Page 14 of 25 FirstFirst ... 4121314151624 ... LastLast
Results 196 to 210 of 366

Thread: Σφαγέας ο Μ. Αλέξανδρος

  1. #196
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default

    Quote Originally Posted by FaithFails
    candiru εντάξει διαφωνούμε σε θεμελιακό ζήτημα όπως οι πηγές. Έτυχε να διαβάσω και τα πρωτότυπα και τις κριτικές τους (θετικές και αρνητικές) πριν αρκετά χρόνια και έχω άλλη άποψη. Πιστεύω ότι συγχέεις με τις κριτικές στα έργα άλλων, που είναι όντως έτσι όπως λες (βλ. Αρριανό & Rufus οι οποίοι βασίστηκαν σε μαρτυρίες στρατηγών και συνεργατών του Αλεξάνδρου και είναι όντως μονόπλευροι. Σε αυτούς καθώς και σε μύθους βασίστηκαν αργότερα άλλοι συγγραφείς που θεωρούνται αναξιόπιστοι ή απλώς κινούνται στα πλαίσια του μυθιστορήματος π.χ. στα σχολικά εγχειρίδια και σε αρκετά σημεία τα άρθρα του Παπαρηγόπουλου).
    να φανταστείς τον αρριανό τον θεωρώ κάπως πιο "ιστορικό" από τον πλούταρχο, πάντα σχετικά όμως. Και αυτός βέβαια εξυπηρέτησε τα γούστα των ρωμαίων αυτοκρατόρων και στρατηγών, όχι όμωσ στο σημείο που το έκανε ο πλούταρχος
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  2. #197
    Senior Member FaithFails's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    athens
    Posts
    1,944

    Default

    Σεβαστή άποψη candiru. Εγώ υποστηρίζω το αντίθετο βέβαια, βάσει των διεθνών κριτικών. Είναι επίσης γεγονός ότι τα αντικειμενικά στοιχεία που έχουμε δεν είναι επαρκή από καμία άποψη, πράγμα που έχει αναγνωριστεί παγκοσμίως από τους φιλολόγους και ιστορικούς ανά τον κόσμο. Άρα οποιαδήποτε άποψη είναι υποκειμενική. Προσωπικά δεν απορρίπτω τίποτα, περιμένω νέα δεδομένα. Κανένας φανατισμός. Μπορεί να αποδειχτούν αβάσιμα όσα πιστεύω μέχρι στιγμής ή όσα πιστεύεις εσύ. Θα δείξει.
    Once I was trapped, but now I am free

  3. #198
    Senior Member Vic's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Hrakleio, Krhth
    Posts
    1,001

    Default

    Για να καταλάβω...

    Βάσει μιας έρευνας που λέει ότι τα είδη ευδοκιμούν όταν επιβάλλονται και αυτό είναι ο τρόπος της φύσης ας πούμε, άρα καλά έκανε ο Αλέξανδρος υπό αυτό το πρίσμα που την έπεσε στους Πέρσες; Μέσες - άκρες αυτό;

    Εγώ διαφωνώ πάντως αλλά τι κουβέντα να κάνεις τώρα; Από την μια αυτό και από την άλλη οι "αλλού" σκέψεις όταν στοχάζεσαι τον ανθρώπινο εγκέφαλο... Φοβάμαι να ρωτήσω ποιες είναι οι σκέψεις αυτές. Γιατί μπορεί για να τις καταλάβω να πρέπει να διαβάσω την βιβλιογραφία μιας διδακτορικής διατριβής, πεντέ-έξι άρθρα φρέσκα από Μαξ Πλανκ, Φραουνχόφερ και ΙΤΕ (για να αναδείξουμε τον έλληνα επιστήμονα επ'ευκαιρίας) και φυσικά να τα καταλάβω κιόλας και να'χω άποψη για το καθένα.

    Είμαι πραγματικά εντυπωσιασμένος. Αλλά δεν είμαι σίγουρος με τι. Πρώτη φορά συμφώνησα με ποστ κατώρίμου και αυτό είναι αξιοπορόσεκτο. Κατ'αρχάς συζητάς ρισπέκτφουλι με τον Καντιρού για ιστορία και ακόμα δεν του έχεις πει "μα τι λες ρε υδροκέφαλε;". Δεν είναι δυνατόν. Αυτό πια είναι Αβραμοπουλίαση.

    ικονοκλαστ: άστο μωρέ. Ό,τι νά'ναι.
    42

  4. #199
    Senior Member FaithFails's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    athens
    Posts
    1,944

    Default

    Ρε Vic θα το πω απλά για τελευταία φορά:

    Στις πηγές που ανέφερα στον Candiru (γιατί οι άλλοι απλώς blablaδιάζουν χωρίς τεκμηρίωση και με προσωπικές επιθέσεις ενώ αυτός κάνει διάλογο) λέγονται κάποια πράγματα που εγώ τα θεωρώ έγκυρα ως ένα βαθμό σχετικά με τα κίνητρα της εκστρατείας του Αλεξάνδρου. Δεν τα παρέθεσα γιατί θεώρησα ως δεδομένο ότι όποιος έχει άποψη επί του θέματος έχει ήδη ασχοληθεί και τα γνωρίζει. Μεγάλο σφάλμα μου αλλά έτσι έχω συνηθίσει. Θα μάθω. Πέρα από αυτά υπάρχει και ένα εύρος άλλων πληροφοριών που (αν τα καταλάβεις) συνηγορούν στα παραπάνω.

    Κατά τα άλλα είπα ότι όποιος ενδιαφέρεται για κάποιο θέμα, μαθαίνει πρώτα το σχετικό input και μετά έχει άποψη αν είναι σοβαρός. Σε άλλη περίπτωση κάνει στείρο μηδενισμό και μάλιστα σε πολύ σοβαρά θέματα και καταντάει υποκρισία όλο αυτό. Ποιος έκανε διάλογο εδώ (εκτός του candiru που δεν τον ξέρω τόσο καλά όσο εσείς αλλά τουλάχιστον υποστηρίζει την άποψή του) και ποιος ανέφερε κάποια πηγή?


    Και ναι, είμαι καθυστερημένη και "αλλού". Δυστυχώς ο δικός μου εγκέφαλος δεν έχει φτάσει σε τέτοιο στάδιο γνωστικής εξέλιξης ώστε να συνάγει τέτοια συμπεράσματα για εσάς και απλώς προτιμάει τον διάλογο με όποιον έχει άποψη και την ελευθερία σκέψης. Επίσης τα Πανεπιστήμια είναι όντως μη-σοβαρά ιδρύματα και χρειάζονται απόρριψη αφού όσο μπορούν συγκεντρώνουν ανθρώπους για έρευνα που δεν εγκρίνουν τον φανατισμό και την εύκολη διατύπωση γνώμης χωρίς αντίστοιχη ενημέρωση. Τι να κάνουμε? Ο κόσμος είναι όλος σκατά εκτός από μας και την εξυπνάδα μας και πρέπει να τον διαλύσουμε. Βέβαια δεν έχουμε πολυασχοληθεί αλλά μας το είπαν άλλοι...


    Αυτά γενικά. Vic εσύ προσωπικά τώρα on topic: Τι πιστεύεις για τα κίνητρα του Α. (να ξέρεις ότι όντως συμφωνώ με όσα είπες σελ. 4) και πού στηρίζεις την δική σου άποψη (δε μας είπες τίποτα, εδώ μόνο διαφωνώ μαζί σου, στο να κράζεις τους άλλους για τον ίδιο λόγο)? Στο Κοράνι όπως ο ikonoklast? Ρωτάω χωρίς ίχνος ειρωνείας ή αντιπαράθεσης, απλώς είμαι ηλίθια και θέλω διάλογο.
    Once I was trapped, but now I am free

  5. #200
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    τελικά ποιο είναι το συμπέρασμα για το μεγαλέκο?
    Rock or Nothing

  6. #201
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    the docks.
    Posts
    7,354

    Default

    ότι ήταν Σκοπιανός?

  7. #202
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default

    και ότι ο βουκεφαλας ήταν zastava
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  8. #203
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Ότι ήταν ΠΑΟΚτζης.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  9. #204
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    the docks.
    Posts
    7,354

    Default

    ότι ήταν ΠΑΣΟΚτζής, χα, στην έφερα ντεγκίλλα.

  10. #205

    Default

    Quote Originally Posted by FaithFails
    Ο κόσμος είναι όλος σκατά εκτός από μας και την εξυπνάδα μας και πρέπει να τον διαλύσουμε.


    well said!!!

  11. #206
    Senior Member FaithFails's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    athens
    Posts
    1,944

    Default

    Quote Originally Posted by symposium_lexotanil
    Quote Originally Posted by FaithFails
    Ο κόσμος είναι όλος σκατά εκτός από μας και την εξυπνάδα μας και πρέπει να τον διαλύσουμε.


    well said!!!

    Έτσι μπράβο! Είσαι πιο σοβαρός από πολλούς γιατί είσαι αυθεντικός
    Once I was trapped, but now I am free

  12. #207
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    to dagkwne to maxilari
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  13. #208
    Senior Member Vic's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Hrakleio, Krhth
    Posts
    1,001

    Default

    Quote Originally Posted by FaithFails
    Ρε Vic θα το πω απλά για τελευταία φορά:

    Στις πηγές που ανέφερα στον Candiru (γιατί οι άλλοι απλώς blablaδιάζουν χωρίς τεκμηρίωση και με προσωπικές επιθέσεις ενώ αυτός κάνει διάλογο) λέγονται κάποια πράγματα που εγώ τα θεωρώ έγκυρα ως ένα βαθμό σχετικά με τα κίνητρα της εκστρατείας του Αλεξάνδρου. Δεν τα παρέθεσα γιατί θεώρησα ως δεδομένο ότι όποιος έχει άποψη επί του θέματος έχει ήδη ασχοληθεί και τα γνωρίζει. Μεγάλο σφάλμα μου αλλά έτσι έχω συνηθίσει. Θα μάθω. Πέρα από αυτά υπάρχει και ένα εύρος άλλων πληροφοριών που (αν τα καταλάβεις) συνηγορούν στα παραπάνω.

    Κατά τα άλλα είπα ότι όποιος ενδιαφέρεται για κάποιο θέμα, μαθαίνει πρώτα το σχετικό input και μετά έχει άποψη αν είναι σοβαρός. Σε άλλη περίπτωση κάνει στείρο μηδενισμό και μάλιστα σε πολύ σοβαρά θέματα και καταντάει υποκρισία όλο αυτό. Ποιος έκανε διάλογο εδώ (εκτός του candiru που δεν τον ξέρω τόσο καλά όσο εσείς αλλά τουλάχιστον υποστηρίζει την άποψή του) και ποιος ανέφερε κάποια πηγή?
    Ωραία, και τώρα προσγείωση στην πραγματικότητα του ER. Για τον μεγαλέξανδρο και τα είδη πιο μετά. Θα ομιλήσω όπως θα μιλούσα αν σε είχα μπροστά μου. Όπου μιλώ χονδροειδώς, είναι γιατί μιλάω ποδοσφαιρικά (κάφρικα παρεΐστικα, αντ του δε πόιντ), όχι από ασέβεια.

    Εδώ πέρα δεν κάνουμε ακαδημαϊκό διάλογο. Καθόμαστε απλώς και τα λέμε, όπως τα λένε παρέες. Φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι ο καθένας πετάει ότι του κατεβαίνει αλλιώς θα τον κράξουνε, όπως έκραξα και εγώ εκεί που νομίζω ότι έπρεπε.

    Όταν σου ζητάνε πηγές για τα αυτονόητα μπορείς να τον παραπέμψεις στις αυτονόητες πηγές, στην χειρότερη πέστου να διαβάσει wikipedia ή να του πεις "εμένα ο παππούς μου δεν ήταν στην αντίσταση και αναγκαστικά διάβαζα βιβλία". Πάντως σε καμία περίπτωση δεν επιβάλλεις το αυτονόητο και τον σεβασμό με το να κάνεις paste μια ολόκληρη βιβλιογραφία που εντελώς μεταξύ μας είναι άσχετη με το ζητούμενο. Διότι όταν το κάνεις αυτό, λες χοντρά (το αντίθετο του κομψά εν προκειμένω) "γεια σας, είμαι η Φέιθφέιλς, έχω διαβάσει όλα αυτά εδώ και εσείς είστε τα μυρμηγκάκια που σας βλέπω από εδώ πάνω". Και πάει στο διάλο αν με τα χρόνια στην παρέα σε ξέρουμε και από χτες (ή από ύστερα που λένε κι οι Ηρακλειώτες) και να πούμε, "ε, Φέιθφέιλς είναι αυτή, κάτι θα ξέρει".

    Εγώ δεν ξέρω ακόμα. Αναρωτιέμαι σε ποια θέματα να σε παίρνω στα σοβαρά και σε ποια να λέω "ε, ΦέιθΦέιλς είναι αυτή, τέτοιες μαλακίες λέει". Τώρα που δε σε ξέρουμε από ύστερα, λέμε "καλή ψωνάρα η Φέιθφέιλς" και επί ίσοις όροις και βάσει της δικής σου λογικής, απαιτούμε ακαδημαϊκά να δίνεις πηγές όπως πρέπει, διότι αν σε ακαδημαϊκό διάλογο η απάντηση σου ήταν αυτή, θα σε στέλνανε σπιτάκι σου (εκτός από το διάολο). Αυτά που σου'πε ο κατώριμος δηλαδή, αν και στα'χωσε υπερβολικά, που εγώ ακόμα δεν ξέρω αν σου πρέπει.

    Τώρα μπορείς να λες πολιτικάντικα ότι "εγώ τις έβαλα για την προώθηση του ακαδημαϊκού διαλόγου όπως εσείς το ζητήσατε" αλλά επειδή ακριβώς δεν κάνουμε γιουτιουμπ ντιμπέιτ αλλά τα λέμε παρεΐστικα, παπάρια μάντολες και το ξέρεις πολύ καλά. Πήγες να κόψεις κουβέντα με υφάκι. Απλά.

    Οπότε αντί να ψευτοδικαιολογείς τον εαυτό σου με "ποιος κάνει διάλογο με πηγές", "ποιος μιλάει σαν άνθρωπος σοβαρός" κλπ, πες ευθέως στον κάθε πιτσιρικά άσχετο, μου έπρηξες τα συκώτια και άει σιχτίρ στην τελική. Εννοείται πως ο πιτσιρικάς θέλει τον τελευταίο λόγο, να κάνει το ζήτα στην μπλούζα σου αλλά εντάξει, δεν πειράζει. Στο κάτω-κάτω, τον Αλέξανδρο σφαγέα τον λένε μικροί και μεγάλοι, και δεν είναι και εντελώς παράλογο, διότι ε, όπως και να το κάνουμε πέρασε από λεπίδι πολύ κόσμο.

    Ναι, εγώ δεν τον θεωρώ "σφαγέα" με το νοηματικό βάρος της λέξης γιατί η λέξη χρησιμοποιείται για να περιγράψει κόσμο που έζησε μέσα σε 7000 χρόνια ιστορίας και δεν είναι ούτε οι εποχές, ούτε οι άνθρωποι το ίδιο και να τους βάζουμε στο ίδιο αριστερής προέλευσης (με ό,τι συνεπάγεται αυτό-δεν είναι της παρούσης) τσουβάλι του "ιμπεριαλιστή σφαγέα". Αλλά άλλο αυτό, άλλο "διάβασε μαξ πλανκ πέιπερς για να καταλάβεις τι λέω".

    Επίσης άλλο, ο Αλέξανδρος που πάει στην Περσία για να κερδίξει η Μακεδονία-Ελλάδα (ούτε αυτό είναι της παρούσης) την μακρόχρονη μάχη πολιτισμών μεταξύ αυτής και της Περσίας, όπου η μάχη των πολιτσιμών εν έτει 300π.Χ. βεβαίως δεν είναι διαβήματα στον ΟΗΕ και Χόλιγουντ αλλά στεκόμαστε απέναντι με μεγάλα μαχαίρια και πάμε, όποιος κερδίσει γαμάει τον άλλο κατά βούληση (και άλλη βούληση ο Δαρείος, άλλη ο Αλέκος-ούτε αυτό είναι της παρούσης).

    Άλλο αυτό λοιπόν, και άλλο ο Αλέξανδρος ενεργεί όπως ενεργεί διότι εκτός των γνωστών ερμηνειών παίζει και μια υποσυνείδητη φυσική παρόρμηση να επιβληθεί το είδος / έθνος / πολιτισμός έναντι του Περσικού για την αποτελεσματικότερη επιβίωση του. Και αυτό μάλιστα είναι και αναπόφευκτο εφόσον έτσι λειτουργεί η φύση (σύγκριτικό τεστ, άνθρωποι και τυρανόσαυροι), όπως μετά από χρόνια κατασταλλάζοντας ωρίμασες και πίστεψες. Αυτό είναι τόσο επικίνδυνα κοντά σε Βικέρνες που λέει και ο Φθόγγον, Φίμπους δεν θυμάμαι ποιος (κάποιος από Φ), που όσα Μαξ Πλανκ και να κοτσάρεις πρέπει να το θεμελιώσεις εδώ μέσα, μέσες άκρες, κάπως να μας πεις τι εννοείς, όχι να μας πεις διάβασέ το μόνος σου και ΑΝ το πιάσεις.

    Δεν λέμε πια για αυτονόητα, λέμε για χοντράδα. Αν δε σε πιάσαμε με την πρώτη, πες το με την δεύτερη, δεν μπορεί να είμαστε τόσο ηλίθιοι και να μην το καταλάβουμε, εκτός και αν δεν το έχεις καταλάβει ούτε εσύ, ή δεν ξέρεις να εξηγείς αυτό που ξέρεις, που ελπίζω να μην συμβαίνει. Και όχι, μια βιβλιογραφία πέιστ, είναι καραγκιοζιά, είναι bailing out, είναι παπαριά. Και αν θες να καταφύγεις στην παπαριά πες "οκ, δεν μπορώ να το εξηγήσω για τον άλφα ή βήτα λόγο, I bail out" και μετά you grin and bear it αν θες να είσαι αξιοπρεπής και να σε παίρνουμε στα σοβαρά σε τέτοιες κουβέντες (ε, εγώ τέλος πάντων, χωρίς βέβαια να ξεχνώ πως χέστηκες για το ποιος σε πάιρνει στα σοβαρά εδώ μέσα και καλά κάνεις αν ισχύει)

    Και ναι, είμαι καθυστερημένη και "αλλού". Δυστυχώς ο δικός μου εγκέφαλος δεν έχει φτάσει σε τέτοιο στάδιο γνωστικής εξέλιξης ώστε να συνάγει τέτοια συμπεράσματα για εσάς και απλώς προτιμάει τον διάλογο με όποιον έχει άποψη και την ελευθερία σκέψης. Επίσης τα Πανεπιστήμια είναι όντως μη-σοβαρά ιδρύματα και χρειάζονται απόρριψη αφού όσο μπορούν συγκεντρώνουν ανθρώπους για έρευνα που δεν εγκρίνουν τον φανατισμό και την εύκολη διατύπωση γνώμης χωρίς αντίστοιχη ενημέρωση. Τι να κάνουμε? Ο κόσμος είναι όλος σκατά εκτός από μας και την εξυπνάδα μας και πρέπει να τον διαλύσουμε. Βέβαια δεν έχουμε πολυασχοληθεί αλλά μας το είπαν άλλοι...
    Σε ποιον πάει η παράγραφος; Εγώ είπα για το "αλλού" αλλά δεν σε είπα καθυστερημένη, μάλλον τα λες σε όλους τώρα και σε κανέναν.
    Γενικά, μιλάω με τον ικονοκλαστ, μου λέει για σένα, μιλάς σε μένα μου λες για τον ικονοκλαστ. Πάντως σαν τρίτος σου λέω, κανείς δεν είπε ότι τα πανεπιστήμια είναι ασόβαρα και γενικώς όλη η άνω παράγραφος είναι αχυράνθρωπος που λένε και οι αμερικλάνοι. Και οι άλλοι εδώ μπορεί να μην έχουν ασχοληθεί όσο εσύ (το πιστεύω προσωπικά αυτό-πρώτος το είπα ότι είναι αδιάβαστοι) αλλά κανείς τους δεν τα έβαλε με το πανεπιστήμιο και την έρευνα και τέτοια. Με σένα και την βιβλιογραφία και το τουπέ του ερευνητή τα βάλανε.

    Αυτά γενικά. Vic εσύ προσωπικά τώρα on topic: Τι πιστεύεις για τα κίνητρα του Α. (να ξέρεις ότι όντως συμφωνώ με όσα είπες σελ. 4) και πού στηρίζεις την δική σου άποψη (δε μας είπες τίποτα, εδώ μόνο διαφωνώ μαζί σου, στο να κράζεις τους άλλους για τον ίδιο λόγο)? Στο Κοράνι όπως ο ikonoklast? Ρωτάω χωρίς ίχνος ειρωνείας ή αντιπαράθεσης, απλώς είμαι ηλίθια και θέλω διάλογο.
    Να καταλάβω. Ζητάς να σου παραθέσω πηγές ενώ συμφωνείς μαζί μου; Βλέπεις τώρα; Προσπαθείς να ανάγεις τον διάλογο μεταξύ μας σε ακαδημαϊκό ντιμπέητ, ενώ ποτέ δεν ήταν και ο λόγος που το κάνεις είναι γιατί εκεί στηρίζεις την υπεράσπισή μιας παπαριάς της στιγμής, δηλαδή να ποστάρεις ένα κατεβατό πηγές χωρίς νόημα.

    Όχι, δεν τα στηρίζω στο Κοράνι, ούτε στον πνευματικό μου που τόσο ακομπλεξάριστα πέταξε ο ικονοκλαστ.

    Πάντως μιας και μετράμε μεγέθη (γιατί περί αυτού πρόκειται εδώ που φτάσαμε) η γνώση μου της ιστορίας για την εποχή είναι από το σχολείο (αλλά τα θυμάμαι-όποιος έχει την σφίγγα, σφίγγεται), από άρθρα-αφιερώματα σε εκείνο το ωραίο περιοδικό που έχω πάψει να διαβάζω από το λύκειο, την Ιστορία (αυτό με το κίτρινο πλαίσιο από το εξώφυλλο), που έβγαζε όλες τις απόψεις και γράμματα αναγνωστών κλπ, τζερτζελές καλός, και κυρίως από τις άπειρες συζητήσεις που κάνουμε οικογενειακώς και με φίλους, όπου έχουμε και 2 ιστορικούς αδέλφια στην οικογένεια και γενικώς είμαστε ελίτ οικογένεια μορφωμένη και σας γαμάμε όλους κι έτσι.

    Τώρα το Αλεξάνδρου Ανάβασις που έχει διαβάσει ο Καντιρού δεν το έχω διαβάσει αλλά ξέρω μέσες άκρες τι λέει και ποιος ήταν ο τύπος που το'γραψε και κυρίως πού τα βρήκε, αλλά εν πάσει περιπτώσει την ιστορία που διατυμπανίζει ο Καντιρού την ξέρουμε: Ό,τι μας καυλώσει, αν συμφωνεί μαζί μας είναι καλό, αν όχι είναι ξεπουλημένο. Ο Αρριανός δεν είναι τόσο κακός, ο Πλούταρχος είναι. Όλοι από τους στρατηγούς του Αλέξανδρου πάντως τα μάθανε και οι "καλοι" και οι "κακοί" (το σχόλιο το δικό σου ομολογουμένως δεν το έπιασα-έχουμε πηγές πέραν των στρατηγών του δηλαδή;) και όσοι διαβάζουμε σήμερα και τους λέμε μαλάκες ή γαμάτους από αυτούς τα μάθανε.

    Οπότε σε κάποιο σημείο πρέπει να μπει και η ερμηνεία του καθενός και εδώ τα πράγματα είναι πολύ απλά ως τώρα:
    Οι κασσετο-αριστεροί τον βγάζουν ιμπεριαλιστή σφαγέα.
    Ο Καντιρού είναι εναλλακτικός οικολόγος.
    Εσύ πας με ό,τι λένε οι "καλοί" πανεπιστημιακοί, που σημαίνει ότι αν του χρόνου αυτοί αλλάξουμε γνώμη για το ποιοι είναι οι καλοί (και αν ξέρεις ένα πράγμα από ακαδημία το κάθε χρόνος είναι γενναιόδωρο-ιδιαίτερα στην ιστορία).

    Και νταξ, μια χαρά. Δεν έχεις ακραίες απόψεις φορ δε σέηκ οφ ιτ, αλλά αυτά περί επιβίωσης και τα είδη, πρέπει να μας τα πεις με απλά λόγια. Και δεν χρειάζεται να αποδεικνύεις την ανοιχτομυαλιά σου με "αν έχω άλλα δεδομένα θα αλλάξω γνώμη". Δεν μιλάμε για δεδομένα, για πέιπερς μιλάμε που είναι ερμηνεία των δεδομένων. Είναι επικίνδυνα κοντά στο αν αλλάξει η μόδα θα αλλάξω και γνώμη. Αν έχεις απορία, ακόμα δεν είμαι σίγουρος για το τι γνώμη να σχηματίσω γενικά για την πάρτη σου. Κυμαίνεται μεταξύ του "καλλιεργημένου ανθρώπου που δεν έχει ιδέα από κοινωνική συναναστροφή σε φόρουμ τύπου ΕΡ" (καλή άποψη) και "ψωνισμένη γκόμενα με τάσεις Νιου Έητζ" (κακή άποψη). Υπενθυμίζω ότι έχω πλήρη γνώση ότι χέστηκες για την άποψή μου, πληροφοριακά το λέω.

    Εμένα ο Αλέκος για το αν ήταν γαμάτος και λοιπά, δεν ξέρω, πέθανε νωρίς. Έκανε μαλακίες, έκανε και ωραία πράγματα. Αυτά δεν βγαίνουν αθροιστικά. Ό,τι γαμάτο και να'κανε πάντως σκότωσε κοσμάκη και μπορεί να μην ήξερε για Χριστούς και αγάπες και τέτοια αλλά εμένανε δεν μου πάει. Αλλά νταξ, σε σχέση με τον Λένιν και (καλά, ειδικά με) τον Στάλιν, καλύτερος ήτανε, για να πετάξω και την προβοκάτσια μου!!!

    Αυτά.
    42

  14. #209
    Senior Member FaithFails's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    athens
    Posts
    1,944

    Default

    αχαχαχα

    Vic είσαι σαφέστατος!

    Είπαμε, έμαθα, δεν υπάρχουν αυτονόητα εδώ μέσα! Και σόρρυ αλλά έχω συνηθίσει κι εγώ αλλιώς, ειδικά όταν κάποιος λέει ότι ενδιαφέρεται για ένα θέμα και ζητάει info....Μαθαίνω όμως...
    Anyway ό,τι βλακεία και να κάνω δεν ξεπερνάει σε καθυστέρηση αυτό:

    -Πού στηρίζεις τη γνώμη σου ρε?
    -Μου το είπε ο μπαμπάς μου που του το είπε ο παππούς μου.


    ΕΛΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΑ ΘΕΜΑΤΑ που όντως δε χρειάζονται ακαδημαϊκό διάλογο αλλά μια απλή ταπεινή σοβαρότητα απαιτείται.

    edιt: τα σχετικά με υφάκια και τουπεδάκια δεν σχολιάζω πόσο είναι για γέλια. Ξέρεις. Αλλά όπως νιώθει κανείς, δικαίωμά του και όπως του έχουνε μάθει. Live and let live. Μαθαίνω κι εγώ.
    Once I was trapped, but now I am free

  15. #210
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Η μεγάλη πλάκα είναι οτι έχω πει δεκαεφτά φορές οτι δε κάνω συγκρίσεις μεταξύ ιστορικών περιόδων και προσώπων και ανέλυσα και το γιατί. Ωστόσο μόλις τώρα μπροστά στις ο8όνες μας ο Βικ έκανε σύγκριση μεταξύ του Στάλιν και του Μεγαλέξανδρου, αυτοί είστε. Επίσης έγινα όσο πιο σαφής μπορώ να γίνω στον παρόν τόπικ και που διαφώνησα και γιατί. Επίσης Φέηθφλεημ αμα ξανακάνεις ποστ και ξαναπείς για το πως πρέπει να διαβάζουμε και να ψάχνουμε πηγές 8α γίνεις μπάν τέλος. Επίσης να μου πείς αν διάβασες την βιβλιογραφία που σου παρέ8εσα αλλιώς να φύγεις απο το τόπικ. Επίσης εγώ πνευματικούς ή βιβλιογραφίες δεν είχα ποτέ στο κόμμα ή αλλού οπότε είμαι πιο τσίφτης να μιλάω για κριτικές σκέψεις και μαλακίες. Επίσης συμφωνώ με ό,τι είπε ο Βικ γενικά.

Similar Threads

  1. Replies: 1156
    Last Post: 12-12-2016, 14:21
  2. Replies: 118
    Last Post: 25-08-2011, 11:14
  3. Σφαγέας!!!
    By symposium_lexotanil in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 17
    Last Post: 11-10-2007, 06:53

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •