Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 97

Thread: εκκλησία και δεξιά

  1. #31
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by Candiru
    Quote Originally Posted by FaithFails
    Ακριβώς!
    Αλλά αυτός δεν είναι εκ προοιμίου ο ρόλος κάθε ανθρώπινου θεσμού? Η συντήρηση?
    εξαρτάται ποιός διαχειρίζεται τους θεσμούς, δεν υπάρχουν ρόλοι ή καλύτερα σκοποί.
    Δε νομίζω πως είναι θέμα διαχείρησης, όσο ένα σχετικά φυσικό αντανακλαστικό, καθώς η αλλαγή φέρνει ένα ρίσκο, δηλ. μπορεί να οδηγήσει σε απρόβλεπτα, μη θεμιτά αποτελέσματα για την διατήρηση της παρούσας μορφής της εξουσίας.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  2. #32
    Senior Member FaithFails's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    athens
    Posts
    1,944

    Default

    Κι εγώ αυτό πιστεύω deggial. Άρα εκ φύσεως απορριπτέα για μένα.
    Once I was trapped, but now I am free

  3. #33
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    αναρχική η φεηθφειλς!!!

    ευτυχώς που έχεις απαγκιστρωθεί και εντελώς από τους θεσμούς και συστήματα (όπως το πανεπιστημιο πχ)
    Vielen Dank für alles was mal war

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    980

    Default

    faithfails, τι έχεις να πεις για τους παρακάτω θεσμούς:

    κράτος
    οικογένεια
    ιδιοκτησία


  5. #35
    Senior Member FaithFails's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    athens
    Posts
    1,944

    Default

    Προσωπικά πιστεύω πως οι θεσμοί είναι μέσο συντήρησης και διατήρησης καταστάσεων. Άλλες από αυτές τις καταστάσεις θέλω κι εγώ να συντηρούνται γιατί περνάω καλά χωρίς να ενοχλείται κανένας και άλλες τις θεωρώ καταπιεστικές και όσο μπορώ τις αποφεύγω.
    Once I was trapped, but now I am free

  6. #36
    raz smash Abruzzi's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    afk
    Posts
    7,701

    Default



    1 ΜΑΡΤΙΟΥ 1969: Ο δικτάτορας Γ. Παπαδόπουλος σε πανηγυρική τελετή στη Μητρόπολη παραδίδει στον εκλεκτό του ,αρχιεπίσκοπο Ιερώνυμο, έναν κόκκινο δερμάτινο τόμο. Πρόκειται για το νέο Καταστατικό Χάρτη της Εκκλησίας της Ελλάδος, το νόμο 126/69, ο οποίος επισημοποιεί τον απόλυτο έλεγχο της Εκκλησίας από το κράτος. Η χουντοποίηση της εκκλησιαστικής ιεραρχίας έχει ολοκληρωθεί. Οι σχέσεις με το Οικουμενικό Πατριαρχείο και ιδιαίτερα με το Παγκόσμιο Συμβούλιο Εκκλησιών, το οποίο καταδικάζει τα βασανιστήρια και τα άλλα ανδραγαθήματα της χούντας, είναι στο χειρότερο σημείο τους. Η Ελλάς των Ελλήνων Χριστιανών έχει επιβληθεί πλήρως. Ο ανερχόμενος, μέσα σ' αυτές τις συνθήκες, Χριστόδουλος Παρασκευαΐδης κατέχει την αξιοζήλευτη θέση του αρχιγραμματέα της Ιεράς Συνόδου. Είναι στα μέσα και στα έξω. Ποζάρει μόνος του, πίσω από τον «αντιβασιλέα» Γ. Ζωιτάκη και μεταξύ της «πολιτικής» (Παπαδόπουλος, Παττακός, Μακαρέζος κ.λπ.) και στρατιωτικής (Αγγελής, κ.λπ.) ηγεσίας του τόπου. Σε λίγο θα ακούσει, συγκινημένος μάλλον, την ιστορική ελληνοχριστιανική ομιλία του δικτάτορα, που θα επιβεβαιώσει για άλλη μια φορά τους άρρηκτους δεσμούς Εκκλησίας-κράτους για το καλό του γένους και της «εθνικής επαναστάσεως της 21ης Απριλίου».

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    980

    Default

    εδώ που τα λέμε ο χριστόδουλος είναι γνωστό φασιστόμουτρο που ακόμα όταν ήταν μητροπολίτης κάπου στη βουλγαρία (κοζάνη νομίζω) είχε γράψει σε τοπικό έντυπο άρθρο όπου φαινόταν ιδιαιτέρως απογοητευμένος απ' το γεγονός ότι "κοινοβούλια αποφασίζουν για τις τύχες των ανθρώπων", προφανώς όχι από κομουνιστική/αναρχική σκοπιά.

    τοπική πολιτικοί παράγοντες κινήθηκαν εναντίον του ώστε να καθαιρεθεί αν δεν κάνω λάθος αλλά βγήκε και είπε "lolz~~! kale dn t enousa ets!~" και ξεχάστηκε το ζήτημα.

  8. #38
    Senior Member FaithFails's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    athens
    Posts
    1,944

    Default


    Ωραίος ο Χριστόδουλος.
    Once I was trapped, but now I am free

  9. #39
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    Quote Originally Posted by FaithFails
    Προσωπικά πιστεύω πως οι θεσμοί είναι μέσο συντήρησης και διατήρησης καταστάσεων. Άλλες από αυτές τις καταστάσεις θέλω κι εγώ να συντηρούνται γιατί περνάω καλά χωρίς να ενοχλείται κανένας και άλλες τις θεωρώ καταπιεστικές και όσο μπορώ τις αποφεύγω.
    Quote Originally Posted by FaithFails
    Άρα εκ φύσεως απορριπτέα για μένα.
    καταστάλαξε τι πιστεύεις

    και σε ρώτησε ο ουμπου ροι κάτι
    Vielen Dank für alles was mal war

  10. #40
    Senior Member FaithFails's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    athens
    Posts
    1,944

    Default

    Πιστεύω ότι τα επιβαλλόμενα συστήματα είναι απορριπτέα. Ο,τιδήποτε διαλέγω μόνη μου με ικανοποιεί, γι'αυτό το κάνω.
    Once I was trapped, but now I am free

  11. #41
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    ama einai epivalomena apo thn pleiopshfia?
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    980

    Default

    faithfails, υπονοείς ότι οι τρείς θεσμοί που ανέφερα είναι έμφυτα χαρακτηριστικά του ανθρώπου; γουστάρεις καμιά βιβλιογραφία στη μάπα;

  13. #43
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    Καλά, μην κόψεις και κανένα δάχτυλο ρε Σόλο. Εσύ τι υποννοείς δηλαδή; Ότι η οικογένεια και η ιδιοκτησία είναι αυθαίρετες δημιουργίες των λίγων που τις αποδέχτηκαν αναγκαστικά οι πολλοί;
    Και θα μας αποστομώσεις και με βιβλιογραφίες;

    Για την Φέιθφέιλς δεν ξέρω, σαν να έχωσε το επιβαλλόμενα κατόπιν εορτής και εν πάσει περιπτώσει όταν λες "εκ φύσεως", το επιβαλλόμενο δεν σώζει την κατάσταση.
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  14. #44
    Defunct Economist
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Skåne Θρησκεία Ανεξαρτησία
    Posts
    6,135

    Default

    Quote Originally Posted by Ford Prefect
    Καλά, μην κόψεις και κανένα δάχτυλο ρε Σόλο. Εσύ τι υποννοείς δηλαδή; Ότι η οικογένεια και η ιδιοκτησία είναι αυθαίρετες δημιουργίες των λίγων που τις αποδέχτηκαν αναγκαστικά οι πολλοί;
    .
    i oikogeneia me ti morfi tis stin ellada (pou analamvanei efthines tou kratous px na se spoudasei, morfosei, sintirisei oso eisai sto strato kai na sou parasxei epidoma anergias an se apolysoune) einai safestata afthereti dimiourgia ton ligon.

    I idioktisia stin ellada pou ekfrazetai mesa apo oligopoliaki katoxi ton meson paragogis einai ki afti authereti dimiourgia ton ligon kai malista mporeis kai na to deis istorika se diaforous tomeis. Px stin nautilia prin 100 xronia enas pitsirikas ksekinouse, douleve, spoudaze kai siga siga ginotan kapetanios kai eixe kai diko tou vapori ama laxei. Simera 10 atoma katexoun 2000 vaporia, palia 2000 atoma kateixan 2000 vaporia. To idio peripou stin viotexnia/viomixania kai prosexos kai stin agrotiki paragogi.

    Genikos kai oikogenia kai idioktisia ipirxan se oles tis koinonies, akoma kai sti sovietiki enosi tou lenin kai stin kouva tou fidel. I idioktisia kai i oikogenia opos exoun ekfilistei omos stin ellada afti ti stigmi, einai safestata epivevlimenes apo paragontes pou exoun symferon na einai ta pragmata etsi, afto nomizo enoouse kai o solo.
    Practical men, who believe themselves to be quite exempt from any intellectual influences, are usually the slaves of some defunct economist.
    J. M. Keynes.

  15. #45
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    Ε, εντάξει αν ο "άνθρωπος" είναι ο σημερινός Έλληνας, τότε ο Σόλος είναι εθνίκι
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

Similar Threads

  1. Replies: 143
    Last Post: 26-04-2013, 15:40
  2. εκκλησία και φιλανθρωπία
    By Raven Lord in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 25
    Last Post: 25-01-2008, 09:26
  3. Replies: 26
    Last Post: 16-07-2007, 21:21
  4. Τι ποιεί η δεξιά του Κυρίου;
    By Candiru in forum General Discussion
    Replies: 14
    Last Post: 14-05-2006, 22:06
  5. Replies: 12
    Last Post: 27-02-2005, 04:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •