Page 2 of 42 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 626

Thread: Μπύρα !

  1. #16
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default



    στο 8έμα μας, όλες είναι ωραίες όπως είπε ο ρέηβεν και πολύ εξαιρετική είναι η έρντιγκερ όπως είπε ο παύλος.
    Άσχετο αλλα γομ τι υποτί8εται οτι κάνει το σίγκ σου;

  2. #17
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    Μάλλον η μόνη αξιομνημόνευτη μπύρα που έχω πιεί είναι η Schneider Weisse. Οκ, καααλές είναι και διάφορες άλλες αλλά κρασιά, ούζα και ουίσκια.

    Επίσης ο συνδυασμός μπύρας - φαγητού δεν αντέχεται.
    this is radio freedom.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    13,510

    Default

    Quote Originally Posted by Khalkji
    Επίσης ο συνδυασμός μπύρας - φαγητού δεν αντέχεται.
    εχεις δικιο,αλλα με μεζεδες ειναι οκ

  4. #19
    Κρι Κρι jack the ripper's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Everflow
    Posts
    8,435

    Default

    Βασικα τον σωληνα αυτο με την μπυρα τον εχουν αρκετες μπυραριες...πχ και το Octoberfest που ανεφερε το εχει.αλλα αξιζει προφανως μονο με 3 λιτρα και οχι με 5 για να εχει και παγο μεσα

  5. #20

    Default

    Αυτό με τα σουπερμάρκετ και τις μπύρες ελίτ ισχύει, να το ψάξετε, είναι πάμφθηνες. Εγώ μετά από αρκετό καιρό που άρχισα να ψάχνομαι με διάφορες, συνεχίζω να πιστεύω πως η "La Bierre Du Demon" (14%) είναι η σοβαρότερη από όσες έχω δοκιμάσει. Μετά τη μπύρα 13 βέβαια!

    Δεν έχω να προτείνω κάτι πέραν των κλασικών, απλά έρχεστε που έρχεστε αγία παρασκευή, να πηγαίνετε στη Beer Academy, με απείρως μεγαλύτερα κελάρια από Οκτόμπερφεστ. Βέβαια εκεί παίζει happy hour με 3,95 το λίτρο ό,τι μάρκα θες, οπότε πρώτα εκεί, μετά στο άλλο.

    Επίσης, αν ο nothingman υποσχεθεί να μην (ξανα)ποστάρει εκείνη τη φωτογραφία με τη συλλογή του από μπυρομπούκαλα ώστε να με ταπεινώσει, ίσως ποστάρω τη δική μου.

    Και ναι, στη μπύρα αρμόζει ξεχωριστή αντιμετώπιση από τα υπόλοιπα αλκοολούχα, καθώς και ο συνδυασμός της με φαγητό είναι από τα πιο θεσπέσια που υπήρξαν.

  6. #21
    ΧΑΣΙΣΟΚΙΝΗΤΟ locust's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    ▲๏̯͡๏▲
    Posts
    3,615

    Default Re: Μπύρα !

    Quote Originally Posted by Griffith
    Όλοι συμφωνούμε πως η μπύρα είναι α)κάτι το θείο και απαραίτητο για τη ζωή β)διαχωρισμένη από τα υπόλοιπα αλκολούχα.
    οχι
    [/URL]

  7. #22
    γεροντοκόρη με γάτες Weiss's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Miami
    Posts
    2,013

    Default

    εμένα το nick μου βγαίνει πρωτίστως από την Janet Weiss του RHPC αλλά δευτερευόντως βγαίνει και από την μπύρα.
    γενικά δεν μ'αρέσουν τόσο τα υπόλοιπα αλκοολούχα, μπύρες όμως μπορώ να πιω πολλές πολλές πολλές =)
    biere du demon, είχα πιει 2 μικρούλα, τύπου 16 χρονών, και συνεπώς ασυνήθιστη, στο beer academy στη στουρνάρη και μετά στην προσπάθειά μου να βγω στην ομόνοια, κατέληξα χαμηλά στην αγ. κωνσταντίνου, δεν ξέρω τι και πως. ωραία ωστόσο.

    επίσης, guinness, αλλά μόνο σε UK/Ιρλανδία.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    May 2005
    Location
    cyberia
    Posts
    880

    Default

    oles oi mpyres einai wraies. aksiwma.
    h paulaner k oi tsexikes pils spernoun.
    mia poly swsth pou den anaferthike einai h fischer alsatias.



    k h fosters

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    13,510

    Default

    η μπύρα είναι για πριν το φαγητό,σου ανεβάζει και την όρεξη imo

    ταυτόχρονα με γεύμα εμενα και τη γεύση μου χαλάει και το στομάχι,δε ξέρω

    μετά το φαγητό έχουμε τα αναψυκτικά για χώνεψη,από cola μέχρι soda

    τωρα κανα σουβλακι(καλαμακι) ,λουκανικο χωριατικο αλαντικα και τυρια και τσιψοειδη κτλ ειναι βεβαιως ευπροσδεκτα κατα την διαρκεια της ποσης

  10. #25
    Κρι Κρι jack the ripper's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Everflow
    Posts
    8,435

    Default



    Αυτο ειναι το σημα αυτης που ελεγα...
    Με αυτα που ειπε ο Carheart για την La Bierre Du Demon με εψησε να τη δοκιμασω συντομα....

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    στην Ελίτ.
    Posts
    1,984

    Default

    καιγώ ψιλοπαραδοσιακός είμαι. θέλω τη μπύρα μου γκίνες ή μέρφις ή τζον σμιθ. αλλά γκίνες μόνο σε κουτάκι γιατί τα μπουκάλια έχουν άλλη γκίνες με περισσότερο αλκοόλ και χειρότερη γεύση. τουλάχιστον τα μπουκάλια πουχει στο καρφούρ. επίσης πραγματικά ΤΕΛΕΙΑ είναι και μια "καπνιστή" μπύρα που έχει σε ένα ιταλικό στο μαρούσι και σας προτείνω να πάτε και να τη δοκιμάσετε.

    επίσης αύριο πρέπει να πάω να πάρω, μου ανοίξατε την όρεξη.
    This lovely lady got the thickness
    Can I get a Hell Yeah

  12. #27
    Serpico! Boom!'s Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    (s)Aint Shitty
    Posts
    4,715

    Default

    Quote Originally Posted by carheart
    Δεν έχω να προτείνω κάτι πέραν των κλασικών, απλά έρχεστε που έρχεστε αγία παρασκευή, να πηγαίνετε στη Beer Academy, με απείρως μεγαλύτερα κελάρια από Οκτόμπερφεστ.
    Μιας και το φερε η κουβεντα να πω και γω οτι οντως η Beer Academy ειναι εξαιρετικη, αν και για να λεμε την αληθεια πηγαινω εκει κυριως για το φαι και οχι τοσο για την μπυρα.
    Επισης Octoberfest δεν παταω απο τοτε που τους τσακωσε ο Ευαγγελατος με χαλασμενο φαι.

    Quote Originally Posted by carheart
    ο συνδυασμός της με φαγητό είναι από τα πιο θεσπέσια που υπήρξαν.
    Επικροτουμε.
    They say we've got a lifetime, but we know that ain't true.

  13. #28
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Απο τις πιο συνηθισμενες μονο η Στελλα πινεται κατα τη γνωμη μου σχεδον ευχαριστα κιολας.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    3,388

    Default

    Quote Originally Posted by Weiss
    εμένα το nick μου βγαίνει πρωτίστως από την Janet Weiss του RHPC αλλά δευτερευόντως βγαίνει και από την μπύρα
    Apogohtila...

    =(

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Bourbo(n)s
    Posts
    2,447

    Default

    Quote Originally Posted by Khalkji
    Επίσης ο συνδυασμός μπύρας - φαγητού δεν αντέχεται.
    Τι λες καλε?

    Εχουμε και λεμε: Corsedonk Βελγιου 7.5(δεν ξερω τι&πως απο εξωτερικο με την φερανε),La Trappe επισης τοσο η Quadrupel 10αρα οσο και η Tripel 8αρα οι οποιες βρισκονται και πιο ευκολα και κανουν και σωστο στομαχι και κεφαλι και εχουν και απιθανη μυρωδεια.Απο κει&περα θα συμφωνησω με πολλους απο τους προλαλησαντες για βαυαρικες μπυρες με αυτην την σειρα ομως : Παουλανερ > Ερντιγκερ+Φρανσκισκανερ+Βαρσταινερ.Στις προηγουμενες προσθεστε Satan's red 8αρα(αυτη ολλανδικια)που την απολαυσαμε σ'ενα γραφικο μπαρακι στην Ουτρεχτη,Νιουκασλ(εδω θα βρω σιγουρα καποιον συμφωνο),καθως&την αιωνια αγαπημενη μαυρη Γκινες.Απο τις θνητες καλη ειναι&η Καιζερ.

    Παντως

    Βελγιο
    Γερμανια
    Τσεχια
    Αγγλια

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •