Page 37 of 42 FirstFirst ... 273536373839 ... LastLast
Results 541 to 555 of 626

Thread: Μπύρα !

  1. #541
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Οι Amstel/Heineken είναι Ολλανδικές μπύρες, με Ολλανδική συνταγή, που απλά παράγονται εδώ. Τα Honda, νομίζω αυτά ήταν, που κατασκευάζονταν στην Ελλάδα ήταν ελληνικά αυτοκίνητα;
    Η Φιξ, για την πρώτη μιλάω πάντα, ήταν μπύρα που παράχθηκε στην Ελλάδα από Γερμανούς, με γερμανική συνταγή κτλ κτλ. Υπάρχει μια μεγάλη διαφορά, για Άλφα δεν έχω ιδέα.

    Πληροφοριακά ο μηλοκλέφτης διαφημίζεται σαν ο πρώτος ελληνικός μηλίτης, αν διαβάσει κανείς το μπουκάλι όμως θα δει πως στην πραγματικότητα γίνεται στην Σλοβενία....
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  2. #542
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Ισχύουν αυτά που λέτε, αγαπητέ. Επίσης, η Φιξ νομίζω ότι αδειοδοτήθηκε από το παλάτι, για αυτό και δεν την πίνουμε

    Τα αυτοκίνητα που ψάχνετε, είναι τα Nissan. Japanese cars made in Volos.

    Δεν έχω δει ακόμη κάποιο μπουκάλι μηλοκλέφτη, δε νομίζω ότι θα τη δω κιόλας να έρχεται ποτέ στην Pub.
    Last edited by OniBocho; 18-01-2018 at 11:25.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  3. #543
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by Art In Haste View Post
    Το οτι ανήκει τα τελευταία χρόνια στην Carlsberg δεν αλλάζει κάτι, δημιουργήθηκε από ελληνική εταιρεία, παράγεται στην Ελλάδα, λανσαρίστηκε στο εξωτερικό έτσι κτλ κτλ.

    Για πες εσύ τώρα, ο Μηλοκλέφτης είναι ελληνικός μηλίτης ή όχι;
    Ναι ανήκει στην Καρλσμπεργκ οπως και η φιξ. Την ίδια φιλοσοφία μου παρουσίασε και η φίλη αλλά διαφωνώ. Απ την στιγμή που δεν ανήκει σε Έλληνες καπιταλιστές...
    1) e4, c5
    2) Νf3

  4. #544
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Ο κάθε καψερός πουλάει όπως νομίζει το προϊόν του, αναιρώντας άλλων τα επιχειρήματα.
    Ας πάμε σε κάτι άλλο πέρα από "ελληνική μπύρα"
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  5. #545
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Quote Originally Posted by atom_smasher View Post
    Quote Originally Posted by Art In Haste View Post
    Το οτι ανήκει τα τελευταία χρόνια στην Carlsberg δεν αλλάζει κάτι, δημιουργήθηκε από ελληνική εταιρεία, παράγεται στην Ελλάδα, λανσαρίστηκε στο εξωτερικό έτσι κτλ κτλ.

    Για πες εσύ τώρα, ο Μηλοκλέφτης είναι ελληνικός μηλίτης ή όχι;
    Ναι ανήκει στην Καρλσμπεργκ οπως και η φιξ. Την ίδια φιλοσοφία μου παρουσίασε και η φίλη αλλά διαφωνώ. Απ την στιγμή που δεν ανήκει σε Έλληνες καπιταλιστές...
    Άντε ρε Δανέ!
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  6. #546
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    Ο κάθε καψερός πουλάει όπως νομίζει το προϊόν του, αναιρώντας άλλων τα επιχειρήματα.
    Ας πάμε σε κάτι άλλο πέρα από "ελληνική μπύρα"
    Να δοκιμάσουμε ίσως "Μακεδονική Μπύρα"; Από αυτές που έπινε ο Μεγαλέκος;
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  7. #547
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    Ο κάθε καψερός πουλάει όπως νομίζει το προϊόν του, αναιρώντας άλλων τα επιχειρήματα.
    Ας πάμε σε κάτι άλλο πέρα από "ελληνική μπύρα"
    τσικουδιά;
    1) e4, c5
    2) Νf3

  8. #548
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    ελληνικό τσίπουρο
    Rock or Nothing

  9. #549
    Mujahideen Taliban's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Παρατηρητήριο Άγριων Αρτιγώνων
    Posts
    800

    Default

    Παντως οι ιδιες μπυρες αναλογα το τοπο παραγωγης εχουν διαφορετικη γευση. Αλλη Heineken Ολλανδια αλλη Heineken Ελλαδα.
    Ακριβως για αυτο το λογο μια μπυρα με "ελληνικη συνταγη" ειναι προσαρμοσμενη στα ελληνικα υλικα (ακομα και το νερο αλλαζει τη γευση) αρα αν φτιαχνοταν στην Ολλανδια θα ειχε αλλη γευση (καλυτερη η χειροτερη δε ξερω). Για αυτο οι ελληνικες μπυρες καθως κι οι μπυρες που γινονται εισαγωγη κατευθειαν απο τη μαμα χωρα εχουν καλυτερη γευση, κατα την αποψη μου.

    Πηγη: εχω φτιαξει μπυρα σπιτι μου και εχω διαβασει και αντιστοιχο υλικο περι παρασκευης πριν κανω τη κινηση.

    Πριν ρωτησετε δε βγηκε καλη γιατι δεν εκλεισα σωστα τα καπακια και δεν εκανε ανθρακικο.
    "Καλό ταξίδι Ντέζο... Μπορεί πλέον να έγινες "Τέζος" αλλά η εκδίκηση είναι κοντά... Τον ξέρω τον πούστη που σου προσέφερε φόλα... Ούτε πινακίδες δεν έχει στα κωλάμαξά του... Και έχει και κληρονόμες δυο αγελάδες κόρες... Θα μου το πληρώσει.. Να μου φιλήσεις τη μαμά Ντέζη και το φίλο Αρμάν..."

  10. #550
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    654

    Default

    http://www.protothema.gr/culture/art...hilietias-ph-/

    Πρώτο θέμα έτσι για σπάσιμο.
    Όταν εμείς πίναμε μπύρα, οι βάρβαροι πίνανε μόνο νεράκι.

  11. #551
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Quote Originally Posted by Taliban View Post
    Παντως οι ιδιες μπυρες αναλογα το τοπο παραγωγης εχουν διαφορετικη γευση. Αλλη Heineken Ολλανδια αλλη Heineken Ελλαδα.
    Ακριβως για αυτο το λογο μια μπυρα με "ελληνικη συνταγη" ειναι προσαρμοσμενη στα ελληνικα υλικα (ακομα και το νερο αλλαζει τη γευση) αρα αν φτιαχνοταν στην Ολλανδια θα ειχε αλλη γευση (καλυτερη η χειροτερη δε ξερω). Για αυτο οι ελληνικες μπυρες καθως κι οι μπυρες που γινονται εισαγωγη κατευθειαν απο τη μαμα χωρα εχουν καλυτερη γευση, κατα την αποψη μου.

    Πηγη: εχω φτιαξει μπυρα σπιτι μου και εχω διαβασει και αντιστοιχο υλικο περι παρασκευης πριν κανω τη κινηση.

    Πριν ρωτησετε δε βγηκε καλη γιατι δεν εκλεισα σωστα τα καπακια και δεν εκανε ανθρακικο.
    Σε αυτό που λέει ο ταλιμπάν έχει δίκιο. Νερό, σκληρότητα, άλατα, αλλάζουν τα πάντα στη γεύση. Εδώ ο στιγμιαίος καφές, που θεωρητικά είναι ο ίδιος με τον δικό μας, και αν προσπαθήσεις να κάνεις φραπέ, είτε χτυπητό είτε με φραπεδιέρα ηλεκτρική, δεν κάνει σωστό αφρό.
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  12. #552
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    654

    Default



    Ήπια αυτήν σήμερα, αλλά επειδή δε μου αρέσουν γενικώς οι μαύρες (μπύρες) ίσως να μη είμαι και ο πιο κατάλληλος κριτής.
    Μου φάνηκε βαρυα, αρκετά πικρή, την έφαγα με φασουλάδα, και νομίζω οτι δε θα άντεχα να πιω παραπάνω απο ένα μπυράκι.
    Με παραπλάνησε το ΧΧΧ, λέω θα φερει σηκωμάρες αλλά τίποτα.

  13. #553
    Mujahideen Taliban's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Παρατηρητήριο Άγριων Αρτιγώνων
    Posts
    800

    Default

    Οι μαυρες ειναι παραξενες, εμενα μου αρεσουν μονο βαρελι και οι guinness κουτακι αυστηρα. Σε γυαλινο οποτε εχω πιει μου εχει φανει μαλακια. Στα κουτια και στα βαρελια βαζουν αζωτο οποτε αλλαζει η γευση ειναι πιο ελαφρια. Επισης πιστευω οτι στις μαυρες λογω πιο εντονης γευσης παιζει ρολο και η θερμοκρασια που τις πινεις περισσοτερο απο τις ξανθες. Παντως κουτακι guinness το εχω πιει μονορουφι σα να ταν νερο.
    "Καλό ταξίδι Ντέζο... Μπορεί πλέον να έγινες "Τέζος" αλλά η εκδίκηση είναι κοντά... Τον ξέρω τον πούστη που σου προσέφερε φόλα... Ούτε πινακίδες δεν έχει στα κωλάμαξά του... Και έχει και κληρονόμες δυο αγελάδες κόρες... Θα μου το πληρώσει.. Να μου φιλήσεις τη μαμά Ντέζη και το φίλο Αρμάν..."

  14. #554
    ɐuıɥɔ uı ǝpɐɯ ɯɐ ı.... tsonos's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    String Quilote Betόn Armé
    Posts
    2,555

  15. #555

    Default

    Προφανώς και σημαντικό ρόλο για να απολαύσεις μία μπύρα παίζει η θερμοκρασία. Αν την πιεις παγωμένη, το πιθανότερο είναι να μην καταλάβεις τίποτα, οπότε τα "ψιλά γράμματα" στο πίσω μέρος της συσκευασίας ίσως να μην είναι και τόσο ψιλά τελικά.

    Σχετικά με τη μαύρη της Βεργίνας, δε μου άρεσε και πολύ. Πρόσφατα δοκίμασα την black i.p.a. της Noctua, η οποία - αν και θεωρώ ακόμα την pale ale την καλύτερή τους μπύρα - ήταν αρκετά καλή.
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •