Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 45

Thread: Αυτή η οθόνη...

  1. #16
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Παιδιά, μια και λέμε για οθόνες, εγώ που χω μια σάμσουνγκ σαν αυτή που ποσταρε ο ντετζάηαλ περίπου και έχει ένα μόνιμα πράσινο πιξελ πώς το διορθώνω; με είπαν οτι αντι για καμμένο μπορεί να ναι κολλημένο και τότε διορθώνεται. Και η εγγύηση δεν το καλύπτει λέει.

  2. #17
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by The Good Son
    Παιδιά, μια και λέμε για οθόνες, εγώ που χω μια σάμσουνγκ σαν αυτή που ποσταρε ο ντετζάηαλ περίπου και έχει ένα μόνιμα πράσινο πιξελ πώς το διορθώνω; με είπαν οτι αντι για καμμένο μπορεί να ναι κολλημένο και τότε διορθώνεται. Και η εγγύηση δεν το καλύπτει λέει.
    Ομοίως και αυτή του πατέρα μου, lol. Και ναι, δε θεωρείται καμμένο και δεν το καλύπτει η εγγύηση (btw, γενικά καλύτερο να επιλέγει κανείς οθόνη με 0-pixel guarantee).

    Υπάρχουν περιπτώσεις στις οποίες διορθώνεται.
    http://www.wikihow.com/Fix-a-Stuck-Pixe ... CD-Monitor
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  3. #18
    Senior Member wom's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Gullaldr
    Posts
    1,446

    Default

    το περιεργο ειναι να εχεις samsung με ολα τα Pixel οκ

    τελείας, το 22" ετσι οπως εισαι τωρα ειναι overkill κατα την γνωμη μου και χωρις 0 pixel εγγυηση, ενω τα φτηνα LG 19" κοστιζουν < 190 Ε (απο αποψη οικονομιας)

    Απο την αλλη το monitor ειναι ενα απο τα 2 πραγματα σε ενα pc που κραταει καπως τα χρηματα του οποτε χαμενο δεν θα παει, υπο αυτη την εννοια παρε το ακριβοτερο LG που μπορεις.

    ΥΓ απλως αναφερω τι παιζει με τις διαφορες επιλογες που εχεις
    section .text
    global _start
    _start:
    xor ebx, ebx
    mov eax, ebx
    inc eax
    int 80h
    ret

  4. #19
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    Default

    Εχω Ελ Τζι εδω και τεσσερα χρονια μια χαρουμενη κι ωραια 19ρα και δε μου παρουσιασε ΠΟΤΕ το παραμικρο προβλημα. Την αγαπω.
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Να πω και γω την εμπειρία μου. Ό,τι πληρώσεις παίρνεις ΙΜΟ. Υπάρχουνε φτηνά μοντέλα και LG και Samsung και γενικώς μπορείς να πάρεις μια καλή οθόνη με λίγα λεφτά. Το θέμα είναι πχ εγώ που παρότι τα έσκασα χοντρά, ξέρω ότι νέα οθόνη θα πάρω μόνο στη περίπτωση που μου χαλάσει αυτή που έχω πλέον - αξίζει να δώσει κάτι παραπάνω σε οθόνη, μη τσιγκουνευτείς γιατί μια καλή οθόνη μένει, ό,τι αναβάθμιση μπορεί να κάνεις στο μέλλον.

    Για τέλεια ενημέρωση σε πολλά καλά μοντέλα μπορείς να βρεις στο www.pisterwiki.com - αυτή τη στιγμή το site έχει πέσει. Αύριο δοκίμασε να δεις τι παίζει. Έχει απίστευτα λεπτομερείς πληροφορίες, υπέρ και κατά για πολλά μοντέλα, συγκριτικά κτλ από πάρα πολλές πηγές. Βρες κάτι που σ'αρέσει στη θεωρία, δες ποιο κατάστημα το πουλάει, τσέκαρέ το IRL και αν σ'αρέσει τσίμπα το.

  6. #21
    Senior Member wom's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Gullaldr
    Posts
    1,446

    Default

    bump μια και μολις παρελαβα μια LG 22" σημερα και την εβαλα διπλα διπλα με ενα LG 19" και ενα Samsung 19" για δοκιμη.

    Προφανως και σαν ποιοτητα απεικονισης δεν ειναι σαν τα 19".

    Για να κρατησουν την τιμη στα 250Ε η 22" ειναι πολυ φωτεινη και σε χρηση desktop και χρωματα υστερει αλλα την δουλεια του την κανει οκ.

    Προφανως οτι πληρωνεις παιρνεις. Ενα καλο monitor κοστιζει 400-500 και για παρα πολυ καλο θες χιλιαρικο. Το θεμα ειναι αν τα δινεις.

    Βεβαια με το παρα πολυ καλο βλεπω μια χαρα υπο γωνια το avatar του Phoebus
    section .text
    global _start
    _start:
    xor ebx, ebx
    mov eax, ebx
    inc eax
    int 80h
    ret

  7. #22
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Επίσης αυτή που παρουσιάζει στο ή-σοπ, είναι με ανολογικό σήμα εισόδου, όχι ψηφιακό. Ίσως γι'αυτό να κάνει ακόμη 230 €.
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  8. #23
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by When_Black_Roses_Bloom
    Επίσης αυτή που παρουσιάζει στο ή-σοπ, είναι με ανολογικό σήμα εισόδου, όχι ψηφιακό. Ίσως γι'αυτό να κάνει ακόμη 230 €.
    Ντάξει, δεν έχει και τρομερή διαφορά. Καλύτερο το DVI, σαφώς, αλλά σιγά το πράγμα, ειδικά αν έχει παλιά κάρτα γραφικών (χωρίς DVI output).
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  9. #24
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Κι εμένα αναλογικό είναι και έχω βάλει αντάπτορ, αλλά είναι 3 χρονών οθόνη...
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  10. #25
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    γι'αυτήν εδώ τι άποψη έχετε;
    http://www.e-shop.gr/product?id=PER.156793
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  11. #26
    Son of the Northstar Once_Emperor's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Planet Algol
    Posts
    1,820

    Default

    Tσέκαρε Dell U2212/U2312 sta ~170
    We revel in our time.

  12. #27
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    Αυτή η διαφορά στην τιμή πως προκύπτει;
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  13. #28
    Son of the Northstar Once_Emperor's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Planet Algol
    Posts
    1,820

    Default

    Πως προκύπτει δεν ξέρω. Αλλα δικαιολογείται δεδομένου ότι η Dell έχει καλύτερο panel, καλύτερη βάση ( tilt, swivel, pivot και ρύθμιση ύψους ) και περισσότερες εισόδους οπότε εκτός αν την θες αποκλειστικά για gaming και σε ενδιαφέρει ιδιαίτερα το response time της οθόνης ( η Dell έχει μεγαλύτερο ), η Dell είναι καλύτερη επιλογή από κάθε άποψη.
    We revel in our time.

  14. #29
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    βασικά δε με απασχολούν τα παιχνίδια, απλά θέλω μια καλή γωνία θέασης, 21-22 ίντσες μέγεθος, καλή εικόνα για να βλέπεις ταινίες από απόσταση 2 μέτρα και ικανοποιητική συνδεσιμότητα. Αν μπορώ να βρώ κάτι μέχρι 130€ περίπου τότε είμαι κομπλέ. Τα 170 μου φαίνονται πολλά για τη χρήση που τη θέλω.
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  15. #30
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Τσέκαρε και τις LG που είναι πιο οικονομικές. Εγώ έχω μια LG 7 χρόνια και είναι σκυλί, ούτε υποψία καμμένου pixel ούτε τίποτα. Για ταινίες και καθημερινή χρήση (και για games, παίζω δλδ αλλά όχι σε καμμένα επίπεδα) είναι ό,τι καλύτερο, δηλώνω ικανοποιημένος με το παραπάνω.

Similar Threads

  1. Αυτή η Τετάρτη...
    By Odonian in forum General Discussion
    Replies: 332
    Last Post: 26-11-2008, 19:37
  2. Replies: 11
    Last Post: 12-11-2007, 16:25
  3. οθόνη-κώλος
    By Mostos in forum PC & Games
    Replies: 9
    Last Post: 08-03-2007, 05:33
  4. Από το PC στην μεγάλη οθόνη
    By Silverwing in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 15
    Last Post: 26-09-2004, 21:41

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •