Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 43

Thread: διδασκαλείο ξένων γλωσσών του ΕΚΠΑ

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    980

    Default διδασκαλείο ξένων γλωσσών του ΕΚΠΑ

    δεν ξέρω αν το 'χει πάρει αρκετός κόσμος πρέφα -εγώ το 'μαθα πολύ πρόσφατα-, αλλά λειτουργεί το παραπάνω όπου γίνονται μαθήματα αναρίθμητων ξένων γλωσσών σε χαμηλότατες τιμές.

    300 για φοιτητές του ΕΚΠΑ
    330 για φοιτητές άλλων ΑΕΙ/ΤΕΙ
    380 για τους υπόλοιπους

    για ένα χρόνο αυτά, τα σκάτε προκαταβολικά.

    διδάσκονται από αγγλικά και γαλλικά έως ιαπωνικά και κινέζικα.

  2. #2
    ΧΑΣΙΣΟΚΙΝΗΤΟ locust's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    ▲๏̯͡๏▲
    Posts
    3,615

    Default

    mono athina na ipothesw e?
    [/URL]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    980

    Default

    yup.

  4. #4
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    ΠΙΚΠΑ
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    1,103

    Default

    Μακριά, ειδικά όσοι σκοπεύετε να κάνετε προετοιμασία για να δώσετε πτυχίο για κάποια (κυρίως δημοφιλή) γλώσσα. Εγώ παρά τρίχα τη γλίτωσα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    980

    Default

    γιατί μακριά;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    στην Ελίτ.
    Posts
    1,984

    Default

    Οι εγγραφές έχουν κλείσει απ'όσο ξέρω. Επίσης έχουν κοπεί πολλές γλώσσες (λόγω έλλειψης ζήτησης μάλλον) και για τις γνωστές υπάρχουν λίστες προτετραιότητας κτλ οπότε πρέπει να οργανωθείς από καιρό για να βρεις κάτι. Πάντως είναι καλή φάση και το επίπεδο διδασκαλίας μια χαρά. Τουλάχιστον αυτή τη φήμη έχει.
    This lovely lady got the thickness
    Can I get a Hell Yeah

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    980

    Default

    πράγματι σκέφτηκα πολύ αργά να κάνω θρεντ, αλλά, τέσπα, ας το έχει υπόψιν όποιος ενδιαφέρεται για το μέλλον.

    και 'γω νομίζω ότι έχει καλή φήμη οπότε δεν καταλαβαίνω το ποστ του σάικομάβερικ. δηλαδή τι το τοποθετεί χαμηλότερα από ιδιωτικά φροντιστήρια;

  9. #9
    ΧΑΣΙΣΟΚΙΝΗΤΟ locust's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    ▲๏̯͡๏▲
    Posts
    3,615

    Default

    h timh twn mathimatwn

    sovara twra, oute saloniki den paizei kati tetoio?
    [/URL]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    στην Ελίτ.
    Posts
    1,984

    Default

    Εγώ πάντως σκέφτομαι του χρόνου να ξεκινήσω ισλανδικά αν μου μένει χρόνος για ζωή αλλά και να μου μένει παίζει να τα έχουν κόψει
    This lovely lady got the thickness
    Can I get a Hell Yeah

  11. #11
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    Quote Originally Posted by .
    Εγώ πάντως σκέφτομαι του χρόνου να ξεκινήσω ισλανδικά αν μου μένει χρόνος για ζωή αλλά και να μου μένει παίζει να τα έχουν κόψει
    ekane mia gnwsth mou sauto to programa islandika. den paizei vevaia pio axrhsth glwssa.
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    στην Ελίτ.
    Posts
    1,984

    Default

    χμ αν εννοείς επαγγελματικά, όποια γλώσσα και να ξεκινήσω σε αυτή την ηλικία άχρηστη θα είναι. Ακόμα και γαλλικά δηλαδή, θα υπάρχουν άπειροι που θα ξέρουν καλύτερα από μένα και θα έχουν και πτυχία κτλ. Οπότε στην περίπτωση μου πάμε στην κατηγορία "παιδικά απωθυμένα" και τα ισλανδικά είναι μια χαρά.
    This lovely lady got the thickness
    Can I get a Hell Yeah

  13. #13
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    ισλανδικά ακουστικά είναι η ομορφότερη γλώσσα του κόσμου

    πέρα από την πλάκα υπάρχει ένα πολύ καλό ονλαιν course, το οποίο αν περάσεις την ονλαιν εξέταση, έχεις ένα αναγνωρισμένο από το ισλανδικό κράτος "δίπλωμα". Μπορείς να πας να δουλέψεις δηλαδή ή να μπεις πανεπιστήμιο.

    Υπάρχουν Ισλανδοί στην Αθήνα; Γιατί;
    Vielen Dank für alles was mal war

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    1,103

    Default

    Προσωπική εμπειρία: Πέρυσι τέτοιο καιρό (λίγο νωρίτερα για να είμαι ακριβής) αποφάσισα να κάνω μαθήματα για Proficiency (Michigan) και μ'ένα φίλο συζητούσαμε ότι ίσως ήταν καλή λύση να τα κάνουμε στο Διδασκαλείο λόγω χρημάτων. Πήγαμε λοιπόν και μας είπαν ότι πρέπει να δώσουμε εξετάσεις και με βάση την βαθμολογία που θα πέρναμε θα μας κατέτασαν σε κάποια από τις 3 κατηγορίες/τμήματα (Advanced, 1ος Χρόνος Profiency, 2ος Χρόνος Proficiency). Πήγα να δοκιμάσω, βεβαίως δεν ήταν τσάμπα, το αντίθετο, 50€ για να γράψω ένα test το οποίο μάλιστα ήταν ολόκληρες οι εξετάσεις για το Advanced του Cambridge του Σεπτεμβρίου εκείνης της χρονιάς σε φωτοτυπίες (να σημειώσω ότι είχα δηλώσει να γραφτώ σε τμήμα που θα έκανε μαθήματα για το Michigan!! όπως και όλοι οι σημμετέχοντες). Οι εξετάσεις ήταν αρκούντως τραγελαφικές, λόγω ορισμένων σκηνικών που δεν έχει αξία να περιγράψω, όπως και μερικοί καθηγητές που επιτηρούσαν. Τέλος πάντων η περιπέτεια τελείωσε, μετά από μια εβδομάδα περίπου πήγα για τ'αποτελέσματα και αντίκρισα μια απίστευτη κοσμοσυρροή, γιατί συνηδειτοποίησα ότι την ίδια μέρα γίνονταν και οι εγγραφές των τμημάτων. Εγγραφές έκανε ένας καμένος τύπος σε μια γεμάτη από κόσμο αίθουσα/αμφιθέατρο και για να σου δώσω να καταλάβεις, περίμενα κοντά στις 2 ώρες μέχρι να φτάσω το γραφείο που καθόταν , να μου πει ότι θα έμπαινα στο 1ο Έτος Proficiency (2ετές πρόγραμμα δλδ) και ότι υπήρχαν μόνο 2 τμήματα διαθέσιμα. Επίσης όλα τα τμήματα είναι των 25 ατόμων !!! , τα χρήματα έπρεπε να τα δώσω εφ'άπαξ και το πολύ μέχρι την επομένη το μεσημέρι (εδώ να σημειώσω ότι πληρώνεις σε τραπεζικό λογαριασμό και τους πας το παράβολο) αν ήθελα να γραφτώ. Όπως καταλαβαίνεις δεν το σκέφτηκα καν, σηκώθηκα κ' έφυγα και για την ιστορία γράφτηκα μόνος στην Ελληνοαμερικανική Ένωση και το πέρασα τον περασμένο Μάρτη.
    Ίδια άποψη για την γενικώς πολύ φλου - Ελληνικό Δημόσιο φάση - κατάσταση που επικρατεί έχει και ένας φίλος που έκανε Ισπανικά, στα μέσα της χρονιάς τα παράτησε και αργότερα έκανε ιδιαίτερα με την καθηγήτρια του Διδασκαλείου (αυτή ήταν το μόνο θετικό της υπόθεσης). Το τελευταίο ειδικά είναι πολύ συνηθισμένο, έχω ακούσει για τμήματα που από 25 άτομα που ξεκινάνε μένουν 5-10 στο τέλος. Ο λόγος που το προτιμά ο κόσμος (οι συντριπτική πλειοψηφία είναι φοιτητές) είναι καθαρά τα χρήματα, τα οποία είναι λίγα για ένα έτος μαθημάτων και πολλοί κάνουν 2-3 μήνες, δεν τους αρέσει/βολεύει και σταματάνε.
    Προσωπική άποψη αν εσύ ψάχνεσαι για μη δημοφιλείς γλώσσες (εκτός από Αγγλικά, Γαλλικά, Ιταλικά, Ισπανικά, Γερμανικά, Κινεζικά δλδ) να πας να ρωτήσεις λεπτομέρειες και αν είναι εφικτό να βρεις την καθηγήτρια που θα κάνει το μάθημα γιατί μπορεί να είναι πιο χαλαρά και διαφορετικά τα πράγματα, αλλά μην γραφτείς πριν το κάνεις αυτό. Για τις δημοφιλείς, αν γραφτείς το σίγουρο είναι ότι ρισκάρεις.

  15. #15
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    Quote Originally Posted by .
    χμ αν εννοείς επαγγελματικά, όποια γλώσσα και να ξεκινήσω σε αυτή την ηλικία άχρηστη θα είναι. Ακόμα και γαλλικά δηλαδή, θα υπάρχουν άπειροι που θα ξέρουν καλύτερα από μένα και θα έχουν και πτυχία κτλ. Οπότε στην περίπτωση μου πάμε στην κατηγορία "παιδικά απωθυμένα" και τα ισλανδικά είναι μια χαρά.
    kala malakies lew kai gw , axrhsth den einai kamia glwssa .alla daxei ta islandika ta milane 300.000 anthrwpoi? kai kati ekatomyria xwtika!
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

Similar Threads

  1. πειραματόζωα του ΑΡΚΑ
    By Candiru in forum Comics/Cartoons
    Replies: 40
    Last Post: 26-06-2007, 14:38
  2. Τα παραμύθια του...
    By dyingfreedom in forum Athletics
    Replies: 12
    Last Post: 16-01-2006, 16:58
  3. Replies: 10
    Last Post: 02-06-2005, 21:59
  4. Replies: 14
    Last Post: 10-03-2005, 17:09
  5. Προφητείες του Κοσμά του Αιτωλού
    By StationEleven in forum General Discussion
    Replies: 50
    Last Post: 07-10-2004, 13:30

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •