Page 1 of 16 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 231

Thread: Πάνκηδες-Σερφάδες-Σαϊκομπίληδες και λοιποί του διαβόλου

  1. #1
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default Πάνκηδες-Σερφάδες-Σαϊκομπίληδες και λοιποί του διαβόλου

    Λοιπόν, είναι εδώ και κάμποσος καιρός που έχω αρχίσει και μπαίνω σε αυτή την πολύ γαμάτη φάση, αρχής γενομένης με την "ανακάλυψη" των υπέρτατων Reverend Horton Heat. Των οποίων έχω λιώσει τη δισκογραφία και για μένα πηγαίνουν να γίνουν η δεύτερη κορυφαία αμερικάνικη μπάντα μόνο μετά τους Supersuckers (overstatement χάριν έμφασης ). Για όσους δεν τους ξέρουν, πρόκειται για punk βάση με surf/rockabilly ρυθμούς οι οποίοι ακουμπάνε άλλοτε στο blues, άλλοτε στο country, άλλοτε απλά στο punk, με την όμορφη βρωμιά να υπάρχει πάντα.
    Μαζί λοιπόν μ'αυτούς τους θεούς, έχω ανακαλύψει και άλλους παρόμοιους άρρωστους, όπως πχ Southern Culture on the Skids (πιο "καθαροί" blues/country χωριάτες), Frantic Flintstones, Guana Batz (σε πιο surf/rockabilly ρυθμούς οι δύο παραπάνω), Batmobile (ό,τι οι προηγούμενοι με λίγο πιο πολύ blues μέσα), BR549 (εντελώς country ρυθμοί, ακουστικά όργανα) κλπ. Mad Sin, Meteors και το ασκέρι τους, τους είχα ήδη υπ'όψη, αλλά δε με τραβάει τόσο πολύ αυτό το "necro" στιλ που κουβαλάνε, ρογκεντρολ is about fun after all!
    Επειδή λοιπόν θέλω να το ψάξω λίγο παραπάνω το όλο θέμα, για πείτε τίποτα μπάντες οι γνωρίζοντες να ενημερωθούμε οι υπόλοιποι. Και γενικά να το συζητήσωμε το θέμα.

  2. #2
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Δεν έχω καμμία σχέση με το χώρο, τι να ακούσω απο Reverend Horton Heat;

  3. #3
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    "It's Martini Time" του 1996. Σούπερ δίσκος.
    Μετά "Smoke'em if You Got'em", "Lucky 7", "Liquor in the Front", όλα σβάρνα. Δε θα χάσεις

  4. #4
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    Makari na skasoune se ligo posts me gamhsteres mpantes gia na niwsoume oloi apo ligo (pavle grapse edw please ).

    Wraio topic parasight kai eleipe. Etsi na ftiaxei kai to search button na ta psaxnoume kalytera.

    2 apo tis kalyteres fwnes ths piatsas, ayth twn black keys kai ayth twn dirtbombs. Eidika apo dirtbombs katevaste opwsdhpote to ultraglide in black me terma soul epiroes kai genika kavliariko apotelesma. Embrooks gia pio klassikorockadika pragmata. Fleshtones epishs. Kapote eixa anevasei greenhornes, gruesomes & miracle workers. O anathematismenos eixe kanei kala thn douleia me tous mono men. Retro pragmata aptous the mummies.

    Panw katw eimaste sta oria tou garage/punk. Gia surf-adika yparxoun apeira pragmata kai nomizw o hcpunks tha mporouse na grapsei kai daytos.

    edit : & phantom surfers !!!


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  5. #5
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Λοιπόν έδωσα βάση σε RHH με martini time και lucky 7. Κα8όλου άσχημοι, πολύ κουλ μουσικές.
    Τι έχουμε σε πιο βρωμιαρέικο και "γκαραζέ";

  6. #6
    Senior Member Griffith's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    a cloud between the winds.
    Posts
    1,934

    Default

    Sympathy Sessions



    Popular Favorites



    οι oblivians παίζουνε αλήτικο βρωμιαρέικο ροκενρόλ και δεν ξέρω αν πολυκολλάνε αλλά είναι πολύ ωραίοι τύποι.να :


    Oh, come, come be my waitress and serve me tonight
    serve me the sky with a big slice of lemon.

  7. #7
    fleshdiver regularpaul's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    spinalonga
    Posts
    6,062

    Default

    Δεν έχω πιάσει ακριβώς το θέμα για το οποίο μιλάμε, οπότε δεν ξέρω πώς να το προσεγγίσω. Οι μπάντες που αναφέρονται δεν έχουν όλες μεγάλη σχέση με τον τίτλο του θέματος. Από την άλλη δεν είναι δα και τόσο μακριά ηχητικά, οπότε ας τα λέμε εδώ όλα. Για surf, psychobily, punk rock, garage punk κλπ. Αν μας δίνει το ΟΚ για την χρήση του όρου και ο τριπάκιας

    Ξεκινάω με τους υπέρτατους New Bomb Turks. 3 λέξεις. Destroy oh boy. Κολασμένο και επιθετικότατο punk rock, ένας από τους κορυφαίους δίσκους των 90's. Και τα επόμενα 3 δισκάκια τους, γαμηστερά είναι. Μετά επαναλαμβάνονταν επικίνδυνα και το κούρασαν λίγο.


    Code:
    http://rapidshare.com/files/51452584/new_bomb_turks_-_destroy_oh_boy_.rar.html
    Πριν κάμποσα χρόνια, την μαγική εποχή των έντυπων fanzines, υπήρχε το The Thing. Αρχικά ασχολήθηκε όπως και τα άλλα γαμάτα fanzines της εποχής (Merlin's Music Box, Fractal, Σκιες του Β-23 κλπ) με τον ευρύτερο underground rock χώρο με έμφαση στην τοπική σκηνή. Στην πορεία όμως το γύρισε αποκλειστικά σε garage/ rock'n'roll/ rockabily θεματολογία και ανάλογη στροφή είχαν και οι συλλογές που έβγαιναν μαζί με το zine. Aνεβάζω δύο τέτοιες για να γουστάρουμε.

    Γενικά για αυτού του είδους τις μουσικές, καθώς οι μπάντες είναι άπειρες, χρήσιμες είναι οι συλλογές που δίνουν μια γεύση από κάθε μπάντα.

    Μην ξεχάσω, αγαπάμε Parasight για αυτό:

    Quote Originally Posted by Parasight
    η δεύτερη κορυφαία αμερικάνικη μπάντα μόνο μετά τους Supersuckers (overstatement χάριν έμφασης )

  8. #8
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    Teleio diskaki to apopanw (Aytoi edw splittarane kai me entombed an den apatomai). Niwtw anatrixiles perimenontas tis syloges


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  9. #9
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Γουαου, the thing έπαιρνε επι αρχαιοτάτων χρόνων η αδρεφή μου.
    Βέβαια εγώ μόνο τα σκίτσα του τομεκ χάζευα, αν έχει ξεμείνει καμιά συλλογή 8α ενημερώσω.

  10. #10
    fleshdiver regularpaul's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    spinalonga
    Posts
    6,062

    Default



    Code:
    http://www.sendspace.com/file/r6asun

  11. #11
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    New Bomb Turks ναι ρε, πώς τους είχα ξεχάσει!
    Εννοείται ότι έχω στην κατοχή μου το 7" splitaki με Entombed που αναφέρει ο φίλτατος Marillion. Καθώς και αυτό με Hellacopters

    Επίσης, επιβάλλεται να αναφέρουμε και τους Legendary Shack Shakers, οι οποίοι χώνουν και κάποια τσιγγάνικα στοιχεία, αλλά μένουν σε αξιοπρεπή punk/country επίπεδα και δεν καταφεύγουν σε καγκουριές τύπου Gogol Bordello κλπ. Κατ'εμέ το τελευταίο τους "Pandelirium" είναι καταιγιστικό:


    Code:
    http://rapidshare.com/files/44099611/The_Legendary_Shack_Shakers_-_Pandelirium_-2006.rar
    Σ'αυτόν το δίσκο κλέβουν την παράσταση η blues φυσαρμόνικα και ο πιανίστας που ακούγεται σαν να βγήκε από saloon του far west

  12. #12
    Stealing the Light Harvestman's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Earth
    Posts
    567

    Default

    Quote Originally Posted by regularpaul
    Ξεκινάω με τους υπέρτατους New Bomb Turks. 3 λέξεις. Destroy oh boy. Κολασμένο και επιθετικότατο punk rock, ένας από τους κορυφαίους δίσκους των 90's.
    Αυτό ακριβώς. Μεγάλος δίσκος. Παυλο δίνεις ασχημα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,835

    Default

    Τσεκάρετε και τους Trashmen, πολύ ωραίοι σερφάδες.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    2,337

    Default

    γενικα ολη αυτη η σκηνη μου ακουγεται εντελως τζουφια.new bomb turks απλα συμπαθητικοι,αν και το ντιστροι-ο-μποι το εχω ακουσει καμια 20αρια φορες δεν τρελαθηκα κιολας...και θεωρειται το καλυτερο τους.
    στην κατηγορια "απλα συμπαθητικοι" βαζω και τους mad sin,tiger army(παλιους,πριν το πουστεψουν σε ιμο καταστασεις) και betty blowtorch.
    θεικη μπαντα στις αρχες τις ηταν οι zeke.τα παλια τους ηταν σκετος δυναμιτης,εντελως επιθετικα και σαπια και ΓΡΗΓΟΡΑ.Τα τελευταια τους ηταν εντελως πεθαμενα και μιντ-τεμπο.
    επισης nashville pussy στα γρηγορα τους και μονο σε αυτα.στα μιντ τεμπο εχουν αυτες τις βλαχοαμερικανιες και δεν ακουγονται...
    crack the whip and punish me

  15. #15
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Τι κακό ρε παιδί μου αυτό με τους χαρντκοράδες. Μόνο να είναι ΓΡΗΓΟΡΟ, αν κάτι έχει groove τότε είναι "τζούφιο"

Similar Threads

  1. Η γωνιά του Candiru και όποιος αντέξει
    By Candiru in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 434
    Last Post: 25-09-2014, 16:08
  2. Replies: 65
    Last Post: 04-06-2008, 05:58
  3. Replies: 256
    Last Post: 29-01-2008, 21:39
  4. Θάνος Μικρούτσικος κ λοιποί
    By cybernaut 667 in forum Live & Events Talk
    Replies: 10
    Last Post: 13-12-2006, 18:02
  5. Replies: 5
    Last Post: 05-11-2006, 10:34

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •