View Poll Results: +

Voters
62. You may not vote on this poll
  • Φώτης Κουβέλης - Ανανεωτική Πτέρυγα

    14 22.58%
  • Αλέξης Τσίπρας - Αριστερό Ρεύμα

    48 77.42%
Page 13 of 17 FirstFirst ... 31112131415 ... LastLast
Results 181 to 195 of 247

Thread: ΣΥΝ ΠΟΛΛ.

  1. #181
    πελοπ/σιακή λέρα attila's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    στον αριστερισμο της παρθενου
    Posts
    4,222

    Default

    2 χρονια μετα

    με αφορμη ενα σκιτσο του λεανδρου που εψαχνα

  2. #182
    καμαρωτὸς εὐνοῦχος BibleBlackBird's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Διατανος
    Posts
    407

    Default

    Ειναι το πιο σχετικο θρεντ και γι'αυτο το αναφερω εδω.

    Εχθες πηγα στο φεστιβαλ του συνασπισμου και επαθα πλακα με τα συνθηματα στους τοιχους και τα πανο, πιο πολυ μου θυμιζε το φεστιβαλ της ΑΚ. Συνθηματα τυπου 'Χρεος μας η αντισταση, δυναμη μας η αλληλεγγυη' ή 'Η αλληλεγγυη δε φυλακιζεται' και κατι συναφη.

    Τι εγινε και τσιτωσαν ξαφνικα στον συνασπισμο; Πανε για αλλαγη γραμμης;
    Last edited by BibleBlackBird; 03-10-2010 at 17:43.

  3. #183
    read between the lines Shadowking's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,664

    Default

    πήγε ο phantomduck και τα κάνε ποθτάνα όλα.
    A loaded gun won't set you free.
    So you say.

  4. #184

    Default

    Μάλλον το αντίθετο. Βασικά στο συνασπισμό είναι πολύ τσιτωμένη η κατάσταση. Στα πολύ γρήγορα, η λεγόμενη "αριστερή στροφή" που είχε γίνει επί Αλαβάνου έχει τελειώσει με το τελευταίο συνέδριο, όπου το αριστερό ρεύμα έγινε ξανά μειοψηφία και δημιουργήθηκε μια "κεντρώα" προεδρική τάση γύρω από τον Τσίπρα. Από την άλλη η νεολαία του συν, αλλά και ο συν γενικότερα, έχει κρατήσει αρκετά "αριστερίστικα" στοιχεία από εκείνη την περίοδο. Και ο Τσίπρας πετάει κάτι τέτοια (πχ στο τελευταίο συνέδριο της νεολαίας είχε πει ότι "ο κομμουνισμός δεν ηττήθηκε γιατί δεν εφαρμόστηκε ποτέ", οκ, τώρα τσίπρας και σε έκδοση κομμουνιστή) αλλά αν δει κανείς την απόφαση του τελευταίου συνεδρίου είναι πιο μετριοπαθές από του προηγούμενου, κάτι το οποίο φαίνεται και στην πράξη, πχ η φάση με το Μητρόπουλο τώρα. Επανέρχεται ουσιαστικά η αυταπάτη ότι, άμα αποτελέσουν μια καθωσπρέπει αριστερά, δε θα τρομάξει τον κόσμο και θα φύγουν από το πασόκ και θα γίνει ο συν το νέο πασόκ ή κάτι. Αλλά απήχηση ο συν (ή μάλλον ο σύριζα) απέκτησε με τον πιο ριζοσπαστικό λόγο του Αλαβάνου. Πχ είναι χαρακτηριστικό πως, όταν ο Αλαβάνος είπε πριν κάποιους μήνες ότι ο σύριζα πρέπει να αποχωρήσει από τη βουλή του μνημονίου, ο Τσίπρας είχε πει ότι "αυτά είναι αριστερές παραδοξότητες". Γενικότερα όμως το σκηνικό είναι πολύ ρευστό, ο συν (η ηγετική του ομάδα δλδ) μέσα σε ένα τρίμηνο επέλεξε τη ρήξη και εντός του κόμματος και εντός του σύριζα (με τους ανανεωτικούς αρχικά, και 3 μήνες μετά για τις περιφερειακές στον σύριζα). Πιθανότατα μετά τις εκλογές το "Μέτωπο" που αποτελείται από Αλαβάνο, 4 συνιστώσες του σύριζα και ανένταχτους (και που κατεβάζει στην περιφέρεια αττικής τον αλαβάνο με την "ελεύθερη αττική") θα προχωρήσει στην ίδρυση νέου κόμματος. Αυτό θα οδηγήσει και σε αποχωρήσεις από τον συν, και ίσως στη δημιουργία μιας άλλης δυναμικής.
    Αλλά, επειδή ξέφυγα, η απάντηση στην ερώτηση είναι ότι πολλές φορές αυτά είναι απλά βερμπαλισμοί, αλλά και ότι, ανεξάρτητα από την επίσημη γραμμή του συν, υπάρχει κόσμος που είναι σε τέτοιες λογικές. Για αλλαγή γραμμής στο συν πάντως δύσκολο το βλέπω άμεσα.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  5. #185
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Το μόνο συμπέρασμα είναι ότι ο Αλαβάνος είναι για δέσιμο.

  6. #186

    Default

    Μπα, κι εγώ αυτό νόμιζα στην αρχή, αλλά επειδή τους τελευταίους μήνες το έχω ψάξει πιο σφαιρικά και έχω ακούσει όλες τις απόψεις, αν υπάρχει ένα άτομο αυτή τη στιγμή που μπορεί να ξαναδώσει στο χώρο τη δυναμική που είχε πριν λίγα χρόνια, είναι ο Αλαβάνος (με όλες τις γνωστές μαλακίες που έχει όντως κάνει). Και στην όλη φάση με τον Τσίπρα δεν είναι τόσο ανεξήγητη η συμπεριφορά του. Τέσπα, εσωτερικής κατανάλωσης συζήτηση.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  7. #187
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    η αληθεια ειναι οτι ο αλαβανος ειναι ευφυης και επικινδυνος.
    this is radio freedom.

  8. #188
    καμαρωτὸς εὐνοῦχος BibleBlackBird's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Διατανος
    Posts
    407

    Default

    οπως και να'χει, καμια συνοχη στο συριζα, ο καθενας οτι του κατεβει ακολουθει επομενως επισημη γραμμη δεν ξερω καν αν υπαρχει. Μονο μην καταληξουν οι μισοι μετα τη δημιουργια 'νεου κομματος' πασοκοι.

  9. #189

    Default

    Το ίδιο θα είναι, οι μισοί είναι ήδη.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  10. #190
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Εχω μπερδευτει ...
    1) e4, c5
    2) Νf3

  11. #191
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Quote Originally Posted by Khalkji View Post
    η αληθεια ειναι οτι ο αλαβανος ειναι ευφυης και επικινδυνος.
    Επικίνδυνος για ποιον;

  12. #192

    Default

    Κάτι ενδεικτικό είναι το ότι είναι ο μόνος από τους υποψήφιους περιφερειάρχες που έχει μιλήσει ανοιχτά εναντίον του Μπόμπολα. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα πχ να μην τον έχουν καλέσει ακόμα στο mega, ενώ όλους τους άλλους υποψηφίους τους καλούσαν στο δελτίο ειδήσεων την ημέρα που ανακοίνωναν υποψηφιότητα, ενώ στο χτεσινό Βήμα δημοσιεύεται μια καραστημένη δημοσκόπηση που ούτε λίγο ούτε πολύ δίνει στους 3 υποψηφίους που προέρχονται από το πασόκ σύνολο 46% και στον Αλαβάνο 3.1%. Επίσης το Δεκέμβρη ήταν ο μόνος από τους πολιτικούς αρχηγούς που μίλησε για εξέγερση, την ώρα που όλοι μα όλοι οι υπόλοιποι (εντός κοινοβουλίου), από λάος μέχρι κκε μιλούσαν ουσιαστικά για αλήτες, δίνοντας νομιμοποίηση στις διώξεις και την καταστολή. Ναι, οκ, δεν είπαμε ότι θα βάλει μπόμπες στα υπόγεια της βουλής, αλλά σε σχέση με κάτι παπαρήγες, τσίπρες, καρατζαφέρηδες ή και ανταρσύες αν θες, επικίνδυνος για το σύστημα είναι. Ούτε υπάρχουν πολλοί πρωτοκλασάτοι πολιτικοί που κάθονται 2 ώρες στα διόδια και τα ανοίγουν με σύνθημα "ελεύθεροι δρόμοι", κόντρα στα συμφέροντα των μεγαλοεργολάβων (ένας από τους λόγους που έχουμε και τα παραπάνω αποτελέσματα, καθώς μμε-εταιρείες δημοσκοπήσεων ελέγχονται από μπόμπολες και το σινάφι τους).
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  13. #193
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Με ποια κριτήρια είναι στημένες οι δημοσκοπήσεις αυτές; Υπάρχουν ανεξάρτητα στοιχεία που έρχονται σε αντίφαση με το αποτέλεσμα της δημοσκόπησης ή απλώς ό,τι δεν μας αρέσει δε γίνεται παρά να είναι προπαγάνδα του συστήματος;
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  14. #194

    Default

    Θα μπορούσα να απαντήσω με διάφορους τρόπους, αλλά ενδεικτικό είναι ότι άλλη δημοσκόπηση που βγήκε ταυτόχρονα δίνει στους 3 του πασόκ συνολικά 36%. Κάποια από τις 2 (ή και οι 2) δεν τα λέει σωστά και ναι, υποψιάζομαι ότι δεν είναι και τόσο πιθανό σήμερα κοντά 50% να θέλουν να ψηφίσουν κάποιον πασόκο (και όχι "επειδή δε μου αρέσει"). Από την άλλη, με ποια κριτήρια ΔΕΝ είναι στημένες αυτές οι δημοσκοπήσεις (που η καθεμία λέει ό,τι θέλει); Υπάρχουν ανεξάρτητα στοιχεία που έρχονται σε συμφωνία με το αποτέλεσμα της δημοσκόπησης; Και αν ναι, με αυτό της κάπα research ή με αυτό της alco;
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  15. #195
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonlord View Post
    Επίσης το Δεκέμβρη ήταν ο μόνος από τους πολιτικούς αρχηγούς που μίλησε για εξέγερση, την ώρα που όλοι μα όλοι οι υπόλοιποι (εντός κοινοβουλίου), από λάος μέχρι κκε μιλούσαν ουσιαστικά για αλήτες, δίνοντας νομιμοποίηση στις διώξεις και την καταστολή.
    Επίσης είναι επικίνδυνος για την αριστερά. Η καριέρα του ξεκίνησε φυσικά το βρώμικο '89, ως παράτυπο μέλος της ΚΕ του ΚΚΕ πρωστάτησε στη συγκυβέρνηση και την ακόλουθη διαγραφή της ΚΝΕ. Συνεχίστηκε με το Συνασπισμό της Δαμανάκη και του προέδρου του ΠΑΟ, ενώ όταν ήρθε η σειρά του κατάφερε να: i) μιλήσει στη φλόγα του Δεκέμβρη για τη λύση της... ψήφου στα 16! ii) αναδείξει το διάδοχό του Τσίπρα iii) του δώσει την προεδρία για "λόγους υγείας" iv) αρνηθεί νέα υποψηφιότητα για βουλευτής v) αλλάξει γνώμη για τον Τσίπρα vi) αλλάξει γνώμη για το ΣΥΝ vii) αλλάξει γνώμη για νέα υποψηφιότητα, αυτή τη φορά με τα νέα του πουλέν, την ΚΟΕ.

    Ε σόρι, αλλά από τη σχιζοφρένεια του τύπου, χίλιες φορές το ΚΚΕ να μιλάει για σπασμένες βιτρίνες και ο Alexis να τα βρίσκει με το ΠΑΣΟΚ, τουλάχιστον αυτοί είναι ειλικρινείς. Όσο για το ποιος πρωτοκλασάτος πολιτικός ανοίγει διόδια, ε να σου πω για ποιους βουλευτές ΝΔ-ΠΑΣΟΚ ανεβαίνουν σε τρακτέρ και κλείνουν δρόμους με ροδάκινα, έτσι πάει;

    BTW σιγά το δύσκολο να πάρει 46% ο επίσημος ΠΑΣΟΚΟΣ, ο αντάρτης ΠΑΣΟΚΟΣ και ο συνασπισμένος ΠΑΣΟΚΟΣ.

Similar Threads

  1. ΠΑΣΟΚ ΠΟΛΛ
    By ikonoklast in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 315
    Last Post: 09-12-2021, 17:11

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •