Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 45

Thread: Warwick vs Spector basses

  1. #16
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Quote Originally Posted by JnB
    Όσο για ebay, δεν παίζει γιατί δεν έχω/χρησιμοποιώ πιστωτική και βαριέμαι να μπω σε διαδικασίες να βγάλω μια. Προτιμώ έμβασμα ή on delivery, αν και το musicstore δεν έχει σπεκτορ
    Ξέρεις τι σημαίνει να παίρνεις όργανο στη μισή τιμή; Δε θέλει τίποτε, ψάξιμο μόνο και έχεις έτοιμο στρωμένο και σε εξαιρετική κατάσταση όργανο.

  2. #17

    Default

    Δεν είναι κάτι συγκεκριμένο.
    Απλά από Spector δοκίμασα μόλις ένα (αυτό που δοκίμασες κι εσύ) κι ενώ σαν κατασκευή με ενθουσίασε, ηχητικά δεν τρελάθηκα κιόλα, δε μου ακούστηκε ιδιαίτερο, οπότε δεν το έψαξα παραπάνω. Άσε που ο Μεταλλίδης μου φάνηκε ψιλοαντιπαθητικός, νομίζοντας ότι μου έκανε χαρη που με εξυπηρετούσε.
    Αντίθετα, δοκίμασα όλα τα warwick (με ταβάνι τα 1500 νομίζω) και κάθε ένα ήταν ξεχωριστό παρότι υπήρχαν κοινά σημεία, το περίφημο growl, οι χαμηλομεσαίες και η ατάκα. Για να είμαι ειλικρινής δεν είχα προγραμματίσει την αγορά μπάσου εκείνη την περίοδο αλλά έτυχε να πουλάει κάποιος το δικό του warwick thumb, το οποίο ήταν ένα από τα 2 warwick που με είχαν εντυπωσιάσει περισσότερο. Αν δεν κάνω λάθος το αλλο ήταν το Corvette Standard με σώμα bubinga. Το δοκίμασα που λες μία φορά στο κατάστημα, δυο φορές σπίτι του και στην πρώτη πρόβα την επόμενη μέρα ήξερα ότι είχα κάνει τη σωστή επιλογή.

    Τώρα για τα 5χορδα που λέει ο Σταμ, είναι πασιφανές ότι ο μόνος λόγος που τα θάβει είναι επειδή τα θεωρεί φωλς κι έχει δίκιο ως ένα βαθμό. Τα άλλα που λέει είναι βλακείες. Ίσα ίσα που αν παίζεις κοφτά στη μι, η πάνω χορδή σε βοηθάει να μη φεύγει το δάκτυλο.
    Το μόνο κακό που μπορεί να προσθέσει η 5η χορδή είναι βάρος στο μπράστο με αποτέλεσμα να είναι μπροσθόβαρο το όργανο. Το έχω αυτό το πρόβλημα με το W μου αλλά ξεπερνιέται με εξάσκηση και φαρδιά ζώνη (έχω ακούσει για επαγγελματίες που δε δίστασαν να προσθέσουν αντίβαρο στο πίσω μέρος αλλά μιλάμε για τύπους που παίζουν όρθιοι για άπειρες ώρες κάθε βράδυ).

    Πάντως δε θέλω να σε πείσω να πάρεις W. Με 1000+ε το πιθανότερο είναι να πάρεις κάτι πραγματικά καλό ό,τι κι αν σου προτείνουμε. Ασε να αποφασίσει η καύλα.

  3. #18

    Default

    Σε καταλαβαίνω .

    Εμένα ο Μεταλλίδης όταν μου έδωσε αυτό το καλό να το δοκιμάσω, ήταν μάλλον πρόθυμος, οπότε πρέπει να τον πέτυχες σε άσχημη στιγμή και σου ξινισε.

    Έμένα το Corvette Std που άκουσα μου φάνηκε χειρότερο σαφώς από αυτό (όχι οτι έβγαζε μάπα ήχο, το αντίθετο, απλά αυτού ήταν πολύ καλύτερος), αλλά δεν έχω δοκιμάσει ακριβότερο μοντέλο όπως το Streamer πχ. Θα το προσπαθήσω να παίξω και με ένα καλύτερο warwick και θα δω.

    Πάντως πλέον η πλάστιγγα γέρνει πιο πολύ υπέρ των spector, γιατί εκτός των άλλων με έχει καβλώσει και το cherryburst χρωματάκι

  4. #19
    Senior Member inhalexhale's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Δαίδαλοι από beatdowns.
    Posts
    924

    Default

    Ante gamhsou re mpasista.














    Panta ithela na to pw ayto.
    This is my sideshow.
    This is my playground.
    This is my hatred.


  5. #20
    Senior Member jezuz's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    1,005

    Default

    Gi'ayto tosa xronia ta thumb moy emoiazan me speector
    Eixa fantastei oti kati epaize me antigrah, alla den h3era oti htan toso megalh istoria...

    Loipon, oson afora ton hxo, egw ebaza ta mpasakia moy se kalo enisxyth, kai pa8aina plaka me ton hxo toys, o idio kai kapoioi alloi akroates, mexri poy agorasa ayto:

    http://www.thomann.de/gr/aphex_1402_bass_exiter.htm

    Panakribo, alla ena exw na pw: molis to kleinw plewn 8ewrw ton hxo toy mpasoy psofio, to idio kai alloi filoi poy to exoyme dokimasei!
    Opote pare oti ka8ete kala sto xeri, kai meta me ena boost/eq/drive/exciter/ktl mporeis eykola na to fereis sta metra soy
    http://www.myspace.com/cerberarec


    http://www.High-Gain.com/ Your source for High-gain, Boutique, Handmade and Rare guitar amplifiers in Europe.

  6. #21
    Senior Member Milton's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    1964/1974
    Posts
    2,047

    Default

    τι ψωνισατε τελικα;
    No headroom for expansion


  7. #22

    Default

    Ακριβώς μετά τα xmas θα γίνει η αγορά.

  8. #23
    Senior Member jezuz's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    1,005

    Default

    Περιμενεις να μαζεψεις φραγκα απο τα καλαντα?
    Αντε, και τα πρωτοχρονιατικα θα τα πεις με νεο μπασο!

    Και εγω εκανα ενα δωρακι στον εαυτο μου για Χριστουγεννα, με περιμενει στο τελωνειο
    http://www.myspace.com/cerberarec


    http://www.High-Gain.com/ Your source for High-gain, Boutique, Handmade and Rare guitar amplifiers in Europe.

  9. #24

    Default

    Όχι από τα κάλαντα, αλλά από εισφορές συγγενών

    Post pic από το δωράκι.
    Και εγώ ό,τι πάρω τελικά θα ποσταριστεί εδώ όταν έρθει

  10. #25
    Senior Member Milton's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    1964/1974
    Posts
    2,047

    Default

    ναι τριψτε το μας στη μουρη


    ποσταρετε οπωσδηποτε *homer simpson drooling*
    No headroom for expansion


  11. #26

    Default

    @JnB
    Την προηγούμενη βδομάδα το thumb κλήθηκε για ηχογράφηση. Πρέπει να ομολογήσω ότι υπήρξε θέμα. Επειδή ο ήχος του απλώνει, στα πολύ γρήγορα σημεία (υπάρχουν δλδ ταχύτητες της τάξης των 180 bpm) δεν έδενε καλά με τις μπότες και γενικά υπήρχε μία αίσθηση ασάφειας. Αυτό διορθωνόταν με κομπρέσορες κλπ αλλά προτίμησα να ηχογραφήσω κυρίως με το παλιό μου μπάσο (ibanez sr) που είναι πιο μεταλ (...), ώστε να είμαι από την αρχή πιο κοντά στον ήχο που θέλω και μετά να γίνουν ψιλοδιορθώσεις.
    Αντίθετα στα πιο αργά-μελωδικά σημεία, προτίμησα το warwick καθώς νομίζεις ότι οι νότες γλιστράνε η μία πάνω στην άλλη. Πάντως δε χρησιμοποιήθηκε ενισχυτής αλλά λαμπάτη προενίσχυση και DI πριν την κονσόλα.
    Οπότε αν θέλεις σφιχτό ήχο, μάλλον το warwick δε σου κάνει (τουλάχιστον το συγκεκριμένο). Βέβαια ισχύει αυτό που είπε ο jezuz πάνω κάτω: πάρε αυτό που γουστάρεις και μετά το φέρνεις στα μέτρα σου με διάφορους τρόπους (όπως κάνει ο τύπος από τους mudvayne πχ )

  12. #27

    Default

    Χμ, αυτό ακριβώς φοβόμουν στα warwick και επαληθεύτικα τελικά.
    Έτσι κι αλλιώς η απόφαση έχει παρθεί, spector

  13. #28

    Default

    Λοιπόν, η παραγγελιά έγινε.
    Λόγω οικονομικών θεμάτων που προέκυψαν, δυστυχώς δεν μπόρεσα να πάρω το μοντέλο που αρχικά ήθελα (το ReBop 5) και κατέληξα το legend 5 custom.

    Pix μόλις έρθει σε κανα 20ήμερο

  14. #29
    Senior Member jezuz's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    1,005

    Default

    Poly wraios, megies kai kalopaixto!
    To f8hno, koreatiko montelo na fantastw, h amerikaniko?
    Me ti top/finish an epitrepete? Perimenoyme foto!
    http://www.myspace.com/cerberarec


    http://www.High-Gain.com/ Your source for High-gain, Boutique, Handmade and Rare guitar amplifiers in Europe.

  15. #30

    Default

    Einai surprise

    Tha apantithoun ola otan erthei kai postarw pix

Similar Threads

  1. Replies: 2
    Last Post: 15-07-2008, 23:43
  2. Πωλείται 5χορδο μπάσο Warwick Corvette
    By Dragonlord in forum Musicians Chat
    Replies: 23
    Last Post: 19-07-2007, 20:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •