Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24

Thread: Cubase signature track/tempo track ερώτησις!

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Στo Witchkilleler
    Posts
    1,756

    Default Cubase signature track/tempo track ερώτησις!

    Ερώτησις:

    Έχω ένα cubase sx3 πως διάολο λέγεται και ηχογραφώ τις ιδιοφυείς μου μεταλλικές συμφωνίες πριν τις παρουσιάσω στους υπόλοιπους μεγαλοεγκέφαλους της μπάντας που παίζω.

    Ας υποθέσουμε λοιπόν πως επειδή είμεθα ένα μάτσο ανώμαλοι γράφουμε ένα κομμάτι με 2-3 αλλαγές στο signature track και στο Tempo track..... Έχουμε δώσει λοιπόν τα μέτρα στα οποία γίνεται αυτό δηλαδή μέτρο 54 signature track (7/ ή ξερω γω αλλαγή Tempo track στο μέτρο τάδε.
    Τελειώνω το project και το δίνω στους άλλους και μου λέει ένας από δαύτους (γούτσου) "ρε μαλάκα, κράτα εκείνο το Riff άλλα 2 μέτρα ή βάλε μια σφήνα αυτό το chord progression που έχω δίοτι έχω ένα καλό σόλο".....
    Τι σκατά κάνω εγώ τότε? Δεν μπορώ απλώς να πώ στο cubase κάνε ένα insert εκεί 4 μέτρα πχ σε 4/4 και τεμπο 110 Bpm και τα υπόλοιπα που έχω κάνει να "κάτσουν" απλώς στα αντίστοιχα μέτρα μετά την "σφήνα" χωρίς να γίνουν όλα πουτάνα?????

    Αν ξέρετε πείτε μου πληζ.

    Ευχαριστώ

    Να κάνουμε ένα sticky: Cubase/Nuendo tips κτλ.

    εντιτ: κάπου βγαίνει ένα emoticon με γυαλάκια αντί για το νούμερο οκτώ.....γκρρρρ
    http://www.verdictdenied.com
    www.myspace.com/verdictdeniedband
    Εσύ τη σχέση μας δεν την σκέφτηκες όταν χαριεντιζόσουν με τον μπασίστα των Released Anger!!! ΑΚΑΡΔΕ!!!
    CONTROLED BY CONFUSION, CONFUSED BY CONTROL

  2. #2
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Με λίγα λόγια ρωτάς πώς κάνεις κόπυπέηστ σημεία;

  3. #3
    cabrón Xtikio's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Athenz
    Posts
    4,318

    Default

    dwse afta ta +4 metra sou sto tempo track ktl. c/p th loupa sou. eisai etoimos.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Στo Witchkilleler
    Posts
    1,756

    Default

    Καταρχήν Thanx για τις απαντήσεις.
    Νομίζω όμως ότι δεν καταλάβατε τι ζητάω.
    Το copy/paste προφανώς και μπορώ να το κάνω. Το πρόβλημα μου είναι ότι όταν έχεις αλλαγές σε signature ή tempo track (ειδικά αυτό!) και κάνεις c/p τότε όλα γκρεμίζονται, δηλαδή τα 4 μέτρα πχ που θα κάνω copy/paste θα βρεθούν ίσως σε ένα σημείο του project όιπου το tempo θα έχει αλλάξει οπότε εκεί δεν θα δέσει....
    ΔΕν μπορώ να κάνω απλώς ένα INSERT 4 μέτρα εκεί που τα θέλω και το υπόλοιπο να μείνει ως έχει....?

    Πχ έχω ένα Jump to tempo 130 (στο μέτρο 94 ας πούμε) σε ένα κομμάτι 110 bpm και θέλω να βάλω άλλα 4 μέτρα κάπου στην μέση του 110 bpm μέρους. Μετά το jump to tempo στα 130 θα έχει γίνει αυτόματα στο μέτρο 98?????

    Το είχα ρωτήσει σε φίλο που έλιωνε πάνω από το Nuendo/Cubase και δεν ήξερε να μου πεί πως γίνεται....
    Νομίζω ότι ο μόνος τρόπος είναι να ξεκινήσω το tempo ή Signature track από το τέλος και να προσθέτω 4 μέτρα. Αν το "πιάσω" από την αρχή θα μπλέξουν τα μέτρα μεταξύ τους διότι μπορεί το +4 που θα βάλω κάπου να ξεπεράσει σαν μέτρο το αμέσως επόμενο και τότε να χάσω την μπάλα.
    http://www.verdictdenied.com
    www.myspace.com/verdictdeniedband
    Εσύ τη σχέση μας δεν την σκέφτηκες όταν χαριεντιζόσουν με τον μπασίστα των Released Anger!!! ΑΚΑΡΔΕ!!!
    CONTROLED BY CONFUSION, CONFUSED BY CONTROL

  5. #5
    cabrón Xtikio's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Athenz
    Posts
    4,318

    Default

    vasika re man nomizw oti einai polu efkolo afto pou rwtas. se fash. sto tempo track sou h sto signature h kai ta 2 an mexri to 93 einai 110 kai apo to 94 130 kiesenane ksafnika sou gavlwse sto 50 na vvaleis alles 4 fores to riffaki sou, tote apla pane kai me to pointer pare to tetragonaki apo to 93 kai sprwkse to sto 97. dld to kana molis sto cubase mou kai doulevei kurilata.

  6. #6
    μπε το μαύρο πρόβατο Coroner's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    SF Bay Area
    Posts
    2,444

    Default

    Η λύση στο πρόβλημά σου είναι ιδιαίτερα απλή.

    Υπάρχει επιλογή όταν ανοίγεις το tempo track, δεξιά στη μπάρα μετά το time signature που επεξεργάζεσαι τα μέτρα. Άμα το κλικάρεις σου βγάζει ένα παραθυράκι που στο οποίο μπορείς να επιλέξεις να κάνεις add/delete/replace/reinterpret κάποιο ή κάποια μέτρα. Το οποίο σημαίνει πως πας στο μέτρο μετά το οποίο θέλεις π.χ να προσθέσεις άλλα 4 μέτρα και κάνεις add, χωρίς να γου γαμήσει όλο το project. Αυτόματα θα μεταφέρει τα wavia και τα midia εκέι που πρέπει.
    ...when worms are granted wings, angels have to crawl...

  7. #7
    μπε το μαύρο πρόβατο Coroner's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    SF Bay Area
    Posts
    2,444

    Default

    Quote Originally Posted by Xtikio
    vasika re man nomizw oti einai polu efkolo afto pou rwtas. se fash. sto tempo track sou h sto signature h kai ta 2 an mexri to 93 einai 110 kai apo to 94 130 kiesenane ksafnika sou gavlwse sto 50 na vvaleis alles 4 fores to riffaki sou, tote apla pane kai me to pointer pare to tetragonaki apo to 93 kai sprwkse to sto 97. dld to kana molis sto cubase mou kai doulevei kurilata.
    Και αυτό γίνεται, αλλά όταν έχεις μόνο μια δυο αλλαγές στο tempo track. Και πάλι όμως θα πρέπει να φέρεις τα wavia στη σωστή θέση. Αν δε έχεις και αλλαγές σε time signatures και tempo μετά το μέτρο που πειράζεις θα γίνουν όλα πουτάνα.

    Η λύση είναι αυτή που ανέφερα παραπάνω. Το έχουν σκεφτεί για εμάς, απλά πρέπει να κλικάρεις το σωστό παραθυράκι.
    ...when worms are granted wings, angels have to crawl...

  8. #8
    cabrón Xtikio's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Athenz
    Posts
    4,318

    Default

    eksipnakia

    plaka kanw. ematha kai kati kainourio lepon. thx coroner !

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Στo Witchkilleler
    Posts
    1,756

    Default

    Quote Originally Posted by Xtikio
    eksipnakia

    plaka kanw. ematha kai kati kainourio lepon. thx coroner !
    Σε έφτιαξα και σε σένα λοιπόν με την ερώτηση μου. Thanx ρε Coroner (είμαστε αδελφάκια αφού έχεις τέτοιο όνομα). Θα το δοκιμάσω το απόγευμα σε μια κομματάρα μου και θα σου το αφιερώσω δημόσια!
    http://www.verdictdenied.com
    www.myspace.com/verdictdeniedband
    Εσύ τη σχέση μας δεν την σκέφτηκες όταν χαριεντιζόσουν με τον μπασίστα των Released Anger!!! ΑΚΑΡΔΕ!!!
    CONTROLED BY CONFUSION, CONFUSED BY CONTROL

  10. #10
    μπε το μαύρο πρόβατο Coroner's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    SF Bay Area
    Posts
    2,444

    Default

    Xaxaxa! Thanks re! Techno thrash rulezzzzz yeeaahhh!
    ...when worms are granted wings, angels have to crawl...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Στo Witchkilleler
    Posts
    1,756

    Default

    Θα επανέλθω και με άλλες ερωτήσεις μου στο μέλλον στο παρόν.
    Ρε συ, γιατί δεν κάνουμε κανα sticky με διάφορα τέτοια του στυλ: Cubase, Protools, Sonar, Wavelab Κτλ.
    http://www.verdictdenied.com
    www.myspace.com/verdictdeniedband
    Εσύ τη σχέση μας δεν την σκέφτηκες όταν χαριεντιζόσουν με τον μπασίστα των Released Anger!!! ΑΚΑΡΔΕ!!!
    CONTROLED BY CONFUSION, CONFUSED BY CONTROL

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Στo Witchkilleler
    Posts
    1,756

    Default

    Και επανήλθα.

    Ερώτησις 1: Γιατί σε ένα project μου μία κυματομορφή δεν έχει εκείνο το μπλε βελάκι πάνω αριστερά και δεξιά με συνέπεια να μην μπορώ να "πειράξω" το size της?

    Ερώτησις 2: Συνέβη το εξής κουλό. Σε ένα Project μου ο μίκτης μου έχει όλα τα Tracks " no panned" και δεν με αφήνει καν να τα Panάρω. Επίσης αυτά τα Tracks όταν πατάς Play για να ακούσεις βλέπεις στο display να ανεβοκατεβαίνει η μπάρα (που σημαίνει ότι κάποιο audio τρέχει/παίζει) αλλά δεν ακούγεται τίποτα. Κοιτάω τον μίκτη σαν μαλάκας και δεν ξέρω τι παίζει. Δουλεύω το cubase εδώ και ένα χρόνο και μου συμβάινουν ύστερα από τόσο καιρό αυτά τα 2 ανεξήγητα!

    Και τα 2 συμβαίνουν συμπτωματικά (?) στο ίδιο project. Είναι αυτό που σκέφτομαι να αφιερώσω στον Coroner....γι' αυτό κάντε κάτι να μπορέσω να του το αφιερώσω όταν ολοκληρώσω το demάκι μου και το παρουσιάσω στην μπάντα για να γίνει η απόλυτη Μεταλλική συμφωνία που τόσο αξίζει ώστε να αφιερώνεται στο παλικάρι!

    http://www.verdictdenied.com
    www.myspace.com/verdictdeniedband
    Εσύ τη σχέση μας δεν την σκέφτηκες όταν χαριεντιζόσουν με τον μπασίστα των Released Anger!!! ΑΚΑΡΔΕ!!!
    CONTROLED BY CONFUSION, CONFUSED BY CONTROL

  13. #13
    Senior Member Coil's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Where Dark And Light Don't Differ
    Posts
    722

    Default

    Αν κάνεις spare λιγο bandwidth κατέβασε σε e-book ενα βιβλιαράκι special για cubase sx3/Nuendo. Λίγο διαβασματάκι θα σου λύσει πάρα πολλές απορίες. Στο Demonoid φρονώ πως υπάρχει..
    People`s Unhappiness Has The Taste Of Mercy...



  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Στo Witchkilleler
    Posts
    1,756

    Default

    Στο Demonoid θέλει να είσαι registered user και δεν μπορείς να κάνεις Register αν δεν σου έχει δώσει κάποιος δικός τους Invitation Code.....

    Βρήκα ένα Pdf κάπου και το κατέβασα.
    Ευχαριστώ πάντως φίλε
    http://www.verdictdenied.com
    www.myspace.com/verdictdeniedband
    Εσύ τη σχέση μας δεν την σκέφτηκες όταν χαριεντιζόσουν με τον μπασίστα των Released Anger!!! ΑΚΑΡΔΕ!!!
    CONTROLED BY CONFUSION, CONFUSED BY CONTROL

  15. #15
    μπε το μαύρο πρόβατο Coroner's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    SF Bay Area
    Posts
    2,444

    Default

    Quote Originally Posted by verdictdenied
    Ερώτησις 1: Γιατί σε ένα project μου μία κυματομορφή δεν έχει εκείνο το μπλε βελάκι πάνω αριστερά και δεξιά με συνέπεια να μην μπορώ να "πειράξω" το size της?

    Ερώτησις 2: Συνέβη το εξής κουλό. Σε ένα Project μου ο μίκτης μου έχει όλα τα Tracks " no panned" και δεν με αφήνει καν να τα Panάρω. Επίσης αυτά τα Tracks όταν πατάς Play για να ακούσεις βλέπεις στο display να ανεβοκατεβαίνει η μπάρα (που σημαίνει ότι κάποιο audio τρέχει/παίζει) αλλά δεν ακούγεται τίποτα. Κοιτάω τον μίκτη σαν μαλάκας και δεν ξέρω τι παίζει. Δουλεύω το cubase εδώ και ένα χρόνο και μου συμβάινουν ύστερα από τόσο καιρό αυτά τα 2 ανεξήγητα!
    Για το 2ο δεν έχω ιδέα γιατί μπορεί να συμβαίνει. Για το πρώτο, παρατήρησε αν σου συμβαίνει μόνο όταν κάνεις glue διαφορετικές κυματομορφές. Νομίζω, πως αν έχεις τη κυματομορφή όπως την έγραψες μπορείς και πειράζεις το "μέγεθός" της, αν όμως την κολλάς με άλλο take, πχ εξαιτίας Punch in κτλ, τότε χάνεις αυτή τη δυνατότητα, δε ξέρω όμως γιατί.

    Καλό κουράγιο!
    ...when worms are granted wings, angels have to crawl...

Similar Threads

  1. GAZING , New track
    By jkstigma in forum Musicians Chat
    Replies: 6
    Last Post: 28-03-2008, 09:25
  2. SAATTUE - New SaattoDOOM track online!
    By Wolfborn in forum Self-Promotion
    Replies: 0
    Last Post: 17-03-2006, 15:55
  3. Favourite Train Of Thought track...
    By daydreamer in forum Music Discussion
    Replies: 17
    Last Post: 09-12-2003, 14:14
  4. Download Dream Theater new track "As I Am"
    By Phoebus in forum Music Discussion
    Replies: 56
    Last Post: 02-11-2003, 01:56
  5. Download Dream Theater new track "As I Am" (rename
    By Phoebus in forum Music Discussion
    Replies: 192
    Last Post: 01-01-1970, 02:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •