Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 112

Thread: Jesus loves you.

  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    980

    Default

    αχαχαχαχαχαχαχ φοβερή απορία στο κατάλληλο άτομο.

  2. #17
    Senior Member Vic's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Hrakleio, Krhth
    Posts
    1,001

    Default

    Υπάρχουν και θρησκευτικά σοβαροί άνθρωποι δηλαδή;
    Ναι.
    42

  3. #18
    ΧΑΣΙΣΟΚΙΝΗΤΟ locust's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    ▲๏̯͡๏▲
    Posts
    3,615

    Default

    Quote Originally Posted by Phoebus
    Υπάρχουν και θρησκευτικά σοβαροί άνθρωποι δηλαδή;
    gia eksigise to afto please
    [/URL]

  4. #19
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Ε να, πως ένα άτομο γίνεται να ναι σοβαρό όταν δεν έχει πρόβλημα με τη επίσημη θεσμοθέτηση μίας προσωπικής του καύλας κρυβόμενο πίσω από την αστική νομιμότητα του "αν δε θες μην πιστεύεις".

  5. #20
    ΧΑΣΙΣΟΚΙΝΗΤΟ locust's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    ▲๏̯͡๏▲
    Posts
    3,615

    Default

    gia pes to kai me dika sou logia
    [/URL]

  6. #21
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by Vic
    Φυσικά αν εσύ πιστεύεις ότι το ζουμί του Χριστιανισμού είναι η οργάνωση της κοινωνίας
    Κάθε θρησκείας, αυτό είναι το ζουμί, η άσκηση κοινωνικού ελέγχου (π.χ. ρυθμίζοντας τι θεωρείται ηθικό και τι όχι), κι όχι αν ο Θεός είναι τριαδικός ή αν μοιάζει με ιπποπόταμο ή αν έχει 6 μάτια και 5 χέρια.

    Κι εν πάση περιπτώσει, στην ανύπαρκτη πιθανότητα που υπάρχει πράγματι Θεός, αμφιβάλω αν τον ενδιαφέρει ιδιαίτερα ποιοι νηστεύουν τα Σαββάτα και ποιοι τις Κυριακές.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  7. #22
    Senior Member Vic's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Hrakleio, Krhth
    Posts
    1,001

    Default

    Ναι αλλά είναι και βασισμένο σε μια μελέτη και γνώση περί ανθρώπου ως άτομο, δεν είναι απλά μια αυθαίρετη νομοθεσία/καταναγκασμός σε μεγάλη κοινωνική ομάδα που την εφαρμόζουμε "να δούμε πώς θα δουλέψει".

    Βεβαιώς και μπορείς να έχεις άλλες απόψεις για το πώς και ποιος ρυθμίζει τα της κοινωνίας, αλλά δεν είναι τίμιο να σνομπάρεις πασόκικα μια ιδεολογία / άποψη / ρεύμα / μόρφωμα / φαινόμενο / όπωσθεσπέστο που έχει αλλάξει τον χάρτη του πλανήτη εδώ και 2000 χρόνια πρωτίστως και 5000 χρόνια δευτερευόντως; Διαφωνείς;

    Θέλω να πω κάποιος θα πει "αριστερά" και πρέπει να προηγηθεί μια συζήτηση με καφέ (τουλάχιστον, ίσως και ουισκάκι) για το ΤΙ εννοείς με "αριστερα". Ε, όταν λες "χριστιανισμός" θέλει το ίδιο.

    Γιατί τα γράφω αυτά; Γιατί αν πιστέυεις Ντέγκι ότι χριστιανισμός είναι "την τετάρτη και την παρασκευή νηστεύουμε" (ούτε την μέρα δεν έπιασες!) σε πληροφορώ ότι χτες το βράδυ έτρωγα κρέας με γιαούρτι, από το χωριό καλό κρέας, και αλήθεια, μέσα μου, ο Θεός που πιστεύω δεν μου θύμωσε. Γενικώς ο Θεός μου (του Βασίλη-Vic)θυμώνει δύσκολα και όχι για ψύλλου πήδημα. Επίσης μικρός την έπαιζα συχνά και δεν είχα ενοχές.

    Τώρα για σταμ και γουίτσες, μιας και είναι πιο σοβαρή η ερώτηση/κοινωνική δήλωση, να πω ότι μάλλον έχω άλλη επίσημη θεσμοθέτηση στο μυαλό μου από την δική του. Εγώ να πηγαίνω κάθε Κυριακή στην εκκλησία θέλω και να μη με ενοχλούν. Από εκεί και πέρα μαλακίες γίνονται και θα γίνονται εις αιώνα αιώνων μαλακίες εκατέρωθεν. Την τελευταία 20ετία πάντως τις μεγαλύτερες τις έχει κάνει ο πολιτικός χώρος, όχι ο θρησκευτικός στην Ελλάδα, αν και ομολογουμένως προσπάθησε πολύ ο Χριστόδουλος να γίνει αντάξιος των περιστάσεων.

    Αυτά.
    42

  8. #23
    small time napoleon hvilelos?'s Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Τhe Ιnalienable Dreamless
    Posts
    1,809

    Default

    Σχωρεμενος
    Touch my beloved's thought while her world's affluence crumbles at my feet

  9. #24
    Senior Member Elfstone's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    575

    Default

    Vic, είμαι πολύ περίεργος σε τι αναφέρεσαι όταν λες για "μελέτη και γνώση περί ανθρώπου ως άτομο".
    Με τον δικό σου Θεό που δεν θυμώνει όταν τρως κρέας την Παρασκευή δε νομίζω να έχει κανείς πρόβλημα (αν και πάλι είμαι περίεργος πως καταλαβαίνεις πότε θυμώνει ακριβώς!). Αν όλοι είχαν έναν τέτοιο Θεό που τους απασχολούσε μόνο προσωπικά δε θα είχαμε τέτοιες συζητήσεις, αλλά δε θα είχαμε και χριστιανισμό. Τι είναι τελικά χριστιανισμός και γιατί ο δικός σου Θεός είναι χριστιανικός αλλά αυτός των άλλων όχι και τόσο;

  10. #25
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by Vic
    Αυτοί εκλέγουνε τον Μπους και υποστηρίζουν το Ισραήλ στην κοινή γνώμη διότι το Ισραήλ και καλά εκπληρώνει προφητείες και γρήγορα θα πάνε για σύννεφα. Οπότε γελάμε γελάμε με τα χαζοσάιτ τους αλλά εγώ προσωπικά δε γουστάρω να βλέπω τις πίπες τους και εδώ. Πολιτικά μιλώντας, διότι θρησκευτικά τα άτομα είναι αστεία.

    Αυτά καλό είναι να τα ξέρουμε διότι όλη η δυτική ιστορία του χριστιανισμού, έπαιξε και παίζει μεγάλο ρόλο στα ιστορικά και πολιτικά δρώμενα. Ριλίτζιον ιζ α μέιτζορ φάκτορ οφ χίστορι κλπ, κλπ.
    Δε μπορεί να τα 8υμάσαι αυτά μόνο όταν αφορούν τους ευαγγελιστές ή τα αντίπαλα δόγματα. Η ανατολική ιστορία του χριστιανισμού έχει εγκαταλείψει τα εγκόσμια μετά το σχίσμα και μην τους είδατε; Τι πολιτικό ρόλο έχουν παίξει οι ορ8όδοξοι χριστιανοί στην ελλάδα και γενικά; Για να μην πάω πιο πίσω και σας σείρω βιβλικό μπινελίκι: Οι δέκα χουνταίοι που βάλατε στη βουλή ποιον εκπροσωπούνε, τη μουσουλμανική μειονότητα;

  11. #26
    Senior Member Vic's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Hrakleio, Krhth
    Posts
    1,001

    Default

    Α, ρε Πάσχαλε! Αυτές οι συζητήσεις είναι προσωπικές με την έννοια, ότι θέλει πρόσωπο με πρόσωπο, από κοντά, δυο-τρεις άνθρωποι για να μην χάνεται χρόνος σε διαδικαστικές ευγένειες κλπ.

    Δηλαδή, "τι είναι Χριστιανισμός;". Πού; Στο ER θα γίνει η κουβέντα που σε κάθε πρόταση 5 άτομα έχουν 5 διαφορετικές ενστάσεις;

    Ο δικός μου Θεός είναι ο Χριστός όπως διδάσκεται από την Ορθόδοξη Εκκλησία, όσο τον καταλαβαίνω μέσα από τους αγίους κλπ. Θα έλεγα ότι δεν είναι ο Θεός μου, ο Θεός σου, ο Θεός του (μια σχετικίστικη θεώρηση τέλος πάντων), αλλά ο Θεός μας, όπου όμως ο καθένας έχει μια προσωπική σχέση μαζί Του, εκτός από την σχέση Του με ολόκληρη την Εκκλησία.

    Ο Χριστιανισμός των άλλων τώρα (γιατί ο Ορθόδοξος και όχι ο Καλβινικός ή ο Λουθηρανικός ή ο παπικός) είναι μια κουβέντα που εκτός από πνευματική/φιλοσοφική/ιδεολογική μπορεί να είναι και ιστορική (ελαφρώς με πολλά εισαγωγικά αντικειμενική), που και ένας τρίτος μπορεί να εκφέρει άποψη.

    Ασχέτως τοποθέτησης δηλαδή υπάρχουν χοντρές διαφορές και ιστορικές πορείες, κοινωνικοπολιτικές (τα φέουδα στην Δύση ας πούμε και ο έλεγχος που ασκούσε ο πάπας), σχέσεις κράτους-εκκλησίας, όλα αυτά γενικά διαφέρουν πολύ, ας μην ξεχνάμε ότι Βυζάντιο=1000 χρόνια ιστορίας, που είναι τεράστιο διάστημα σε πλανητικά μεγέθη, και εκεί μέσα γίνονται πολλά ενδιαφέροντα πράγματα πολιτικά αλλά και σε σχέση με την επίσημη θεσμοθέτηση που έλεγε ο σταμ. Βάζουμε και τον γεωγραφικό χώρο και το σταυροδρόμι στο παζλ και τελικώς διαπιστώνουμε ότι ο Χριστιανός του 1200 στο Μυστρά διαφέρει πάρα πολύ από τον Ισπανό ή Ιταλό, σε πολλούς τομείς της ζωής, όχι μόνο της πίστης.

    Για να σου δώσω πάντως μια προσωπική τοποθέτηση, έστω και χωρίς επιχειρηματολογία, η Δυτική Εκκλησία από τον 7ο με 8ο αιώνα αρχίζει και διαστεβλώνεται (εκφυλίζεται πιο σωστά) και δογματικά, και πρακτικά, και κοινωνικά αλλά και διοικητικά. Από τον 10ο αιώνα δε, πιστεύω ότι μιλάμε για δύο εκ διαμέτρου αντίθετες προσεγγίσεις στο ίδιο αντικείμενο που πλέον οι ομοιότητες αφορούν εξωτερικά χαρακτηριστικά αλλά μέχρι εκεί. Απλά ο Θεός του πάπα και των παρακλαδιών του (προτεστάντες), ο Χριστός τους και η Παναγία τους, δεν είναι τα ίδια πρόσωπα με αυτά που γνωρίζω εγώ όπως τα έμαθα από την Ανατολική Εκκλησία.

    Ποιος είναι ο τρου χριστιανός είναι καθαρά υποκειμενικό ζήτημα και δεν έχω κάτι να πω πάνω σε αυτό. Για μένα είναι ο π.Πορφύριος και οι προηγούμενοί του.

    Όσο για το "μελέτη και γνώση περί ανθρώπου" που ανέφερα, εννοώ ότι θέλουμε δεν θέλουμε, ο Χριστιανισμός, όπως και άλλες θρησκείες/φιλοσοφίες όπως ο Βουδισμός ή ο Ταοϊσμός ή ο Πλατωνισμός είναι καθαρά ανθρωποκεντρικές, ανθρωπιστικές και δεν είναι ξεκάρφωτες ιδέες/πειραματισμοί αλλά βγαλμένοι από συσσωρευμένη παρατήρηση και εμπειρία (ή αποκάλυψη αλλά το λέω προβοκατόρικα!)

    Δεν έχουν να ζηλέψουν ως απόψεις τίποτα από σύγχρονες θεωρήσεις περί ανθρώπου (θα έλεγα το αντίθετο μάλιστα), οι οποίες λόγω ομαδοποίησης/κατηγοριοποίησης των ανθρώπων ("έθνη", "τάξεις", "λαοί", "ελίτ", "τρίτος κόσμος", "δυτικός πολιτισμός", "Κίνα", "Μουσουλάνοι" κ.ο.κ.) έχουν τεράστιο δείκτη ισοπέδωσης σε θέματα που οι θρησκείες/φιλοσοφίες που ανέφερα αντιμετωπίζουν ως θεμελιώδη. Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός βέβαια, δεν είναι εύκολο θέμα. Εννοώ πάντως πως η μελέτη του Βουδισμού π.χ. ή η ηθική του Αριστοτέλη δεν υπόκεινται απαραιτήτως στους ίδιους όρους που υπόκειται π.χ. ο σοσιαλισμός ή ο καπιταλισμός ή το κράτος-έθνος. Είναι λάθος και θα έλεγα και χυδαία επιφανειακό να μελετήσεις π.χ. τον μοναχισμό της Αιγύπτου ή του αγίου Όρους και να σταθείς ότι μιλάμε για κανονικές κομούνες, με κοινοκτημοσύνη και ανυπαρξία ιδιωτικής ατομικής περιουσίας. Δεν είναι ο μοναχισμός ένα κοινωνικό σύστημα εν γένει, προφανώς απλώς κάπως θα εκδηλώνεται και κοινωνικά.

    Ας πούμε ατ δι εντ οφ δι ντέι, ότι "το ζουμί κάθε θρησκείας είναι η άσκηση κοινωνικού ελέγχου" που λέει ο Ντέγκι, είναι... θα έλεγα πολύ Μπενιζελική και κυνική και βασικά απλώς λάθος. Δεν αναλύουμε τον Χριστόδουλο και τον Άνθιμο, για τον Χριστό μιλάμε και είναι χαζά βολικό βρε παιδί μου και αλαζονικό να ισοπεδώνεις 2000 χρόνια ιστορίας και γραμματείας και τέχνης και πολιτισμού έτσι.

    Τέλος πάντων πολλά έγραψα και λίγα είπα γιατί μπουρδολογώ πολύ.
    Όταν φτάσει ο καιρός που θα μου ανταποδώσεις που σου είχα γράψει το "California" των Mr. Bungle θα το μπουρδολογήσουμε παρέα! (πετάω περίτεχνα και την μεταλοπατεροσύνη) :Ρ
    42

  12. #27
    Senior Member Vic's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Hrakleio, Krhth
    Posts
    1,001

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast
    Δε μπορεί να τα 8υμάσαι αυτά μόνο όταν αφορούν τους ευαγγελιστές ή τα αντίπαλα δόγματα. Η ανατολική ιστορία του χριστιανισμού έχει εγκαταλείψει τα εγκόσμια μετά το σχίσμα και μην τους είδατε; Τι πολιτικό ρόλο έχουν παίξει οι ορ8όδοξοι χριστιανοί στην ελλάδα και γενικά; Για να μην πάω πιο πίσω και σας σείρω βιβλικό μπινελίκι: Οι δέκα χουνταίοι που βάλατε στη βουλή ποιον εκπροσωπούνε, τη μουσουλμανική μειονότητα;
    Ωχ, εσύ μου έλειπες τώρα...:Ρ

    ΟΚ, σωστά όλα, χίλια χρόνια κυβερνάγαμε, πού τώρα χρόνος για ανάλυση, πάντως δε σου χρειάζονται ΚΑΙ οι Αμερικάνοι. Τουλάχιστον αυτό δώστο μου!

    έντιτ: Όχι όμως ότι ΛΑΟΣ = πολιτική έκφραση του Ορθόδοξου Χριστιανισμού ε; Αυτά ούτε ο Ριζοσπάστης δεν νομίζω να τα λέει. Του Χριστόδουλου έκφραση μπορεί, αν και είναι πιο χαΐστας και λουξ από έναν Καρατζαφέρη, που τρώει ψίχουλα από το τραπέζι του και νιώθει και χριστιανάρα.
    42

  13. #28
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Δε ξέρω τι συμβαίνει με τα 8εολογικά σας αλλα αν δεν είναι ο Λαϊκός Ορ8όδοξος Συναγερμός η πιο ξεκά8αρη πολιτική έκφραση της ορ8οδοξίας στο πολιτικό φάσμα, τότε πρέπει να επιλέξουμε τη Χριστοπιστία.

    Επίσης ο ριζοσπάστης δε τα λέει γιατί στο πάτο της ψηφο8ηρίας και της πολιτικής και 8εωρητικής ένδειας που έχει περιπέσει το κκε πλέον δεν ασκεί καμία πολεμική στην 8ρησκεία και φέρει στις τάξεις του κάτι λιάνες κανέλλες και άλλους σχιζοφρενείς ορ8όδοξους μετα-κομμουνιστές.

  14. #29

    Default

    Quote Originally Posted by Vic
    Βεβαιώς και μπορείς να έχεις άλλες απόψεις για το πώς και ποιος ρυθμίζει τα της κοινωνίας, αλλά δεν είναι τίμιο να σνομπάρεις πασόκικα μια ιδεολογία / άποψη / ρεύμα / μόρφωμα / φαινόμενο / όπωσθεσπέστο που έχει αλλάξει τον χάρτη του πλανήτη εδώ και 2000 χρόνια πρωτίστως και 5000 χρόνια δευτερευόντως; Διαφωνείς;
    Φυσικά και διαφωνώ Vic. Δεν με ρώτησες, αλλά απαντώ, μιας και θεωρώ προκλητική την ερώτησή σου.

    Φυσικά και είναι "τίμιο" να σνομπάρεις την ιδεολογία / άποψη / ρεύμα / μόρφωμα / φαινόμενο, από τη στιγμή που το θεωρείς την μεγαλύτερη απάτη / ψευτιά / εξαπάτηση / απατεωνιά που εφαρμόστηκε και ταίριαξε στην ανθρωπότητα εδώ και 2.000 χρόνια από πίσω και 5.000 χρόνια γενικά.

    Μην τρελαθούμε και τελείως τώρα. Έχω-δεν έχω άλλες απόψεις, δεν θέλει και πολύ μυαλό ή πολύ χαμηλό επίπεδο ή πολύ αγνωστιά ή κάτι πολύ γενικά για να χλευάσεις χωρίς τύψεις μια τέτοια μαλακία.

    Και αναφέρομαι συγκεκριμένα στον Χριστιανισμό και μόνο σε αυτό το ποστ.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    στην Ελίτ.
    Posts
    1,984

    Default

    ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ, ΦΟΥΝΤΑ ΚΑΙ ΝΕΟ-ΦΟΛΚ ΛΟΙΠΟΝ
    This lovely lady got the thickness
    Can I get a Hell Yeah

Similar Threads

  1. Nightfall - I am Jesus
    By enitharmon in forum Albums
    Replies: 76
    Last Post: 27-11-2011, 07:47
  2. The Jesus Doll
    By distortionofperception in forum General Discussion
    Replies: 1
    Last Post: 01-12-2005, 23:54
  3. jesus loves you
    By freak brother in forum General Discussion
    Replies: 32
    Last Post: 14-11-2005, 10:45
  4. Jesus Saves
    By Lord Mov in forum Fantasy & Strategy Games
    Replies: 4
    Last Post: 12-03-2005, 18:48

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •