View Poll Results: !

Voters
9. You may not vote on this poll
  • kde

    4 44.44%
  • gnome

    3 33.33%
  • windows vista (aka είμαι πασόκος)

    2 22.22%
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23

Thread: kde vs gnome

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    στην Ελίτ.
    Posts
    1,984

    Default kde vs gnome



    εγώ ψηφίζω κδε
    This lovely lady got the thickness
    Can I get a Hell Yeah

  2. #2
    ΧΑΣΙΣΟΚΙΝΗΤΟ locust's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    ▲๏̯͡๏▲
    Posts
    3,615

    Default

    kai egw kde psifizw alla antikeimenika to gnome einai kalytero
    [/URL]

  3. #3
    Senior Member Coil's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Where Dark And Light Don't Differ
    Posts
    722

    Default

    ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΜΑΛΑΚΕΣ ΜΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΜΕ ΤΑ ΒΙΣΤΑ?!
    People`s Unhappiness Has The Taste Of Mercy...



  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    στην Ελίτ.
    Posts
    1,984

    Default

    Γιατί.

    Το κδε είναι πολύ καλύτερο εμφανισιακά και πολύ πιο παραμετροποιήσιμο.

    Α, άσχετο, στο κδε μπορώ να βάλω κόμπιζ φιούζιον;

    έντιτ : φύγε απ' τη μέση ΡΕ.
    This lovely lady got the thickness
    Can I get a Hell Yeah

  5. #5
    ΧΑΣΙΣΟΚΙΝΗΤΟ locust's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    ▲๏̯͡๏▲
    Posts
    3,615

    Default

    giafta pou eipes to psifisa kai to xrisimopoiw, alla to gnome einai poly pio elafry kai leitourgiko. Einai sthn epilogh tou xrhsth an thelei eye candy h leitourgikothta .

    nai mia xara mporeis na valeis kompizzz.

    4 meres gia thn 7.10
    [/URL]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    στην Ελίτ.
    Posts
    1,984

    Default

    χμ οκ προφανώς για να λένε όλοι ότι είναι πιο ελαφρύ έτσι θα'ναι, αλλά εμένα μου φαίνεται το αντίθετο, αν εξαιρέσεις το γεγονός ότι το κδε κάνει περισσότερη ώρα να φορτώσει. Δλδ τα παράθυρα και οι εφαρμογές ανοίγουν γρηγότερα νομίζω. Στο θέμα της λειτουργικότητας και πάλι το κδε μου φαίνεται καλύτερο, όχι ευκολότερο, αλλά με πολύ περισσότερες επιλογές.
    This lovely lady got the thickness
    Can I get a Hell Yeah

  7. #7
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by Coil
    ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΜΑΛΑΚΕΣ ΜΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΜΕ ΤΑ ΒΙΣΤΑ?!
    Πέρα από το γεγονός πως δεν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος να βάλει κανείς Vista αν έχει XP, έως τώρα δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα. Θα μου άρεσε, βεβαίως, να έχει κάποια καλύτερη συνοχή στο UI (μερικά πράγματα φαίνονται ως αποτυχημένοι πειραματισμοί), αλλά γενικά είμαι αρκετά ικανοποιημένος.

    On-topic: Το Gnome είναι πιο ελαφρύ, απλό και κομψό. Το KDE έχει, όμως, το σοβαρό πλεονέκτημα πως είναι πολύ παραμετροποιήσιμο και μερικές εφαρμογές για KDE είναι πολύ καλύτερες από τις αντίστοιχες για Gnome.

    Γενικά, πάντως, μου την έσπαγε όσο είχα Linux το γεγονός πως οι εφαρμογές του μεν αρνούνται να ενσωματώσουν τα themes του δε.


    edit: Α, και το Gnome τουλάχιστον είναι πιο σταθερό.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  8. #8
    ΧΑΣΙΣΟΚΙΝΗΤΟ locust's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    ▲๏̯͡๏▲
    Posts
    3,615

    Default

    deggial exeis valei vista gia na ta dokimaseis kai den ta ksiloses akoma?
    [/URL]

  9. #9
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by locust
    deggial exeis valei vista gia na ta dokimaseis kai den ta ksiloses akoma?
    Πριν ενάμιση μήνα, σιχάθηκα τη ζωή μου με το Linux, το έσβησα τελείως και εφόσον είχα αυθεντικά Vista τζαμπέ από την σχολή (λόγω του Academic Alliance) τα εγκατέστησα και τα χρησιμοποιώ έκτοτε.

    Το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα ως τώρα οφείλεται στην Creative που αποφάσισε να σταματήσει την υποστήριξη παλαιών καρτών ήχου. Από εκεί και πέρα, δεν έχω κανένα λόγο για να πω πως θα ήμουν καλύτερα με XP, λόγου χάρη.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  10. #10
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Όλα ωραία είναι αλλά εγώ gnome δουλεύω με μερικά βασικά προγράμματα kde όπως το krusader.

    Deggial γιατι σιχά8ηκες;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    στην Ελίτ.
    Posts
    1,984

    Default

    ελάτε και ακριβώς από κάτω
    This lovely lady got the thickness
    Can I get a Hell Yeah

  12. #12
    ΧΑΣΙΣΟΚΙΝΗΤΟ locust's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    ▲๏̯͡๏▲
    Posts
    3,615

    Default

    Quote Originally Posted by Deggial
    Quote Originally Posted by locust
    deggial exeis valei vista gia na ta dokimaseis kai den ta ksiloses akoma?
    Πριν ενάμιση μήνα, σιχάθηκα τη ζωή μου με το Linux, το έσβησα τελείως και εφόσον είχα αυθεντικά Vista τζαμπέ από την σχολή (λόγω του Academic Alliance) τα εγκατέστησα και τα χρησιμοποιώ έκτοτε.

    Το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα ως τώρα οφείλεται στην Creative που αποφάσισε να σταματήσει την υποστήριξη παλαιών καρτών ήχου. Από εκεί και πέρα, δεν έχω κανένα λόγο για να πω πως θα ήμουν καλύτερα με XP, λόγου χάρη.
    xaxa kai egw gia ton idio logo ta evala otan kikloforisan (academic alliance) - des sxetiko thread - alla ksenerwsa para poly me to oti oi epidoseis tou sistimatos mou epesan katw apo to miso, oi misoi drivers den doulevan katholou kai oi alloi misoi ipoleitourgousan (driver nv40 has stopped responding ktl). Aneta to pio apotyximeno leitourgiko ths microsoft meta ta winME.

    episis na pw oti to phsh ent gkehs einai me diafora to poiotikotero forum sto har
    [/URL]

  13. #13
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast
    Deggial γιατι σιχά8ηκες;
    Δεν είναι το ίδιο το λειτουργικό που με ενόχλησε (αν και κακώς δεν υπάρχει τουλάχιστον κάποιο fork που να προσανατολίζεται στις ανάγκες ενός desktop environment), ούτε οι window managers του (Gnome, KDE), αλλά η ποιότητα του λογισμικού για εφαρμογές οικιακής χρήσης.

    Οι μόνες καλές εφαρμογές (Firefox, OpenOffice) υπάρχουν και για άλλα λειτουργικά. Το GIMP είναι δύσχρηστο και για κάποιες λειτουργίες εντελώς άχρηστο (είναι αδύνατο να χρησιμοποιηθεί για desktop publishing), το Gnomebaker επίσης. Δε βρήκα κανένα πρόγραμμα τόσο καλό όσο το ACDSee για media browsing, ούτε κανένα UML εργαλείο της προκοπής. Και το μόνο video player που αξίζει, το VLC, υπάρχει και για Windows. Το skype έχει μόνο τις μισές λειτουργίες και το pidgin δε μπόρεσα ποτέ να το συμπαθήσω.

    Τέλος, μου την σπάει στα νεύρα που δεν μοιράζονται οι εφαρμογές κοινό theme, αλλά αυτό εξαρτάται από τις βιβλιοθήκες που χρησιμοποιούν.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  14. #14
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by locust
    Aneta to pio apotyximeno leitourgiko ths microsoft meta ta winME.
    Είναι πράγματι αποτυχημένο, από πολλές απόψεις. Δεν προσφέρει τίποτε ιδιαίτερο σε σχέση με παλαιότερες εκδόσεις, ούτε σε απόδοση ούτε σε λειτουργικότητα, και λαμβάνοντας υπόψη το κόστος δεν υπάρχει κανένας λόγος για αναβάθμιση, ιδιαίτερα για τις επιχειρήσεις. Εκτός αυτού, η έλλειψη συνοχής σε κάποια σημεία του interface μάλλον το κάνει χειρότερο από τα XP για αρχάριους χρήστες.

    Αλλά δε μπορώ να πω πως θα ήμουν πιο ικανοποιημένος με XP. Ως τώρα, το ίδιο μου κάνει.

    Κάποια στιγμή, ελπίζω ότι θα αλλάξω σε Mac (το σκέφτομαι λόγω των προβλημάτων με την αντιπροσωπεία στην Ελλάδα) και θα αφήσω το πισι μόνο για gaming.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  15. #15
    Senior Member wom's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Gullaldr
    Posts
    1,446

    Default

    BASH
    .
    section .text
    global _start
    _start:
    xor ebx, ebx
    mov eax, ebx
    inc eax
    int 80h
    ret

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •