Page 299 of 368 FirstFirst ... 199249289297298299300301309349 ... LastLast
Results 4,471 to 4,485 of 5513

Thread: NBA

  1. #4471
    bosch scheducktion Yanqui's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    σταδιαλα
    Posts
    1,885

    0 στους 1 ERίτες συνιστούν το ποστ ετούτο.

    Default

    Π Ρ Ο Ι Ο Ν Μ Α Ρ Κ Ε Τ Ι Ν Γ Κ
    σὲ ὅ,ποιον ἔχῃ τατουὰζ
    στὴ μάνα του ῥίχνω μπαρὰζ

  2. #4472
    AWhatUp hater?! BlackiE's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Westside
    Posts
    3,840

    Default



  3. #4473
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Quote Originally Posted by ypersyntelikos View Post

    Ο άλλος συζητάει αν ο Λεμπρόν έχει μπει στο top 10. Ποιοι είναι οι 10 που τον πετάνε εκτός top 10? Έτσι για να έχουμε και λίγο συζητησούλα
    Πρωτον, καμια κομπλα, και δευτερον, στα παπαρια μου τι γραφει ο Ονιμποτσο.

    Kareem, Magic, Bird, Kobe, MJ, Shaq, Dr. J, Hakeem, Bill Russell, Chamberlain.

    Δεν ηταν και τοσο δυσκολο τελικα. Βαζω και τον Tim Duncan στο 11 ετσι για να γουσταρεις. Αν εισαι βεβαια αριθμολαγνος, τοτε ναι, θα βαλεις πιο ψηλα τον υπερεκτιμημενο. Ηταν ο κορυφαιος σε 5 στατιστικες κατηγοριες στους τελικους περυσι. Μπραβο, ξερω γω? Αυτο τον κανει εναν απο τους 3-4 καλυτερους παικτες ολων των εποχων? Εψαξες να δεις ποσο ball usage ειχαν οι αλλοι της λιστας σε μια ΟΜΑΔΑ στην οποια επαιζαν και οχι αυτο το τσιρκο? Εγω λεω να κρινω στατιστικα, τιτλους, και ολο το πακετο παντως, εσυ αν θελεις μπορεις να μου αραδιασεις μια σειρα απο εντυπωσιακα νουμερα με τις επιδοσεις του υπερεκτιμημενου.

    Και για να μη λες οτι ειμαι τρελος για τη λιστα "μου", ας πουμε οτι την ξεσηκωσα απο εδω (εμπνευστηκα μαλλον), μια λιστα με 80000 ψηφοφορους και 900000 ψηφους (εννοειται εβαλα σε ολους upvote και στον Λεμπρον downvote):

    http://www.ranker.com/crowdranked-li...rs-of-all-time
    Last edited by FIXXXER; 10-06-2017 at 10:38.

  4. #4474
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Άνοιξε ο πάτος του τσίρκου και μπήκαν τα σουτάκια. Όμως οι διαιτητές πήγαν να ξεφτυλίσουν ΟΛΟΚΛΗΡΟ το ΝΒΑ με αυτές τις παπαριές που έκαναν. Ντροπή. Δίκαιη νίκη για το Cleveland, αλλά απίστευτο ξεφτυλίκι. Ό,τι να 'ναι φάουλ, τεχνικές ποινές που δεν έπρεπε να δωθούν, άλλες που έπρεπε οπωσδήποτε, ΑΛΛΑΓΗ τεχνικής ποινής (για να δικαιολογηθεί η υπερβολική δεύτερη στον Green) γενικά ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΟΣ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ.

    Υπερσυντέλικε, δεν είναι ζήτημα κόμπλας. Για μένα τα πράγματα είναι ξεκάθαρα, δε χρειάζεται να συμφωνεί κάποιος μαζί μου, αλλά πρωτίστως το μπάσκετ είναι το ομορφότερο ομαδικό άθλημα. Κι ο ΛεΠρος δεν παίζει όμορφο μπάσκετ. Επίσης, είναι εκνευριστικό να σπρώχνεται ένας τύπος από τα γεννοφάσκεια του, πως να το κάνουμε; Δηλαδή, αν πούμε ότι στην -κατά τα άλλα εκπληκτική έμπνευση και εκτέλεση στη- φάση με το πέταγμα της μπάλλας στο ταμπλό και το κάρφωμα του ΛεΠρού πρώτα πάτησε και μετά την άφησε από τα χέρια του είναι κόμπλα; Ή επειδή ήταν τόσο φαντεζί η φάση, θα πρέπει να αλλάξουν ή να παρακαμφθούν οι κανόνες; Εντάξει, αν το μπάσκετ για ορισμένους είναι πικ ψηλά και ντου στο χαμό, α λα Σπανούλης, συγγνώμη αλλά αυτό το πράγμα δεν είναι μπάσκετ, πως να το κάνουμε;


    Πατσούλια τραγικός. Αν του γύρναγε το ποδάρι θα έπρεπε να μην του επιτρέψουν την είσοδο σε γήπεδο ξανά, να τον απομακρύνουν από πορτοκαλί μπάλλες όπως τους χάκερς από τα πληκτρολόγια και να του διακόψουν τη βίζα.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  5. #4475
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Καλα, ο χθεσινος αγωνας ηταν ενα ματς παρωδια οκ, τι σχολιο να κανει κανεις, και τι νοημα εχει.

    22/42 διποντα και 24/45 τριποντα, ενταξει, δεν ξαναγινεται αυτο το πραγμα ποτέ και για κανεναν λογο. Το ξεραμε οτι το ΝΒΑ δε θα αφηνε τον καραγκιοζη να φαει σκουπα μεσα στο σπιτι του απο πριν, αλλα αυτα τα πραγματα που γινονταν οποτε οι Warriors πλησιαζαν στους 10 ποντους, ηταν πραγματικα εξωφρενικα Χρονια ειχα να δω τοσο μεγαλη ελλειψη σεβασμου προς τη μια ομαδα απο τη διαιτησια στο ΝΒΑ, θυμησε παλιες καλες εποχες Miami Heat και Lakers 2010.

  6. #4476
    Carlos the Dwarf Kelldorain's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Gordita Beach
    Posts
    5,419

    3 στους 4 ERίτες συνιστούν το ποστ ετούτο.

    Default

    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Για να φτασει να συγκρινεται με τον MJ θα πρεπει πρωτα να συμφωνησουμε οτι μπαινει στο τοπ 10 εβερ, και αυτο ειναι οριακο, αλλα μαλλον μπαινει. Μαλλον.
    Μιλάμε για μπασκετική ανάλυση


    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Δεν ειναι κακο να πουμε οτι ο Durant ειναι καλυτερος παικτης αυτη τη στιγμη ξερεις. Ο Yanqui μου εκανε παρατηρηση και με ελεγε σκατογαυρο που του ελεγα το ιδιο πραγμα, λες και πρεπει αξιωματικα να βαζουμε τον Lebron στο νουμερο 1 μεχρι να αποσυρθει. Λες και 5-6 χρονια δεν του ηταν αρκετα για να ειναι ο καλυτερος παικτης στο ΝΒΑ.

    ...και έχει δίκιο; (όχι για το σκατόγαυρος ) Για την ακρίβεια, δεν τον βάζουμε αξιωματικά στο ν1, αφού έχει πάρει το MVP 4 απ' τις τελευταίες 9 χρονιές (μετράω και τη φετινή αφού Westbrook θα το πάρει) ενώ ήταν κατά γενική ομολογία ο καλύτερος παίκτης στο ΝΒΑ όταν προσπαθούσε (alien test του Simmons κλπ κλπ). Αντίστοιχη φάση με Jordan που το έδιναν σε Barkley και Malone για να μην το παίρνει συνέχεια. Επίσης ναι είναι "κακό" να πούμε ότι ο Durant είναι καλύτερος φέτος, αφού ο Lebron τον περνάει σε Pts (26.4 vs 25.1), Asts (8.7 vs 4.8 ), Rbs(8.6 vs 8.3), FG% (.548 vs .537) κι έχουν ίδιο eFG%. Και για να προλάβω το επιχείρημα ότι αυτό γίνεται λόγω αναγκαστικά μειωμένου ρόλου του Ντουράντ στους Warriors, ακόμα και στα per36 τα stats είναι ισορροπημένα. Δηλαδή οκ δεν υποτιμώ τον Ντουράντ παικτικά, αλλά λολ που έβγαλες και ξεκάθαρο συμπέρασμα ότι έγινε καλύτερος.

    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    το φιδι απο την τρυπα το εβγαλαν ο Ray Allen, ο Dwayne Wade, ο Kyrie Irving (σε πολλαπλες περιπτωσεις)
    Θέλω παραδείγματα που κάποιος απ' αυτούς έβγαλε το φίδι απ' την τρύπα σε *πολλαπλές* περιπτώσεις.

    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Διαχρονικα στην καριερα του ο Λεμπρον καλως ή κακως δεν εχει κανει τα μεγαλα σουτ.
    Μην ακούτε Skip Bayless. Εκτός αν τον συγκρίνεις μόνο με Jordan ξέρωγω.




    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    ΔΕΝ ειναι καλος στο μακρινο jump shot
    To mid range jumper είναι το χειρότερο shot που μπορεί να πάρει κανείς στο σύγχρονο NBA, το να ήταν καλός εκεί θα ήταν αδιάφορο, εκτός αν μιλούσαμε για ποσοστά και συχνότητα DeRozan. Αν εννοείς το τρίποντο, τότε πράγματι δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, αλλά α. δεν είναι παίκτης που βασίζεται σε αυτό β. δεν είναι τόσο χάλια όσο νομίζεις (career per game, .342 on 4.0 attempts, ενώ Durant πχ .379 ον 4.7 attempts - προφανώς δεν θα συγκρίνω με Curry κλπ) και γ. θα ήθελα να μου πεις πόσοι παίκτες του δικού σου all time top 10 στο οποίο χωράει-δεν χωράει ο Λεμπρόν σούταραν τρίποντα με καλύτερα ποσοστά, θα θέσω το over-under στο 2.5 (ενδεικτικά Magic .320 on 3.2 attempts).

    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    ειναι ακομα και τωρα ενας παικτης που στηριζεται ακομα στα drives του στο καλαθι,
    Ακόμα κι αν ισχύει αυτό, αναφέρεσαι στο ότι στηρίζεται σε θέμα scoring στα drives του και όχι γενικότερα, γιατί το παρουσιάζεις σαν να έχει μείνει στάσιμος or sth. Μιλάμε για άνθρωπο που έφτιαξε ένα από τα καλύτερα post games του ΝΒΑ στο μέσο της καριέρας του, έγινε ένας απ' τους καλύτερους δημιουργούς και κατά γενική ομολογία ο πιο έξυπνος παίκτης εδώ και καμιά 15ετία.

    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    ασχετα που στο 70% των drives κανει βηματα.
    ¯\_(ツ)_/¯

    TL;DR: Δεν διαφωνεί κανείς ότι ο Jordan είναι GOAT και κατά πάσα πιθανότητα θα παραμείνει και μετά το τέλος της καριέρας του LeBron (αν νίκαγε φέτος τους Warriors βέβαια -0% πιθανότητα- θα είχαμε κουβέντα) και δεν είναι κακό, στα περισσότερα αθλήματα υπάρχει κάποιος καλύτερος παίκτης όλων των εποχών (Jordan στο μπάσκετ, Cristiano στο ποδόσφαιρο κ.ο.κ). Απλά για να πεις ότι δεν είναι στο top 5 (θα 'λεγα top 2 αλλά τέσπα) χρειάζεσαι καλύτερα επιχειρήματα

    (edit: επίσης η όλη κουβέντα μου βγάζει λίγο τη φάση "στην εποχή μας ήταν όλα καλύτερα" που μιεεεχ, γι'αυτό και συμφωνώ φουλ με Kerr που ειρωνεύτηκε όλους τους βετεράνους που υποστηρίζουν πως θα κέρδιζαν τους Warriors, παρότι δεν τους πάω μια)
    Last edited by Kelldorain; 10-06-2017 at 11:43.

  7. #4477
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    2 στους 2 ERίτες συνιστούν το ποστ ετούτο.

    Default

    1. Ναι, γιατι πρεπει να κανω πληρη μπασκετικη αναλυση με νουμερα που εχω εφευρει οτι με βολευουν, οπως εκανες εσυ, για να γραψω την αποψη ΜΟΥ, για τη δικη ΜΟΥ λιστα με τους all time greatest. Συγγνωμη, την επομενη φορα θα συμμορφωθω και θα βαλω τον υπερεκτιμημενο που λατρευεις στη λιστα, για να ειμαι politically correct. Εναν παικτη που δεν εχει αποσυρθει ακομα, και αν δεν γκρεμιστουν 300 φουρνοι, θα εχει 3/8 τελικους σε λιγες μερες. Ρε δεν πατε καλα.


    2. Πρωτον, ποτε δεν ειπα οτι ο Ντουραντ ειναι ΞΕΚΑΘΑΡΑ ο καλυτερος παικτης στο ΝΒΑ αυτην την στιγμη. Αυτα ειναι δικα σου λογια. Ειπα οτι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ να το πει κανεις, γιατι δεν ειναι και καμια τρελη υπερβολη στο κατω κατω. Οσον αφορα τα νουμερα που παραθετεις, ενταξει, τι να πω... αφου το πηγες εκει, θα τα ακουσεις. Ωραια η αριθμολαγνεια σου, την ξερω απο πολυ καιρο και ποσο σε εκστασιαζει να κοιτας τα νουμερα. Το μπασκετ ειναι πολλα παραπανω πραγματα απο αριθμους και μεσους ορους, αλλα δε νομιζω να το καταλαβεις ποτε. Επισης, αν θελεις να κανεις σωστη αναγωγη των μεσων ορων, τοτε να τους κανεις με ball usage, και οχι per 36. Γιατι το per 36, δε σημαινει απολυτως τιποτα με τη λογικη σου (ή την ελλειψη αυτης). Οπως και να εχει, εγω ειπα οτι αν παρει τον τιτλο Ντουραντ και συνεχισει να κανει τα νουμερα που λες (εστω και τα per 36), τοτε μαλλον ναι, ειναι ο καλυτερος παικτης. Οχι ξεκαθαρα, αλλα ειναι. Γενικα δεν το βρισκω τοσο υπερβολικο ωστε να βγαζετε καντηλες στο δερμα εσεις οι bronsexuals. Καποια στιγμη θα σταματησει να ειναι ο καλυτερος παικτης στον κοσμο ο Λεμπρον, και μπορει να εχει ηδη γινει, δεν πειραζει, μην αγχωνεσαι, ετσι ειναι η ζωη.


    3. Εβαλα ηδη το "πολλαπλες περιπτωσεις" διπλα απο το ονομα του Kyrie Irving. Ποσες περιπτωσεις ακριβως θελεις? Βαλε το replay των περσινων τελικων και θα βρεις καμια 15αρια περιπτωσεις μεγαλων σουτ απο τον Kyrie, με 5-6 απο αυτες να ειναι στα τελευταια λεπτα των κρισιμων αγωνων.


    4. Δεν ακουμε Skip Bayless, αστειος ειναι, απλα οχι οσο αστειος οσο ο Shannon Sharp, ο δευτερος μεγαλυτερος Bronsexual μετα τον Nick Wright. Δε ντραπηκες να κανεις αυτην την αναζητηση? Πραγματικα, δε ντραπηκες να βαλεις αυτα τα διαγραμματα καθολου? Δηλαδη μου εβαλες λιστα με τα σουτ που εχει βαλει ο υπερεκτιμημενος στα τελευταια 5 λεπτα ενος "ντερμπυ" χωρις να αναφερεις ποσα εχει χασει? Και ανεξαρτητος αντιπαλου, αγωνα, γυρου, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟΣΤΑΣΗ απο το καλαθι? Ριχνω ΔΑΚΡΥΑ με τα queries που εκανες για να μου δειξεις οτι ο Λεμπρον ειναι clutch player. Το συμπερασμα που βγαζω, ειναι οτι το Σικαγο πρεπει να παρει πισω τον Joakim Noah, να χτυπησει οσο περισσοτερο μπορει τον Monta Ellis, και γιατι οχι και Bradley Beal + Joe Johnson, για σιγουρο πρωταθληματακι του χρονου. Και με 15 ποντους να χανουμε στο τελευταιο 5λεπτο, απλα βαζεις την πενταδα με τους υπερ-clutch παικτες που εγραψα, και παιρνεις καθε ματσακι.


    5. Μου λες επισης οτι το mid range jumper ειναι το χειροτερο σουτ που μπορει να παρει κανεις στο συγχρονο ΝΒΑ? Πολυ γουσταρω αυτους τους "κανονες" που εφευρισκεις για να αποδειξεις εντελως biased οτι ο Λεμπρον ειναι καλος εκει που μετραει και δεν ειναι καλος εκει που δεν εχει και καμια σημασια. Ειναι πραγματικα φοβερη η λογικη σου και τα "επιχειρηματα" σου, θα τα ζηλευε καθε επιστημονας.


    6. Ειναι δυνατον να μου ζητας να βγαλω ποσοστα για μακρινα σουτ και τριποντα ωστε να συγκρινω παικτες που επαιξαν ενα εντελως διαφορετικο αθλημα πριν 40 ή 30 ή 20 χρονια με τον Λεμπρον για να αποδειξεις οτι τον κραζω αδικα που δεν εχει μακρινο σουτ? Ή μηπως θεωρεις οτι με το να λεω οτι ο Λεμπρον δεν εχει μακρινο σουτ, αυτοματως αποκλειω εναν center ας πουμε απο την κουβεντα με τη λιστα με τους καλυτερους παικτες? Δηλαδη με μια ακομα υπεροχη (ελλειψη) λογικη(ς) σου, θεωρεις οτι για να μπορεσω να θεωρησω ας πουμε τον Chamberlain καλυτερο παικτη απο τον Λεμπρον στη λιστα μου με τους all time best players, πρεπει να αποδειξω οτι ειχε μεγαλυτερο ποσοστο στα τριποντα, και να αγνοησω πληρως οτι επαιξε αυτο το αθλημα απο το 1959 εως το 1973, οταν δεν υπηρχε καν το τριποντο (!) Τι καπνισες πρωι πρωι και μου γραφεις τετοια πραγματα?


    7. Δεν ξερω αν η κουβεντα σου βγαζει το "στην εποχη μας ηταν ολα καλυτερα" αλλα αν προσεξες στη λιστα εβαλα τον Kobe, τον Shaq και ανεφερα και τον Duncan ως εναλλακτικη για δεκαδα. ΟΛΟΙ αυτοι ηταν μεταγενεστεροι του MJ και ανηκουν στην "εποχη μου" οπως ανηκε και ο Michael Jordan, και ο Hakeem, και οπως ανηκει κι ο Λεμπρον. Απλα τουλαχιστον προς το παρον, θεωρω αυτους που ανεφερα πιο αξιους για να μπουν στη δικια μου λιστα, δεν καταλαβαινω την εκρηξη σου (!)
    Last edited by FIXXXER; 10-06-2017 at 12:12.

  8. #4478
    Carlos the Dwarf Kelldorain's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Gordita Beach
    Posts
    5,419

    0 στους 1 ERίτες συνιστούν το ποστ ετούτο.

    Default

    1. Ποιό νούμερο εφηύρα ρε bae! Επίσης δεν παίζουμε έτσι, αν το πάμε σε συμπάθειες-αντιπάθειες χαίρω πολύ, μπορώ και 'γω να αρχίσω να λέω ότι ο Κόμπε ήταν μέτριος ξέρωγω. Από ένα σημείο και πέρα μπορείς να τα κάνεις (σε ένα βαθμό ε) quantify αυτά, εκτός αν μιλάμε για παίκτη που καταστρέφει το κλίμα της ομάδας που βρίσκεται, κάνει τους συμπαίκτες του να μην παίζουν γι' αυτόν κλπ. Ο LeBron δεν προκύπτει από κάπου ότι είναι τέτοια περίπτωση, χωρίς να λέω προφανώς ότι είναι κύριος or sth. Το 3/8 μου λέει κάτι μόνο όταν συγκρίνεται με τον 6/6, όχι με τους υπόλοιπους που δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο.

    2.
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Το μπασκετ ειναι πολλα παραπανω πραγματα απο αριθμους και μεσους ορους, αλλα δε νομιζω να το καταλαβεις ποτε.
    Είναι θα μπορούσαμε να πούμε....η ψυχή;
    Επίσης κάτσε γιατί να μετρήσω αναλογικά με το ball usage; Ουσιαστικά το εντάσεις στα ποσοστά αυτό, γι' αυτό και σου βαλα fg% και efg%, o Westbrook πχ θα χει περισσότερους pts/rbs/asts κι απ' τους 2 αλλά τα ποσοστά του θα είναι στα τάρταρα. Θα σου δώσω ωστόσο ότι γέλασα με το bronsexual!

    3. G1: Warriors με 15, G2: Warriors με 33, G3: Cavs με 30, G4: Warriors με 11, G5: Cavs με 15, G6: Cavs με 14, G7: Cavs με 4. Σε ποιό κρίσιμο σημείο ακριβώς (πέραν του σουτ στο 7ο) έβαλε ο Kyrie αφού και τα 6 πρώτα ήταν σχεδόν blowouts; Χωρίς να τον υποτιμώ ε, παιχταράς είναι κι έκανε τρομακτικούς τελικούς, αλλά ο άλλος ήταν πρώτος σε ό,τι στατιστική κατηγορία υπάρχει.

    4. Εεε στις περισσότερες αναφορές για clutch plays στα άρθρα αυτός ο ορισμός δίνεται (σκοράρισμα σε τελευταία λεπτά με το ματς στο +- 5), εγώ απλά το εστίασα στα playoffs. Αν μπορείς να μου δώσεις καλύτερο query ευχαρίστως να το δούμε, αλλά η κουβέντα σίγουρα δεν θα πάει στο "δεν είναι clutch επειδή δεν μου φαίνεται". Αντίπαλος και αγώνας δεν ξέρω τι ρόλο μπορεί να παίξει για το clutch όταν μιλάμε εξ'ορισμού για elimination series αφού είμαστε στα playoffs, απόσταση απ' το καλάθι επίσης, να σκοράρει είναι το θέμα, όχι να σκοράρει απ' τα 6 μέτρα. Monta Ellis, Bradley Beal & Joe Johnson που αναφέρεις είναι σε μια απ' τις 6 χρονιές που πόσταρα στο τοπ 15. Δεν θα μαντέψεις ποτέ ποιος είναι και στις 6 Γενικά στατιστική ξέρεις καλύτερη από μένα πιθανότατα, μην πας να ξεφύγεις έτσι =Ρ

    5. Σοβαρά τώρα;
    http://www.sloansportsconference.com...in-the-NBA.pdf
    https://sports.vice.com/en_au/articl...ange-jump-shot
    http://www.slate.com/articles/arts/b...rt_of_nba.html
    https://theringer.com/2017-nba-playo...s-e2f794700d8a
    Σε καμία περίπτωση δεν είμαι Morey-ικός και θεωρώ ότι τυφλή εμπιστοσύνη σε 'εύκολα' analytics δεν είναι λύση, αλλά ας μην πάμε και στο άλλο άκρο.

    6. Κάτσε αφού δέχεσαι ότι έχει αλλάξει το άθλημα σε σχέση με παλιά τότε γιατί διαφωνείς σ'αυτό που λέω για mid range shots; Επίσης δεν ανέφερα πουθενά ότι ο LeBron είναι τοπ10 3-pointer or sth και δεν σχολίασα αυτό με τις βολές γιατί συμφωνώ μαζί σου, αλλά μην υπερβάλουμε. Είναι ένας απλά καλός παίκτης στα 3ποντα για τη θέση του, καλύτερος απ'ότι υποδηλώνει το ποσοστό του λόγω volume και σε καμία περίπτωση μαύρη τρύπα στο συγκεκριμένο τομέα. Απλά είναι *τόσο* καλός στα υπόλοιπα που μας χτυπάει κάπως άσχημα.

    7. Fair enough, δεν πήγαινε για σένα αυτό με τα παλιά. Καμία έκρηξη επίσης, κουβέντα κάνουμε.

  9. #4479
    Senior Member mourning apocalypse's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    έξω απ'το club 22
    Posts
    1,148

    1 στους 2 ERίτες συνιστούν το ποστ ετούτο.

    Default

    95-5 πιθανότητες να πάρουν το 5ο οι gsw.ΑΝ όμως γίνει η στραβή ετοιμάστε silver alert για κάποιους χρήστες του φόρουμ μας σε περίπου δέκα μέρες από τώρα
    Έντονα πολιτική χροιά και επαναστατική διάθεση, είχε η συναυλία του Βασίλη Παπακωνσταντίνου στο λιμάνι Κατακόλου, το βράδυ της περασμένης Παρασκευής.

  10. #4480
    bosch scheducktion Yanqui's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    σταδιαλα
    Posts
    1,885

    0 στους 1 ERίτες συνιστούν το ποστ ετούτο.

    Default

    Tι silver alert. Εδώ κάποιοι χρήστες ξεκίνησαν να βλέπουν νβα πάλι στα μέσα του δεύτερου τελικού μετά από έναν χρόνο (!)


    Επίσης debate Fixxxer Επιπέδου Τραμπ. Nasty Kelldorain.
    σὲ ὅ,ποιον ἔχῃ τατουὰζ
    στὴ μάνα του ῥίχνω μπαρὰζ

  11. #4481
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Αν μιλάς για μένα, δεν έχω δει ούτε ένα παιχνίδι.

    Life begins at 45°.

  12. #4482
    Militant φιλελεύθερος Θάνος Τζήμερος's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Athens
    Posts
    143

    4 στους 5 ERίτες συνιστούν το ποστ ετούτο.

    Default

    Τα πολλά λόγια είναι φτώχια.

    Onibocho

    Spoiler
    Ο Lebron σε χώνει
    "Το Ισλάμ μας κλέβει τις δουλειές"

    ''Να καταργηθεί το αγγελιόσημο''

    ''Οι μετανάστες δεν έχουν ιδέα από οικονομικά''

    ''Τσίπρας = Μάο''

    ''Η επανάσταση γίνεται με άνοιγμα των επαγγελμάτων''

    ''Πήξαμε στους πούστηδες''

    ''Η Ελλάδα θα έπρεπε να λέγεται Ελλάδοφ''

    ''Ο δημόσιος τομέας είναι καθαρός ιμπεριαλισμός''

    ''Ελευθερία ή θάνατος''

    ''Ο Λένιν δεν είχε ένσημα''

    ''Σεισμός, σεισμός, καπιταλισμός''

  13. #4483
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    1. Δεν ειναι θεμα συμπαθειας ή οχι, και προφανως καποιους απο τη δεκαδα δεν τους εχω δει να παιζουν long term οπως δεν τους εχεις δει ουτε εσυ, ουτε καθε βλακας που καθεται και αυνανιζεται με τον Lebron James επειδη κοιταει τα ομορφα νουμερακια του. Πιθανοτατα ο Lebron James να ειναι συνολικα ενας καλυτερος παικτης "αντικειμενικα" (δηλαδη με τα κριτηρια που εχεις θεσει ΕΣΥ) στο παιχνιδι του μπασκετ απο τον Julius Irving ή τον Wilt Chamberlain, καθως αυτοματως αυτοι οι δυο παικτες χανουν μιας και δεν επαιζαν σε μια θεση στην οποια θα μπορουσαν να κανουν αυτα που κανει ο Lebron James ειτε το ηθελαν ειτε οχι.

    Το αθλημα του μπασκετ ομως και η προσφορα και αξια ενος παικτη σε αυτο το αθλημα, δεν μετριεται με τα νουμερακια που αποθεωνεις αποκλειστικα. Εχει πολλους παραγοντες, και ενας απο αυτους ειναι και το ποσο dominant ηταν η ομαδα του εκαστοτε απο αυτους τους παικτες. Σε αυτον τον παραγοντα, το να υποτιμησεις εναν Bill Russell που ηταν μερος της απολυτης δυναστειας, ή τον Shaq του οποιου η παρουσια σε μια ομαδα αυτοματως ανεβαζε την ομαδα 3 επιπεδα και την εκανε σχεδον ανικητη στη ρακετα, μονο και μονο επειδη ο αλλος γραφει ωραια στατιστικα, ειναι δικη σου εφευρεση (και καθε bronsexual). Μπορεις να φανταστεις μια ομαδα στην οποια ο Shaq θα ειχε ΔΥΟ ακομα παικτες επιπεδου Wade - Bosh ή Kyrie - Love? Αυτη η ομαδα δε θα μπορουσε να παει σε 4-5 συνεχομενους τελικους και να παρει 3 τιτλους? Αστο, μην απαντησεις, δεν ειναι υποθετικη η ερωτηση. Το ΕΚΑΝΕ αυτο ο Shaq και εχει κατακτησει 4 πρωταθληματα, που θα μπορουσαν να ειναι παραπανω αν δεν ειχαν εσωτερικα προβληματα οι Lakers. Ο Hakeem Olajuwon δεν πηρε 2/2 τιτλους με τους Rockets, χωρις μαλιστα καμια αρμαδα απο superstars στην ομαδα του, τις μονες 2 χρονιες που ο Jordan δεν ηταν παρων στα 90ς (με εξαιρεση το 1999) και σε μια εποχη με παμπολλες φοβερες ομαδες? Σε συγχωρω που δεν θυμασαι τι παικτης ηταν, γιατι ησουν μικρουλης.

    Και ναι, δυστυχως παιζει ρολο, γιατι ετσι ακυρωνεις οποιονδηποτε παικτη του παρελθοντος, καθως δε μπορεις να καταλαβεις οτι ολοι οι παικτες που ανεφερα (καποιοι περισσοτερο, καποιοι λιγοτερο) ηταν ο Λεμπρον της εποχης τους. Αρα το οτι νιωθεις πως η κουβεντα μερικες φορες γινεται "ολα ηταν καλυτερα στην εποχη μου παλιομιλενιαλς" ειναι θεμιτο, αλλα δεν το εννοουμε με αυτο το πρισμα, τουλαχιστον οχι εγω. Μιλαμε για παικτες που εχουν ηδη αφησει τεραστια ιστορια στο αθλημα (Ματζικ, Μπερντ κτλ) και τους ακυρωνεις ετσι πανευκολα πριν τελειωσει την καριερα του ο υπερεκτιμημενος, μονο και μονο επειδη τον βλεπεις και τον ζεις ΤΩΡΑ, χωρις να εχεις ιδεα τι επιδραση ειχαν στο αθλημα ολοι οι αλλοι. Και το χειροτερο ειναι, οτι ΑΠΑΙΤΕΙΣ να θεωρουμε αυτοματως και ολοι οι υπολοιποι τον υπερεκτιμημενο στο τοπ2, αγνοωντας το οτι εχουμε δει τοσους κορυφαιους στο παρελθον, ποσο μαλλον αυτους που δεν εχουμε δει καν εμεις. Λιγο perspective δε βλαπτει.

    2. Πλακα κανεις τωρα? Ενας παικτης που εχει τη μπαλα στη χερια του 2 φορες παραπανω απο εναν αλλον (οπως ας πουμε ο υπερεκτιμημενος το 2015 σε σχεση με τον Ντουραντ του 2017) και οργανωνει ολο το παιχνιδι και ολες οι επιθεσεις περνανε σχεδον αποκλειστικα απο τα χερια του για το μεγαλυτερο μερος τους, δε θα εχει περισσοτερους ποντους, ασιστ, ριμπαουντ, κλεψιματα, κοψιματα απο οποιονδηποτε αλλον στο γηπεδο, αν ειναι και ταυτοχρονα πολυ καλος παικτης? Ποσο δυσκολο ειναι να το καταλαβεις? Τα ποσοστα στα σουτ ειναι το μονο στατιστικο το οποιο δειχνει effectiveness ανεξαρτητα απο χρονο, αλλα θελεις να μου πεις οτι αν ο Lebron ειχε το ρολο του Durant στους Warriors, δε θα ηταν ΠΟΛΥ χαμηλοτερα τα ppg και τα apg του τουλαχιστον (και σιγουρα και τα rpg και τα αλλα, αλλα τελος παντων)?

    3. Game 5: Cavaliers μπροστα με 7 ποντους (99-92) και μενουν 9 λεπτα για το τελος. Ο Irving βαζει 10 συνεχομενους ποντους για να το κανει 109-96. Δεν ηταν μεγαλα σουτ επειδη δεν ειναι στο τελευταιο πενταλεπτο ε?
    Game 7: Το θυμασαι πολυ καλυτερα απο μενα μαλλον.
    Βαλε σε αυτα και τα μυθικα παιχνιδια που κανει ο Irving φετος (ασχετα απο το αποτελεσμα στο τελος) και βλεπεις ποσο μεγαλος παραγοντας ειναι για αυτην την ομαδα.

  14. #4484
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    4. Δεν παω να ξεφυγω απο τιποτα, το στατιστικο που παρεθεσες ειναι πραγματικα απαραδεκτο και θα επρεπε κυριολεκτικα να ντρεπεσαι που πας να το συμπεριλαβεις καπου. Περιλαμβανει ολους τους γυρους playoffs, ΟΧΙ ΜΟΝΟ elimination games, και μονο τα ευστοχα σουτ σε ματς τα οποια μπορει να ειναι στο +5/-5 στο τελευταιο πενταλεπτο. Κοινως, αν οι Cavaliers ηταν με 3-0 απεναντι στους Pacers στον πρωτο γυρο φετος, και μπροστα στο σκορ με 97-92 λιγα λεπτα πριν απο το τελος, και ο Λεμπρον ευστοχησει σε ενα drive ή σε ενα καρφωμα, αυτο το πραγμα μπαινει στην στατιστικη σου. Δεν εχει να κανει με το τι μου "φαινεται", απλα αυτο που παρεθεσες ειναι μια ντροπη για τα επιχειρηματα σου. Περαν του οτι ειναι Λεμπρον εχει παιξει ΟΛΕΣ αυτες τις χρονιες σε 4 γυρους πλεηοφφς, με συνολικο αριθμο παιχνιδιων τα 124. Περιμενες να ειναι και τις 6 χρονιες ο Joe Johnson ή ο Monta Ellis που λογικα θα εχουν παιξει καμια 20αρια ο καθενας κι αμα? Σοβαρεψου ε. Δηλαδη μου αποδεικνυεις οτι ο Λεμπρον ειναι clutch player, επειδη σε 124 παιχνιδια εχει βαλει περισσοτερα "κρισιμα" καλαθια στα τελευταια 5λεπτα απο καθε αλλον παικτη που εχει παιξει το 1/10 ή το το 1/5 αυτων των παιχνιδιων, παρολο που μπορει η συντριπτικη πλειοψηφια αυτων των καλαθιων να ειναι σε ματς σχεδον μηδενικης επιδρασης στο μελλον των playoffs για τις ομαδες του. Οκ. Ναι τοτε ειναι clutch.

    5. Ναι δεν ειπε κανεις οτι το mid range jump shot ειναι οσο σημαντικο οσο ηταν παλια. Ουτε ειπε πως ενας παικτης που δεν το εχει ειναι αχρηστος. Ομως ενας παικτης που ΤΟ ΕΧΕΙ, εχει ενα πλεονεκτημα σε σχεση με καποιον που δεν το εχει. Κοινως, αυτη τη στιγμη ο Kevin Durant φαινεται πιο πληρης παικτης στο γηπεδο, και αυτο ειναι ενα απο τα σημεια στα οποια υπερτερει κατα πολυ του υπερεκτιμημενου. Σε αλλα φυσικα υπερτερει ο υπερεκτιημενος, αλλα δε μπορεις να το ακυρωσεις επειδη σε βολευει.

    6. Δεν ειπα οτι ειναι μαυρη τρυπα. Ειπα οτι δε μπορει να παρουσιαστει το τριποντο του James ως αποδειξη του οτι ειναι καλυτερος απο τον Hakeem ή τον Chamberlain ή τον Shaq ας πουμε, γιατι εκεινη την εποχη δεν υπηρχε καν η νοοτροπια να ριχνουν τριποντα οι ψηλοι. Σιγουρα ο Λεμπρον ειναι ενας απο τους παικτες που βοηθησαν ωστε το τριποντο να ειναι ενα οπλο και των ψηλων, με παικτες οπως ο Anthony Davis, ο Chris Bosh και πολλοι αλλοι πλεον να το εχουν (ειχαν) πολυ μεγαλη απειλη στο ρεπερτοριο τους. Πως ομως μπορεις να ξερεις τι παικτης θα ηταν ο Hakeem The Dream αν επαιζε το 2017 με το σωμα και τις ικανοτητες που ειχε τοτε, αλλα με την προπονηση και την νοοτροπια του σημερα? Η ουσια, την οποια περιγραφω στα 1-2 επισης, ειναι οτι εχεις τυφλωθει απο τα νουμερα, τα βαζεις κατω και αποδεικνυεις στο μυαλο σου οτι ο υπερεκτιμημενος ειναι τοπ5 τουλαχιστον και πιθανοτατα τοπ2, αγνοωντας ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ που δεν εχουν να κανουν με απολυτα προσωπικα στατιστικα, και μαλιστα το κανεις και χωρις να δεχεσαι πως υπαρχει και η αλλη οπτικη.

    ΥΓ. Μονο γελιο με το "πιο εξυπνος παικτης του μπασκετ τα τελευταια 15 χρονια". Τυφλα να εχουν κατι Jason Kidd, Jason Williams, Manu Ginobili και αλλοι.... Εκτος αν το πιο εξυπνος προκυπτει κι αυτο απο το "τοπ σε 5 κατηγοριες στους τελικους"

  15. #4485
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Quote Originally Posted by Yanqui View Post
    Tι silver alert. Εδώ κάποιοι χρήστες ξεκίνησαν να βλέπουν νβα πάλι στα μέσα του δεύτερου τελικού μετά από έναν χρόνο (!)


    Επίσης debate Fixxxer Επιπέδου Τραμπ. Nasty Kelldorain.
    Απο τους τελικους εχω δει το δευτερο ημιχρονο του δευτερου τελικου, και χωρις να το θελω, σχεδον ολον τον χθεσινο τελικο (ημουν σε μερος που τον εδειχνε και δεν ειχα κατι να κανω)
    Και αυτα τα ξερεις γιατι τα εχουμε αναφερει πριβε. Μην γινεσαι μαλακας και γραφεις παπαριες για να τις δουν οι αλλοι και να κανεις το χιουμορακι σου, δε σου παει.
    Αλλος ειναι ο Ντοναλντακος μεταξυ των δυο μας και το ξερεις πολυ καλα.

Similar Threads

  1. NBA Live 2003
    By StationEleven in forum PC & Games
    Replies: 3
    Last Post: 24-02-2012, 00:16
  2. NBA 2k9
    By Abruzzi in forum PC & Games
    Replies: 47
    Last Post: 21-10-2009, 21:09
  3. NBA Live 2008
    By Bullet in forum PC & Games
    Replies: 52
    Last Post: 17-12-2007, 15:35
  4. NBA Live 2007
    By Bullet in forum PC & Games
    Replies: 69
    Last Post: 06-09-2007, 05:05

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •