Λοιπόν, είναι εδώ και κάμποσος καιρός που έχω αρχίσει και μπαίνω σε αυτή την πολύ γαμάτη φάση, αρχής γενομένης με την "ανακάλυψη" των υπέρτατων Reverend Horton Heat. Των οποίων έχω λιώσει τη δισκογραφία και για μένα πηγαίνουν να γίνουν η δεύτερη κορυφαία αμερικάνικη μπάντα μόνο μετά τους Supersuckers (overstatement χάριν έμφασης ). Για όσους δεν τους ξέρουν, πρόκειται για punk βάση με surf/rockabilly ρυθμούς οι οποίοι ακουμπάνε άλλοτε στο blues, άλλοτε στο country, άλλοτε απλά στο punk, με την όμορφη βρωμιά να υπάρχει πάντα.
Μαζί λοιπόν μ'αυτούς τους θεούς, έχω ανακαλύψει και άλλους παρόμοιους άρρωστους, όπως πχ Southern Culture on the Skids (πιο "καθαροί" blues/country χωριάτες), Frantic Flintstones, Guana Batz (σε πιο surf/rockabilly ρυθμούς οι δύο παραπάνω), Batmobile (ό,τι οι προηγούμενοι με λίγο πιο πολύ blues μέσα), BR549 (εντελώς country ρυθμοί, ακουστικά όργανα) κλπ. Mad Sin, Meteors και το ασκέρι τους, τους είχα ήδη υπ'όψη, αλλά δε με τραβάει τόσο πολύ αυτό το "necro" στιλ που κουβαλάνε, ρογκεντρολ is about fun after all!
Επειδή λοιπόν θέλω να το ψάξω λίγο παραπάνω το όλο θέμα, για πείτε τίποτα μπάντες οι γνωρίζοντες να ενημερωθούμε οι υπόλοιποι. Και γενικά να το συζητήσωμε το θέμα.