Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 38

Thread: The slowcore/sadcore thread

  1. #1
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default The slowcore/sadcore thread

    Έχω καιρό να κάνω τέτοιο θρεντ αλλά βαριόμουν, τι να κάνω ο άνθρωπος. Μάλλον ήρθε η ώρα και ξεκινώ με κάθε επιφύλαξη το παρόν θρεντ.

    Λοιπόν, κάνω και πάλι λόγο για ένα subgenre του πρώιμου εναλλακτικού ήχου όπου χαρακτηρίζεται από τους αργούς επί το πλείστον ρυθμούς και τις πένθιμες και σχεδόν σπαρακτικές μελωδίες. Ούτε καν στα τοπ 5 μου υποιδιώματα αλλά ενδιαφέρον όπως και να χει. Οποτε με συμπληρώνει κάποιος που έχει εμβαθύνει παραπάνω. Ας προτείνουμε όμως μερικούς δίσκους :

    Low - Long division


    Από τα πλέον χαρακτηριστικά παραδείγματα. Αν και η σκηνή είχε ξεκινήσει νωρίτερα, αν δεν σας αρέσει αυτό, μην συνεχίζετε. Παραγωγή Kramer (σπρώχνω ξανά τους Mindy Misty). Δεν είναι απαραίτητα ο καλύτερος δίσκος της φάσης όμως αλλά πάντα γυρνάει μπόλικα κεφάλια

    Chokebore - A taste for bitters


    Σχεδόν αψεγάδιαστη δουλειά. Και πραγματικά ώρες ώρες νομίζω πως ερμηνεύει αυτιστικός αυτά τα τραγούδια. Θα μπορούσε να είναι και η πιο rocking πλευρά του ιδιώματος σε σημεία.

    Come - Eleven eleven


    Πολλοί ίσως ζητήσουν τον επόμενο τους δίσκο, ονόματι Don't ask don't tell. Και θα πω γούστα. Το συγκεκριμένο που αναφέρω, κυκλοφόρησε στην σχετικά νεοσύστατη τότε matador (αν δεν κάνω κανένα τραγικό λάθος δλδ, τουλάχιστον η βινυλιακή έκδοση που έχω εκεί ήταν) και δείχνει πόσο απλωμένη μπορεί να είναι μια σύνθεση στα όρια της ποπ μουσικής πάντα. Εντελώς μινιμαλιστική αντίληψη για το indie rock της εποχής. Αλλά όταν χώνουν, χώνουν καλά.

    Codeine - Frigid stars


    Τρεις μπάντες με αρχικό γράμμα c, wtf. Πολλοί το θεωρούν ένα από τα πιο παραγνωρισμένα αριστουργήματα των '90ς. Δεν ξέρω αν συμφωνώ, σίγουρα πάντως το frigid stars δίχως να διεκδικεί δάφνες
    πρωτοτυπίας είναι από τα πιο μελαγχολικά και ατμοσφαιρικά πράγματα που θα ακούσετε εδώ. Αυτό που λέμε ''ωραίοι'' και το εννούμε.


    Αυτά, πείτε και για mojave 3, galaxie 500 και τέτοια αν θέλετε. Εγώ μένω κλασικά στους Αμερικάνους. Μια παρένθεση μόνο. Σχεδόν οποιαδήποτε μπάντα ακολουθεί την συγκεκριμένη φόρμουλα απ΄τα τέλη της δεκαετίας του '90 και μέτα δείχνει να μην έχει την παραμικρή δίψα για ηλεκτρισμό. Δλδ εντελώς άνευρα πράγματα και παλι (η κατάρα του indie rock εδώ και 15 χρόνια). Γι'αυτό δεν αναφέρουμε και Αmerican music club που θεωρούνται και πρωτοπόροι χμ... Καθώς και πολλούς άλλους που συνεχίζουν να ηχογραφούν έστω (αν έχει υποπέσει τπτ καλό στην αντίληψη σας χώστε να το συζητήσουμε βέβαια). Σε επόμενο ποστ θα αναφέρω κάποια χαρακτηριστικά labels αν υπάρξει ενδιαφέρον!


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,455

    Default

    λοιπόν κοντέην και λόου γαμάνε πολύ όμορφα. loop επίσης, αν και έχουν πολύ πιο πλούσιο ήχο και είναι πιο κοντά στο σουγκέηζ.

    θα πώ και heroin and your veins που μου χουν κάνει μεγάλη ζημιά από τότε που τους πρότεινε ο μινμίν.

    bowery electric επίσης, κιας είναι προς τριπχοπ/αμπιεντ μεριές.

  3. #3
    bosch scheducktion Yanqui's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    σταδιαλα
    Posts
    1,885

    Default

    δεν γνωρίζω και πολλά.από αυτά που λες μόνο codeine έχω ακούσει και είναι απίστευτα ατμοσφαιρικό κυρίως.


    Idaho.υπεροχες μελωδιάρες
    σὲ ὅ,ποιον ἔχῃ τατουὰζ
    στὴ μάνα του ῥίχνω μπαρὰζ

  4. #4
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Ούτε εγώ γνωρίζω πολλά, αν και κάποτε ασχολήθηκα αρκετά με τον ήχο, κυρίως λόγω post-rock με το οποίο μία ελάχιστη συγγένεια την έχουν.
    Αν και πια είμαι εντελώς αλλού μουσικά, οι Low παραμένουν θεοί μου, και είναι από τις πολύ λίγες μη-ρογκεντρόλ μπάντες των οποίων ψάχνω και παίρνω βινύλια.
    Με τους Codeine δεν έιχα ποτέ επαφή, αν και το όνομα το άκουγα συχνά. Θα ψάξω, για πείτε κι άλλα.
    Last edited by Parasight; 18-10-2009 at 18:35. Reason: typos

  5. #5
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    Quote Originally Posted by LokiTricksterGod View Post
    λοιπόν κοντέην και λόου γαμάνε πολύ όμορφα. loop επίσης, αν και έχουν πολύ πιο πλούσιο ήχο και είναι πιο κοντά στο σουγκέηζ.

    θα πώ και heroin and your veins που μου χουν κάνει μεγάλη ζημιά από τότε που τους πρότεινε ο μινμίν.

    bowery electric επίσης, κιας είναι προς τριπχοπ/αμπιεντ μεριές.
    οι Loop ειναι πρεζοStoogeικοι shoe-not-gay ουδεμιαν σΚεσις με τον χωρο

    οι Heroin παλις ουδεμιας σκεσις...σκοτεινοι ξερω γω αλλα αλλου

    οι Bowery ειναι στην post/shoegay φασις



    καλο τοπικ ανοιξες μαρουλιε....στην ουσια ομιλαμε για μια ακομα μετεξελιξις του χαρκορ και την ομορφια του αντεργκραου,το low rock aka sad-core aka slow-core ηταν μια ακομα μεταλλαξις του punk...και ειδικα του postpunk,10 χρονια μετα ε?

    το δε αστειο ειναι οτι οι Low ειναι μορμονοι

    α και οι Codeine παιξαν αθηνα το 93...ειναι shared θαρρω

  6. #6
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    Ωραίοι αμφότεροι. Είδες κοντειν; κιεγαμώ.
    Ιdaho ωραία μπάντα, ξέχασα να τους αναφέρω. Νομίζω είναι μεταγενέστεροι (πότε ξεκίνησαν; λίγο μετά τα mid90s; )
    Δώστε κανένα καλο βρετανικό πράγμα αν υπάρχει, ξέρετε. Να έχει λόγο ύπαρξης το amp όμως.
    Eπίσης μου κάνει εντύπωση που κάποιοι βρίσκουν συγγενικές σχέσεις με το shoegaze, ίσως επειδή πολλά από αυτά ξεπήδησαν μέσω της dream pop. Πάντως το πρώτο παραμένει ψυχεδελικό, ενίοτε φασαριόζικο ακόμα και αν χαρακτηρίζεται από παρόμοια ατμόσφαιρα, μουσικολογικά μιλάμε για δύο τελείως διαφορετικά πράγματα.


    Πρόσφατα όμως και όλως παραδόξως άκουσα μια μπάντα που συνδυάζει και τα δύο. Αν θέλετε να ακούσετε λοιπόν αυτό το υβρίδιο δώστε μια αυτιά στο ''Τhe problem with me'' των Seam (1993). Μην περιμένετε full on καταβολές πάντως, μπορεί να ξενίσει κάποιους που θα περιμένουν το ένα ή το άλλο. Δώστε κανά δυο αυτίες παραπάνω και θα ξεχωρίσετε την τέλεια ισορροπία. Μέλη τους σχημάτισαν τους bottomless pit (σύμπραξη με silkworm). Για περισσότερα τσεκάρετε και το μπλογκ μου στις πρώτες δημοσιεύσεις.


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  7. #7
    γκεστάλ nothingman's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    καβάλα στο δελφίνι
    Posts
    5,927

    Default

    νομίζω οι migala μπαίνουν εδώ μέσα οι οποίοι ανάμεσα σε άλλα είχαν κυκλοφορήσει και το Gurb song που έγραψαν για να γαμάει διαθέσεις και κέφια. αποκλειστικά και μόνο. αγαπημένος μου δίσκος τους το Restos de un incendio. αλλά αυτά τα ονόματα είναι λίγο σιχαμένα οπότε αν δεν είναι ακριβώς slowcore/sadcore θα σε παρακαλούσα μινμιν να μου μιλήσεις με αγάπη και στοργή και κανονικές λέξεις.
    το sadcore παίζει να είναι η χειρότερη ταμπέλα έβερ ε, ακόμα χειρότερη και από το stoner.
    ~
    "Why didn't it kill him?" she said.
    "Unforgivably sloppy workmanship at the hand grenade factory," I said.
    ~

  8. #8
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    Ε υπάρχουν και τα spazzcore & hatecore ας μην ξεχνάμε. Αλλα όντως ειναι ακόμη μια (2) τραγική ταμπέλα μα πρέπει κάπως να συννενοηθούμε.

    Δεν έχω ιδέα για τους migala που ανέφερες. Θα τσεκάρω παραυτα. Σημερα λογικά το βραδάκυ θα παίξω κανά 2,3 τραγούδια από τις μπάντες που αναφέρθηκαν αν αξιωθώ να φτιάξω ένα σοβαρό πρόγραμμα σιγά σιγά.


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  9. #9
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    απο idaho να τσεκαρετε και το steering wheel

    επισης, απορώ που δεν αναφέρατε ακόμα το 1ο ρεντ χαουζ πεηντερς.
    this is radio freedom.

  10. #10
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    Γενικά ξανακουω μετά από καιρό τους Σουηδούς logh και έχω φτάσει στο συμπέρασμα οτι είναι η καλύτερη slowcore μπάντα της χώρας τους(υπάρχουν και άλλες άραγε; ). Βασικά ο τύπος έχει παρερμηνεύσει την περίπτωση τους αφού τους αποκαλεί σουγκεηζ, ποστ ροκ και ότι άλλη μαλακία του έρθει στο κεφάλι όταν τα πράγματα είναι ξεκάθαρα. Εντάξει δεν είναι τελείως άσχετα αλλά αν ο οπαδός mogwai ή my bloody valentine αντίστοιχα αποφασίσει να ασχοληθεί παίζει και να ξενερώσει. Ειδικότερα το ντεμπούτο που είναι και αυτό που ακούω τώρα (every time a bell rings an angel gets his wings) είναι προσκύνημα low σε σημεία.
    Last edited by Marillion; 15-11-2010 at 14:25.


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  11. #11
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    ^Σωστότατος, πολύ διαφορετική μπάντα. Από τις ελαχιστότατες του ήχου τις οποίες παρακολουθώ ακόμα.

  12. #12
    Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    80

    Default


    Νορβηγοί, έχουν μια Hope Sandoval-ish τραγουδίστρια και βρίθουν βραδυκαρδιακής μελαγχολίας.


    Πιασάρηδες.

    Μετά μπορώ να σκεφτώ τους Rivulets (You are my home) που είναι και στο λέημπελ των Low αλλά όποιος χαλιέται από φαλτσέτο φωνητικά γιατί για κάποιο λόγο έχω ακούσει αρκετούς καλύτερα να τους αποφύγει (αυτός χάνει).

    Οι Dakota Suite ακροβατούν μεταξύ κάποιου μινιμάλ πουστορόκ ή κλασσικίζοντος ambient με το πιάνο να έχει την τιμητική του αλλά καλοταιριάζουν στην κατηγορία από άποψη διάθεσης κυρίως. Καμία σχέση με Low-Codeine και λοιπά, εκτός από τη θλιψάρα.


  13. #13
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    καλώς μας βρήκες ρε gasp. για να δούμε τι πρότεινες, δεν γνώριζα τπτ (επίσης ποσταρε λίγο τι είναι ο πρώτος δίσκος γιατί βγήκαν τα μάτια μου)


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  14. #14
    Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    80

    Default

    Ai Phoenix - Lean that way forever, καλωσασβρήκα.

  15. #15
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    οι Ai Phoenix δεν εχουν σχεση με τον χωρο...
    τουλαχιστον στα 2003 - the driver is dead και 2007 - the light shines always που εχω εγω
    την στεναχωρια τους την εχουν βεβαια

    Dakota Suite μαλιστα...κλασικο δειγμα,και ε,εχουν σχεση με Low
    και φχαριστω για την επισημανσις γιατι εχω μονο το 2001 - Songs For A Barbed Wire Fence...οποτε θα πεσει ερευνα

    τα ιδια με τους Carissa's Wierd...

    καλες στιγμες εχουν και αυτοι...


    Chauchat - 2009 - Songs for Scaffolding [Monotone Tapes,2009]
    αν και δεν το λες κλασικο αλμπουμ του ιδιωματος πιστευω αξιζει μια αυτια

Similar Threads

  1. the 90s thread-wx wx.....
    By hcpunksonacid in forum Music Discussion
    Replies: 33
    Last Post: 07-04-2009, 21:25
  2. Japanese RPGs Thread (ex-FF thread)
    By sereg in forum PC & Games
    Replies: 31
    Last Post: 21-08-2005, 04:01
  3. Another na po8anoun thread
    By Medusa in forum General Discussion
    Replies: 39
    Last Post: 29-05-2005, 15:40
  4. Another MDB thread
    By Kveldssanger in forum Music Discussion
    Replies: 3
    Last Post: 08-12-2004, 18:06
  5. Another gay thread
    By The_Painless in forum General Discussion
    Replies: 50
    Last Post: 07-05-2004, 13:21

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •