Page 15 of 16 FirstFirst ... 513141516 LastLast
Results 211 to 225 of 230

Thread: Αγορά πικαπ

  1. #211
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    χμμμ ειναι λιγα βατ ομως αποτι διαβαζω. αλλα γενικα αν ο ναντ ειναι ουδετερος και καποιος απο τη σειρα αυτη ειναι πιο πολλα βατ και μου κανει, τοτε τα εξτρα λεφτα μπορω να τα διαθεσω για φωνο ηχεια κτλ κτλ. τεσπα νομιζω περαιτερω συζητηση δεν εχει νοημα. οταν θα εχω το μαρουλι τα ξαναλεμε. ευχαριστω πολυ

    εντιτ
    βλακεις λεω υπαρχουν διαφορα μοντεαλ της σειρας 302. μου πε ο φιλος μου να βρω ενα μοντελο των 90ς και θα ειμαι γαμω επισης μου ειπε οτι ειναι αναλογικος ενισχυτης αρα καλυτερος ηχος απο εναν καινουργιο που θαναι ψηφιακος. επισης ειπε τα εξης
    an pathei enas kainourgios dsp kati paizei sovaro thema enw enas analog exei kai kalytero hxo kai an sou xalasi kati den prokeitai na pkhrwseis pame apo 10 eyrw gia ftiaksimo ... ante na exei kaei enas pyknwths h mia antistash kai allo na exei kaei se enan dsp ena chip

    αρα εχω απορια γιατι ολοι παιρνοθυν καινουργιους ενισχυτες? η φαση ναντ με εψησε τρελα ε. μηπως κανω μαλακια?
    Last edited by BURNIN AMBITION; 21-10-2014 at 00:18.
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  2. #212
    Senior Member sekitouroum's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Serres
    Posts
    186

    Default

    Οι NAD ειδικά κάποιοι απο αυτούς τους παλιούς, όπως αυτός που λέει ο φίλος σου ή ο 3020 είναι πολυ καλή περίπτωση αν θες οικονομικό μεταχειρισμένο ενισχυτή. Απλά είναι αρκετά παλιοί και είναι πολυ πιθανό να θέλουν service. Αν πάρεις ηχεία βιβλιοθήκης με σχετικά υψηλή ευαισθησία δεν θα χεις κανένα θέμα.
    My dog, it's full of trash!

  3. #213
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    πορωνομαι γιατι με μεταφορικα και σερβις κτλ κτλ αν ο ενισχυτης κανει 150, 275 το πικαπ, 333 τα πχ ζαλι ντενσορ, ειμαι στα 750. αρα πχ παιρνω (παιρνω με τοσα?) με 150 ενα καλο φωνο (αν δεν κανει αυτο του ναντ πχ) και ειμαι στα 900. ε μενει μονο ενα σιντι πλειερ και ειμαι στα 1000κατι. πολυ καλη φαση. και αν κοψω κιαλλα αμα πετυχω καλη ευκαιριασε ναντ ε ειμαι θεος!!! γαμω...αντε να ανεβει η δουλεια γαμωτο. θελω να παρω αφγκαν γουιγκς το μπλακ λαβ σε βινυλιο και τιποτα μπιγκ μπαντ φασεις να γουσταριζω

    παπαρια. τα 70ς τζουντας πριτσ θα παρω και τα 4 πρωτα σαξον και θα χυνω. και μετα η γυναικα με χωρισε χαχα. ακουω το γουιλς οφ στιλ. σουζι χολντ ον. ποσο κομματαρα. που να το ακουσω και σε πικαπ. γαμωτο. να μουν κιμωλο με πικαπ. πωπωπω γαμωωωωωωωωωωωω
    Last edited by BURNIN AMBITION; 21-10-2014 at 00:31.
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  4. #214
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    πωπωπω γαμω την αγγλια μου μεσα. κοιταχτε προσφορα που κλαις
    http://www.creative-audio.co.uk/HD.p...20_ST&ID=10317
    Marantz PM6005 amplifier
    Wharfedale Diamond 220 speakers
    429 λιρες απο 579. αλλα αυτα στο αγγλια. για τοσο γαματα κομματια πεφτω και παιρνω αν τα φερουν ελλαντα τσο 500αρικο. πωπωπωπω
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  5. #215
    mad max bara Skalani Caveman's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Στο βρακί της
    Posts
    516

    Default

    Σιγά το κλάμα ρε μπέρνη, πάρε κάνα μαντήλι.
    Marantz PM6005, στους άγγλους έχει 379 λιρόνια. Χωρίς μεταφορικά. Μην τρελαίνεσαι. Τσέκαρε κι αυτό που έχει φτηνά μεταφορικά (φίλος για ενισχυτή έδωσε 15€).
    Kαλά ρε, τόσο ξεφτίλα είσαι, στο φορουμ του Firestorm γράφεις;
    ΕΝΤΕΛΩΣ ΠΛΕΚΤΑΝΗ!

  6. #216
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    ε πολλα ειναι ρε. τα ηχεια εχουν 200 λιρακια. και 379 παμε στα 579. αυτο σου λεω. αυτος τα εχει και τα 2 μαζι 429. δεν ειναι καλα?γαμω νομιζω ειναι. με 430 ευρω δηλαδη θα επαιρνες κορυφαια ενισχυτη και ηχεια (δεν λογαριαζω τα μεταφορικα. γαματα αυτα...)
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  7. #217
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    ακολουθει ποστ σεντονι

    ολες αυτες τις μερες το εψαχνα. βασικα ψαχνομουν τι ειναι αυτο που θελω. και κατεληξα οτι θελω να εχω την ευκολια μου, και καλη ποιοτητα. τι εννοω. θελω να παρω ενα ηχοσυστημα, οπου θα ακουω τα λιγα (αλλα γαμηστερα) βινυλια που θα εχω, τα καλα σιντι μου, αλλα και θα μπορω να χωσω εναν σκληρο με flac αλμπουμ, και να μπορουν να παιχτουν, χωρις να απαιτειται η μεσολαβηση υπολογιστη, τηλεορασης και στριμαρισματος. δηλαδη φαση το στερεοφωνικο μου να ειναι αυτονομο και να παιζει ευκολα τα παντα που θελω.

    ψαχνομουν ψαχνομουν, αλλα πχ ενα cd player με usb θυρα που να του βαζεις σκληρο και να παιζει φλακ, δεν βρηκα πουθενα. ο μπασιστας μου (οι ντραμερ για τους μπασιστες μιλαμε σαν να ειναι οι γυναικες μας, μεγαλη αγαπη...) μου πεταξε φανταστικη ιδεα. υπαρχουν διαφορα προτζεκτ με raspberry pi που τα κανουν ολα αυτα. πχ ειδα οτι παιρνοντας αυτο εδω
    http://www.ebay.co.uk/itm/1312464373...%3AMEBIDX%3AIT
    εχω ενα ετοιμο ηχοσυστημα. μπορω να του πεταξω πανω σκληρο με φλακ και να τα παιζει, μπορω αμα το συνδεσω (που δεν θελω) με τηλεοραση να δω και ταινιες, μπορω να ακουσω ιντερνετικο ραδιοφωνο αλλα και να στριμαρω μουσικη. και εχει και τηλεκοντρολ. με χαλαγε ομως που θα επρεπε να το εχω στην τηλεοραση συνεδεμενο για να βλεπω τι αλλαζω απο κομματια.(μαρεσει η αυτονομια). η λυση δωθηκε με αυτην εδω την οθονη
    http://www.ebay.co.uk/itm/1913821308...%3AMEBIDX%3AIT
    οποτε εχω ενα ανεξαρτητο μιντια πλειερ με τη δικη του οθονιτσα. γαμω. αγοραζω και μια φετα με cd player και ραδιο και εγινα.
    περα απο αυτο σκεφτομουν πως θα συνεδεα το ρασπμπερι με τον ενισχυτη. η λυση δινεται απο αυτο εδω
    http://www.hifiberry.com/digiplus
    αυτο το ματαφετι συνδεεται στο ρασπμπερι και σου δινει ψηφιακο σημα το οποιο μπορεις κατευθειαν να το καρφωσεις με ενα καλωδιο οπτικης ινας σε ενα καλο dac, το οποιο το βαζεις στον ενισχυτη. να πχ ενα dav που βρηκα χωρις να ξερω αν ειναι καλο
    http://schiit.com/products/modi
    δεν ξερω αν το παρακατω route που βρηκα ειναι το καλυτερο δυνατο, παντως νομιζω οτι εναλλακτικη δεν θα βρω... αν εχετε κατι στο μυαλο σας μου λετε

    μετα απο αυτα επομενο θεμα μου ειναι ο ενισχυτης. μετα απο πολλες συζητησεις με διαφορους κατεληξα οτι ας ξεφυγω λιγο απο τη μαλακια που με δερνει να θελω να παρω κατι καινουργιο και οτι τα καινουργια ειναι απαραιτητως καλυτερα.
    διαβασα πολυ για τους ενισχυτες nad. τους παλιος, εποχης 3020 κιετς.
    πχ βρηκα ενα πολυ ενδιαφερον αρθρο που λεει πως εναν nad 3120 μπορεις να τον κανεις να γαμαει ακομα πιο πολυ
    http://www.tnt-audio.com/ampli/nad3120upgrade_e.html
    μετα απο αυτο το αρθρο αναρωτιεμαι αν πρεπει να παρω καινουργιο ενισχυτη. μαλλον οχι. το μονο που με ανησυχει ειναι που οι παλιοι nad ειχαν λιγα βατ, 25-30 ανα καναλι, αν και ολοι λενε οτι αρκουν και οτι δουλευουν γαμω...

    τελος, ο τραγουδιστης μου που ειναι φλωρος σαν εμενα μου γκρινιαζει για το project essential 2 οτι πχ οποτε πρεπει να λλαξει τον ιμαντα συχτιρηζει και οτι το βαριδακι του την σπαει και αλλα τετοια. δεδομενου οτι εγω θελω να παρω ενα καλο πικαπ αλλα οπως και να εχει δεν ειμαι της φασης να δινω για αλλαγες σε βραχιονες και κεφαλες κτλ κτλ, υπαρχει καποια μαμα εναλλακτικη του προτζεκτ? ας κανει και 350 ξερω γω αρκει να ξεμπερδευω μια και καλη με πολυ καλα αποτελεσματα

    συνοψιζοντας σκεφτομαι το εξης ρουτ.
    ενισχυτη καποιον παλιο φασης nad (αν εχετε να προτεινετε συγκεκριμενα μοντελα nad, rotel κτλ, πλιζ πειτε)
    για μιντια πλειερ ενα ρασμπερι με τις μοντες που ειπα _ενα ραδιοσιντι μεταχειρισμενο
    ενα καλο dac
    phono φανταζομαι θα αρκει αυτο που θα εχει το nad
    και για ηχεια εγω ψηνω τα Wharfedale Diamond 220


    θα ηθελα να ακουσω τις αποψεις σας στις βλακειες που συνεχιζω να γραφω καθως και δικες σας προτασεις. πχ για πικαπ κτλ. ναστε καλα
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  8. #218
    Omar Tariff Taksitzhs's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    στο μεροκαματο
    Posts
    851

    Default

    Ψαχνομαι και γω για ηχοσυστημα αυτες τις μερες.. απο πικαπ σκεφτομαι για κανα Stanton, ενισχυτη Pioneer (τον A-20, 2x50 watt) και τωρα κοιταω για ηχεια.. το καλυτερο ειναι να τα δοκιμασεις σε μαγαζι για να εχεις αποψη, αλλα βγαζουν πιο πριμα, αλλα πιο μπασα, απο νετ δε μπορεις να εχεις εγκυρη αποψη. Σιντιερα οτι και να βαλεις το ιδιο αποτελεσμα θα χεις πανω κατω οποτε μαρκες δε παιζουν ιδιαιτερο ρολο. Το μεγαλο μου προβλημα ειναι το κασσετοφωνο (για deck μιλαμε παντα) επειδη τα ντοπια μαγαζια φαινεται πως δε φερνουν κομματια πλεον και τα ελαχιστα decks ειναι σε τιμες απλισιαστες (εχω δει κατι 300ρια-400ρια και γελαω). Για μεταχειρισμενο το ξεχναμε κατ ευθειαν επειδη αν ειναι παλιο παιζει οι κεφαλες να εχουν πειραχτει απο τη σκονη και δε διακινδυνευω να παρω μηχανημα δευτερο χερι που δεν εχω τη δυνατοτητα να δοκιμασω πρωτα.

  9. #219
    Son of the Northstar Once_Emperor's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Planet Algol
    Posts
    1,820

    Default

    Quote Originally Posted by BURNIN AMBITION View Post
    ακολουθει ποστ σεντονι

    [...]
    Για το raspberry μπoρείς να πάρεις και κάτι από τα παρακάτω για να μην χρειαστείς και εξωτερικό DAC(αν και το modi είναι πολύ καλό VFM):

    - HIFIBerry DAC
    - Wolfson audio card

    Για ενισχυτή κοίτα για μεταχειρισμένο αλλά καλό θα είναι να ξέρεις και αν υπάρχει κανείς να στον κάνει service αν όντως σου βγάλει θέματα. Επίσης δεν ξέρω για τι χρήση το θες το σύστημα αλλά εγώ με 45wpc ποτέ δεν έχω ανέβει πάνω απο το 1/3 του volume αλλά το πόσο μεγάλο ενισχυτη χρειάζεσαι θα εξαρτηθεί και από τα ηχεία που θα πάρεις στην τελίκη.
    Last edited by Once_Emperor; 24-10-2014 at 01:53.
    We revel in our time.

  10. #220
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    απο αυτα που γενικα διαβαζω ειναι οτι απο dac σε dac υπαρχει διαφορα. και δεν θελω να εχω αδυναμους κρικους στο μηχανημα. δηλαδη αν καποιο dac ειναι λιγο πιο ακριβο αλλα καλυτερο, θα τα σπρωξω. απο την αλλη αν αυτα που προτεινεις ειναι καλα, τοτε ναι γιατι οχι! σερβις ναι θα βρεθει η ακρη για τον ενισχυτη. κατοσταρη ενισχυτη εγω σκεφτομουν γιατι ειχα κουσει οτι με εναν κατοσταρη εισαι καλυμενος. αν και αυτο ειναι υπερβολικο δεν το ξερω δεν γνωριζω δεν ειμαι γνωστης. αν τα 30 βατ περ τσανελ που εχει ο 3120 επαρκουν τοτε γαμω. τα ηχεια που μαλλον (περιμενω να ερθουν για να τα ακουσω) θα παρω ειναι οπως προειπα, αυτα εδω
    http://www.whathifi.com/wharfedale/diamond-220/review

    διαβαζα πριν για πικαπ και με βλεπω να μην μπορω να αποφυγω της μανιουαλ καταστασεις των pro-ject. με βλεπω ομως πλεον για το debut carbon esprit me ortofon blue. μια φορα θα τα σκασω ε να γινει σωστη δουλεια. κοιταγα ρε γαμωτο στο avclub.gr για κανα αλλο μεταχειρισμενο πικαπ ευκαιρια μεχρι 300-400 και δεν ειδα τιποτα, ή τουλαχιστον δεν ηξερα τι να κοιταξω ετσι που γραφουν οι καμμενοι. πετανε απλα ενα ονομ λες και πρεπει εμεις να ξερουμε τι ειναι το καθενα... το να πεις. χαιενταδες νερντια ολοι τους χαχα.

    Quote Originally Posted by Once_Emperor View Post
    Quote Originally Posted by BURNIN AMBITION View Post
    ακολουθει ποστ σεντονι

    [...]
    Για το raspberry μπoρείς να πάρεις και κάτι από τα παρακάτω για να μην χρειαστείς και εξωτερικό DAC(αν και το modi είναι πολύ καλό VFM):

    - HIFIBerry DAC
    - Wolfson audio card

    Για ενισχυτή κοίτα για μεταχειρισμένο αλλά καλό θα είναι να ξέρεις και αν υπάρχει κανείς να στον κάνει service αν όντως σου βγάλει θέματα. Επίσης δεν ξέρω για τι χρήση το θες το σύστημα αλλά εγώ με 45wpc ποτέ δεν έχω ανέβει πάνω απο το 1/3 του volume αλλά το πόσο μεγάλο ενισχυτη χρειάζεσαι θα εξαρτηθεί και από τα ηχεία που θα πάρεις στην τελίκη.
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  11. #221
    Wriggle redeemer's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    dystopian suburbs
    Posts
    547

    Default

    Τελικά θα πας για ολοκληρωμένο ενισχυτή;Γενικά με τα watt μη πολυμασάς,δε νομίζω να μη σε φτάνουνε,όπως και τις αλλαγές στα παρελκόμενα του πικάπ,που σε βλέπω τις εχεις παρει με φόβο.Να έχεις υπόψη πως ειδικά βελόνα κάποια στιγμή θα αναγκαστείς να αλλάξεις,οπότε θα το βρεις μπροστά σου έτσι και αλλιώς.
    Οι Rotel καλή επιλογή προσωπικά τους προτιμώ από Nad (με τα oversimplified σχέδια),πες τι τιμές θες όμως.Πικάπ πάλι θες direct ή belt drive;

  12. #222
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    οταν λες ολοκληρωμενο ενισχυτη εννοεις να μην ειναι προενισχυτης ε? ναι κανονικο ενισχυτη θελω. παλιο και καλο φαση nad 3120 λοιπον
    οκ για τα βατ να μην μασησω. αλλαγες στο πικαπ θελω να κανω οσες λιγοτερες οποτε οπως βλεπω ας τα σκασω μια και καλη για ενα pro-ject carbon debute esprit να ησυχασω με μπλε ορτοφον να ησυχασω. μεχρις οτου προφανως αναγκαστω να αλλαξω βελονα. για πικαπ ομως αν μιλησουμε γενικα για να προτεινετε, δεν ξερω τι θελω και ποια η διαφορα των direct drive και belt drive. (τη διαφορα αυτη την ξερω μονο για τα πεταλια ντραμς, και εκει λατρευω τα μπελτ ντραιβ. αν πανω κατω ειναι ιδια λογικη, αν δεν υπαρχει καποιο τρομερο μειονεκτημα των μπελτ, παω για μπελτ. καλα δεν κανω?)
    οσον αφορα τις τιμες, αν χοντρικα το ρασπμπερι με την οθονουλα παει στα 125 ευρω, ενα καλο ντακ στα 75-100 (δεν βρισκω ενα καλο ντακ με 100 ευρω εστω και μεταχειρισμενο?) ενα μεταχειρισμενο σιντιπλιερ φετα, με ραδιοφωνο αλλα 100(βρισκω με τοσα?) και τα ηχεια 250 ευρω, εχουμε φτασει στα 550 ευρω. αν βρω εναν ναντ παλιο παξιμουμ 200 ευρω με τυχον επισκευες μοντες μεταφορικα κτλ κτλ ειμαι ηδη στα 750. αρα εχω ενα πειρωριο για 400-450 ευρω πικαπ (μεχρι συνολο 1200 ευρω δηλαδη) οποτε γιαυτο και σκεφτηκα το καρμπον. αν ομως εχετε να προτεινετε καποιο επισης παρα πολυ καλο πικαπ ακομα και μεταχειρισμενο, που δεν θα χρειαζεται με το που θα το παρω να αρχισω μοντες, ε καλη φαση. και προφανως αποπουθ κοψω λεφτα καλα θα ειναι. πχ αν βρω το ενισχυτη πιο φτηνα, γαμω. αλλα το πιο ακριβο οπως το κοβω ειναι το πικαπ. δεν θελω να τσιγουνευτω αλλα ουτε και να τα σκορπαω ασκοπα μιας και ουτως ή αλλως τωρα που μιλαμε δεν τ εχω. απλα θελω απο τωρα να ψαχνω για ευκαιριες με πρωτο πραγμα που κοιταω να ειναι ο ενισχυτης.
    ερωτηση, αν παρω πχ τα Wharfedale Diamond 220, μπορει καποιος να μου πει αν o nad 3120 θα παιζει καλα με αυτα βαση χαρακτηριστικων? τι ειναι αυτο που κοιταω?
    επισης να θυμησω οτι αυτο που με νοιαζει ειναι να υπαρχει καλος διαχωρισμος οργανων (soundstage δεν λεγεται?) να καταλαβαινω τοι καθε οργανο και να μην φαινονται ολα οτι ειναι πολυ κοντα, να εχει αερα η φαση, και να εχω καλο μπασο, σφικτο.
    αυτα
    φχαριστωωωωω

    υγ οτιδηποτε εναλλακτικο σε οτι ειπα θα το ψαξω με χαρα
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  13. #223

    Default

    den protinw kati mias kai den to katexw to a8lima me tous enisxites alla 8a mporouse kapios na pei kamia gnomi gia auta ta glukoulika ixosistimata pou exei h project?

    exei diaforous sindiasmous kai oso tous xazevw 8elw na ftia3w kapion kai gia mena mias kai to exw san stoxo kapia stigmi alla den 3erw ti paei me ti
    prosopika me endiaferei to 8ema pick up proenisxisi telikos enisxitis kai ixia kai oxi aparetita autos o sindiasmos mias kai den 3erw ta pleonektimata tou na exeis proenisxisi kai telikos se anti8esi me aplo enisxiti kai ola auta se analogia xrimaton

    pite gnomes opios 3erei an gnorizete piotita kai isos kaliptei kai tis anages tou burni kapio apo auta

    http://www.project-audio.com/

    http://www.box-designs.com/main.php?...ations&lang=en
    Yippee-ki-yay, motherfucker.

  14. #224
    Wriggle redeemer's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    dystopian suburbs
    Posts
    547

    Default

    Πολύ μπακαλίστικα στα belt drive η κίνηση στο πλατώ μεταδίδεται με τη χρήση ιμάντα ενώ στα direct drive υπάρχει μηχανισμός που δίνει την κίνηση.Για το καθένα μπορείς να διαβάσεις ό,τι γνώμη μπορείς να φανταστείς στο νετ και παρότι τα πρώτα direct drive υστερούσαν όντως,πλέον θεωρούνται ισάξια.Μόνο και μόνο επειδή το direct drive συνεπάγεται μια (έστω και αμελητέα) αύξηση στο κόστος σε σχέση με ένα ισάξιο ποιοτικά belt drive και η δικαιολογια "μα θέλω 10 δευτερα παραπάνω για να αλλάξω τις στροφές με τον ιμάντα!!!12" ακούγεται και πιο γελοία κάθε φορά που την ακούς,θα έλεγα να πας για belt .

    Rotel μεχρι 200 δε βρίσκω κάτι ιδιαίτερα αξιο αναφοράς οπότε κράτα τον Nad μέχρι να βρεθεί κάτι καλύτερο (και κράτα κοντά και όποιον γνωρίζεις που πιάνει το χέρι του- το μέρος της τελικής ενίσχυσης του ναντ επιδέχεται λόγο εύκολου σχεδίου ΜΕΓΑΛΩΝ βελτιώσεων).Πικάπ δες και τα Rega P3 και μεταχειρισμένα Thorens,Dual,Lenco στα λεφτά που ζητάς,το δε Cambridge audio tt50 που έχω το γουστάρω πολύ αλλά δε ξέρω αν και σε τι τιμή βρίσκεται τώρα (το '09 έκανε ~5 εκατοσταρικα.)

  15. #225
    Omar Tariff Taksitzhs's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    στο μεροκαματο
    Posts
    851

    Default

    Αγαπητο ER. Σημερα περιμενω το νεο μου ηχοσυστημα και εχω χεστει απ τη χαρα μου που επιτελους θα αντικαταστησω τα παλια μου σαπια μηχανηματα. Υστερα απο πολυ σκεψη αποφασισα να ριξω τα λεφτα μου στα ηχεια και πηρα τα Chario Syntar 516, CD player και ραδιοενισχυτη Pionner (Pioneer PD-10, Pioneer SX-20), κασσετοφωνο Yamaha KX-580 και πικαπ Dual CS-440. Σκεφτομουν για κανα Project, αλλα υστερα απο αρκετο ψαξιμο και γνωμες ειδικων τα dual στα ιδια λεφτα εχουν καλυτερα αποτελεσματα. Δευτερο διλημμα ηταν η επιλογη ενισχυτη ή ραδιοενισχυτη, ο ενισχυτης υποτιθεται οτι εχει λιγο καλυτερα αποτελεσματα στα μπασα σε χαμηλες συχνοτητες, αλλα φανταζομαι πως για τα λεφτα που δινω οι διαφορες θα ειναι μικρες σε σημειο που δεν εχει και τοσο σημασια. Συνολο με ξεσκισε, πηγε καπου στα 1200, αλλα χαλαλι. Το μεγαλο εξοδο ηταν τα ηχεια που πηγαν ενα 500ρικο, αλλα προτιμησα να μαζεψω λεφτα και να παρω κατι που θα μου μεινει, αντι ενος μηχανηματος που θα θελω να αντικαταστησω στο κοντινο μελλον.

Similar Threads

  1. Replies: 12
    Last Post: 09-09-2008, 18:28
  2. Αγορά τσιγάρων με ταυτότητα!!!!!
    By Candiru in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 131
    Last Post: 12-05-2007, 17:00

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •