Page 2 of 22 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 321

Thread: Η Γενιά Του MP3

  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    1,388

    Default

    Τα μπ3 μόνο καλό είναι και καλά θα κάνετε όλοι εσείς οι ρομαντικοί μεταλοπατέρες να το βουλώνετε.

    Τα νεοψαγμένα ει-ντι-εσ-ελ τσουτσέκια τύπου βικότνικ αποτελούν ένα κάποιο πρόβλημα αλλά κι αυτά σιγά-σιγά θα το ξεπεράσουν ελπίζω.

    Το βασικό το ζήτημα εν τέλει είναι οτι με το ιντερνετ ακούς πολλή μουσική και τζάμπα.Τζάμπα για το λαουτζίκο ρε φίλε.Ανοίγεις τους πνευματικούς σου ορίζοντες και πιθανώς μαθαίνεις να αγαπάς το περιεχόμενο και την ίδια τη μουσική πιο πολύ,κι όχι το κουτάκι.Η υπερπροσφορά είναι ένα ζήτημα αλλά αυτό είναι περισσότερο προσωπικό το πώς θα το αντιμετωπίσεις και (ας με συγχωρέσει ο παύλος), ακόμα κι έτσι είναι καλλίτερα από την πρότερη κατάσταση θαρρώ.

    Ακόμα και σοβαρά/επιστημονικά να το πάρει κανείς,το μπ3 και άλλοι παρόμοιοι κώδικες αποτελούν την αναπόφευκτη μετεξέλιξη στα μαζικά μέσα αποθήκευσης μουσικής.Ήδη δεν είναι πολλές οι περιπτώσεις που είναι πιο βολικό το σι-ντι από το μπ3.

    Τελικά νομίζω οτι η γενιά του μπ3 είναι μια τυχερή γενιά που θα ζήσει καλλίτερα από την προηγούμενη.

    αυτά είχα να πω.
    i would name her rock'n'roll.

  2. #17

    Default

    Μωρέ χρήσιμα είναι τα mp3, γιατί ακούς πολλά, και διευρύνεις τους ορίζοντές σου, και ακούς πράγματα που σε άλλες περιπτώσεις δεν θα άκουγες, και θα βρεις και κάτι που αυθεντικό (απλά) δεν θα το έβρισκες, και όλα ωραία.

    Και μια μέρα γίνεται διακοπή ρεύματος και τσουπ, πάει ο σκληρός, και δεν έχεις πια μουσική, αλλά δεν πειράζει, έχει κάτι backup ο αντώνης, που του τα χε δώσει ο νίκος, που τα χε αντιγράψει από τον σκληρό της ειρήνης και του περικλή. Και τέρμα πια η μουσική!

    Αλλά συμφωνώ στα περί σωστής χρήσης. Δηλαδή ναι, υπάρχουν και τα άτομα που ανέφερε ο νοτσέηβ που απλά ψάχνουν σε όλο το νετ και κάνουν c/p ό,τι λινκ βρίσκουν, αλλά υπάρχουν και οι συλλεκτοfreaks, που ψάχνουν σε όλο το νετ και τα δισκάδικα και κάνουν buy ό,τι δίσκο βρίσκουν, με τελικό αποτέλεσμα να πουλάνε μούρη μεν, να μην ακούνε μουσική δε.

    Το θέμα είναι όμως να είμαστε σοβαροί, και να υποστηρίζουμε όποιο format ήχου μας βολεύει ανα περίπτωση. Σπάνια θα κατέβαζα κάτι που θα προσπερνούσα στο δισκάδικο, απλά για να το κατεβάζω. Σπάνια θα αγόραζα και κάτι που δεν θα είχα ήδη κατεβάσει (εξαιρούνται οι περιπτώσεις που απλά πας και αγοράζεις το album διότι ξέρεις τι θα σου κάνει).

    Αυτά πάνω κάτω, δεν αλλάζει κάτι. Είναι εκνευριστικό βέβαια να πηγαίνεις σε μαγαζιά και να ακούς το msn να ξεπροβάλλει ύπουλα από τα ηχεία, ή να ακούς atlantis (...) και να σου λέει "τώρα θα παίξουμε το dream on" και να κάνει διπλό κλικ και να ακούς τον Eminem και μετά να μπαίνει διαφήμιση για στάθη δρογώση και μετά να μπαίνει aerosmith, αλλά θα το ξεπεράσουμε κάποτε, ένας κακός dj, θα παραμένει κακός dj.

    Αυτά πάνω κάτω. Ακούτε μουσική. Όπως. Ακούτε την όμως.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    193

    Default

    Quote Originally Posted by carheart
    Σπάνια θα κατέβαζα κάτι που θα προσπερνούσα στο δισκάδικο, απλά για να το κατεβάζω. Σπάνια θα αγόραζα και κάτι που δεν θα είχα ήδη κατεβάσει (εξαιρούνται οι περιπτώσεις που απλά πας και αγοράζεις το album διότι ξέρεις τι θα σου κάνει).
    Οτι cd εχω αγορασει τα τελευταια 2 χρονια ειναι απο μουσικους/συγκροτηματα που εμαθα μεσω του νετ.Βασικα αγαπω τα mp3 γιατι απο τοτε που βαλα dsl ακουσα και 10 διαφορετικα πραγματα και ανοιξα λιγο το μυαλο μου, πραγματα που αν δεν ηταν τα mp3 θα ειχα ανακαλυψει στα 30 η ποτε.

    Δηλαδη θα μπορουσα να ειμαι ακομα μεταλλας

  4. #19
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    egw paidia eimai fanatika yper tou (dwrean) mp3. na kai to spiti mou an de pisteyete :

    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  5. #20
    fleshdiver regularpaul's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    spinalonga
    Posts
    6,062

    Default

    Quote Originally Posted by Not_saved
    Η υπερπροσφορά είναι ένα ζήτημα αλλά αυτό είναι περισσότερο προσωπικό το πώς θα το αντιμετωπίσεις και (ας με συγχωρέσει ο παύλος), ακόμα κι έτσι είναι καλλίτερα από την πρότερη κατάσταση θαρρώ.
    Aν εννοείς εμένα εδώ, δεν έχω τίποτα εναντίον της υπερπροσφοράς (εκτός αν μιλάμε αποκλειστικά για το d/l thread, όπου έχω εξηγήσει τις απόψεις μου). Κατά τα άλλα το να βουτάς στον ωκεανό της υπερπροσφοράς (είτε αυτό λέγεται soulseek είτε blogs και λοιπά πολλά), να κρατάς για ώρες την αναπνοή σου ψάχνοντας, δοκιμάζοντας, ξεδιαλύνοντας και τελικά να βρίσκεις τα μαργαριτάρια σου (Νadja - guilted by the sun, το σημερινό) είναι μια από τις πιο φανταστικές ασχολίες που παίζουν εκεί έξω.

    Και μετά πας και αγοράζεις το βινύλιο.

  6. #21
    raz smash Abruzzi's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    afk
    Posts
    7,701

    Default

    Quote Originally Posted by Amnesiac.
    egw paidia eimai fanatika yper tou (dwrean) mp3. na kai to spiti mou an de pisteyete :


    axaxaxaxaxa

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Στη σπηλια του Μαμ Ρα
    Posts
    300

    Default Re: Η Γενιά Του MP3

    Quote Originally Posted by phthoggon
    Quote Originally Posted by Angmar
    πλακα πλακα θα πρεπε να ρθουν τιποτα μανογουορ να κοβουν κεφαλια επειδη ο σημερινος μεταλλας ειναι αρκετα βλαξ συνηθως. δηλαδη που πηγε αυτο το φιλινγκ που μαζευαμε πιτσιρικια τοτε κατοσταρικα να παρουμε το νεο δισκο της αγαπημενης μας μπαντας; η μαγεια εχει ολιγον τι χαθει
    πολύ δυνατό σημείο. Προσωπικά ψήνομαι να ξαναρχίσω να αγοράζω σιντι, αν μη τι άλλο και για υποστήριξη στην νηγηριανή κοινότητα, δηλαδή.

    πσ. στο επόμενο αλλάζουμε.
    ε κοιτα. αν απ οσα ειπα επιασες το (κρυο) humor μαλλον δεν επικοινωνεις.

    egw paidia eimai fanatika yper tou (dwrean) mp3. na kai to spiti mou an de pisteyete :
    γαμας. νομιζα πως εμενες σε στανη.

    Quote Originally Posted by regularpaul
    Aν εννοείς εμένα εδώ, δεν έχω τίποτα εναντίον της υπερπροσφοράς (εκτός αν μιλάμε αποκλειστικά για το d/l thread, όπου έχω εξηγήσει τις απόψεις μου). Κατά τα άλλα το να βουτάς στον ωκεανό της υπερπροσφοράς (είτε αυτό λέγεται soulseek είτε blogs και λοιπά πολλά), να κρατάς για ώρες την αναπνοή σου ψάχνοντας, δοκιμάζοντας, ξεδιαλύνοντας και τελικά να βρίσκεις τα μαργαριτάρια σου (Νadja - guilted by the sun, το σημερινό) είναι μια από τις πιο φανταστικές ασχολίες που παίζουν εκεί έξω.

    Και μετά πας και αγοράζεις το βινύλιο.
    αυτο λεω πανω κατω. το ψαξιμο ειναι γαμω τις φασεις. δηλαδη μπορεις να εχεις πιο ευκολα την "χαρα της ανακαλυψης". δεν ειπα ουτε μια στιγμη τιποτα του στυλ "ουυυ..το εμ πι θρι ειναι κακο καψτε το". παρολα αυτα καπου υπαρχουν και ορια ρε αδερφε


    Quote Originally Posted by Not_saved
    Τα μπ3 μόνο καλό είναι και καλά θα κάνετε όλοι εσείς οι ρομαντικοί μεταλοπατέρες να το βουλώνετε.
    πιστευω ανηκω στη μειοψηφια εδω που δε το παιζουν μεταλλοπατερες.


    Quote Originally Posted by Not_saved
    Τα νεοψαγμένα ει-ντι-εσ-ελ τσουτσέκια τύπου βικότνικ αποτελούν ένα κάποιο πρόβλημα αλλά κι αυτά σιγά-σιγά θα το ξεπεράσουν ελπίζω.
    προφανως αστειευεσαι. ο βικοτνικ ειναι απο τους λιγους στο ε ρ που μου εχει μιλησει ως ανθρωπος και οχι ως πιθικος.


    Quote Originally Posted by Not_saved
    Το βασικό το ζήτημα εν τέλει είναι οτι με το ιντερνετ ακούς πολλή μουσική και τζάμπα.Τζάμπα για το λαουτζίκο ρε φίλε.Ανοίγεις τους πνευματικούς σου ορίζοντες και πιθανώς μαθαίνεις να αγαπάς το περιεχόμενο και την ίδια τη μουσική πιο πολύ,κι όχι το κουτάκι.Η υπερπροσφορά είναι ένα ζήτημα αλλά αυτό είναι περισσότερο προσωπικό το πώς θα το αντιμετωπίσεις και (ας με συγχωρέσει ο παύλος), ακόμα κι έτσι είναι καλλίτερα από την πρότερη κατάσταση θαρρώ.
    συμφωνοι. πως ομως αγαπας κατι για το οποιο δεν εισαι διατεθειμενος να δωσεις φραγκο;


    Quote Originally Posted by Not_saved
    Ακόμα και σοβαρά/επιστημονικά να το πάρει κανείς,το μπ3 και άλλοι παρόμοιοι κώδικες αποτελούν την αναπόφευκτη μετεξέλιξη στα μαζικά μέσα αποθήκευσης μουσικής.Ήδη δεν είναι πολλές οι περιπτώσεις που είναι πιο βολικό το σι-ντι από το μπ3.
    αυτο ισχυει, αλλα ειναι οφ τοπικ.


    Quote Originally Posted by Not_saved
    Τελικά νομίζω οτι η γενιά του μπ3 είναι μια τυχερή γενιά που θα ζήσει καλλίτερα από την προηγούμενη.

    αυτά είχα να πω.
    η γενια θα ζησει καλυτερα και η μουσικη θα σβησει. ετσι λεω. μακαρι να κανω λαθος.

    εντιτ: παντως αυτος με τον οποιο δε συμφωνω τοσο αλλα δεχομαι την αποψη του ειναι ο carheart, οποιος ξερει τι λεει σε αντιθεση με ορισμενα "νεοψαγμένα ει-ντι-εσ-ελ τσουτσέκια" οπως ειπε και ο νοτ σέιβντ. δεν ειμαι κανας μεταλ μαστερ, αλλα σα πολυ να την εχετε σηκωσει ορισμενοι τη μυτη σας εδω. οπως και να χει, ενας βλακας με πολυ μουσικη παραμενει βλακας.
    "Don't Regret The Rules I Broke, When I Die Bury Me In Smoke"

  8. #23
    raz smash Abruzzi's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    afk
    Posts
    7,701

    Default

    μην είσαι μαλάκας,η μουσική δε γίνεται να σβήσει

    αν σβήσει κάτι θα είναι η μουσική βιομηχανία,ζμπούτζαμς

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Στη σπηλια του Μαμ Ρα
    Posts
    300

    Default

    Quote Originally Posted by Abruzzi
    μην είσαι μαλάκας,η μουσική δε γίνεται να σβήσει

    αν σβήσει κάτι θα είναι η μουσική βιομηχανία,σμπουτζαμς
    δε μιλουσα γενικα. ειναι πολλα τα γκρουπ που τα παρατανε λογω πτωσης πωλησεων. βλεπε το μπαχαλο με gathering, που στα τελευταια οι πωλήσεις ειχαν πεσει πολυ. αν νομιζεις πως δεν εχει να κανει τιποτα αυτο, παω πασο. τη μουσικη τους εσυ εγω και ο οποιοσδηποτε την σκοτωνει ετσι

    εδω αλλοι λεγαν οτι διελυσαν λογω πωλησεων και μετα οταν καναν αλλες μπαντες οτι ειχαν αλλα μουσικα γουστα. τι να πουν οι ανθρωποι.
    "Don't Regret The Rules I Broke, When I Die Bury Me In Smoke"

  10. #25
    antimusic rincewind2k's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    planet motherfucker
    Posts
    3,119

    Default

    παρολα αυτα καπου υπαρχουν και ορια ρε αδερφε
    τα οποία ας πούμε ορίζονται από το ποιος έχει μεν μπ3 αλλά λιγότερα από ότι εσύ, ωστε να μην μπορεί ας πούμε να στο παίξει μεταλλοπατέρας; (αυτή την εντύπωση μου έδωσε το αρχικό σου ποστ και γέλασα για να είμαι ειλικρινής)

    γενικά νόημα πολύ δεν βγάζεις.

    θα σβησει η μουσική γιατί ο κόσμος ακούει περισσότερη μουσική με τα μπ3; γτφ;

    ή θα σβήσει η μουσική γιατι ας πούμε ρε δε νιώθουνε ρε! και ποιος το ορίζει αυτό ξερωγώ; εσύ που χέι, έχεις περισσότερα αυθεντικά σιντι; άρα νιώθεις περισσότερο; χαιδεύεις τα σιντί σου; κοιμάστε αγκαλιά; τα θεωρείς κάβλα;
    ...you will die like a dog for no good reason.

  11. #26
    raz smash Abruzzi's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    afk
    Posts
    7,701

    Default

    εγώ μιλούσα γενικά για τη μουσική

    ακόμα και έτσι όπως το θέτεις,ένα group σήμερα μπορεί να πουλήσει tour,merch και albums σε περισσότερο ρομαντικούς (και μη,αν πραγματικα αξιζει)

    τα albums που αγόρασα την εποχή του mp3 είναι απειροελάχιστα σε σχέση με πριν,αλλα τουλάχιστον ξέρω τι παίρνω σε αντίθεση με το παρελθόν που όλοι λίγο πολύ πετάξαμε λεφτά σε album του ενός track και των 9 μετριοτήτων και βάλε

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Στη σπηλια του Μαμ Ρα
    Posts
    300

    Default

    και κατι επισης για να μιλησω λιγο γενικα: οι downloader που δεν αγοραζουν ποτε τιποτα, τι ακριβως τους κανει καλυτερους απο το πληθος τρεντοσκυλαδων που κατακλυζει τη χωρα;

    σε μεγαλο ποσοστο ειναι κομπλεξικοι. εχω γνωρισει πολυ κοσμο που του δοθηκε η ευκαιρια και του βγηκαν ολα τα απωθημενα. τουλαχιστον οι σκυλαδες δινουν 5 φραγκα να πανε στο νυχτερινο κεντρο. για καντε μια βολτα εξαρχεια να δειτε τι παιζει. ισως ειναι η ιδεα μου, αλλα ο μεταλοκοσμος δε πουλαγε τοση μουρη 3-4 χρονια πριν. ειμαστε κακοι και γουσταρουμε. γιεα. μπραβο μας.
    "Don't Regret The Rules I Broke, When I Die Bury Me In Smoke"

  13. #28
    antimusic rincewind2k's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    planet motherfucker
    Posts
    3,119

    Default

    κάποιος σούφαγε γκόμενα εσένα, δεν εξηγείται αλλιώς.
    ...you will die like a dog for no good reason.

  14. #29

    Default

    Quote Originally Posted by rincewind2k
    παρολα αυτα καπου υπαρχουν και ορια ρε αδερφε
    τα οποία ας πούμε ορίζονται από το ποιος έχει μεν μπ3 αλλά λιγότερα από ότι εσύ, ωστε να μην μπορεί ας πούμε να στο παίξει μεταλλοπατέρας;
    Οταν λέει όρια, προφανώς εννοεί "αγοράστε και τίποτα". Η σωστή χρήση του mp3 δηλαδή, που λέει και ο carheart. Mην κάνετε ότι δεν καταλαβαίνετε απλά και μόνο για να την πείτε στον Angmar.
    Deep in the night
    underneath the darkest skies
    searching for a sign or some distant light
    Screaming yet unheard
    repeating every line
    and every final word

    They remain, they remain
    you still remain
    All these words and memories
    and everything you were to me
    they remain, they remain
    you still remain

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Στη σπηλια του Μαμ Ρα
    Posts
    300

    Default

    Quote Originally Posted by rincewind2k
    παρολα αυτα καπου υπαρχουν και ορια ρε αδερφε
    τα οποία ας πούμε ορίζονται από το ποιος έχει μεν μπ3 αλλά λιγότερα από ότι εσύ, ωστε να μην μπορεί ας πούμε να στο παίξει μεταλλοπατέρας; (αυτή την εντύπωση μου έδωσε το αρχικό σου ποστ και γέλασα για να είμαι ειλικρινής)

    γενικά νόημα πολύ δεν βγάζεις.

    θα σβησει η μουσική γιατί ο κόσμος ακούει περισσότερη μουσική με τα μπ3; γτφ;

    ή θα σβήσει η μουσική γιατι ας πούμε ρε δε νιώθουνε ρε! και ποιος το ορίζει αυτό ξερωγώ; εσύ που χέι, έχεις περισσότερα αυθεντικά σιντι; άρα νιώθεις περισσότερο; χαιδεύεις τα σιντί σου; κοιμάστε αγκαλιά; τα θεωρείς κάβλα;
    δες παρακατω επειδη παρερμηνευσες.

    Quote Originally Posted by Abruzzi
    εγώ μιλούσα γενικά για τη μουσική

    ακόμα και έτσι όπως το θέτεις,ένα group σήμερα μπορεί να πουλήσει tour,merch και albums σε περισσότερο ρομαντικούς (και μη,αν πραγματικα αξιζει)
    στο αλλο που λες συμφωνω αλλα εδω: κατσε ρε συ. δε μπορει να σοβαρολογεις. υπαρχει και το θεμα μαρκετικνγκ, καθως και οτι οι οπαδοι καθε χωρας εχουν αλλα γουστα. δε κρινονται ολα απο το ποσο γαμαει μια μπαντα.

    δες π.χ. τα δυο τελευταια maiden ποσο πουλησαν και αλλα cd τον ιδιο καιρο ηταν απατα. ασχετως αν εκεινα τα maiden γενικα ηταν μετριοι δισκοι.

    με το downloading, οι περισσοτεροι θα αγορασουν απο τα μεγαλα γκρουπ. τα μικρα πως θα ζησουν; με t-shirts; καλα κανουν και τα παρατανε μαλλον.

    για ψαξε στο νετ να δεις ποσοι διελυσαν γκρουπ λογω πωλησεων. οποτε ναι, σκοτωνει τις μπαντες και τη μουσικη τους, για να ειμαι πιο ακριβης.
    "Don't Regret The Rules I Broke, When I Die Bury Me In Smoke"

Similar Threads

  1. Του Στίκι Ορ Νοτ Του Στίκι
    By Odonian in forum Athletics
    Replies: 3
    Last Post: 08-06-2008, 13:03
  2. Η Γενιά του e-book.
    By Amnesiac. in forum Literature
    Replies: 10
    Last Post: 30-08-2007, 18:00
  3. Η Γενιά Του Χάους
    By Kingdom Gone in forum Music Discussion
    Replies: 6
    Last Post: 30-08-2007, 15:43
  4. MP3-FOLDERS
    By Silent_Enigma in forum Music Discussion
    Replies: 26
    Last Post: 24-05-2005, 21:47
  5. MP3 Trade
    By Amnesiac. in forum General Discussion
    Replies: 19
    Last Post: 15-04-2004, 16:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •