Results 1 to 11 of 11

Thread: Το Μικρό Ψάρι (2014)

  1. #1
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default Το Μικρό Ψάρι (2014)

    Νέος Οικονομίδης, με θεό Βαγγέλη Μουρίκη, must see.
    Παίζει και Τσαπανίδου, λολ.






    http://www.imdb.com/title/tt3259474/
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  2. #2
    . Ghoul's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    κάτι σας θυμίζει
    Posts
    5,608

    Default

    Το Soundtrack από το Μπάμπη Παπαδόπουλο. αναμένουμε.

    Last edited by Ghoul; 27-02-2014 at 02:52.

    We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  3. #3
    τσο + λο = που + ξυ marsi's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    φοβος και παρανοια στο δωματιο μου
    Posts
    167

    Default

    Πήγα και το είδα εχτές στην επίσημη πρεμιέρα που έγινε στα village στο mall με πρόσκληση που τσίμπησα απο τον νονοθείο μου που παίζεί στην ταινία σε μια σκηνή. Υποδύεται τον Λεωνίδα που είναι άντρας της Ποππάρας, για την οποία Ποππάρα μας έπρηξαν τα αρχίδια και εμφανίζεται επίσης σε μια σκηνή και μάλιστα ίσης ή και μικρότερης διάρκειας από τον νονοθείο μου. Σε άλλα showbiz gossip, είδα από κοντά Ποππάρα και Κοντοπίδη. Η Ποππάρα είναι μουνάρα, ultimate cougar, ψηλή και ντούκι. ο Κοντοπίδης το ακριβώς αντίθετο αλλά στα αρχίδια μας, και αυτουνού βασικά. Έτοιμος ήμουν να πάω να τον ρωτήσω: "ΤΟΝ ΚΑΤΟΥΡΗΣΕΣ ΤΟΝ ΚΟΝΤΟ?". Πάμε τώρα στα της ταινίας. Λοιπόν όλη η ταινία είναι ο Μουρίκης ο οποίος υποδύεται έναν άνθρωπο που ήταν βαθιά χωμένος στην νύχτα και τώρα προσπαθεί να ζήσει μια φυσιολογική ζωή, κάνοντας παράλληλα και συμβόλαια θανάτου για να μαζέψει λεφτα και να βοηθήσει τον νονοθείο μου που είναι στην ψειρού. Γενικά η ταινία κινείται στα γνωστά μονοπάτια του Οικονομίδη, ωραία ανοιχτά πλάνα, δυνατοί διάλογοι με μπόλικο μπινελίκι, όπου η κάθε πρόταση επαναλαμβάνεται 2 και 3 φορές σαν να βλέπεις ταινία του Φώσκολου. Η ταινία κράτησε 2 ώρες και 1 τέταρτο (αν δεν τα έλεγαν απο 2 και 3 φορές την κάθε ατάκα θα πήγαινε στον μισό χρόνο). Δεν ξέρω αν θα κρατάει τόσο ή θα κόψουν σκηνές στην κανονική της προβολή για το ευρύ κοινό από τις 27 Μαρτίου, καθότι εγώ πήγα στην πρώτη επίσημη πρεμιέρα όπως ανέφερα και στην αρχή. Τώρα αν αξίζει να την δείτε στο cinema δεν είμαι ο κατάλληλος να σας το πει αφού στα τελευταία 10 χρόνια ζήτημα είναι να έχω παέι 3-4 φορές cinema. Όπως και να χει, πιστεύω ότι τα μέλη του er θα την παλέψουν να την δουν.
    from godspeed you! black emperor to last days of humanity

  4. #4
    . Ghoul's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    κάτι σας θυμίζει
    Posts
    5,608

    Default


    We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  5. #5
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Πάρα πολύ ευχάριστη έκπληξη η καινούρια ταινία του Οικονομίδη. Αποτελώ φαν του σκηνοθέτη από την πρώτη ταινία.
    Η καινούρια του δουλεία είναι ένα δείγμα το οποίο μπορεί να παρακολουθήσει ο οποιοσδήποτε, μυημένος ή μη, στον Οικονομίδη. Κάτι που ήδη ξεκίνησε από την προηγούμενή του ταινία, τον "Μαχαιροβγάλτη". Οι "Οικονομίδιοι διάλογοι" δεν λείπουν, αλλά δεν γίνονται χαρακτηριστικό της ταινίας, ώστε μετά την θέαση να σου μένει μόνο το "Φωτεινούλα - σκοτεινούλα". Η σκηνοθεσία και η φωτογραφία της ταινίας είναι εξαιρετικές και ο σκηνοθέτης δείχνει ότι βελτιώνεται ταινία με ταινία.
    Το πραγματικά εξαιρετικό, είναι ο τρόπος που ξεδιπλώνεται η ιστορία. Αν το καλοσκεφτείς η όλη ιδέα της ταινίας δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, όμως ο τρόπος που ο σκηνοθέτης παρουσιάζει σιγά σιγά στον θεατή τα στοιχεία που δομούν την κατάσταση, είναι φοβερός και σε κρατάει καθηλωμένο.
    Στα συν της ταινίας το ότι ενώ παρουσιάζει μια ιστορία που θα μπορούσε να είναι ιστορία ξένου κινηματογράφου, δεν ξεχνά (όπως σε κάθε ταινία του ως τώρα) να την παρουσιάσει μέσα από το νεοελληνικό πρίσμα. Παραθέτει έτσι για μια ακόμη φορά την όλη νεοελληνικίλα με εκπληκτικό τρόπο, μα και θίγει ζητήματα - ταμπού. Τέλος, ένας εκπληκτικός μουρίκης.
    Δείτε ασαπ

    Spoiler
    Η ταινία αυτή έχει κάποια διαφορετικά χαρακτηριστικά από τις προηγούμενες, στα εξής terms:
    - Είναι η πρώτη φορά που παρατηρούμε χαρακτήρα vigilante.
    - Αυτή την φορά ο κύριος χαρακτήρας δεν είναι ο κλασσικός γαμημένος από την κοινωνία, μα είναι ένα κάθαρμα. Το τέλος λοιπόν, μπορεί να τον θέλει ήρωα μα στην πραγματικότητα ο θεατής δεν ξεχνά πως ο τύπος είναι ένα κατακάθι.
    - Η σκηνή που διασκεδάζουν στην ταβέρνα, άνετα από τις καλύτερες του. Γενικά, φοβερή απεικόνιση του νεοέλληνα.
    - Ο τρόπος που ο Μουρίκης απαντά σε κάθε "οικονομίδιο διάλογο" που χαρακτηρίζεται από φλυαρία, υπερβολή κλπ είναι εκπληκτικός. Απαντά μονολεκτικά και απλοϊκά. Ίσως ο καλύτερος τρόπος να αποκρίνεσαι στην κλασσική ελληνική φλυαρία, γκρίνια, ανουσιότητα.

  6. #6
    Senior Member Shirime's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,444

    Default



    (hover hand)

  7. #7
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    σήμερα το πέτυχα στο κλωτσοκώλι
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  8. #8
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Μετά από το σχόλιο του good-son
    Spoiler
    - Ο τρόπος που ο Μουρίκης απαντά σε κάθε "οικονομίδιο διάλογο" που χαρακτηρίζεται από φλυαρία, υπερβολή κλπ είναι εκπληκτικός. Απαντά μονολεκτικά και απλοϊκά. Ίσως ο καλύτερος τρόπος να αποκρίνεσαι στην κλασσική ελληνική φλυαρία, γκρίνια, ανουσιότητα.


    το οποίο να πω την αλήθεια δεν το έπιασα κατά την διάρκεια και με είχε ξενίσει λίγο , καταλήγω στο ότι πρόκειται για ταινιάρα, από αυτές που θα γίνουν αργότερα σημείο αναφοράς.

    Ο ρεαλισμός στους χαρακτήρες σε τρομάζει , ενώ τα πλάνα στους διαλόγους σε καθοδηγούν συναισθηματικά.
    Τώρα δεν ξέρω αν είναι πρόβλημα του ριπ ή συνεχίζεται η κλασσική μαλακία στις Ελληνικές ταινίες, αλλά ζοριζόμουν πολύ με τον ήχο για να ακούσω διάλογο.
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  9. #9
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    η μιζερια και ο ζοφος (υπερβολικα) σε τρομαζουν οταν καταλαβαινεις τελικα οτι ειναι γυρω μας και οτι δεν ειναι και τοσο υπερβολικα τελικα , η μανιερα βρισια επαναληψη επαναληψη βρισια με εχει κουρασει παντως, το σεναριο δεν ελεγε και πολλα , αυτο που τελικα αξιζει απο τις ταινιες του Οικονομιδη ειναι αυτη η κλειστοφοβικη ατμοσφαιρα αλλα για τα γουστα μου αυτο δεν ειναι αρκετο .
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  10. #10
    Senior Member babality's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Βηθλεεμ
    Posts
    2,595

    Default

    οτι ειπε ο κοιλια για ταινιαρα και σημειο αναφορας στο μελλον.
    Μην ξεχνάς το 3ο γράμμα...

  11. #11
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by freak brother View Post
    η μιζερια και ο ζοφος (υπερβολικα) σε τρομαζουν οταν καταλαβαινεις τελικα οτι ειναι γυρω μας και οτι δεν ειναι και τοσο υπερβολικα τελικα , η μανιερα βρισια επαναληψη επαναληψη βρισια με εχει κουρασει παντως .
    είδες που μας κατάντησε ο ΣΥΡΙΖΑ σύντροφε...
    1) e4, c5
    2) Νf3

Similar Threads

  1. Μικρο$oft vs Apple
    By Captain Howdy in forum PC & Games
    Replies: 22
    Last Post: 20-05-2011, 20:44
  2. Κάτι μικρό
    By xermano in forum General Discussion
    Replies: 26
    Last Post: 14-06-2010, 18:36
  3. Ενα μικρο μικρο request...
    By jimimitsos in forum AnorimoI
    Replies: 0
    Last Post: 17-09-2009, 18:59
  4. Σεπτεμβριανά @ Μικρό Μουσικό Θέατρο
    By regularpaul in forum Live & Events Talk
    Replies: 4
    Last Post: 15-09-2005, 09:39
  5. ΜΙΚΡΟ ΚΟΥ ΠΟΝΥ ΜΙΚΡΟ ΚΟΥ ΠΟΝΥ.
    By Darkling in forum General Discussion
    Replies: 19
    Last Post: 14-10-2004, 14:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •