Page 1 of 22 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 321

Thread: Η Γενιά Του MP3

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Στη σπηλια του Μαμ Ρα
    Posts
    300

    Default Η Γενιά Του MP3

    το συγκεκριμενο θεμα ειναι κατι το υπαρκτο ως φαινομενο τα τελευταια χρονια. θα ηθελα καποια γνωμη πανω στο μεταλλοπατεροφαινομενο που προκαλεσε η ολη διαδοση των MP3. οντως δε μπορεις να εχεις τα παντα οριτζιναλ, αλλα ειναι πολυς ο κοσμος που οχι μονο δεν αγοραζει τιποτα απολυτως και κατεβαζει τα παντα, αλλα και σου πουλα και υφακι.

    μιλαμε για ατομα που ηταν ασχετοι, και ξυπνησαν ξαφνικα και σε ενα βραδυ εμαθαν δισκογραφιες (τροπος του λεγειν). δηλαδη οκ, ωραιος, αλλα δε νομιζω οτι αυτο σε κανει πιο βαρυ μεταλλο απο μενα. βγαλε λιγη πανοπλια να ξαλαφρωσεις και χαμηλωσε και τη μυτη.

    εχω απομακρυνθει αρκετα απο κλασσικα ακουσματα, αλλα πλακα πλακα θα πρεπε να ρθουν τιποτα μανογουορ να κοβουν κεφαλια επειδη ο σημερινος μεταλλας ειναι αρκετα βλαξ συνηθως. δηλαδη που πηγε αυτο το φιλινγκ που μαζευαμε πιτσιρικια τοτε κατοσταρικα να παρουμε το νεο δισκο της αγαπημενης μας μπαντας; η μαγεια εχει ολιγον τι χαθει, και για πολλους σε καποιο βαθμο η αγαπη για αυτη τη μουσικη.

    προσωπικα οτι λεφτα περισσευουν τα σπρωχνω σε προσφορες και σιγα σιγα κλεινω τρυπες. παρολα αυτα βλεπω οτι η μεριδα αυτη που συμφωνει μαζι μου ολοενα και συρρικνωνεται. μπορει να ειμαι νοσταλγικος, αλλα ο μεταλλας παντα φημιζοταν οτι δειχνει αγαπη για τη μουσικη και θα προτιμησει το δισκο να τον εχει αυθεντικο για ευνοητους λογους.

    θα προτιμουσα να μη κανετε σχολια τυπου σπαμ. θα δειξετε μονο βλακεια και οτι ειστε μεταλλαδες των mp3. και οταν λεω μεταλλαδες, αναφερομαι γενικα σε ατομα που εχουν μεταλ ακουσματα αλλα και ακουνε παραπλησια ειδη. μη νομιζετε πως ολη μερα ακουω μανογουορ.

    σχολια απο regularpaul, eleventh guardian, jim dandy και αλλους ιδιας κατηγοριας χρηστων θα εκτιμηθουν καθως εχουν ήδη κερδισει την εκτιμηση μου. οχι πως εχει και καμια σημασια.
    "Don't Regret The Rules I Broke, When I Die Bury Me In Smoke"

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    στην Ελίτ.
    Posts
    1,984

    Default

    πρέπει να είσαι μεγάλο κορόιδο για να σκας τα λεφτά σου σε σιντί, ενώ μπορείς άνετα να τα χαλάσεις σε μπύρες. εγώ έκανα το λάθος παλιότερα και είχα φτιάξει γαμάτη δισκοθήκη (πάνω από 50 σιντί και βινύλια, κάποια μάλιστα συλλεκτικά) αλλά τα πούλησα στο μοναστηράκι και έκανα το πρώτο μου τατού (σημαία της Ελλάδας) το οποίο θα με συνοδεύει πάντα, σε αντίθεση με τα σιντί που είχαν γεμίσει γρατσουνιές.

    ξύπνα κορόιδο, στα τρώνε οι δισκογραφικές. και για να μη τολμήσεις να μου την πεις, είμαι 97 κιλά μέταλλο.
    This lovely lady got the thickness
    Can I get a Hell Yeah

  3. #3

    Default

    Τα 'χουμε ξαναπεί, ίσως όχι σε ξεχωριστό τόπικ, αλλά σχόλια από δω κι από κει έχουν γίνει.

    Επί της ουσίας, δεν διαφωνώ με όσα λες. Από τη μια δεν είμαι εναντίον του mp3 (κυρίως για τη δυνατότητα που προσφέρει να ακούσουμε είτε νέες κυκλοφορίες και να γλιτώσουμε πατατιές είτε obscure OOP κυκλοφορίες που δεν γίνεται να βρούμε στην αυθεντική τους μορφή), από την άλλη ο καθένας μπορεί να το παίξει ειδικός μέσα σε ελάχιστο χρόνο και χωρίς να έχει ξοδέψει φράγκο.

    Προσωπικά δεν είχα τη χαρά να ζήσω το feeling του να αγοράζω δίσκους πιτσιρικάς απο το χαρτζιλίκι μου, μια και άρχισα να ακούω metal στα 18, να αγοράζω δικά μου CD στα 20 και να αγοράζω συστηματικά μετά τα 23 (τώρα είμαι 30), στο underground δε άρχισα να ψάχνομαι εδώ και τρία χρόνια το πολύ. DSL έβαλα τον περασμένο Οκτώβριο, αλλά παρ' ότι έχω τη δυνατότητα να κατεβάζω, εξακολουθώ να αγοράζω με ακόμα μεγαλύτερη μανία. Και ποτέ δεν φανταζόμουν ότι θα έφτανα στο χάλι να έχω γύρω στα 600-650 CD αραδιασμένα από δω και από κει στο δωμάτιο.

    Βέβαια ο καθένας επιλέγει τι θα κάνει. Εγώ αγοράζω και "χτίζω" μια αξοπρεπή (νομίζω) συλλογή επειδή γουστάρω πρώτα απ' όλα εγώ να γίνει αυτό και όχι για να το παίξω μεταλλοπατέρας. Δεν είχα ποτέ τέτοιες φιλοδοξίες (πέρα από κάποια ποζεράδικα/χιουμοριστικά posts πού και πού ) και δεν θα μπορούσα να έχω κιόλας - ακόμα και στο σημερινό ER άλλωστε, υπάρχουν πολλά παιδιά που ξέρουν πολύ περισσότερα πράγματα από μένα.

    Αν ο αλφα, ο βήτα, ο γάμα σκέφτεται αλλιώς και αρκείται στο mp3, δεν μπορώ να του αλλάξω τα μυαλά ούτε να τον πείσω ότι έχω δίκιο, επειδή εγώ έχω τη λόξα να έχω ορίτζιναλ CD ή obscure-ίλες. Εννοείται πως η άποψη μου είναι ξεκάθαρη και την έχω εκφράσει: Νιώθω καλύτερα όταν έχω ένα δίσκο αυθεντικό (γιατί δεν έχω την "ενοχή" ότι "κλέβω" το συγκρότημα) και νιώθω ότι τον ακούω καλύτερα κιόλας (ψευδαίσθηση ίσως, αλλά μου συμβαίνει). Εξακολουθώ μάλιστα να αγοράζω αρκετές νέες κυκλοφορίες χωρίς να έχω ακούσει νότα από mp3. Αλλά τη σήμερον ημέρα δεν μπορώ να υποχρεώσω κανέναν να ακολουθήσει την δική μου λογική και να κάνω κουμάντο στην τσέπη του -άσχετα αν πάντα προτρέπω τους άλλους εδώ μέσα να αγοράζουν κιόλας τους δίσκους που κατεβάζουν (όσοι δεν το κάνουν, κακό του κεφαλιού τους ).

    Επίσης, για το υφάκι που λες ότι έχουν ορισμένοι, ισχύει όπως είπα και πιο πάνω, αλλά είναι σχεδόν το ίδιο ενοχλητικό και όταν ο "ξερόλας" έχει αγορασμένους τους δίσκους, οπότε...

    Αν μη τι άλλο, πάντως, το mp3 είναι εξαιρετικά πρακτικό. Πήρα και ένα μικρούλι mp3 player πριν λίγες μέρες και γαμάει -άσε που δεν έχω το άγχος μη τυχόν μου πέσει το discman και πάθει ζημιά το CD.
    Deep in the night
    underneath the darkest skies
    searching for a sign or some distant light
    Screaming yet unheard
    repeating every line
    and every final word

    They remain, they remain
    you still remain
    All these words and memories
    and everything you were to me
    they remain, they remain
    you still remain

  4. #4

    Default

    egw eimai me angmar kai sas proteinw na deite to spiti mou


    ante gamh8eite neopsagmena tsoutsekia tou mp3
    kosma kosma, o lee dorian 3erei oti exeis journey?

  5. #5
    Senior Member floyd's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    114

    Default

    ennoeite pos stirizoume original agores. Kaneis pragmatikos mousikofilos (akoma k skyladika na akouei) den borei na kokoreyete oti pragmatika agapaei ayta pou akouei ean den ta exei k stin aythentiki tous morfi. Apo ekei k pera ego exo tin loksa mazi me ta 1200+ original cd pou exo na ta exo k ola se mp3 pros xarin eykolias, k epeidi fovamai min mou gratzounistoun ta cd apo kato (ta akouo mono sto spiti k kamia fora isos sto amaksi).

    apo tin alli ta cd einai akriva alla me prosektiko psaksimo stadar boreis na glytoseis arketa eurozzz.

    Agoraste re !

  6. #6

    Default

    Quote Originally Posted by floyd
    apo tin alli ta cd einai akriva alla me prosektiko psaksimo stadar boreis na glytoseis arketa eurozzz.
    Καλά, αυτό ισχύει στάνταρ, ειδικά στο ίντερνετ βρίσκω σχεδόν τα πάντα σε ικανοποιητικές τιμές.

    Γενικά, είναι ελάχιστες οι φορές που έχω δώσει πάνω από 20 € για ένα CD, ακόμα κι αν είναι σπάνιο.
    Deep in the night
    underneath the darkest skies
    searching for a sign or some distant light
    Screaming yet unheard
    repeating every line
    and every final word

    They remain, they remain
    you still remain
    All these words and memories
    and everything you were to me
    they remain, they remain
    you still remain

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Quote Originally Posted by floyd
    Kaneis pragmatikos mousikofilos (akoma k skyladika na akouei) den borei na kokoreyete oti pragmatika agapaei ayta pou akouei ean den ta exei k stin aythentiki tous morfi
    διότι ο άλλος που θα καψουρευτεί τη μικρούλα και θα χορέψει το πρώτο του τανγκο μαζί της με κάποιο συγκεκριμένο τραγούδι, ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΟΡΙΓΚΙΝΑΛΕ ΔΕΝ ΤΟ ΑΓΑΠΑΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ. διότι, ο άλλος που θα χάσει κάποιο δικό του πρόσωπο και θα πάει σπίτι να μοιρολογήσει σαν γιαγιάκα, αν ακούσει κάποιον δίσκο από αντιγραμμένο σιντί ΔΕ ΘΑ ΤΟΝ ΑΓΑΠΑΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΔΙΣΚΟ. α ρε κατακαημένη ρούμελη.

    Quote Originally Posted by floyd
    fovamai min mou gratzounistoun ta cd apo kato (ta akouo mono sto spiti k kamia fora isos sto amaksi).
    ΝΑ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΜΟΥΣΙΚΟΦΙΛΟΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΝΟΙΑΖΕΙ Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΠΡΟΪΟΝ.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Στη σπηλια του Μαμ Ρα
    Posts
    300

    Default

    Quote Originally Posted by eleventh guardian
    Επί της ουσίας, δεν διαφωνώ με όσα λες. Από τη μια δεν είμαι εναντίον του mp3 (κυρίως για τη δυνατότητα που προσφέρει να ακούσουμε είτε νέες κυκλοφορίες και να γλιτώσουμε πατατιές είτε obscure OOP κυκλοφορίες που δεν γίνεται να βρούμε στην αυθεντική τους μορφή), από την άλλη ο καθένας μπορεί να το παίξει ειδικός μέσα σε ελάχιστο χρόνο και χωρίς να έχει ξοδέψει φράγκο.

    Βέβαια ο καθένας επιλέγει τι θα κάνει. Εγώ αγοράζω και "χτίζω" μια αξοπρεπή (νομίζω) συλλογή επειδή γουστάρω πρώτα απ' όλα εγώ να γίνει αυτό και όχι για να το παίξω μεταλλοπατέρας. Δεν είχα ποτέ τέτοιες φιλοδοξίες (πέρα από κάποια ποζεράδικα/χιουμοριστικά posts πού και πού ) και δεν θα μπορούσα να έχω κιόλας - ακόμα και στο σημερινό ER άλλωστε, υπάρχουν πολλά παιδιά που ξέρουν πολύ περισσότερα πράγματα από μένα.
    ειδικα εδω ειναι ακριβως αυτο που εννοω. δηλαδη οκ, το μεταλλοπατιριλικι ποτε δεν ειναι σωστο ουτε ωραιο. τα mp3 εχουν το καλο τους, αλλα αν το γουσταρεις, γιατι να μη το αγορασεις;

    η διαφορα με το (spam χαρακτηρα) επιχειρημα/αστειο του "." ειναι οτι με τις μπυρες σου μενει η μπακα ενω διαφορετικα τα cd. τα cd τουλαχιστον δε προσπαθεις να τα χασεις.

    τεσπα, δε λεω ξερω γω να αγοραζουν σα τρελοι κιολας. ο καθενας οσα θελει και οσα μπορει δινει. και γω υπαρχουν περιοδοι που δε παιρνω τιποτα για 3 μηνες, και αλλοι που σηκωνω το μισο μαγαζι.

    το επιχειρημα "τα cd ειναι ακριβα" δεν ισχυει. ισα ισα πλεον ειναι πιο φτηνα. σκεψου οτι κλασσικους δισκους μπορεις να βρεις ακομα και με 5 ευρω, που παλια ηθελες τα διπλα. βρισκαμε cd με 3 χιλιαρικα και καναμε το σταυρο μας. και 3 χιλιαρικια ειναι 9 ευρω.

    τα metropolis και ο πατσης ειναι γεματοι προσφορες. καλες αγορες υπαρχουν.

    βεβαια υπαρχουν και οι αλλοι μεταλλοπατερες. "απο ποτε ακους φιλαρακου;". σκεψου οτι υπαρχουν και 30ρηδες που λενε αυτην την ατακα. λολ.
    "Don't Regret The Rules I Broke, When I Die Bury Me In Smoke"

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Στη σπηλια του Μαμ Ρα
    Posts
    300

    Default

    Quote Originally Posted by sfinotouvlaki
    Quote Originally Posted by floyd
    Kaneis pragmatikos mousikofilos (akoma k skyladika na akouei) den borei na kokoreyete oti pragmatika agapaei ayta pou akouei ean den ta exei k stin aythentiki tous morfi
    διότι ο άλλος που θα καψουρευτεί τη μικρούλα και θα χορέψει το πρώτο του τανγκο μαζί της με κάποιο συγκεκριμένο τραγούδι, ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΟΡΙΓΚΙΝΑΛΕ ΔΕΝ ΤΟ ΑΓΑΠΑΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ. διότι, ο άλλος που θα χάσει κάποιο δικό του πρόσωπο και θα πάει σπίτι να μοιρολογήσει σαν γιαγιάκα, αν ακούσει κάποιον δίσκο από αντιγραμμένο σιντί ΔΕ ΘΑ ΤΟΝ ΑΓΑΠΑΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΔΙΣΚΟ. α ρε κατακαημένη ρούμελη.

    Quote Originally Posted by floyd
    fovamai min mou gratzounistoun ta cd apo kato (ta akouo mono sto spiti k kamia fora isos sto amaksi).
    ΝΑ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΜΟΥΣΙΚΟΦΙΛΟΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΝΟΙΑΖΕΙ Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΠΡΟΪΟΝ.
    λολ. παντως με τις αγορες λειτουργω διαφορετικα απο τους περισσοτερους. υπαρχουν cd που τα χω λιωσει, τα πηρα μετα και ειναι ακομα στη ζελατινα. απλα τα πηρα επειδη το χα σκοπο απο τοτε. θα τα ανοιξω οταν τα ακουσω.

    οριστε παραδειγμα για του λογου το αληθες:

    "Don't Regret The Rules I Broke, When I Die Bury Me In Smoke"

  10. #10
    Senior Member floyd's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    114

    Default

    Quote Originally Posted by sfinotouvlaki
    Quote Originally Posted by floyd
    Kaneis pragmatikos mousikofilos (akoma k skyladika na akouei) den borei na kokoreyete oti pragmatika agapaei ayta pou akouei ean den ta exei k stin aythentiki tous morfi
    διότι ο άλλος που θα καψουρευτεί τη μικρούλα και θα χορέψει το πρώτο του τανγκο μαζί της με κάποιο συγκεκριμένο τραγούδι, ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΟΡΙΓΚΙΝΑΛΕ ΔΕΝ ΤΟ ΑΓΑΠΑΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ. διότι, ο άλλος που θα χάσει κάποιο δικό του πρόσωπο και θα πάει σπίτι να μοιρολογήσει σαν γιαγιάκα, αν ακούσει κάποιον δίσκο από αντιγραμμένο σιντί ΔΕ ΘΑ ΤΟΝ ΑΓΑΠΑΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΔΙΣΚΟ. α ρε κατακαημένη ρούμελη.

    Quote Originally Posted by floyd
    fovamai min mou gratzounistoun ta cd apo kato (ta akouo mono sto spiti k kamia fora isos sto amaksi).
    ΝΑ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΜΟΥΣΙΚΟΦΙΛΟΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΝΟΙΑΖΕΙ Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΠΡΟΪΟΝ.

  11. #11
    antimusic rincewind2k's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    planet motherfucker
    Posts
    3,119

    Default

    περιμένω να φτάσει τη δεύτερη σελίδα γιατί οι φωτογραφίες που έβαλε ο μαλάκας μου χαλάνε το layout και μου σπάνε τα νεύρα.
    ...you will die like a dog for no good reason.

  12. #12
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Εγώ ανήκω στη γενιά του .φλακ. Όσοι αγοράζετε σιντί και κατεβάζετε άλλα αρχεία, είστε στη γενιά του .βλάκ.

  13. #13
    Guest

    Default

    Εγώ πάλι απλά γελάω.

    Επίσης βοηθάω να αλλάξει η σελίδα.

  14. #14

    Default Re: Η Γενιά Του MP3

    Quote Originally Posted by Angmar
    πλακα πλακα θα πρεπε να ρθουν τιποτα μανογουορ να κοβουν κεφαλια επειδη ο σημερινος μεταλλας ειναι αρκετα βλαξ συνηθως. δηλαδη που πηγε αυτο το φιλινγκ που μαζευαμε πιτσιρικια τοτε κατοσταρικα να παρουμε το νεο δισκο της αγαπημενης μας μπαντας; η μαγεια εχει ολιγον τι χαθει
    πολύ δυνατό σημείο. Προσωπικά ψήνομαι να ξαναρχίσω να αγοράζω σιντι, αν μη τι άλλο και για υποστήριξη στην νηγηριανή κοινότητα, δηλαδή.

    πσ. στο επόμενο αλλάζουμε.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  15. #15
    Senior Member wom's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Gullaldr
    Posts
    1,446

    Default Re: Η Γενιά Του MP3

    για να σας βοηθήσω και πολυυύ παλαιότερα υπήρχαν αντίστοιχοι που είχαν 10 (αντιγραφή) κασσέτες maiden-metallica-ozzy-sabbath-helloween και τέρμα.

    Α, και 2-3 tshirts ανάλογα με τον χρόνο airplay στις μεταλλικές καφετέριες.

    Το mp3 δεν άλλαξε και πολλά, απλώς βελτιώσε το trading
    section .text
    global _start
    _start:
    xor ebx, ebx
    mov eax, ebx
    inc eax
    int 80h
    ret

Similar Threads

  1. Του Στίκι Ορ Νοτ Του Στίκι
    By Odonian in forum Athletics
    Replies: 3
    Last Post: 08-06-2008, 13:03
  2. Η Γενιά του e-book.
    By Amnesiac. in forum Literature
    Replies: 10
    Last Post: 30-08-2007, 18:00
  3. Η Γενιά Του Χάους
    By Kingdom Gone in forum Music Discussion
    Replies: 6
    Last Post: 30-08-2007, 15:43
  4. MP3-FOLDERS
    By Silent_Enigma in forum Music Discussion
    Replies: 26
    Last Post: 24-05-2005, 21:47
  5. MP3 Trade
    By Amnesiac. in forum General Discussion
    Replies: 19
    Last Post: 15-04-2004, 16:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •