Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 99

Thread: Είναι δικαίωμα η μαντίλα;

  1. #1
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default Είναι δικαίωμα η μαντίλα;

    Περίεργο να χρειάζεται ένα ρούχο νομική ή και συνταγματική ρύθμιση. Υπάρχει προηγούμενο; Μήπως για το μαγιό; Μήπως για το στρινγκ;

    Ασφαλώς και είναι ελεύθερη όποια γυναίκα θέλει να φοράει μαντίλα, να φοράει τσαντόρ, να φοράει και μπούργκα -το τελευταίο νομίζω πρέπει να αφαιρείται απλώς προσωρινά στα σύνορα ώστε να πραγματοποιείται η ταυτοπροσωπία. Μόνο κάποιοι χώροι -εκπαιδευτικοί κυρίως- σε ορισμένες χώρες έχουν βάλει περιορισμούς. Παρ' όλα αυτά, ποτέ η μαντίλα δεν είχε τέτοια τάση διάδοσης στο «δυτικό κόσμο». Ακόμη και η Barbie έχει φορέσει μαντίλα, εξασφαλίζοντας μεγάλη επιτυχία σ' αυτό το μοντέλο.

    Μια πρόχειρη σφυγμομέτρηση εδώ σε φίλες και γνωστές, μερικές από τις οποίες φεμινίστριες και αρκετές νέες, έδωσε ομοιογενείς σχεδόν απαντήσεις: «Γιατί όχι; Γιατί να μη φοράνε μαντίλα αν θέλουν; Δεν είναι δικαίωμά τους;».

    «Και τσαντόρ; Και μπούργκα;». Εδώ στις απαντήσεις υπήρξε αμηχανία.

    Υπάρχουν λοιπόν διαβαθμίσεις;

    Φίλη από το Ιράν, καθηγήτρια σε ευρωπαϊκό πανεπιστήμιο, αναφέρει ότι κάθε καλοκαίρι που επισκέπτεται τους συγγενείς της στην Τεχεράνη, αισθάνεται άβολα με τη μαντίλα. «Πρέπει κάθε στιγμή να προσέχεις να μη γλιστρήσει, μη φανεί λαιμός, μη φανούν μαλλιά. Επειτα είναι και η μέση και τόσα άλλα σημεία του σώματος. Ολα αυτά καλύπτονται θαυμάσια με το τσαντόρ, είναι άνετο, σχεδιάστηκε γι' αυτήν ακριβώς τη δουλειά, το φοράς πάνω απ' τα κανονικά σου ρούχα και τελειώνεις».

    Στη Γαλλία, όπου η μαντίλα απαγορεύτηκε στα σχολεία και στα πανεπιστήμια, γυναίκες υπέρμαχοί της προσέφυγαν στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο ζητώντας να τους επιτραπεί να ασκήσουν ελεύθερα το δικαίωμά τους να τη φοράνε παντού. Η απόφαση δικαίωσε τη διοικητική απαγόρευση, συνδέοντάς την με ένα είδος θρησκευτικής προπαγάνδας, και συνδυάστηκε με την αφαίρεση και των χριστιανικών συμβόλων -Σταυρού, εικόνων του Χριστού- από τα εκπαιδευτικά ιδρύματα.

    Και η μπούργκα; Αυτή που αφήνει μόνο στα μάτια ένα ελάχιστο άνοιγμα; Ποιος θυμάται το συνεχές σφυροκόπημα εναντίον των Ταλιμπάν για τις «καημένες τις Αφγανές που τόσο υπέφεραν με τις μπούργκες»; Σχεδόν αφορμή πολέμου η μπούργκα. Τώρα; Δεν υποφέρουν; Τη φοράνε και τσιμουδιά. Επειδή έχουν δικαίωμα. Μια θαυμάσια ταινία, «Στις πέντε το απόγευμα», από γυναίκα για τις γυναίκες στο Αφγανιστάν, σχεδόν ντοκιμαντέρ, περιγράφει τη ζωή τους.

    Εδώ στη Δύση, αυτές δεν μιλάνε ακόμα, δεν διακηρύσσουν «το δικαίωμά τους» να φοράνε μπούργκα, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων, όπως σε εκείνη την περίπτωση της διδάσκουσας σε αγγλικό πανεπιστήμιο. Ομως λαλίστατες είναι πολλές γυναίκες για τη μαντίλα, όταν συναντούν αντιδράσεις σε διάφορες ευρωπαϊκές χώρες, καθώς και σε συνεντεύξεις στο ραδιόφωνο και στην τηλεόραση πρόσφατα στη χώρα μας.

    Τη φοράνε, την επιδεικνύουν, με πρόκληση σχεδόν. Σαν να λένε: «Να τι πέτυχα. Είμαι διαφορετική, το διακηρύσσω». Αυτή είναι η μία εκδοχή. «Αποδοκιμάζω τους Αμερικανούς και την πολιτική τους», άλλη εκδοχή. «Συνήθισα να τη φοράω στη χώρα μου κι εδώ νιώθω απροστάτευτη χωρίς αυτήν», άλλη, μετριοπαθέστερη.

    Αντίσταση στο δυτικό τρόπο ζωής ή στον αμερικανικό ιμπεριαλισμό κάνουν μόνο οι γυναίκες πια; Οι άντρες, κύριοι εκφραστές πολιτικής γνώμης και πράξης, γιατί δεν φοράνε κάτι ενδεικτικό; Σαρίκι, φέσι, κάτι άλλο από τα παλιά; Μήπως δεν τους χρειάζεται γιατί ενδυματολογικά τους καλύπτει το εξάρτημά τους, δηλαδή η γυναίκα της επιρροής τους;

    Είναι ένα ζήτημα που επανέρχεται μετά από τέσσερις και πλέον δεκαετίες όταν, στον απελευθερωτικό πόλεμο της Αλγερίας, υποστηρίχτηκε από ορισμένους ότι η μαντίλα αποτελούσε σύμβολο αντίστασης και εθνικής υπερηφάνειας -με ιδιαίτερη μαλιστα έμφαση από τον θεωρητικό των απελευθερωτικών κινημάτων του Τρίτου Κόσμου, τον Φραντς Φανόν.

    Οι Αλγερινές αγωνίστριες που συμμετείχαν τότε στην επανάσταση ισότιμα με τους άντρες αντέδρασαν έντονα. «Η Αλγερία βγήκε από τον αποικιοκρατικό ζυγό εκατόν τριάντα χρόνων. Πόσους επί πλέον αιώνες εκμετάλλευσης έζησαν οι γυναίκες; Πόσες γενιές ακόμα θα περιμένουν; Οι δικοί τους αποικιοκράτες ήταν οι άντρες...», έγραφε η Φαντέλα Ραμπέτ.

    Και το 1964, ο Μπεν Μπέλα, πρόεδρος της προσωρινά τότε σοσιαλιστικής Αλγερίας, δύο χρόνια μετά την απελευθέρωσή της, ομολογούσε: «Στη χώρα μας, πέντε εκατομμύρια γυναίκες ζουν υποταγμένες σε μια δουλειά ανάξια της σοσιαλιστικής και μουσουλμανικής Αλγερίας. Η λύση του προβλήματος είναι πρωταρχικής σημασίας για την ίδια τη φύση του σοσιαλισμού μας...». Αυτά, λίγο προτού ο ίδιος ανατραπεί και φυλακιστεί για τα δεκαεννέα επόμενα χρόνια.

    Πέρασαν περίπου δεκαπέντε χρόνια και ήρθε νέα επανάσταση, η ιρανική. Μεσούντος του νεοφεμινιστικού κινήματος στον κόσμο, στη δεκαετία του '70. Τσαντόρ επέβαλαν στις γυναίκες του Ιράν οι θρησκευτικοπολιτικοί ηγέτες. Σε απάντηση, μαζικότατες, το 1978, οι διαδηλώσεις των γυναικών του Ιράν, δεκάδες χιλιάδων. Ηταν οι ίδιες γυναίκες που πριν από λίγες εβδομάδες είχαν σταθεί άοπλες μαζί με τους άντρες απέναντι στα πολυβόλα του προηγούμενου καθεστώτος. Θεωρήθηκαν οι μαζικότερες διαδηλώσεις γυναικών ώς τότε. Μέχρι και πενήντα χιλιάδες σε μια συγκέντρωση -για τα δικά τους τώρα, ατομικά δικαιώματα. Οι μουτζαχεντίν δεν τις λυπήθηκαν. Οταν τις σκότωναν, φρόντιζαν η μαχαιριά να διαπερνά και τον παρθενικό υμένα ώστε να μην υπάρχει κανένα ελαφρυντικό για το θύμα.

    Διαδήλωσαν και στην Αθήνα οι γυναίκες τότε, αλληλέγγυες με τις Ιρανές. Κι ας ήταν το κλίμα εδώ αρκετά φιλοϊρανικό, αμέσως μετά την επανάσταση εναντίον του προηγούμενου διεφθαρμένου και απολυταρχικού καθεστώτος.

    Αλλη εποχή. Αλλη αντιμετώπιση. Και σήμερα; Τριάντα χρόνια αργότερα; Μετά τη νέα, τη «βελούδινη» τώρα μουσουλμανική ανατροπή; Τι θα απογίνουν οι γυναίκες στην Τουρκία; Οι δικές μας οι μουσουλμάνες στη Θράκη; Λένε ότι στην Πόλη ακόμη και κάποιες ελληνικές οικογένειες με οικονομικά προβλήματα υποχρεώνονται να φορέσουν μαντίλες στα νέα κορίτσια τους προκειμένου να μην εξαιρεθούν από μια έκτακτη οικονομική ενίσχυση...

    Πριν από λίγο καιρό, στην «Καθημερινή», 7 Οκτωβρίου, η Ρίτσα Μασούρα αναδημοσίευε άρθρο της Τουρκάλας δημοσιογράφου Μεράλ Ταμέρ στη «Μιλιέτ», με τη μορφή ανοιχτής επιστολής στον Ερντογάν. Μερικά αποσπάσματα:

    «...Το σκηνικό άλλαξε από την ημέρα που το Κόμμα της Δικαιοσύνης και της Ανάπτυξης ήρθε στην εξουσία. Ολο και περισσότερες νέες γυναίκες φορούν τη μαντίλα και δεν την αποχωρίζονται ούτε όταν βγαίνουν για τις μικρές εξωτερικές δουλειές τους... Κύριε πρωθυπουργέ, φοβόμαστε ότι η κοινωνική πίεση που ασκείται σήμερα σ' αυτές τις γυναίκες σε μερικά χρόνια θα φτάσει και σε μας. Σε μας, που μέσα από τις σπουδές μας και τη δουλειά μας κερδίσαμε την ελευθερία μας... Σας εξομολογούμαι ότι σήμερα δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι σε οκτώ ή δέκα χρόνια θα κυκλοφορώ με ακάλυπτο το κεφάλι μου. Κι αν, κύριε Ερντογάν, οι κοινωνικές πιέσεις στις φτωχές συνοικίες μεταφερθούν στην καρδιά της Αγκυρας και της Κωνσταντινούπολης, τότε θα υποχρεωθώ να πάρω την κορούλα μου και να εγκαταλείψουμε την Τουρκία...».

    Πώς αντιμετωπίζουν εδώ οι γυναίκες τη συμπτωματικά (;) παράλληλη ορμητική διάδοση της μαντίλας στις υπόλοιπες, μη μουσουλμανικές χώρες;

    Σήμερα, όταν ρωτάς νέες, προοδευτικές γυναίκες, ανασηκώνουν τους ώμους: «Δικαίωμά τους να φοράνε ό,τι θέλουν. Εμείς θα τους το απαγορεύσουμε;».

    Ο,τι πείτε. Δικαίωμά τους η μαντίλα, η μπούργκα, ακόμα και το χαρέμι -σε μερικές αρέσει, γιατί όχι; Μήπως δικαίωμά τους και η κλειτοριδεκτομή; «Ε, όχι, αυτό το τελευταίο. Αυτό πονάει. Είναι απαράδεκτο».

    Ποιος είπε ότι η μαντίλα δεν πονάει; Μας πονάει ακόμα κι εμάς που τη βλέπουμε, το σύμβολο αυτό διάκρισης φύλου, έκφραση της εξάρτησης, της εξουσίας ανθρώπου από άνθρωπο.

    Μια τελευταία ερώτηση-θερμόμετρο σ' αυτήν την άτυπη σφυγμομέτρηση, σε γυναίκες που δεν έχουν ποτέ τους έρθει αντιμέτωπες με τη μαντίλα: «Αν κανένας δεν σε πίεζε, εσύ θα φορούσες μαντίλα πρωί, μεσημέρι, βράδυ, έτσι δοκιμαστικά, έστω για μία εβδομάδα;». Αιφνιδιάζονται, το σκέφτονται, αλλά καμία ώς τώρα δεν απάντησε «ναι». Κάτι είναι κι αυτό.

    http://www.enet.gr/online/online_text/c=111,id=75942768
    Vielen Dank für alles was mal war

  2. #2
    Senior Member FaithFails's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    athens
    Posts
    1,944

    Default

    Δεν κατάλαβα το εξής:
    ρωτάς για την μαντίλα κ.λπ. στην χώρα τους ή όταν ζουν στις άλλες χώρες? Γιατί έχει διαφορά.
    Once I was trapped, but now I am free

  3. #3
    Senior Member Vic's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Hrakleio, Krhth
    Posts
    1,001

    Default

    Ναι, αλλά εξισώνει την μαντίλα με Ταλιμπανισμούς. Και είναι και αυτό λίγο ισοπεδωτικό, δεν είναι; Σαν να λέει δεν υπάρχει μουσουλμάνα που διαλέγει να την φοράει και αν υπάρχει είναι καθυστερημένη. Ε, πολύ είναι.

    Προφανώς και είναι δικαίωμα, όπως δικαίωμα είναι και να μην την φοράει και να μην την λιθοβολούν ή της πετσοκόβουν την κλειτορίδα, αλλά έτερον εκάτερον.
    42

  4. #4
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Σε ποιά ηλικιακή φάση 8εωρείται ώριμο το γκομενάκι να αποφασίζει για το κατα πόσο είναι δικαίωμα του ή όχι κάτι τέτοιο;

  5. #5
    Senior Member FaithFails's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    athens
    Posts
    1,944

    Default

    Οκ όταν η μαντίλα και όλα τα συναφή είναι σύμβολα ιδεολογίας/πίστης/θρησκείας/πολιτισμού ή ο,τιδήποτε και η γυναίκα τα ασπάζεται ως τέτοια και θέλει να τα φοράει, σαφώς είναι δικαίωμά της να πιστεύει ό,τι θέλει και να φοράει ό,τι θέλει. Ελευθερία και δικαίωμά της.


    Όταν όμως ζει σε άλλη χώρα ή κοινωνία τεσπα όπου ισχύουν άλλες προτιμήσεις, τότε υποχρεούται να σεβαστεί και τις ελευθερίες των άλλων.
    Π.χ. αν έχω μια επιχείρηση στην Ελλάδα και μου ζητάει δουλειά μια γυναίκα που φοράει μπούργκα ή μαντίλα αδιαπραγμάτευτα, αν εγώ δε θέλω να βλέπω αυτό το θέαμα θέλω να είμαι ελεύθερη να της αρνηθώ την δουλειά. Όπως είναι σεβαστή η δική της ελευθερία να τη φοράει θέλω να είναι σεβαστή και η δική μου ελευθερία να μην την βλέπω για τους δικούς μου λόγους (προσωπικούς, ιδεολογικούς ή ο,τιδήποτε).

    Έτσι και στο τάδε Πανεπιστήμιο. Αν το τάδε Πανεπιστήμιο σου λέει ότι απαιτεί να μη φοράς μαντίλα στα μαθήματα κι εσύ δε συμφωνείς, μπορείς κάλλιστα να πας σε άλλο Πανεπιστήμιο αντί να διαμαρτύρεσαι. Δε σε υποχρέωσε κανείς να πας εκεί με το ζόρι, αν θέλεις όμως να πας θα σεβαστείς κάποια πράγματα. Έτσι διαφυλάσσονται οι ελευθερίες και τα δικαιώματα όλων στο μέτρο που αυτό είναι δυνατό και με τους αντίστοιχους συμβιβασμούς.


    Τώρα για την κατάσταση των γυναικών που υποχρεώνονται να φοράνε όλα αυτά στη χώρα τους χωρίς να συμφωνούν και να νιώθουν άνετα, δεν ξέρω τι να πω, αυτό είναι πιο πολύπλοκο θέμα και ειλικρινά πιστεύω ότι η θέση τους είναι πολύ δύσκολη και καταπιεσμένη. Αλλά η καταπίεσή τους αυτή έχει άλλη βάση κι εκεί θα έπρεπε να συζητηθεί πρώτα η αντίστοιχη κατάσταση και η νομοθεσία (π.χ. θρησκεία, ιδεολογία, πολιτική, κοινωνικές αντιλήψεις, κατεστημένο).
    Once I was trapped, but now I am free

  6. #6
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    όταν της έρθει περίοδος = είναι πλέον έτοιμη για αναπαραγωγή


    φεηθ, εξηγήσου

    εντιτ: προφανώς αυτό ήταν πριν το ποστ της φεηθ
    Vielen Dank für alles was mal war

  7. #7
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    Quote Originally Posted by FaithFails
    Όταν όμως ζει σε άλλη χώρα ή κοινωνία τεσπα όπου ισχύουν άλλες προτιμήσεις, τότε υποχρεούται να σεβαστεί και τις ελευθερίες των άλλων.
    Π.χ. αν έχω μια επιχείρηση στην Ελλάδα και μου ζητάει δουλειά μια γυναίκα που φοράει μπούργκα ή μαντίλα αδιαπραγμάτευτα, αν εγώ δε θέλω να βλέπω αυτό το θέαμα θέλω να είμαι ελεύθερη να της αρνηθώ την δουλειά. Όπως είναι σεβαστή η δική της ελευθερία να τη φοράει θέλω να είναι σεβαστή και η δική μου ελευθερία να μην την βλέπω για τους δικούς μου λόγους (προσωπικούς, ιδεολογικούς ή ο,τιδήποτε).

    Έτσι και στο τάδε Πανεπιστήμιο. Αν το τάδε Πανεπιστήμιο σου λέει ότι απαιτεί να μη φοράς μαντίλα στα μαθήματα κι εσύ δε συμφωνείς, μπορείς κάλλιστα να πας σε άλλο Πανεπιστήμιο αντί να διαμαρτύρεσαι. Δε σε υποχρέωσε κανείς να πας εκεί με το ζόρι, αν θέλεις όμως να πας θα σεβαστείς κάποια πράγματα. Έτσι διαφυλάσσονται οι ελευθερίες και τα δικαιώματα όλων στο μέτρο που αυτό είναι δυνατό και με τους αντίστοιχους συμβιβασμούς.
    η πρώτη παράγραφος ισχύει και για εργοδότες που δε γουστάρουν να βλέπουν γκόμενες στη δουλειά τους και άρα δεν προσλαμβάνουν γυναίκες;

    η δεύτερη παράγραφος υπονοεί ότι το πανεπιστήμιο (χώρος μάθησης υποτίθεται) επιλέγει τους φοιτητές του και όχι οι φοιτητές το πανεπιστήμιο;

    γενικά είσαι από αυτές που στη Σαουδική Αραβία θα νιώθαν άνετα με το τσαντόρ τους και το Gucci φόρεμα από μέσα;
    Vielen Dank für alles was mal war

  8. #8
    Senior Member FaithFails's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    athens
    Posts
    1,944

    Default

    Λέω ότι όπως το βλέπω εγώ είναι 3 διαφορετικές περιπτώσεις:

    1) είμαι μουσουλμάνα ή ο,τιδήποτε, περνάω καλά να με συντηρεί ο σύζυγος μαζί με άλλες 2-3 και να με σφαλιαρίζει πού και πού, να μην έχω δικαιώματα και άλλα φεμινιστικά, έτσι θέλω την κοινωνική-πολιτισμική κατάσταση στη χώρα μου και η μαντίλα για μένα είναι απαραίτητη για να συντηρηθεί αυτό το κατεστημένο. Τα πιστεύω και μου αρέσουν όλα αυτά & θέλω να φοράω μπούργκα.

    ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΗΣ!

    2) φεύγω από τη χώρα μου και πάω στη Γερμανία να σπουδάσω. Το τάδε Πανεπιστήμιο μου επιβάλλει να μάθω πρώτα τη γερμανική γλώσσα και να μιλάω μόνο γερμανικά, να μη φοράω μαντίλα και να τρώω χοιρινά. Δε συμφωνώ. Το θεωρώ απαράδεκτο.

    ΔΕΝ ΠΑΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ! ΠΑΩ ΑΛΛΟΥ! Ελεύθερη κι εγώ να φοράω ό,τι θέλω ελεύθεροι και οι άλλοι να πιστεύουν ό,τι θέλουν.


    3)Η χώρα μου έχει επιβάλλει καταπιεστική ενδυμασία και γενικότερα κατάσταση για τις γυναίκες σε σημείο που να παραβιάζονται τα ανθρώπινα δικαιώματα και πολλά άλλα.

    ΤΙ ΚΑΝΩ? ΕΛΑ ΝΤΕ. Να διαμαρτυρηθώ για την μαντίλα και την μπούργκα ή για όλα τα συναφή? Και πώς? Ή να τα μαζέψω και να φύγω γι'άλλη γη κι άλλα μέρη? Εδώ δεν ξέρω τι να πω.
    Once I was trapped, but now I am free

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    the docks.
    Posts
    7,354

    Default

    η μαντίλα δεν είναι δικαίωμα.
    είναι δέσμευση.

  10. #10
    Senior Member FaithFails's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    athens
    Posts
    1,944

    Default

    Quote Originally Posted by enitharmon
    Quote Originally Posted by FaithFails
    Όταν όμως ζει σε άλλη χώρα ή κοινωνία τεσπα όπου ισχύουν άλλες προτιμήσεις, τότε υποχρεούται να σεβαστεί και τις ελευθερίες των άλλων.
    Π.χ. αν έχω μια επιχείρηση στην Ελλάδα και μου ζητάει δουλειά μια γυναίκα που φοράει μπούργκα ή μαντίλα αδιαπραγμάτευτα, αν εγώ δε θέλω να βλέπω αυτό το θέαμα θέλω να είμαι ελεύθερη να της αρνηθώ την δουλειά. Όπως είναι σεβαστή η δική της ελευθερία να τη φοράει θέλω να είναι σεβαστή και η δική μου ελευθερία να μην την βλέπω για τους δικούς μου λόγους (προσωπικούς, ιδεολογικούς ή ο,τιδήποτε).

    Έτσι και στο τάδε Πανεπιστήμιο. Αν το τάδε Πανεπιστήμιο σου λέει ότι απαιτεί να μη φοράς μαντίλα στα μαθήματα κι εσύ δε συμφωνείς, μπορείς κάλλιστα να πας σε άλλο Πανεπιστήμιο αντί να διαμαρτύρεσαι. Δε σε υποχρέωσε κανείς να πας εκεί με το ζόρι, αν θέλεις όμως να πας θα σεβαστείς κάποια πράγματα. Έτσι διαφυλάσσονται οι ελευθερίες και τα δικαιώματα όλων στο μέτρο που αυτό είναι δυνατό και με τους αντίστοιχους συμβιβασμούς.
    η πρώτη παράγραφος ισχύει και για εργοδότες που δε γουστάρουν να βλέπουν γκόμενες στη δουλειά τους και άρα δεν προσλαμβάνουν γυναίκες;

    η δεύτερη παράγραφος υπονοεί ότι το πανεπιστήμιο (χώρος μάθησης υποτίθεται) επιλέγει τους φοιτητές του και όχι οι φοιτητές το πανεπιστήμιο;

    γενικά είσαι από αυτές που στη Σαουδική Αραβία θα νιώθαν άνετα με το τσαντόρ τους και το Gucci φόρεμα από μέσα;
    καμία σχέση σε κανένα από τα τρία. Είμαι από αυτές που θέλουν εκτός από τις ελευθερίες των άλλων να είναι σεβαστές και οι δικές μου ελευθερίες. Η ανάλογη νομοθεσία θα ήταν ένα καλό βήμα σε κάθε περίπτωση αφού κάποια πράγματα δεν είναι αυτονόητα (π.χ. η ελευθερία όλων σε όλα τα θέματα εφόσον δεν βλάπτει κανέναν)
    Once I was trapped, but now I am free

  11. #11
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    Quote Originally Posted by FaithFails
    2) φεύγω από τη χώρα μου και πάω στη Γερμανία να σπουδάσω. Το τάδε Πανεπιστήμιο μου επιβάλλει να μάθω πρώτα τη γερμανική γλώσσα και να μιλάω μόνο γερμανικά, να μη φοράω μαντίλα και να τρώω χοιρινά. Δε συμφωνώ. Το θεωρώ απαράδεκτο.

    ΔΕΝ ΠΑΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ! ΠΑΩ ΑΛΛΟΥ! Ελεύθερη κι εγώ να φοράω ό,τι θέλω ελεύθεροι και οι άλλοι να πιστεύουν ό,τι θέλουν.


    3)Η χώρα μου έχει επιβάλλει καταπιεστική ενδυμασία και γενικότερα κατάσταση για τις γυναίκες σε σημείο που να παραβιάζονται τα ανθρώπινα δικαιώματα και πολλά άλλα.

    ΤΙ ΚΑΝΩ? ΕΛΑ ΝΤΕ. Να διαμαρτυρηθώ για την μαντίλα και την μπούργκα ή για όλα τα συναφή? Και πώς? Ή να τα μαζέψω και να φύγω γι'άλλη γη κι άλλα μέρη? Εδώ δεν ξέρω τι να πω.
    το άρθρο δεν αναφέρεται στην περιπτωση 1)

    σοβαρά, το 2 πιστεύεις ότι συμβαίνει; Υπάρχει χώρα που να συμβαίνει κάτι παρόμοιο;
    Vielen Dank für alles was mal war

  12. #12
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Ε ποιές ανάλογες. Αμα εγώ ως μεγαλοεργοδότης άυριο με8αύριο κανονίζω τι 8α κόβω, 8α κόβω πασόκους, κύπριους, γκομενάκια με μαντίλες και γκομενάκια που δε μου κά8ονται. Αν εσύ μου έρ8εις ώς πασόκα, κύπρια, με μαντίλα και δε μου κά8εσια κιόλας 8α σε απολύσω. Να πας σε άλλη εργοδοσία. ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ!

  13. #13
    Senior Member FaithFails's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    athens
    Posts
    1,944

    Default

    απλά παραδείγματα είναι στην περίπτωση που δεν θίγονται ελευθερίες και κατοχυρωμένα δικαιώματα. Και η περίπτωση 1 μου έχει τύχει προσωπικά σε συζήτηση με φοιτήτρια από ανατολική χώρα πριν 2 χρόνια. Γι'αυτό αναφέρθηκε.

    Ρωτάω κι εγώ το εξής: ενδιαφέρεστε για μια θέση σε ένα Πανεπιστήμιο οκ? Όλοι οι καθηγητές διδάσκουν στα τσέχικα που δεν έχετε ιδέα. Τι θα κάνετε?
    Once I was trapped, but now I am free

  14. #14
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    ρε δε μπαιζεσαι με τις συγκρισεις σου
    Vielen Dank für alles was mal war

  15. #15
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Εγώ 8α μά8ω τσέχικα πάντως!!

Similar Threads

  1. Είναι αλήθεια; ΜΠΑ!(ΟΚ)
    By Candiru in forum General Discussion
    Replies: 9
    Last Post: 30-09-2006, 20:35
  2. Είναι ή δεν είναι;
    By Amnesiac. in forum General Discussion
    Replies: 22
    Last Post: 28-06-2005, 14:06
  3. Είναι το τσιγάρο ναρκωτικό;
    By Dragonlord in forum General Discussion
    Replies: 85
    Last Post: 13-04-2005, 11:26
  4. Είναι τγομεγό!
    By HattoriHanzo in forum General Discussion
    Replies: 20
    Last Post: 14-01-2005, 03:57

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •