Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20

Thread: Λιλή Ζωγράφου

  1. #1

    Default Λιλή Ζωγράφου

    Κοιτάχτε, μου προτείναν την "ΑΝΤΙΓΝΩΣΗ : ΤΑ ΔΕΚΑΝΙΚΙΑ ΤΟΥ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΥ" της κυρίας, και ανεπιφύλακτα μάλιστα. Επειδή όμως έχω την υποψίαι πως πρόκειται για πατατάρα, κάνω το 8ρεντ, όχι για να την αναστήσω και να την τραμπουκίσω, ούτε να με κάνει μπαν ο Αλιόσα Κατώριμος Γιασικεβίτσιους, απλά να μου πείτε τις γνώμες σας για αυτό το βιβλίο, η περιγραφή του οποίου είναι τρομαχτική, αλλά δεν κρίνουμε βιβλία από περιγραφές.

    Quote Originally Posted by Περιγραφή
    Η «Αντιγνώση, τα Δεκανίκια του Καπιταλισμού» θέτει ένα πρόβλημα που ποτέ ως τώρα δεν έχει ερευνηθεί αντικειμενικά και καίρια. Πως καταποντίστηκε ο αρχαίος ελληνικός πολιτισμός; Γιατί; Ποιους εξυπηρετούσε ο αφανισμός του; Και γιατί θεωρήθηκε απαραίτητο να ξεριζωθεί η ελληνική παιδεία προκειμένου να επιβιώσει ο χριστιανισμός; Οι πολιτισμοί που καταστράφηκαν ολοκληρωτικά και αφανίστηκαν από το πρόσωπο της γης δέχτηκαν επιδρομές από ορδές βαρβάρων. Όπως ο Μυκηναϊκός από τους Δωριείς και ο Χαναανικός από τους Εβραίους. Αλλά ο χριστιανισμός εμφανίζεται σα θρησκεία. Και το ίδιο ισχυρίζεται ως σήμερα. Πως έδρασε όμως σα βαρβαρική επιδρομή; Και γιατί λειτούργησε σαν καταλύτης κάθε ελληνικού στοιχείου, μετερχόμενος μέσα που μόνο ο ναζισμός μεταχειρίστηκε; Ο χριστιανισμός ισχυρίστηκε, και ισχυρίζεται ακόμη, πως μοναδικό του κίνητρο ήταν η Σωτηρία. Σύμφωνοι. Αλλά τίνος; Μα της συσσώρευσης του Πλούτου και της Εξουσίας. Αυτός είναι ο στόχος ούτου του βιβλίου:
    Ναι, χαίρω πολύ, στα αρχίδια μας.

    Πείτε!

    edit : Οι σοβαροί από εσάς.

  2. #2
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Το συγκεκριμένο υπάρχει στο σπίτι ενός φίλου και όσο το ξεφύλισα μου φάνηκε οτι λέγει πίπες, χωρίς να αποκλείω ορισμένες παρατηρήσεις και ρέστα να έχουν την σημασία τους. Τώρα εγώ αντιπα8ώ γενικά κατι ελληνικότητες και ερμηνείες της εξουσίας υπο ε8νοκεντρικό πρίσμα και τέτοια πράγματα, οπότε δεν είμαι ο κατάλληλος. Αν 8ες το βουτάω απ το βλάκα που το χει και το συζητάμε.

  3. #3
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    lilly 21 f zografou - athens
    this is radio freedom.

  4. #4

    Default

    βούτα το και φέρτο μου να το διαβάσω.

  5. #5
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    8α το ελέγξω και 8α σου πω αν πρέπει, ως υπεύ8υνος για τα ιδεολογικά.
    Τι ακριβώς ψάχνεις και κατέληξες σ' αυτό;

  6. #6

    Default

    όχι λογοκριτή, φέρτο απευθείας κατευθείαν.

  7. #7
    small time napoleon hvilelos?'s Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Τhe Ιnalienable Dreamless
    Posts
    1,809

    Default

    Κινειται στο πλαισιο της λυτρωτικης για τον ανθρωπο αρχαιας ελληνικης φιλοσοφιας κοντρα στον σκοταδιστικο εβραικο χριστινισμο και υπο αυτο το πρισμα ειναι απιστευτα αφοριστικο για τους εβραιους και αποθεωτικο για τους ελληνες.Μεσες γραμμες δεν υπαρχουν και το συνομωσιολογικο κλιμα καλλιεργειται απτις πρωτες σελιδες,σε πολλες περιπτωσεις με ακομψο τροπο
    Με τοσες αναφορες,βιβλιογραφια και παραθεματα γινεται γριφος κανονικος,ασε που με τα ονοματα που παρελευνουν μεσα νομιζεις οτι διαβαζεις το σηκουελ του σιλμαριλλιον

    Μια και οι ενοτητες του δεν συνδεονται θεματικα,μπορεις να διαβασεις ραντομ καποια απο αυτες και αναλογως να συνεχισεις η οχι.Ομολογουμενως καποια απο αυτα που λεγονται ειναι εντυπωσιακα εκ πρωτης οψεος

    Γενικα παντως εγω εχω μια διστακτικοτητα απεναντι σε τετοιες προσπαθειες,ανεξαρτητα απτους σκοπους και τα αποτελεσματα τους.Με το να αποδομησεις μια φιλοσοφια που χαρακτηριζεται ως απολυτη αληθεια παραθετοντας επιχειρηματα που τα αναγεις εσυ σε απολυτη δικια σου αληθεια πετυχαινεις εναν ομορφο κυκλο με μηδενικα αποτελεσματα.

    Κακο δεν κανει παντως ουτε μπορεις να πεις οτι σε κοροιδευει.αυτες ειναι οι 2 ψωροδεκαρες μου
    Touch my beloved's thought while her world's affluence crumbles at my feet

  8. #8

    Default

    γενικώς άμα είσαι αντίχριστος και όχι θαυμαστής οποιουδήποτε συλλογικού ελληνισμού, έχει κάνα νόημα να ασχοληθείς, ή απλά θα σου λέει πως καταστρέψαν την ελλάδα μας και αν μας αφήναν τώρα θα είχαν παρθενώνα και στην κούβα;

  9. #9
    small time napoleon hvilelos?'s Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Τhe Ιnalienable Dreamless
    Posts
    1,809

    Default

    Η συνεχης εξυμνηση του ελληνικου πνευματος καταντα αναμφιβολα ενοχλητικη αλλα μπορεις να ενδωσεις γιατι τα αντιχριστικη σου αντι-επιχειρηματολογια θα εμπλουτιστει παραυτα και αυτο ειναι δεσμευση
    Touch my beloved's thought while her world's affluence crumbles at my feet

  10. #10
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Πρόσεχτε απο τον πολύ αντιχριστιανισμό μη γίνετε δωδεκα8εϊστές όμως ε!

  11. #11

    Default

    άμα γίνουμε κάτι, θα γίνουμε παγανιστές, κοιμήσου ήσυχος κουμμούνι.

  12. #12
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    όλοι αυτοί έιναι εχ8ροί της εργατικής τάξης.

  13. #13
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    to xw diavasei , daxei einai ligo "oi evraikh ideologia katestrepse ton sygxrono kosmo" kai "ti gamata pou ta elege o epikouros" kai leei kai polla pragmata ta opoia mou fainontai oti den ta sthrizei kala.. dunno
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2005
    Location
    Jenseits von Gut und Bose
    Posts
    6,308

    Default

    στάνταρ κάποιος απ'το #blackmetal του το πρότεινε.
    The bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.
    ~

  15. #15

    Default

    όοοοχι.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •