσύ είναι 4-5 πηγές και όχι μία ή δύο και "επίσημες", πράγμα που το κάνει κάπως λιγότερο τραγικό. Αν τώρα ο στόχος ήταν απλά να θίξεις το συριζα επειδή έθιξα (και) το κκε, μπράβο, πάρε μία καραμέλα!
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  11. #101
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Σχετικά με τις "κοινές δράσεις" και κυρίως για τον πολιτικό χαρακτήρα του ΣΥΡΙΖΑ έχω πει σε προηγούμενα ποστ. Το "πασόκος" δεν είναι απαραίτητα βρισιά (τουλάχιστον ισοδύναμα με το "κα8υστερημένα παπαγαλάκια"), είναι ορισμός πολιτικού προσανατολισμού στο φάσμα μεταξύ του συνόλου της ρεφορμιστικής αριστεράς (ΚΟΕ, ΑΚΟΑ, ΙΚΕΑ, ΣΥΝ, ΣΕΚ κ.α.) και των δυνάμεων κέντρου-κεντροδεξιάς (ΔΗΚΚΙ, Λεβέντης, Πράσινοι, ΠΑΣΟΚ). Για να καταλαβαινόμαστε, πασόκοι.

  12. #102
    Senior Member Griffith's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    a cloud between the winds.
    Posts
    1,934

    Default

    1, 2 ή 115 έντυπα σαν την athens voice και την ελευθεροτυπία κάνουν πάντα 0.η επισημότητα και το ιερό του κειμένου επίσης μετριέται στο μυαλό αυτού που διαβάζει.
    Oh, come, come be my waitress and serve me tonight
    serve me the sky with a big slice of lemon.

  13. #103
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Posts
    254

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast
    Το "πασόκος" δεν είναι απαραίτητα βρισιά (τουλάχιστον ισοδύναμα με το "κα8υστερημένα παπαγαλάκια"), είναι ορισμός πολιτικού προσανατολισμού στο φάσμα μεταξύ του συνόλου της ρεφορμιστικής αριστεράς (ΚΟΕ, ΑΚΟΑ, ΙΚΕΑ, ΣΥΝ, ΣΕΚ κ.α.) και των δυνάμεων κέντρου-κεντροδεξιάς (ΔΗΚΚΙ, Λεβέντης, Πράσινοι, ΠΑΣΟΚ). Για να καταλαβαινόμαστε, πασόκοι.
    Και μην ξεχνας τα ΕΑΑΚ.
    Are you suggesting coconuts migrate?

  14. #104
    πελοπ/σιακή λέρα attila's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    στον αριστερισμο της παρθενου
    Posts
    4,222

    Default

    σε παρακαλω ειναι Η εαακ συντροφε

  15. #105
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default

    καλά, άντε να βγάλει και λάδι το ΠΑΣΟκ, να κατεβεί και μαζί και να γίνει άλλος ένας Βούγιας ο πιτσιρίκος.

    Βέβαια για το ΚΚΕ μη ξεχνάμε ότι στήριξε ΝΔ κάπου στα 1990 για να μην βγει το ΠΑΣΟΚ, ότι μετά στήριζε "ΠΑΣΟΚ χωρίς αυταπάτες", ότι εθνικίζει επικίνδυνα και γενικά είναι σκατά από τη στιγμη που έχασε το φως του (βλ. ΕΣΣΔ).

    Οσο για τα συνδικαλιστικά του, ε, κλασσικά κινητοποιεί τις μάζες, αλλά μετά την (μέσα στα πλαίσια του Νόμου και της Τάξης) βόλτα που τους κάνει πιάνοντάς τους από το χεράκι, ή δίνοπντας και κανένα μπερτάκι ξύλο ως ΚΝΑΤ, και ανεβάζει τις επικοινωνιακές μετοχές του και οι εργάτες εκτονώνονται και φεύγουν με ψηλά το κεφάλι που έδωσαν ένα μάθημα στην κυβέρνηση, οπότε μετά της στήνουν περήφανοι τον κώλο τους. Το ΚΚΕ πλέον στηρίζει πάντα την εκάστοτε κυβέρνηση, αλλά πού μυαλό για να το καταλάβουν.
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

Similar Threads

  1. ΠΑΣΟΚ ΠΟΛΛ
    By ikonoklast in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 315
    Last Post: 09-12-2021, 17:11

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •