Page 13 of 16 FirstFirst ... 31112131415 ... LastLast
Results 181 to 195 of 230

Thread: Αγορά πικαπ

  1. #181
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by Agoraphobic_S.I. View Post
    Ωραία κοιλιασαμπρέλα φίλε μου, πες μου άμα θες πού τραβιέσαι για το πικάπ σταφ.
    Υπόψην έχω ένα pioneer (pl300x) του '80 ξέρω γω, καμία επαφή με τα μοντέρνα.
    Μην φανταστείς ότι και η τεχνολογία έχει πάει πολύ μπροστά
    Επειδή έχω να ψωνίσω αρκετό καιρό (χρόνια, εποχές που είχαμε λεφτά) να σου πω ότι πήγαινα και ψώνιζα απ εδώ
    http://www.orpheusaudio.gr/content/store-locations στο κέντρο , γενικά δεν είχε "οικονομικά" πράγματα, αλλά είχε απίστευτους γνώστες στο αντικείμενο.
    Στην ίδια κατηγορία http://www.videorythmos.gr/ τον είχα προλάβει κάποια στιγμή στην Καλλιθέα , και προσπαθώ να θυμηθώ ένα ακόμα μαγαζί που έπαιζε μπάλα σε καλές τιμές πρόθυμο να βοηθήσει πάλι Καλλιθέα , όπως κατεβαίνεις την Θησέως λίγο μετά τον Κοτσώβολο (και στις τιμές καλόβολο )
    Αν θυμάμαι καλά είσαι Πειραιά , οπότε να σου δώσω 1 χιντ (ρώτησα φίλο και με είπε) από τα μέρη σου
    Audioshow οδός Μπουμπουλίνας 48

    Τώρα σε ένα γρήγορο σερτς στο Γούγλε, βρήκα ότι παίζει γενικότερα e-shoping Ελλάδα, μπορεί να είναι καλύτερα εν ξέρω.

    Κανονικά δεν θα έπρεπε βέβαια να σου απαντήσω, γιατί πουλάκι μου είπε ότι βρεθήκαμε σε λάιβ μαζί και δεν είπες κουβέντα
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  2. #182
    agit-spam attack Agoraphobic_S.I.'s Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    ΣΤΗ ΛΙΤΑΝΕΙΑ
    Posts
    1,929

    Default

    Είσαι ωραίος, θα τραβήξω μπουμπουλίνας που με βολεύει κι αν δεν, κέντρο.
    Για το άλλο που λες, ποιό λάιβ, ποιό πουλάκι, γενικώς δυσκολεύομαι να πάω σε άτομο που το ξέρω μόνο από φωτό και να ρωτήσω "είσαι ο κοιλιασαμπρέλα;"
    Αν το πουλάκι αυτό μας γνωρίσει, ευχαρίστως κερνάω και μπύρα.

  3. #183
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    επειδη γυροφερνει στο μυαλο μου η φαση για αγορα συστηματος (οχι αμεσα) ας ρωτησω. πιο πολυ θελω να ρωτησω για το τι χαρακτηριστικα πρεπει να εχουν τα μαραφετια για να ακουω σωστα.
    μιλαμε για σχετικα μεγαλο δωματιο ειτε για σαλονι να τα βαλω. μαλλον σκεφτομαι λυση μπουκσελφ ηχειων (εχουν τοσο μεγαλη διαφορααπο τα επιδαπεδια, σε πραις ρειντζ των 200-250 ευρω?). σκεφτομουν στην αρχη για μονιτορ ηχεια αλλα διαβαζω απο εδω κιαπο εκει οτι για φαση του να ακους μουσικη σπαει αρχιδια. προφανως με νοιαζει πολυ (σαν ντραμερ) να ακουω τις χαμηλες συχνοτητες καλα. να μπορω να καταλαβω και τι παιζει ο εκαστοτε ντραμερ (ναι ειμαι καμενος). μονιτορ ηχεια καποια στιγμη θελω να παρω για το πισι μου για αυτον ακριβως το λογο αλλα μαλλον μπορει να ειναι και μαλακια.
    συνεχιζω τι χαρακτηριστικα πρεπει να εχουν τα ηχεια και ο ενισχυτης? πιο πολυ αυτο εχει σημασια να καταλαβω παρα οι μαρκες κτλ. απο βατ δηλαδη τι κοιταω? δεν θελω να μπλεξω με σαμπγουφερ.
    ενισχυτη εκτος απο βατ τι κοιταω? και περα του να εχει φωνο εξοδο.
    ολα τα παραπανω ειναι ατ εισαγωγικα ετσι ωστε το καλο πικαπ να αποδωσει καλα και να ακουω τα βινυλιακια αφγκαν γουιγκς και μειντεν γαμω.
    ολοι για προτζεκτ εξ μιλανε. ομως διαβαζω οτι καποιοι απο εσας ειχατε καποια θεματακια. εγω ηχοσυστημα μια φορα θα παρω οποτε μηπως να το αποφυγω? σκεφτομαι για ενα πραις ρειντζ γυρω στα 800 ευρω. και θελω ραδιοενισχυτη ηχεια φετα σιντιντιβιντι και πικαπ. καποια μπορω να τα παρω και μεταχειρισμενα. φανταζομαι οι πιο πολλοι για ενισχυτη θα προτεινετε μεταχειρισμενο μονο ε?

    γραφω γραφω και συνειδητοποιο οτι παλι καμενες μπερνιες ρωταω... τεσπα
    οτι εχετε να πειτε για να ξερω τι να γκουγκλαρω και να μην γκουγκλαρω σε φαση"ηχεια πικαπ και ενοισχυτης για μουσικη" θα ηταν καλο. ευχαριστουμε
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  4. #184
    Senior Member sekitouroum's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Serres
    Posts
    186

    Default

    Τώρα πως ακούς μουσική; Πες μας το σεταπ που έχεις κάνει για να απολαμβάνεις μειντεν και αφγκαν
    My dog, it's full of trash!

  5. #185
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    τωρα δεν ακουω ρε συ, θελω να φτιαξω κατι απο την αρχη. πως ακουω? με μπ3 στον υπολογιστη και κατι 7.1 ηχεια κριειτιβ...
    καποια στιγμη ελπιζω σοονερ δαν λειτερ να μπορεσω να παρω κατι. δεν παιζει αμεσα, θελω να πιστευω οτι μετα το καλοκαιρι ή καπου εκει θα μπορεσω. αλλα γενικα θελω να κοιταω μην βρεθει καποιακαλη ευκαιρια σε μεταχειρισμενα και τα παρω αργα αρργα ολα αυτα. εχω ξεκινησει και πουλαω εν τω μεταξυ τα παντα. απο ολα μου τα σιντι μεχρι οτι μπορεις να φανταστεις...
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  6. #186
    mad max bara Skalani Caveman's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Στο βρακί της
    Posts
    516

    Default

    Μπέρνη, άμα ψάχνεις καινούρια

    1. Yahama R-S500


    2.Dali Zensor 3


    Για πικάπ πάρε κάνα καλό μεταχειρισμένο και δώσε λεφτά για καμιά καλή κεφαλή, εγώ προτιμώ τα ημιαυτόματα έναντι των manual γιατί είμαι τεμπέλης
    (και γιατί μου τη σπάει να πρέπει να βγάλω το πλατώ στα Pro-Ject πχ για ν' αλλάξω τις στροφές, τον τροχό πότε θα τον ανακαλύψουμε; )

    Αυτά θα βγούνε μαζί με το πικάπ ~900, παίζουν και πιο φτηνά φυσικά, απλά επειδή είπες ότι μια φορά θα πάρεις είπα να προτείνω στα όρια του budget.

    Για ενισχυτές δες και τον Pioneer (A-50, A-30), Denon (PMA-720, 520), Marantz κλπ, ηχεία τσέκαρε και Dali Zensor 1 και Monitor Audio BX2.
    Για μεταχειρισμένα απλά πρέπει να τσεκάρεις συχνά, να δεις που κινούνται οι τιμές και να έχεις υπομονή (και λεφτά).


    editάρω: το θέμα με τους μεταχειρισμένου ενισχυτές είναι δύσκολο, πρέπει να βρεις κάποιον που σ' αρέσει, σε καλή κατάσταση και σε καλή τιμή.
    Μπορεί να πάρεις έναν «μετά από service» και να βγει πατάτα. Επίσης είναι θέμα ήχου, οι vintage ενισχυτές έχουν πιο ζεστό ήχο ας πούμε κι όχι
    τόσο αναλυτικό, είναι θέμα γούστου. Εγώ ηχεία δεν ξέρω αν θα έπαιρνα μεταχειρισμένα, μάλλον όχι εκτός αν έβρισκα κάτι πολύ καλό ευκαιρία,
    ενισχυτή μάλλον ναι αλλά με επίγνωση του όποιου ρίσκου, CD/DVD όχι και πικάπ ναι, εύκολα (έχουν περάσει μερικά απ' τα χέρια μου).

    Αυτό που λες για το χώρο είναι μια τεράστια κουβέντα, αν ρωτήσεις κάνα χαϊεντά θα σε ζαλίσει για ώρες με γεωμετρίες και στησίματα, που θα μπούνε
    τα ηχεία, να βάλεις χαλιά, να βάλεις κάδρα κλ, το κυριότερο είναι τα watt για τις εντάσεις (για μεγάλο χώρο περισσότερα watt) και το να ταιριάζει
    ο ενισχυτής με τα ηχεία σου, το πώς θα στο εξηγήσει καλύτερα ο sekitouroum!
    Last edited by Skalani Caveman; 19-10-2014 at 15:32.
    Kαλά ρε, τόσο ξεφτίλα είσαι, στο φορουμ του Firestorm γράφεις;
    ΕΝΤΕΛΩΣ ΠΛΕΚΤΑΝΗ!

  7. #187
    Wriggle redeemer's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    dystopian suburbs
    Posts
    547

    Default

    Πολύ βασικό είναι να μπορέσεις να ακούσεις κάποιο δίσκο αναφοράς πριν την αγορά,μη πάρεις κάτι στα όρια του μπάτζετ και μείνεις με τη ξενέρα.Στα χρήματα που δίνεις θα πρότεινα τίμια μεταχειρισμένα Lenco και Thorens και να κάνεις ένα καλό μπάσιμο για μια MC κεφαλή (και τα πρότζεκτ οκ είναι πάντως,μη μασάς).Εφόσον το βάρος πέφτει στο πικάπ και όχι τόσο σε σιντοραδιόφωνα να έχεις κατα νου πως θα ρίξεις κατιτίς και για αξιοπεπές phono έτσι.

  8. #188
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    παιδια ειλικρινα ευχαριστω. θα τα ψαξω ολα αυτα αναλυτικα μολις βρω λιγο χρονο. ενισχυτες και ηχεια κοιταω στα 100 βατ, παραπανω, παρακατω? θενκ γιου ιαρ ι λαβ γιου
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  9. #189
    mad max bara Skalani Caveman's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Στο βρακί της
    Posts
    516

    Default

    Quote Originally Posted by redeemer View Post
    Στα χρήματα που δίνεις θα πρότεινα τίμια μεταχειρισμένα Lenco και Thorens
    +1, και Dual δες.
    Kαλά ρε, τόσο ξεφτίλα είσαι, στο φορουμ του Firestorm γράφεις;
    ΕΝΤΕΛΩΣ ΠΛΕΚΤΑΝΗ!

  10. #190
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    τα Lenco δεν ειναι και οτι αξιοπιστο ε?
    Μπερνι με 100 Watt εισαι υπερκαλυμενος (τοσα εχω κι εγω και χορταινω μαλλι)
    τα μονιτορ μπορει να προσφερουν ακριβεια αλλα εχουν ενα θεματακι στο να ''γεμιζουν'' τον χωρο, υπαρχουν ηχεια ραφιου (εννοειτε ποτε δεν μπαινουν σε ραφι) τα οποια εχουν αλλον χαραχτηρα απο τα μονιτορ, βεβαια καλο θα ειναι να τα σταξεις και για αξιοπρεπεις βασεις

    το πακετακι του Σκαλανι φαινεται καλο, οι Γιαμαχα γενικα ειναι ουδετεροι ενισχυτες και κολλαν σκεδον με τα παντα

    αυτα

  11. #191
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    με εχετε καλυψει σε μεγαλο βαθμο και σας ευχαριστω. 2-3 ερωτησουλες για οποιον δεν βαριεται. ηχεια μονιτορ μαλλον τελικαδεν παιρνω. ομως θελω να μπορω να ακουω πολυ καλα τα μπασα, και να μπορω να καταλαβαινω ακριβως τι παιζει καθε οργανο. να μπορω να ταακουω καλα ξεχωριστα το καθενα. δεν ξερω ποιος ειναι ο δοκιμος ορος ελπιζω να καταλαβαινετε τι εννοω. το λεω αυτο γιατι διαβασα οτι τα Dali Zensor 3 ενω ειναι γαμω τα ηχεια, στα μπασα εχουν ενα μικροο θεματακι. εχετε κατι πιο ειδικο για τα δεδομενα μου σε ηχεια, να προτεινετε? επισης ο ενισχυτης ο Yahama R-S500 γαμω ειναι αλλα το οτι και docking station για ipod που λογικα δεν θα παρω ποτε γαμω την κωλοεταιρια, μηπως ειναι feauture που αφου δεν το χρειαζομαι, μου ανεβαζει την τιμη χωρις λογο?
    επισης επειδη δεν το κατεχω, μιλατε πολλοι σε πικαπ για αλλαγη κεφαλων. ποσο μεγαλη διαφορα κανουν? πχ αν παρω εναν καλο προτζεκτ θα πρεπει ντε και σωνει να του αλλαξω κεφαλη? οταν λεω ντε και σονι εννοω οτι αν πχ με 80 ευρω παρω εξτρα κεφαλη που θα κανει τον ηχο 5 φορες καλυτερο, ε ναι αν οχι αμεσα, καποια στιγμη θα το κανω. αν δεν θα δω διαφορα ε κλαιν, ειμαι και λιγο κουφος...

    στην τελικη αυτο που με νοιαζει ειναι να ακουω ξεκουραστα, και bass heavy μουσικες (τι στο διαολο μεταλλαδες ειμαστε) αλλα και γενικοτερα κιαλλες μουσικες που ομως θα ακουω τα μπασα οπως πρεπει θα υπαρχει καλος διαχωρισμος σστα οργανα (δεν θα ακουω αχταρμα) και δεν θα με κουραζει. θαναι γλυκος ο ηχος. μαλλον ζηταω πολλα. σκαω ειμαι χαζος
    ευχαριστω και παλι ολους
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  12. #192
    Senior Member sekitouroum's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Serres
    Posts
    186

    Default

    Κεφαλή και phono είναι σημαντικά ναι. Καλύτερα δλδ να πάρεις το entry-level μοντέλο μιας εταιρίας και να αγοράσεις καλύτερη κεφαλή και αξιόλογο phono, αν δεν υπάρχουν πολλά λεφτά. Το σπόρ κοστίζει όμως αρκετά, είπαμε.
    Για ενισχυτή μπορείς να τσεκάρεις και κανεναν NAD.

    Οπότε η επιλογή ηχείων και ενισχυτή, έχει να κάνει και με τον χώρο και το στήσιμο σε αυτόν. Ηχεία με υψηλη ευαισθησία χρειάζονται λιγότερα watt για να αποδόσουν και το αντίθετο.
    Last edited by sekitouroum; 20-10-2014 at 01:33.
    My dog, it's full of trash!

  13. #193
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    παλια οι ενισχυτες ειχαν phono. μετα δεν ειχαν. πλεον πουθ ειναι παλι στη μοδα παιζει αρκετοι να εχουν. και να εχουν, προτιμουμε να παρουμε ξεχωριστα το phono για καλυτερη ποιοτητα?
    επισης η αλλαγη κεφαλης ειναι ευκολο πραγμα? γιατι κατι διαβαζω για ευθυγραμησεις καλλιμπραρισματα και τετοια... και ειμαι ασχετοστ.
    οταν μιλατε για ηχεια και ευαισθησια, για πιο χαρακτηριστικο τους μιλαμε? φανταζομαι οχι impedance ή αυτοεννοεις? γιατι αποτα ακουστικα ξερω οτι οσα εχουν μεγαλο impedance θελουν ενισχυτη πχ...
    πωπω σς εχω ζαλισει...
    η σωστη σειρα θα ηταν να αποφασισω τι ηχεια θα παρω, μετ να βρω ενισχυτη καταλληλο για αυτα και μετα να παω στο πικαπ, που το συγκεκριμενο σεταπ θα το κανει να κενταει?
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  14. #194
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Είναι γεγονός ότι το συγκεκριμένο σπορ κοστίζει και θα βάλω στην κουβέντα μία ακόμη παράμετρο που δεν αναφέρθηκε. Όσο καλό κι αν είναι το σύστημά σου, αν τα βινύλια που έχεις να παίξεις δεν είναι καλές κοπές ή δεν είναι σε καλή κατάσταση, μπορεί και να ξενερώσεις. Από εκεί και πέρα, αν αγοράσεις monitors να ξέρεις ότι αν δεν είναι αρκετά μεγάλα, με καλό crossover δε θα ακούς επαρκώς τις χαμηλές που θέλεις και σε αρκετές περιπτώσεις το woofer είναι μονόδρομος. Από την άλλη, εφόσον αυτό θα είναι κάτι για μελέτη, μπορείς κάλλιστα να αγοράσεις ένα καλό ζευγάρι ακουστικά και να μελετάς με αυτά.

    Θα συμφωνήσω επίσης ότι δε θα αγόραζα μεταχειρισμένο ενισχυτή, εκτός αν ήξερα πολύ καλά τον ιδιοκτήτη και το πώς τον μεταχειρίστηκε/συντήρησε.

    Αυτό που ρωτάς για τον Yamaha μάλλον δεν ισχύει, στα τελευταία μοντέλα κάποια πράγματα είναι στάνταρ και δεν ανεβάζουν την τιμή που είναι σχετικά φιξ, ανάλογα με τη σειρά του ενισχυτή. Οπότε, αν δε θέλεις κάτι τέτοιο, θα πρέπει να ψάξεις για κάποιον στοκαρισμένο παλιότερο, αλλά too much trouble for nothing. Γεγονός είναι ότι οι Yamaha είναι όντως ουδέτεροι πλέον (παλιότερα οι περισσότεροι χρωμάτιζαν και ειδικά αν χρησιμοποιούσες monitor ηχεία, ήθελαν subwoofer) και μάλιστα είναι αρκετά ρεαλιστικοί ως προς τις αποδόσεις τους, σε αντίθεση με εταιρείες που δίνουν specs λίγο "χουβαρντάδικα"

    Μη χαώνεσαι, μάζεψε γνώμες και αν έχεις την ευκαιρία, προσπάθησε να ακούσεις και να συγκρίνεις συστήματα, με υλικό που ξέρεις καλά πώς ακούγεται. Στην τελική, όταν πας να αγοράσεις καινούργια μηχανήματα, κάθε σωστό μαγαζί θα σου δώσει τη δυνατότητα να τα δοκιμάσεις πρώτα.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  15. #195
    mad max bara Skalani Caveman's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Στο βρακί της
    Posts
    516

    Default

    Quote Originally Posted by BURNIN AMBITION View Post
    παλια οι ενισχυτες ειχαν phono. μετα δεν ειχαν. πλεον πουθ ειναι παλι στη μοδα παιζει αρκετοι να εχουν. και να εχουν, προτιμουμε να παρουμε ξεχωριστα το phono για καλυτερη ποιοτητα?
    Πάρε πρώτα έναν με αξιοπρεπές phono για να μπορείς ν' ακούς απ' το πικάπ, αν πάρεις αργότερα MC κεφαλή θα χρειαστείς άλλο phono ούτως ή άλλως
    (εκτός πια κι αν πάρεις ενισχυτή με phono για ΜΜ/MC κεφαλές που και πάλι νομίζω το ξεχωριστό phono stage θα αποδώσει καλύτερα).

    Quote Originally Posted by BURNIN AMBITION View Post
    επισης η αλλαγη κεφαλης ειναι ευκολο πραγμα? γιατι κατι διαβαζω για ευθυγραμησεις καλλιμπραρισματα και τετοια... και ειμαι ασχετοστ.

    η σωστη σειρα θα ηταν να αποφασισω τι ηχεια θα παρω, μετ να βρω ενισχυτη καταλληλο για αυτα και μετα να παω στο πικαπ, που το συγκεκριμενο σεταπ θα το κανει να κενταει?
    Η αλλαγή κεφαλής είναι ευκολο πράγμα αν πιάνουν τα χέρια σου, έχεις τα εργαλεία που πρέπει για να τη σετάρεις και ξέρεις πως. Αλλιώς πας στο μάστορα
    κι έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
    Η σειρά που αναφέρεις σωστή είναι, για να καταλήξεις στα ηχεία (πχ αν σε έψησαν τα Zensor3 αλλά είσαι επιφυλακτικός) πήγαινε με ένα δίσκο που θεωρείς
    πως έχει απαιτητικά μπάσσα και άκουσε τον σ' αυτα τα ηχεία. Αν δε, μπορείς να το κάνεις σε συνδυασμό με τον ενισχυτή που έχεις υπόψιν, ακόμα καλύτερα.
    Το πικάπ δεν ξέρω αν έχει τόσο θέμα, μεγαλύτερη σημασία έχει για το πικάπ αν είναι καλό το phono stage του ενισχυτή που θα πάρεις και η κεφαλή που θα
    φοράει.

    Για μένα η σειρά είναι η εξής: ηχεία, ενισχυτής, πικάπ σε πρώτο στάδιο, phono stage, MC κεφαλή σε δεύτερο (αναβάθμιση).
    Kαλά ρε, τόσο ξεφτίλα είσαι, στο φορουμ του Firestorm γράφεις;
    ΕΝΤΕΛΩΣ ΠΛΕΚΤΑΝΗ!

Similar Threads

  1. Replies: 12
    Last Post: 09-09-2008, 18:28
  2. Αγορά τσιγάρων με ταυτότητα!!!!!
    By Candiru in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 131
    Last Post: 12-05-2007, 17:00

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •