Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 46 to 60 of 63

Thread: mame

  1. #46
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Πιο μικρό sprite, πιο μαύρες/σκοτεινές οθόνες γενικότερα. Αλλά ωραία γραφικά με ωραία χρώματα κατά τα άλλα. Και σε πιο fantasy setting από αυτό που πρότεινες, δλδ σπαθιά κλπ.

  2. #47

  3. #48
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    πω, παιχνιδάρα φαίνεται.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  4. #49
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Χεχε, όχι το Rastan το έχω υπ'όψη μου. Για αυτό που ψάχνω έχω φάει όλα τα roms που έχω, κανένα από τα screenshots δε μου θυμίζει τίποτα. Πού θα μου πάει. Ευχαριστώ Helm όπως και να΄χει, αν σου 'ρθει και κανένα ακόμη ρίχτο

  5. #50

    Default

    υποθέτω δεν λες τα 2 dungeons and dragons παιχνίδια της capcom

    http://www.youtube.com/watch?v=Leqntp5yJDs

    που είναι καμιά δεκαετία μετά από την εποχή που περιγράφεις.

    Τι να πω, περίμενα να είναι το Cadash άνετα. Το πρόβλημα είναι ότι από 1980-1985 ο,τι φανταζι platformer υπήρχε είχε και κάποια λαιτ rpg στοιχεία. Και από παιχνίδια που συλλέγεις νομίσματα άλλο τίποτε. Αν μου σκάσει τίποτε άλλο θα σου πω. Περίμενε να επανεμφανιστεί το MAWS σαν σελίδα στο ιντερνετ και ψάξε εκεί σε κάνα χρόνο κατά τα άλλα. Σορι που δεν μπόρεσα να βοηθήσω παραπάνω.

  6. #51
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Σίγουρα πριν τα Dungeons & Dragons. Εποχές πάνω-κάτω σύγχρονες με Black Tiger και Wonder Boy που πόσταρα, τέλη 80's δλδ.

  7. #52
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Quote Originally Posted by Parasight View Post
    Θα εκτιμούσα λίγη βοήθεια ψάχνοντας ένα παλιό coin-op (το όνομά του ώστε να βρω το mame rom του δλδ) με το οποίο είχα πωρωθεί μικρός στα ηλεκτρονικά. Πρόκειται για ένα (χονδρικά ταξινομημένα) RPG όπου ο παίχτης περιπλανιώνταν κυρίως σε dungeons και δάση, μάζευε λεφτά και αγόραζε με αυτά όπλα, πανοπλίες, spells κλπ. Δε λέω το Black Tiger, ούτε το Wonder Boy in Monster Land, μιλάω πάντως για παιχνίδι εκείνης της εποχής. Για υποδείξτε παιχνίδια που θυμάστε και κατατάσσονται στα παραπάνω, ίσως το πετύχουμε. Ευχαριστώ.
    Δεν έχω καταφέρει να το βρω ακόμα, για πείτε τώρα κανείς που δεν ήταν εδώ δυο χρόνια πριν αν του'ρχεται κάτι.

  8. #53
    Meth Swastika Lyse's Avatar
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    666

    Default

    Knights of the Round ?

  9. #54
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Μπααα, το έχω άλλωστε ήδη αυτό, και είναι και αρκετά μεταγενέστερο νομίζω. Η αγορά αντικειμένων και όπλων από vendors ήταν χαρακτηριστικό στοιχείο σε αυτό που ζητάω.

  10. #55
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    Default

    Μηπως λες το Αλεξ Κιντ?
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

  11. #56
    Senior Member wraithgr's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Ελονδίνο
    Posts
    1,268

    Default

    Καμια λεπτομέρεια παραπάνω; Φαντάζομαι αν το knights of the round θεωρείται μεταγενέστερο αποκλείεται να ήταν το magic sword, και αν ήταν το gauntlet θα το ήξερες ήδη...
    Shall I say I was wrong, if I'm right?

  12. #57
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Μιλάμε για mid/late 80's φάση, το θυμάμαι από τα coin-ops στη γειτονιά μου. Έχω φάει όλα τα emulator sites και δε βρίσκω κάτποιο screenshot που να μου το θυμίζει, αρχίζω δλδ και έχω αμφιβολίες για τη μνήμη μου

  13. #58
    Senior Member Tribe's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Edw trigurw
    Posts
    1,461

    Default

    μήπως λές το Ghosts 'n Goblins . Ghouls 'n Ghosts ;

  14. #59
    Senior Member wraithgr's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Ελονδίνο
    Posts
    1,268

    Default

    Πες τιποτα ακομα ομως, ήταν isometric/side view, είχε character selection, τι;


    Πάντως να πω και κάτι άλλο; Μη το ζορίσεις πολύ. Εγώ όταν βρήκα ένα που το έψαχνα σαν τρελός γιατί είχα τέτοιου είδους αναμνήσεις, δεν ήταν ούτε κατά διάνοια όσο γαμάτο το θυμόμουν...
    Last edited by wraithgr; 21-03-2014 at 23:36.
    Shall I say I was wrong, if I'm right?

  15. #60
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Quote Originally Posted by wraithgr View Post
    Πες τιποτα ακομα ομως, ήταν isometric/side view, είχε character selection, τι;


    Πάντως να πω και κάτι άλλο; Μη το ζορίσεις πολύ. Εγώ όταν βρήκα ένα που το έψαχνα σαν τρελός γιατί είχα τέτοιου είδους αναμνήσεις, δεν ήταν ούτε κατά διάνοια όσο γαμάτο το θυμόμουν...
    Αυτό το τελευταίο που λες παίζει!

    Όσον αφορά την εμφάνιση, ήταν 2D, στο στιλ του Black Tiger πχ. Κίνηση μέσα σε dungeons, αγόραζες όπλα και πανοπλίες.

    Όχι δεν ήταν το Ghosts n Goblins.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •