Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 38

Thread: Αρκουδάκια και θαυμαστικά.

  1. #16
    farfetch'd Ace's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Republic of Genoa
    Posts
    3,184

    Default

    κλαπς. αληθεια τωρα δε θα πληρωνομαι 2000; και γιατι σπουδαζω τοτε; θα ειμαι στην ιδια μοιρα με εναν ΑΛΒΑΝΟ οικοδομο; θα παιρνω 600 ευρω;

    βασικα βαριεμαι, ζομγκτσαιλντ κανενας δεν ειπε πως ολα θα ειναι σκατα, ολοι θα βραζουμε στο ιδιο καζανι κλπ. υπαρχουν δουλειες που οντως ειναι αξιοπρεπεις, αυτο που λενε "καλες ευκαιριες". Ομως το να περιμενεις αυτη την "αρπαχτη", την καλη ευκαιρια, τη δουλεια που θα σε φτιαξει, ενω ηδη απασχολεισαι καπου κι η εργασιακη σου κατασταση περιγραφεται απο την αφισα ειναι μικροαστιλα ρε φιλε. σορρυ δλδ. ο αιωνιος μικροαστος που δουλευει μια ζωη περιμενοντας την ευκαιρια, την ανοδο, την εξελιξη, την προαγωγη. δεν κλεβει ποτε, η μαλλον κανει κουτοπονηριες για να κλεψει, νευριαζει οταν κλεβουν αλλοι τραπεζες αλλα κρυφοευχεται να το χε κανει εκεινος (να ειχε κανει εκει την καλη!) και βολευεται/συμβιβαζεται με τα λιγα καθοτι δεν εχει ορεξη πλεον να ασχοληθει με οτιδηποτε αλλο. δε λεω οτι το κανεις εσυ, η οτι δε θα το κανω εγω. λεω οτι με τη σημερινη αντιληψη μου μπλα μπλα μπλα.
    "Δεν συζητάμε, γιατί είμαι ΟΞΥΘΥΜΟΣ."
    نحن نحب فصل الربيع الجميل.

  2. #17
    ΧΑΣΙΣΟΚΙΝΗΤΟ locust's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    ▲๏̯͡๏▲
    Posts
    3,615

    Default

    poios oikodomos plirwnete 600 eurw?
    [/URL]

  3. #18
    Oljeselger Zoonchild's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    On a Desperate Moon
    Posts
    2,107

    Default

    ο Αce
    ΑΕΛ τρακτερ και Love is in the air /

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    3,388

    Default


    XAXAXAXAXAXAXAX

  5. #20
    Senior Member Milton's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    1964/1974
    Posts
    2,047

    Default

    για τους ανειδικευτους που πληρωνονται 1,500 ή και 2 χιλιαρικα ευρω το μηνα και δουλευουν απο το πρωι μεχρι τις 9-10 το βραδυ, ισως και πιο αργα, τι εχει να πει το τοπικ;
    μακαρι το γενικο προβλημα να ηταν το αν διαλεγεις να γινεις καριεριστας ή καρατεριστας ή βοσκος ή δημοσιος υπαλληλος ή αναρχοδεξιος.
    No headroom for expansion


  6. #21
    Oljeselger Zoonchild's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    On a Desperate Moon
    Posts
    2,107

    Default

    Quote Originally Posted by Zoonchild

    Ακομα πιο εναντια ειμαι σε ατομα που ξεκιναν να δουλευουν δεχονται μισθους πεινας και θεωρωντας οτι πρεπει να πουν και ευχαριστω στον εργοδοτη/εκμεταλλευτη τους. Το μονο που σχολιασα ηταν το-κλασσικα-αφοριστικο και ειρωνικο για οποιουδηποτε ειδους σπουδων αφισακι και για την "καταδικη" που μας περιμενει ολους μολις βγουμε στην αγορα εργασιας
    αυτο δεν ειναι λιγο πολυ μια περιγραφη αυτου που και εσυ εχεις στο μυαλο σου για τον μικροαστο(ειλικρινα ρωταω, ε, δεν σε ειρωνευομαι)?

    δεν διαφωνουμε και πολυ σε καποια πραγματα. Ειχα καποιες ενστασεις για την αφισα ως προς το ολοκληρωτικα αφοριστικο της υφος προς το "συστημα" τι στιγμη που και πολλοι ανθρωποι ατομικα ευθυνονται/μαστε για την κατασταση αυτη(ως ενα σημειο παντα) οσο και για το γεγονος οτι στην τελικη δεν προτεινε καμια ουσιαστικη λυση(οκ, εγω μπορει να ειμαι βλακας και να μην καταλαβα τα κρυφα της μηνυματα)

    ο αιωνιος μικροαστος που δουλευει μια ζωη περιμενοντας την ευκαιρια, την ανοδο, την εξελιξη, την προαγωγη
    σορρυ και παλι, αλλα τουλαχιστον εδω που δουλευω εγω η ανοδος, η εξελιξη και η προαγωγη δεν ερχεται ουρανοκατεβατα μια φορα στην ζωη αλλα ειναι κατι εφικτο που μπορεις με λιγη προσπαθεια να το πετυχεις. Τωρα αν εχω πεσει σε τοσο σπανιους και γενναιοδωρους εργοδοτες ενω ΟΛΟΙ οι αλλοι πινουν το αιμα των εργαζομενων τους δεν μπορω να το ξερω, σορρυ. Για την ατακα με τον αλβανο οικοδομο δεν θα σχολιασω τιποτα και δεν θα προσπαθησω καν να αποκρυπτογραφησω το οποιαδηποτε υπονοουμενα.

    και ξαναλεω: δεν συμφωνω με την κατασταση ως εχει, αλλα η συγκεκριμενη αφισα το μονο που κανει ειναι να αφοριζει χωρις να δινει λυση/εις


    και για να μην ξεχνιομαστε
    ΑΕΛ τρακτερ και Love is in the air /

  7. #22
    Will Teasle kontan's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Atens
    Posts
    3,522

    Default

    Quote Originally Posted by Milton
    για τους ανειδικευτους που πληρωνονται 1,500 ή και 2 χιλιαρικα ευρω το μηνα και δουλευουν απο το πρωι μεχρι τις 9-10 το βραδυ, ισως και πιο αργα, τι εχει να πει το τοπικ;
    μακαρι το γενικο προβλημα να ηταν το αν διαλεγεις να γινεις καριεριστας ή καρατεριστας ή βοσκος ή δημοσιος υπαλληλος ή αναρχοδεξιος.
    αλήθεια, ποιοι ανειδίκευτοι πληρώνονται τόσο

    edit: για Ελλάδα πάντα ε

  8. #23
    Senior Member Milton's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    1964/1974
    Posts
    2,047

    Default

    κι εγω το ιδιο ειπα οταν το μαθα το καλοκαιρι. ναι για ελλαδα μιλαω. Η περιπτωση ανειδικευτος που παιρνει τοσα λεφτα εχει να κανει με τα εξης: αυτα τα 1,500 ευρω αγοραζουν ενα συμβολαιο το οποιο αναμεσα σε αλλους ορους συμπεριλαμβανει και τον ορο πως θα εισαι στην διαθεση της εταιρειας (ναυτιλιακη στην Κηφισια, στην συγκεκριμενη περιπτωση) οποιαδηποτε στιγμη της ημερας σε χρειαστουν, θα δουλευεις υπερωριες που δεν πληρωνονται εξτρα, πολλες φορες θα χρειαστει να δουλεψεις και αργιες, και ο μισθος σου εχει οριο, δλδ δεν μπορει να φτασει πανω απο ενα συγκεκριμενο ποσο.
    Οπως καταλαβαινεις αγαπητε κονταν, η ανειδικευτη ανυπαντρη μητερα που ηταν αρκετα ικανη να μαθει την δουλεια της ιδιαιτερας του καπετανιου της ναυτιλιακης, ξερει οτι πουθενα αλλου δεν προκειται να βρει αυτα τα λεφτα, κι επειδη τα χρειαζεται πολυ για να στειλει το παιδι της φροντιστηριο και κολυμβητηριο, θα κατσει στα αβγα της και δεν θα παει αλλου, δεν θα κανει εργασιακη επανασταση, και ετσι ο εργοδοτης που ξερει οτι αυτο θα γινει, για να γλυτωσει χρονο προσφερει απο την αρχη 1,000 ευρω αρχικο μισθο που ανεβαινει στα 2,000 μετα απο 20 χρονια και σταματαει εκει.
    No headroom for expansion


  9. #24
    farfetch'd Ace's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Republic of Genoa
    Posts
    3,184

    Default

    ζομγκ ομιτζι και τρια πινκ και Teddy, αλλα δε θα πω και τον εργοδοτη μου φιλοτιμο απ τη στιγμη που το κερδος προερχεται απ την υπεραξια που καρπωνεται απο καθε εργαζομενο. σαφως κι υπαρχουν εργοδοτες που εχουν στησει ενα ανθρωπινο περιβαλλον εργασιας και εχουν ανταγωνιστικα πακετα αποδοχων και μπονους και ομιτζι και τρια λολ ομως οι περιουσιες κι οι επιχειρησεις παντα θα αναπτυσσονται κυριως εις βαρος των εργαζομενων που απασχολουν. αυτα, μακια!!
    "Δεν συζητάμε, γιατί είμαι ΟΞΥΘΥΜΟΣ."
    نحن نحب فصل الربيع الجميل.

  10. #25
    Oljeselger Zoonchild's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    On a Desperate Moon
    Posts
    2,107

    Default

    ε δεν ειπα ποτε το αντιθετο


    ΑΕΛ τρακτερ και Love is in the air /

  11. #26
    farfetch'd Ace's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Republic of Genoa
    Posts
    3,184

    Default

    "Δεν συζητάμε, γιατί είμαι ΟΞΥΘΥΜΟΣ."
    نحن نحب فصل الربيع الجميل.

  12. #27
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by Zoonchild
    επειδη ομως εγω ειμαι ενας απλος εργαζομενος και οχι πολιτικαντης, ικονοκλαστ, τσακω ενα και ανελυσε και λιγο παραπανω αυτα που προτεινεις για να δουμε πιο θα ψωνισουμε τελικα
    Παρότι η οργάνωση μου 8α μου εξασφαλίσει σίγουρη εργασιακή αποκατάσταση άμα τη αποφοιτήσει μου απο τη σχολή και δεν είμαι ένας απλός φοιτητής -πόσο δε μάλλον ένας απλός εργαζόμενος-, αν κάποιος 8έλει μια εναλλακτική γενικά και αόριστα στην γενική και αόριστη συν8ήκη που περιγράφει το αφισάκι, η απάντηση που έδωσα ήταν η σωστή. Αν 8έλετε να το κάνουμε πιο συγκεκριμένο πρέπει να συζητήσουμε για πιο ζεστά ζητήματα της επικαιρότητας.

    Δεν έχω βγεί στην αγορά και δε ξέρω εκ πείρας πολλά πράγματα που σαν νυν εργαζόμενοι εσείς ξέρετε παραπάνω. Όμως ακούς κάτι δράκους και μυστήρια πράγματα σχετικά με εργασιακή ανασφάλεια, ελαστικότητα των ωραρίων και των μισ8ών -όπως οι ανειδίκευτοι που περιέγραψε η μιλτον-, ένας ασφαλιστικός νόμος που τσακίζει την δικιά μας γενιά εργαζόμενων, κακές εως κάκιστες απολαβές, εργαλειακές μονότονες μίζερες δουλειές και σάπιες συν8ήκες εργασίας, αναξιοπρέπεια και αλληλοσπαραγμός για μια 8εσούλα παραπάνω και δυόμισι φράγκα. Τι ισχύει απο όλα αυτά; Τι δε σας ικανοποιεί στη δουλειά σας; Έχετε σκεφτεί ποτέ αν αυτό μπορεί να αλλάξει; 8εωρείτε οτι οποιαδήποτε αλλαγή μπορεί να γίνει στα πλαίσια του ατομικού δρόμου ή σκέφτεστε μήπως η συλλογική προσπά8εια μαζί με άλλους συναδέλφους σας αποδίδει περισσότερο;

    Αυτά είναι τα ουσιώδη ερωτήματα απο τα οποία ξεκινάει η κουβέντα, κανείς δεν έχει το ρόλο ινστρούκτορα που 8α πετάξει πάπυρους με εναλλακτικές και 8α τις ακολου8ήσουμε/τε βήμα βήμα και κανείς δεν είναι σε 8έση να πετάει ένα "μικροαστούληδες" για να αφορίσει και να ξεμπερδεύει.

  13. #28
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default

    Quote Originally Posted by kontan
    Quote Originally Posted by Milton
    για τους ανειδικευτους που πληρωνονται 1,500 ή και 2 χιλιαρικα ευρω το μηνα και δουλευουν απο το πρωι μεχρι τις 9-10 το βραδυ, ισως και πιο αργα, τι εχει να πει το τοπικ;
    μακαρι το γενικο προβλημα να ηταν το αν διαλεγεις να γινεις καριεριστας ή καρατεριστας ή βοσκος ή δημοσιος υπαλληλος ή αναρχοδεξιος.
    αλήθεια, ποιοι ανειδίκευτοι πληρώνονται τόσο

    edit: για Ελλάδα πάντα ε
    πρέπει να παταχθούν τα "τζάκια" των ανειδίκευτων
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    2,337

    Default

    εης αν αποφασισεις να κανεις καριερα οικοδομου ειναι 50ε την ημερα.σκεψου το.
    crack the whip and punish me

  15. #30
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Γενικά κάνω μια κατα τις 6-8 με το αγροτικό απο ομόνοια, κάννιγος, αμερικής, τίποτα δάφνη, αι δημήτρη στις πλατείες και με πρόχειρη έρευνα αγοράς σου βρίσκω αλβανό, πακιστάνι, ιρακ με πετε δέκα ευρώ το οχτάωρο. Σκέψου το.

Similar Threads

  1. play.com και προπληρωμένες και debitcards
    By rincewind2k in forum General Discussion
    Replies: 18
    Last Post: 20-10-2008, 23:56
  2. ER και ψωλαρια
    By The Nerd in forum General Discussion
    Replies: 2
    Last Post: 02-12-2007, 04:11
  3. Replies: 26
    Last Post: 16-07-2007, 21:21
  4. Φεστιβάλ και $$
    By Kuolema in forum Live & Events Talk
    Replies: 50
    Last Post: 28-03-2005, 12:22
  5. Replies: 12
    Last Post: 27-02-2005, 04:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •