View Poll Results: !

Voters
9. You may not vote on this poll
  • kde

    4 44.44%
  • gnome

    3 33.33%
  • windows vista (aka είμαι πασόκος)

    2 22.22%
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 23 of 23

Thread: kde vs gnome

  1. #16
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by Deggial
    Οι μόνες καλές εφαρμογές (Firefox, OpenOffice) υπάρχουν και για άλλα λειτουργικά. Το GIMP είναι δύσχρηστο και για κάποιες λειτουργίες εντελώς άχρηστο (είναι αδύνατο να χρησιμοποιηθεί για desktop publishing), το Gnomebaker επίσης. Δε βρήκα κανένα πρόγραμμα τόσο καλό όσο το ACDSee για media browsing, ούτε κανένα UML εργαλείο της προκοπής. Και το μόνο video player που αξίζει, το VLC, υπάρχει και για Windows. Το skype έχει μόνο τις μισές λειτουργίες και το pidgin δε μπόρεσα ποτέ να το συμπαθήσω.
    To gimp είναι μεν δύσχρηστο αλλα είναι για bitmap επεξεργασία είναι εξαιρετικό. Τεράστιο πρόγραμμα είναι το Inkscape που παίζει το ρόλο του corel/illustrator και για κα8αρό dtp το scribus δεν είναι πολύ άσχημο. Για uml εγώ είμαι καλυμμένος με τα plugins του eclipse, δε ξέρω αν χρειάζεσαι κατι παραπάνω. Οι media players είναι όλοι σκατά, αυτό είναι το μεγάλο παραπονο μου και μένα. Για όλα τα παραπάνω δε φταίει δυστυχώς η κοινότητα ή το ίδιο το λειτουργικό αλλα άλλοι παράγοντες (πχ πάρα πολλά φορμά στα media, κάποια απο τα οποία κλειστά κλπ).

    Κατα τ' άλλα ο wom δε ξέρω αν κάνει πλάκα αλλά είναι αλή8εια οτι το bash είναι το ισχυρότερο πράμα σε ένα λίνουξ σύστημα. Αν μά8εις την ευκολία και την ταχύτητα με την οποία κάνεις πράματα με τα σκρίπτς κα8ώς και μερικά εργαλεία όπως το imagemagick ή το ffmpeg και το wget δύσκολα την παλεύεις με windows.

  2. #17
    Son of the Northstar Once_Emperor's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Planet Algol
    Posts
    1,820

    Default

    This “users are idiots, and are confused by functionality” mentality of Gnome is a disease. If you think your users are idiots, only idiots will use it. I don’t use Gnome, because in striving to be simple, it has long since reached the point where it simply doesn’t do what I need it to do.
    Αυτό συνοψίζει γενικά την άποψη μου για Gnome Vs KDE.

    Εγώ χρησιμοποιώ fluxbox και δεν μπορώ να πω οτι μου λείπει κάτι σχετικά με όταν είχα KDE και έχω και πολύ καλύτερες επιδόσεις. Βέβαια, για να πω την αλήθεια, μια χαρά μ'αρέσει και το Aqua environment του Mac OS X και δύσκολα θα το άλλαζα...

    edit: Α, o mplayer είναι ο καλύτερος media player hands down. Διαφωνίες δεν είναι αποδεκτές!
    We revel in our time.

  3. #18
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Καλά αυτή η δήλωση του πιγκουϊνομούρη μαλάκα είναι απο τις μεγαλύτερες μπούρδες στην ιστορία του gnu.

  4. #19
    Senior Member wom's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Gullaldr
    Posts
    1,446

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast
    Κατα τ' άλλα ο wom δε ξέρω αν κάνει πλάκα αλλά είναι αλή8εια οτι το bash είναι το ισχυρότερο πράμα σε ένα λίνουξ σύστημα.
    Όχι δεν κάνω πλάκα ..
    Με τα παραθυρικά κάνεις το 10% (μιλώντας για administration/networking) από ότι κάνεις σε shell και μάλιστα πολύ χειρότερα.Ποιός ο λόγος να παίζεις με το mouse και παράθυρα και στην τελική να μην γνωρίσειςς το λειτουργικό ποτέ ?
    Τουλάχιστον όπως πραγματικά δημιουργήθηκε στα 60-70ς και όχι το marketing αποτέλεσμα μιας εταιρίας με στόχο να προσελκύσει windows users μπασταρδευοντας τα παντα.

    Ούτε καν ncurses δεν μου αρέσουν, πόσο μάλλον kde/gnome/enlightment κτλ τα οποία σνομπάρω πλήρως.
    Ίσως επειδή έχω δουλέψει για χρόνια με unix συστήματα (οχι μόνο linux) συνήθισα command line -- ούτε καν mouse δεν θέλω.

    Old habits die hard, πάντοτε ξεκινώ με σκοπό να δοκιμάσω κάποια απο τις νεότερες διανομές και απο 2-3 ημέρες αργότεραι γυρνάω σε slackware

    Α, και φυσικά vi till i die
    section .text
    global _start
    _start:
    xor ebx, ebx
    mov eax, ebx
    inc eax
    int 80h
    ret

  5. #20
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    wom, για τους home χρήστες, τι τους ενδιαφέρει το administration/networking; Ούτε θα έπρεπε να χρειάζεται να ξοδέψουν ώρες να μάθουν το λειτουργικό για να κάνουν τη δουλειά τους.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  6. #21
    Senior Member wom's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Gullaldr
    Posts
    1,446

    Default

    Deggial, σωστά ο γραφίστας ή κάποιος που απλώς περνάει λίγο την ώρα του online, δεν πρέπει να χρειάζεται να ξοδέψει ώρες για να μάθει το λειτουργικό.
    Από την άλλη καλώς ή κακώς η έννοια "γνωρίζω unix" αφορά command line και μόνο , γιατί έτσι κατασκευάστηκε το unix. Σίγουρα δεν καλύπτει τους πάντες και όλες τις χρήσεις ούτε και ο κόσμος όλος έχει τα ίδια ενδιαφέροντα με τα δικά μου. Αλλά στο κάτω κάτω σαν φοιτητής έχει κάποιος την καλύτερη ευκαιρία του για να μάθει γιατί μετά σε παίρνει ο διάολος ...

    Ίσως δεν είναι άσχημο που έγινε περισσότερο φιλικό (o shell πάντα εκεί βρίσκεται άλλωστε), εγώ -για τον εαυτό μου μιλάω και μόνο- ακόμα προτιμώ να γράψω script σε awk με τον vi για να κάνω κάτι και όχι παράθυρα.
    section .text
    global _start
    _start:
    xor ebx, ebx
    mov eax, ebx
    inc eax
    int 80h
    ret

  7. #22
    σκληρόκαρδος χρυσοκούκης Kingdom Gone's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Lebanon Hangover
    Posts
    5,546

    Default

    κε στα ιντερνετς πως αποκτάς πρόσβαση;
    After the Triumph of Your Birth.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    231

    Default

    kde giati to gnome mou paraeinai sobaro

    ---------------
    Rex Mundi

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •