Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 45

Thread: Warwick vs Spector basses

  1. #1

    Default Warwick vs Spector basses

    Λοιπόν,

    Έρχεται ο καιρός να πάρω ένα σοβαρό μπασσάκι επιτέλους, γύρω στο χιλιάρι έουρος (από "θωμά") και είμαι ανάμεσα σε αυτές τις 2 μάρκες.
    Δοκίμασα ένα Warwick Corvette standard και μου φάνηκε γαμώ.
    Γενικά ακούω πολύ καλά λόγια και για τις 2 μάρκες και όποιος ξέρει περισσότερα μπορεί να helpάρει

  2. #2
    Senior Member Coil's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Where Dark And Light Don't Differ
    Posts
    722

    Default

    Spector den exw dokimasei... Warwick apo tin alli eixe enas filos to pentaxordo kai pragmatika itan ergo texnis....
    People`s Unhappiness Has The Taste Of Mercy...



  3. #3
    Senior Member babality's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Βηθλεεμ
    Posts
    2,595

    Default

    war...σταθερη αξια. Για σπεκτορ τραβα να δοκιμασεις στον Μεταλλιδη κατω στη Χαριλαου Τρικουπη δε θυμαμαι αριθμο. Τα σπεκτορ τα σπανε ασχημα σαν μπασακια αναλογα φυσικα τι θες να κανεις. Θα δεις εκει απο 500ε μπασο μεχρι 5000 ετσι για το ξευτιλικι. Πρωτα παιξε και με σπεκτορ πριν αποφασισεις.
    Μην ξεχνάς το 3ο γράμμα...

  4. #4

    Default

    Κυρίως παίζω από hard rock έως κλασικό heavy, αλλά άμα θέλω και να blues-ίσω λιγάκι να μη με περιορίζει με τα λεφτά που θα δώσω. Θα πάω να δοκιμάσω πάντως και τα spector, γιατί μέχρι τώρα έχω δοκιμάσει μόνο warwick και μπορώ να πώ πως γαμούσε.

  5. #5
    Senior Member babality's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Βηθλεεμ
    Posts
    2,595

    Default

    τι θες να παιξεις??
    Εγω θα παιρνα σπεκτορ γιαυτα. Αλλα ανω των 2000 spector
    Μην ξεχνάς το 3ο γράμμα...

  6. #6

    Default

    Δυστυχώς το μπάτζετ περιορίζεται στα 1000 συνπλην 100, άντε 200 το πολύ.

    Θα τσεκάρω πώς μου κάθονται στο χέρι και το αυτί τα αντίστοιχα spector και θα δώ.

    Απλά θέλω να ξέρω αν τα spector θεωρούνται πιο μεταλιάρικα από τα warwick or smth.
    Απ'ότι ξέρω τα Warwick έχουν γαμώ τα ξύλα, αλλά οι μαγνήτες MEC διαβάζω οτι δεν πολυλένε, σε αντίθεση με σπέκτορ που οι EMG γαμούν. Ισχύει αυτό;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,605

    Default

    den exo idea apo afta, kitharistas eimai, alla ena ksero:


    Oi magnites allazoun (kapoia stigmi), ta ksila oxi


    Kata ta alla osa Warwick akousa gamousan, Ta spektor den ta exo kan akousta

  8. #8
    Senior Member jezuz's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    1,005

    Default

    Me Spector epaize kai o Billy Sheehan se ena DVD toy Vai, alla ta amerikanika ta $$$, opote den 8a elega pws einai poly metaliariko mpaso, kyriws fusion kai hard-rock mpasistes exw dei na ta paizoyn...
    Oson afora ta warwick, to corvette standard ebgazan apla ligo 8orybo oi magnhtes, apo hxo diabazan poly kala tis xordes, enw to Corvette$$ den eixe 8orybo ligo poy to eixa akoysei (gia ta goysta moy moy arese pio poly kai o hxos toy...)
    http://www.myspace.com/cerberarec


    http://www.High-Gain.com/ Your source for High-gain, Boutique, Handmade and Rare guitar amplifiers in Europe.

  9. #9

    Default

    Από warwick αυτό σκέφτομαι, το corvette$$, αλλά και τα σπέκτορ γαμώτο μου φαίνονται γαμάτα, και παντού διαβάζω ότι λένε.
    Θα πάω να δοκιμάσω σύντομα κανένα στο μεταλλίδη, αλλά δε νομίζω να με χαλάσει κάτι σε αυτά τόσο που τα έχω ψάξει so far.

    Τι να πώ, μεγάλο το δίλειμμα

  10. #10
    Senior Member babality's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Βηθλεεμ
    Posts
    2,595

    Default

    μεγαλο το διλλημα φιλος σιγουρα και οταν τα δοκιμασεις θα φας ακομα πιο χοντρο φιασκο. θα συμφωνησω με τζιζουζ και θα σου πω οτι δεν ειναι τοσο μεταλιαρικα οπως λες αλλα για πιο λαϊτ καταστασεις. ποιοτικες λαϊτ καταστασεις ομως...
    το κορβετ που λες ειναι καλουτσικο αλλα δες το πρωτα....
    αν σαρεσει το σπεκτορ παρτο και μετα βαλε αλλο μαγνητη επανω να σαι κυριος. απο την αλλη στο war σε βλεπω να μην αλλαζεις ποτε ενω εχει και γαματο ξυλο, αλλα το war κλασικα θα σου δωσει ενα πιο συμπαγη "κλόνκι" ηχο για σπασιματα. τα σπεκτορς ειναι πιο σμουθ
    Μην ξεχνάς το 3ο γράμμα...

  11. #11

    Default

    Λοιπόν:

    Πήγα σήμερα στο Μεταλλίδη να δοκιμάσω Spector.
    Είχε ένα σειράς Euro custom 4-χορδο (αξίας 2400 ευρώ) και ένα performer 4χορδο (αξίας 500 ευρώ).
    Το πρώτο χύνει στη μάπα οποιοδήποτε μπάσο έχω ξαναπιάσει και ακούσει στη ζωή μου!!! Ντρεπόμουν μόνο και μόνο που το κρατούσα! Δέος! Μου λέει και ο ίδιος ότι "κρατάς μια Ρολς Ρόις".
    Μου το άφηνε 1700 ευρώ από 2400 γιατί το είχε βιτρίνα και το δοκιμάζει κόσμος, αλλά και πάλι υπεβαίνει το μπάτζετ μου και δεν είναι και 5χορδο που θέλω.
    Το 2ο ΠΟΛΥ καλό για τα λεφτά του, αλλά θέλω κάτι παραπάνω!

    Έμαθα επίσης ότι η Warwick ουσιαστικά γεννήθηκε όταν η Spector θέλησε να ανοίξει εργοστάσια στη Γερμανία. Τους "κλέψαν" το design, και είναι ακόμα στα δικαστήρια.

    Συμπερασματικά:
    Screw Warwick!
    Πάω για Spector Rebop 5χορδο ή Legend custom 5χορδο τα χριστούγεννα

  12. #12

    Default

    Είσαι σίγουρος ότι άκουγες το μπάσο που χύνει όλα τα άλλα και όχι τον τεράστιο λαμπάτο ενισχυτή που στο έβαλε (Mark bass αν δεν κάνω λάθος);
    Ήμουν ακριβώς στο ίδιο δίλημμα πριν μήνες μέχρι που είδα μπροστά μου τη μουσική:



    Δυστυχώς ένα όργανο μπορείς να το δοκιμάσεις ουσιαστικά μόνο σε πραγματικές/ελεγχόμενες συνθήκες. Το ιδανικό είναι σε πρόβα με φουλ μπάντα και ενισχυτή που γνωρίζεις. Παρόλα αυτά, αν με έχει εντυπωσιασει σε κάτι το warwick μου (πέρα από την ποιότητα κατασκευής, το tone, το sustain, την έντονη ηχητική παρουσία σε όλο το φάσμα των συχνοτήτων ακόμα και μέσα σε θορυβώδεις μπάντες) είναι η ευκολία στο να βγάλεις αξιοπρεπή ήχο σε οποιοδήποτε ενισχυτή.

  13. #13
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Λοιπόν, παρότι δεν είμαι μπασσίστας, αν κρίνω από αυτό:

    Quote Originally Posted by JnB
    Κυρίως παίζω από hard rock έως κλασικό heavy, αλλά άμα θέλω και να blues-ίσω λιγάκι να μη με περιορίζει με τα λεφτά που θα δώσω. Θα πάω να δοκιμάσω πάντως και τα spector, γιατί μέχρι τώρα έχω δοκιμάσει μόνο warwick και μπορώ να πώ πως γαμούσε.
    Θες ένα Fender Jazz Bass

    Συμβουλή πρώτη (με βάση το quote σου πάντα):

    Μην πάρεις 5αχορδο. Αν θες να bluesίσεις θα σου περισσεύει μία extra χορδή, την οποία εννοείται ότι δε θα παίζεις και το μόνο που θα κάνει θα ναι να σε δυσκολεύει (όταν πχ θες να κρατήσεις ρυθμό, κλασσικά βαράς τη μι ως την τελευταία χορδή).

    Συμβουλή 2η:

    Αν θες να bluesίσεις αλλά ταυτόχρονα να μεταλλίσεις θα αναγκαστείς να κάνεις έναν βλαμμένο συμβιβασμό που δε θα σε βγάλει πουθενά και θα σου φάει την τσέπη. Η αγορά οργάνων είναι δυστυχώς πολύ ακριβό σπορ, προκειμένου να αποφύγεις να πάρεις κάτι που δε θα σου κάνει πρέπει οπωσδήποτε να κατασταλάξεις στον ήχο και το είδος μουσικής που θες να παίξεις. Άσε που τότε ίσως να βρεις και φθηνότερο όργανο. Οι λύσεις-μπαλλαντέρ δε βγάζουν πουθενά, το χω δει να συμβαίνει άπειρες φορές σε γνωστούς μου που βιάστηκαν να πάρουν κιθάρα.

    Συμβουλή 3η:

    Ebay.

  14. #14
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Φάε τα λεφτά σου στις πουτάνες.

  15. #15

    Default

    Η τελέυταία συμβουλή ήταν η καλύτερη

    Λοιπόν, στα σοβαρά, και το Warwick το άκουσα σε σοβαρό ενισχυτή, και δε λέω, μου φάνηκε γαμάτο και αυτό μέχρι που άκουσα τα spector. Υπάρχει πιθανότητα να μου φάνηκε πολύ καλύτερο λόγω του καλύτερου ενισχυτή (Ναι, άμα είδα καλά Mark Bass είναι). Εξάλλου, απ'ότι διαβάζω και στο νετ όσοι έχουν δοκιμάσει και τα 2 δεν έχουν πάντα την ίδια άποψη για το ποιό είναι καλύτερο. Επιλέγω spector όμως γιατί με βόλεψε πολύ περισσότερο από το warwick...και είναι και λίγο πιο ομορφούλια, πώς να το κάνουμε

    chris_boss, εσύ τι "κακό" βρήκες στα spector σε σχέση με τα warwick και πήρες warwick?

    Stam, Fender Jazz bass το σκέφτηκα, το δοκίμασα, αλλά δεν μου έκανε. Το 5-χορδο το θέλω ακριβώς επειδή με βολεύει περισσότερο, μιάς και με 5-χορδο ξεκίνησα και με 5-χορδο είμαι ακόμα.
    Το να είμαι μεταξύ αυτών των 2 (WArwick & Spector) έγινε μετά από αρκετό ψάξιμο!
    Η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα ένα ritter, αλλά τι να κάνουμε, το φθηνότερο κάνει 5k euros

    Όσο για ebay, δεν παίζει γιατί δεν έχω/χρησιμοποιώ πιστωτική και βαριέμαι να μπω σε διαδικασίες να βγάλω μια. Προτιμώ έμβασμα ή on delivery, αν και το musicstore δεν έχει σπεκτορ

    Chris_boss, περιμένω να μου πεις τι δε σου έκατσε στα σπέκτορ και πήρες γουόργικ.

Similar Threads

  1. Replies: 2
    Last Post: 15-07-2008, 23:43
  2. Πωλείται 5χορδο μπάσο Warwick Corvette
    By Dragonlord in forum Musicians Chat
    Replies: 23
    Last Post: 19-07-2007, 20:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •