Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 62

Thread: judas priestley

  1. #16
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    γελάω με το αποπάνω.

    κατα τ' άλλα δικά μου είναι, άμα είναι για φάρσες 8α σας ενημερώσω.

  2. #17

    Default

    Οκ ήθελα να τσεκάρω μη γράψω καμιά μαλακία και μετά γελάνε μαζί μας!!1 λοιπόν παιδάκια μεταξύ σοβαρού και αστείου ο κύριος ικόνοκλαστ με αυτά τα 8 κομματάκια εγκαθίσταται και χωρίς κανένα επικό ποστ στο μιουζίσιανς και τπτ σχετικές περιαυτολογίες ως ένας σοβαρότατος συνθέτης ηλεκτρονικής μουσικής. Τα κομμάτια είναι εξαιρετικά δουλεμένα μέχρι την τελευταία λεπτομέρεια, με υψηλής ποιότητας ήχους, γκρούβι μπιτς, ωραία άμπιεντ σημεία, και σε σημεία καταπληκτικές μελωδίες, (κ' ωραίες τζάζυ αρμονίες!!) μετά το 6 αν θυμάμαι καλά ο δίσκος απογειώνεται. Βασικά όλα είναι τέλεια αν εξαιρέσεις ότι έχεις λίγο το σύνδρομο του πρωτοεμφανιζόμενου ηλεκτρονικού μουσικού, δηλαδή πολύ δουλεμένα μπιτς και πολύ ωραίοι πληκτροήχοι αλλά όχι αρκετό γκλιτς και σαμπλς και βάθος στην παραγωγή. Γενικά τα κομμάτια έχουν ακόμα προυποθέσεις για βελτίωση, πειραματίσου και κάνε αρκετά ρεμιξ ακόμα, πρόσθεσε ήχους, άλλαξε τα panning και πρόσθεσε βάθος και αίσθηση χώρου, κάνε φρέκουενσι σουίπς, κάνε τους ήχους πιο βρωμιάρικους, κόπιαρε τους δύο και τρεις φορές και κόψε το 80% των συχνοτήτων, βάλε τεράστια delays να ακούγονται ελάχιστα στο μπάκραουντ τέτοια ξερωγω. Το χω ακούσει 1-2 φορές και δεν έχω στο μυαλό μου κάποιο συγκεκριμένο που ξεχωρίζει, επειδή όλα είχαν ενδιαφέροντα στοιχεία.

    υγ. αυτό το spyra μου θύμισε πολύ το οποίο είχε ποσταριστεί κάποτε download thread.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  3. #18
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    Default

    Βαλε καλπαστο ριφφ και δικαση και βλεπουμε.
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

  4. #19
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by phthoggon
    Οκ ήθελα να τσεκάρω μη γράψω καμιά μαλακία και μετά γελάνε μαζί μας!!1 λοιπόν παιδάκια μεταξύ σοβαρού και αστείου ο κύριος ικόνοκλαστ με αυτά τα 8 κομματάκια εγκαθίσταται και χωρίς κανένα επικό ποστ στο μιουζίσιανς και τπτ σχετικές περιαυτολογίες ως ένας σοβαρότατος συνθέτης ηλεκτρονικής μουσικής. Τα κομμάτια είναι εξαιρετικά δουλεμένα μέχρι την τελευταία λεπτομέρεια, με υψηλής ποιότητας ήχους, γκρούβι μπιτς, ωραία άμπιεντ σημεία, και σε σημεία καταπληκτικές μελωδίες, (κ' ωραίες τζάζυ αρμονίες!!) μετά το 6 αν θυμάμαι καλά ο δίσκος απογειώνεται. Βασικά όλα είναι τέλεια αν εξαιρέσεις ότι έχεις λίγο το σύνδρομο του πρωτοεμφανιζόμενου ηλεκτρονικού μουσικού, δηλαδή πολύ δουλεμένα μπιτς και πολύ ωραίοι πληκτροήχοι αλλά όχι αρκετό γκλιτς και σαμπλς και βάθος στην παραγωγή. Γενικά τα κομμάτια έχουν ακόμα προυποθέσεις για βελτίωση, πειραματίσου και κάνε αρκετά ρεμιξ ακόμα, πρόσθεσε ήχους, άλλαξε τα panning και πρόσθεσε βάθος και αίσθηση χώρου, κάνε φρέκουενσι σουίπς, κάνε τους ήχους πιο βρωμιάρικους, κόπιαρε τους δύο και τρεις φορές και κόψε το 80% των συχνοτήτων, βάλε τεράστια delays να ακούγονται ελάχιστα στο μπάκραουντ τέτοια ξερωγω. Το χω ακούσει 1-2 φορές και δεν έχω στο μυαλό μου κάποιο συγκεκριμένο που ξεχωρίζει, επειδή όλα είχαν ενδιαφέροντα στοιχεία.

    υγ. αυτό το spyra μου θύμισε πολύ το οποίο είχε ποσταριστεί κάποτε download thread.
    χαχα το βλάκα, φάρσα είναι.

  5. #20
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Οκ τζόκιν. Το λοιπόν 8ένξ για τις παρατηρήσεις. εντωμεταξύ έχει πλάκα που σου άρεσε μετα το 6 γιατί εκεί πιάνει κάτι άμπιεντς όπως σε έχω κόψει οτι σ' αρέσουν (τύπου τάχαμου starsofthelid). Σαμπλς είναι αλή8εια οτι το σκέφτηκα κι εγώ αλλά βαρέ8ηκα να βάλω πέρα απ' το 3. Για το βά8ος έχεις δίκιο οτι 8έλει δούλεμα αλλά είμαι λίγο νουμπάς σ' αυτά (καταβάση γράφω σπασίδια). Κατα τ' άλλα για εξήγησε λίγο αυτό με το 80% των συχνοτήτων και τα sweeps.

    Το σπύρα δε το έχω ακούσει αλλά είναι βέβαιο οτι με κλέβει.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    στην Ελίτ.
    Posts
    1,984

    Default

    Ποιό πρόγραμμα χρησιμοποιείς;

    Αύριο που τελειώνω (λογικά) τη σχολή σκέφτομαι να κάτσω να ΣΥΝΘΕΣΩ.

    Τα κομμάτια θα τ'ακούσω τώρα και το έμπειρο αυτί μου θα καταλάβει αμέσως αν είναι φάρσα ή όχι.
    This lovely lady got the thickness
    Can I get a Hell Yeah

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    the docks.
    Posts
    7,354

    Default

    σε λίγο μαζί σας οι Ali Farka Toogay and Doomani Diabate.

  8. #23

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast
    Οκ τζόκιν. Το λοιπόν 8ένξ για τις παρατηρήσεις. εντωμεταξύ έχει πλάκα που σου άρεσε μετα το 6 γιατί εκεί πιάνει κάτι άμπιεντς όπως σε έχω κόψει οτι σ' αρέσουν (τύπου τάχαμου starsofthelid). Σαμπλς είναι αλή8εια οτι το σκέφτηκα κι εγώ αλλά βαρέ8ηκα να βάλω πέρα απ' το 3. Για το βά8ος έχεις δίκιο οτι 8έλει δούλεμα αλλά είμαι λίγο νουμπάς σ' αυτά (καταβάση γράφω σπασίδια). Κατα τ' άλλα για εξήγησε λίγο αυτό με το 80% των συχνοτήτων και τα sweeps.

    Το σπύρα δε το έχω ακούσει αλλά είναι βέβαιο οτι με κλέβει.
    Κοίτα, δεν είναι τα άμπιενς σου τα πιο εντυπωσιακά (για την ακρίβεια βρωμάει λίγο ετοιματζίδικο - κσερω γω στάνταρντ 100kmultilayered ήχος απ' το absynth και παρόμοια) είναι οι μελωδίες σου κιε τα πολύ σωστά και μετρημένα μπίτς. Γενικώς όσον αφορά "σαμπλς" και τέτοια σχετικά που λέμε δεν εννοούμε να κάνεις copy paste ότι βλακεία wave απο συλλογή ήχων χωρίς κόπιραϊτ βρεις στα ιντερνετς αλλά να ψαχτείς με επεξεργασία ήχου ώστε να τα φτιάχνεις μόνος σου. Γενικότερα σαν κομπιούτερ-νερντ μουσικός πρέπει να εξοικειωθείς με τα πράγματα αυτά που τα λέμε plug ins: equalizers, low/high pass filters, reverbodelays, compressors, time stretching αλλά και πιο δημιουργικά πράγματα όπως oscilliators και granular modulators και κάτι τέτοια που έχουν tα ωραία σύνθι και σου κάνουν τους ήχους αγνώριστους - αυτά που ανέφερα ειναι κάποια στανταριζέ τρικάκια που χρησιμοποιούνται με κάποια από αφτά. επίσης πήγαινε στα τόρρεντς αν δε το έχεις κάνει και κατέβασε τα πάντα που γράφουν δίπλα από την λέξη plug in "waves" και "voxengo". καλό ξεστράβωμα επειδή ο δρόμος του ηλεκτρονικού μουσικού είναι σκληρός και άκαρδος. να γίνει και σπλίτ επίσης (...)
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  9. #24
    Senior Member wom's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Gullaldr
    Posts
    1,446

    Default

    επίσης να προσθέσεις και black metal και να ακούσεις όλα τα αντίστοιχα ambient/black metal albums που έχουν παρουσιαστεί στο forum ανά καιρούς. Αρχή με Paysage, Vinterriket κτλ
    section .text
    global _start
    _start:
    xor ebx, ebx
    mov eax, ebx
    inc eax
    int 80h
    ret

  10. #25

    Default

    ωχ δε θα τ' αρέσουν όμως αυτά και θα φάμε δούλεμα!1 πλάκα πλάκα δεν είχε κάτι μπλασμπιτάκια και κάτι κουλαμάρες ξύσιμο το σπλιτ με Kalkhjkjkl?

    ps. επίσης πες πούστη γουερ δε φακ βρήκες τόσο ωραίο ήχο βιμπράφωνου και ηλεκτρικού πιάνου.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  11. #26
    Senior Member wom's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Gullaldr
    Posts
    1,446

    Default

    Οκ δεν γνωρίζω τίποτα για το γούστο του κ. ikon αλλά αν ασχοληθεί με σοβαρότητα και προσοχή, ίσως ανακαλύψει σημεία ωραία ... και διαφορετικά.

    υγ phthoggon μην γράφεις και πολλά πολλά και μας προκύψει κρυφό poll ε
    section .text
    global _start
    _start:
    xor ebx, ebx
    mov eax, ebx
    inc eax
    int 80h
    ret

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    places between car and man
    Posts
    29

    Default

    Ωραιος ο ikonoklast,1η ακροαση και μου αρεσει αυτο που ακουω προς το παρον!

    Β.

  13. #28
    Senior Member Coil's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Where Dark And Light Don't Differ
    Posts
    722

    Default

    Δεν είναι κακό. Εύγε νέε μου έχεις προοπτικές.

    Με καλύτερες συνθέσεις και καλύτερο ήχο θα είσαι super.

    ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΦΑΙΝΟΤΑΝΕ ΤΣΟΥΤΣΟΥΝΙ!

    (την γαμωταινία μου δεν την είδε κανείς πάντως μην σας χέσω...)
    People`s Unhappiness Has The Taste Of Mercy...



  14. #29
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by phthoggon
    Κοίτα, δεν είναι τα άμπιενς σου τα πιο εντυπωσιακά (για την ακρίβεια βρωμάει λίγο ετοιματζίδικο - κσερω γω στάνταρντ 100kmultilayered ήχος απ' το absynth και παρόμοια) είναι οι μελωδίες σου κιε τα πολύ σωστά και μετρημένα μπίτς. Γενικώς όσον αφορά "σαμπλς" και τέτοια σχετικά που λέμε δεν εννοούμε να κάνεις copy paste ότι βλακεία wave απο συλλογή ήχων χωρίς κόπιραϊτ βρεις στα ιντερνετς αλλά να ψαχτείς με επεξεργασία ήχου ώστε να τα φτιάχνεις μόνος σου. Γενικότερα σαν κομπιούτερ-νερντ μουσικός πρέπει να εξοικειωθείς με τα πράγματα αυτά που τα λέμε plug ins: equalizers, low/high pass filters, reverbodelays, compressors, time stretching αλλά και πιο δημιουργικά πράγματα όπως oscilliators και granular modulators και κάτι τέτοια που έχουν tα ωραία σύνθι και σου κάνουν τους ήχους αγνώριστους - αυτά που ανέφερα ειναι κάποια στανταριζέ τρικάκια που χρησιμοποιούνται με κάποια από αφτά. επίσης πήγαινε στα τόρρεντς αν δε το έχεις κάνει και κατέβασε τα πάντα που γράφουν δίπλα από την λέξη plug in "waves" και "voxengo". καλό ξεστράβωμα επειδή ο δρόμος του ηλεκτρονικού μουσικού είναι σκληρός και άκαρδος. να γίνει και σπλίτ επίσης (...)
    Ισχύει το ετοιματζίδικο μεπιασες κι επίσης να γίνει σπλιτ πράματι. Κατα τ' άλλα έχω ψιλοψάξει λίγο αυτα που λές, έχω παίξει διάφορα vst πλαγκίνια και έχω γράψει κι ένα που έμοιαζε με δυσλειτουργικό oscillator (έλεγα σε μια φάση να κατασκευάσω και ένα για το κάψιμο αλλα βαρέ8ηκα γρήγορα), έχω επιχειρήσει επίσης διάφορα άκυρα, τύπου όργανα και ήχοι απο συναρτήσεις και μια φορά είχα εντιτάρει και ένα exported αρχείο και το πείραζα για να κάνω 8όρυβο. Το γιατι ο ήχος ή οι συν8έσεις δεν ανταποκρίνονται είναι άλλο 8εμα.

    Για τα πιάνα δε ξέρω ποιο απο όλα λες αλλα συνή8ως παίζει vst για rhodes και άλλα με eq και κομπρέσορες πάνω.

    Για τα μπλακμέταλς δεν είπα ποτες οτι δε γουστέρνισα. Στο σπλιτ με Khalkji υπήρξαν πράγματι μπλαστμπιτς σε sliced darkthrone και αν γενικά δεν ήσασταν βλάκες 8α γνωρίζατε για τη μεγαλειώδη δισκογραφία που εξαίρετοι χρήστες όπως εγώ ο χολκς και άλλοι σας ενημερώνουμε κατα καιρούς. Πάρτε ένα εύκαιρο.

  15. #30
    Bastard Samurai Pitsadoros's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    σκατά και εμετός
    Posts
    2,842

    Default

    itan toso anapantexi k entoni i kalosini tou sigkekrimenou egxeirismatos wste den perimenw kan na teleiwsw tin prwti akroasi k postarw oti nai gamaei
    Cut your flesh and worship Santa

Similar Threads

  1. ξερει κανεις το playlist judas priest?
    By atom_smasher in forum Live & Events Talk
    Replies: 3
    Last Post: 08-07-2008, 20:24
  2. judas priest aka ti thelei na pei o poihths
    By freak brother in forum Music Discussion
    Replies: 13
    Last Post: 04-03-2004, 01:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •