Επειδή κατά πάσα πιθανότητα θα υπάρχει κάποιος εδώ που έχει ψάξει ήδη και μιας και δεν προβλέπεται να βρίσκω κι άλλο χρόνο να ψάχνω σε online γκατζετοκαταστήματα εκτός Ελλάδος, προτείνετε καμιά εξωτερική θήκη HDD της προκοπής, με eSATA + USB.
Η συντριπτική πλειοψηφία αυτών που κυκλοφορούν στα ελληνικά καταστήματα (A.C.Ryan, Sharkoon, Akasa, Icy Box, Icy Dock, κλπ, παρεμπιπτόντως μείνετε μακριά από A.C.Ryan) είναι πραγματικά πεταμένα λεφτά - όλες από αλουμινένιο προφίλ (με υποπολλαπλάσιο κόστος αγοράς απ'τον παραγωγό, συγκριτικά με την τιμή πώλησης) και όλες με σουπερ καρακιτσαροdesign, αλλά καμία με κάποια (παθητική έστω!) προστασία από κραδασμούς και χτυπήματα. Στο κάτω-κάτω, αν από κάτι κινδυνεύει ειδικά ένας εξωτερικός σκληρός, είναι ΑΚΡΙΒΩΣ από αυτά - τι στον κόρακα να την κάνεις την και καλά ελαφριά θήκη λόγω αλουμίνιου και τα μπλε λαμπάκια, απ'τη στιγμή που ακόμη και μία πτώση από 50 cm πιάνει το max shock resistance των σκληρών για πλάκα;

Επίσης, το laptop που έχω είναι μοντέλο Ιουνίου 2004 κι έτσι, δεν έχει eSATA υποδοχή. Κοίταζα στο skroutz.gr για κάρτες PCMCIA με θύρα eSATA και η συντριπτική πλειοψηφία είναι ExpressCard - βρήκα και μία που λέει ότι είναι CardBus. Κοίταξα και στο manual του laptop και λέει μοναχά ότι έχει θύρα PCMCIA type II. Κρίνοντας από αυτά που είδα στα πολύ πεταχτά στο άρθρο της wikipedia, οι Εξπρεσσκαρντς μάλλον δεν είναι για μένα ε; Τουλάχιστον η Cardbus θα υποστηρίζεται απ'το λάπτοπ μου (και πως μπορώ να το διαπιστώσω πριν την αγορά); Αν υποστηρίζεται, θα μου δίνεται η δυνατότητα να ρυθμίσω τον τύπο μεταφοράς* (και συνεπώς την ταχύτητα), ή θα αναγκαστώ να κολλήσω στα 33 MB/s;

Ευχαριστώ πολύ πολύ όποιον απαντήσει.

Quote Originally Posted by [color=red
* wikipedia[/color]]The speed of CardBus interfaces in 32 bit burst mode depends on the transfer type; in byte mode it is 33 MB/s, in Word mode it is 66 MB/s, and in DWord mode it is 132 MB/s.