Page 33 of 42 FirstFirst ... 233132333435 ... LastLast
Results 481 to 495 of 626

Thread: Μπύρα !

  1. #481
    ɐuıɥɔ uı ǝpɐɯ ɯɐ ı.... tsonos's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    String Quilote Betόn Armé
    Posts
    2,555

    Default




  2. #482
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Ναι ρε Τσόνε θεέ! Αυτή είναι η ικαριώτικη που έλεγα!
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  3. #483
    ɐuıɥɔ uı ǝpɐɯ ɯɐ ı.... tsonos's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    String Quilote Betόn Armé
    Posts
    2,555

    Default

    Spoiler
    ...

  4. #484
    ɐuıɥɔ uı ǝpɐɯ ɯɐ ı.... tsonos's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    String Quilote Betόn Armé
    Posts
    2,555

    Default

    Spoiler
    Code:
    http://beeroperipeteies.weebly.com/beer-of-the-week.html

  5. #485
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default



    Αυτή είναι για μένα η καλύτερη 'Αλη.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  6. #486
    Member Rhino's Avatar
    Join Date
    Jun 2017
    Location
    Savannah
    Posts
    71

    Default

    Quote Originally Posted by OniBocho View Post
    Αυτή είναι για μένα η καλύτερη 'Αλη.
    Βγάζουν καμία σε ανθρώπινο μέγεθος ή όλες γκουρμεδιές είναι; Γενικα δοκιμάζω ελληνικές αλλά -ντροπή μου- τη ντόπια ακόμα, δεν.

    Καλύτερη για μένα η κόκκινη ionian, χειρότερη (μπύρα που έχω πιεί, γενικά, εβερ) η Ροδίτικη(; ) Magnus.
    Πολύ καλές και οι Voreia(Σέρρες), Septem(Εύβοια) και μία χιώτικη που μου διαφεύγει.

  7. #487
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    η μαγνκους είναι bargain μπύρα, βγαίνει για μαγαζιά που σερβίρουν φτηνή (πάμφθηνη) μπύρα σε τουρίστες.
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  8. #488
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Rhino, όχι, όλες είναι σε αυτό το μέγεθος. Εγώ και τη Magnus και τη WAP Lager από τις Ροδίτικες που δοκίμασα, τις θεωρώ μεγάλα ξεπλύματα. Οι κόκκινες δεν είναι το φόρτε μου, αλλά αυτή η Άλη Red Ale είναι καλή. Και ανακαλώ το προηγούμενο σχόλιό μου, η εποχιακή stout που έβγαλαν το χειμώνα είναι η καλύτερη Άλη. Αυτή ήταν η αντίστοιχη καλοκαιρινή.

    Septem κι εγώ εγκρίνω και τα έχω πει παραπάνω για την καλύτερη αιλοινέζικη μπύρα, τη Septem Lava.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  9. #489
    Member Rhino's Avatar
    Join Date
    Jun 2017
    Location
    Savannah
    Posts
    71

    Default

    Τωρα που ειπες stout, προτεινεις καποια εκτος Guiness/Murphys; Μια φορα ειχα πιει μια εξαιρετικη brew dog επισης.

    Επισης, η magnus ειναι πραγματικα ο,τι χειροτερο εχω πιει. Καλυτερα finkbrau ή ακόμα και η perlenbacher που ειδα πιο πανω (γελαει ο κοσμος)

  10. #490
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Έχει μια Brew Dog, ναι. Η Βόρεια βγάζει ένα τιμιότατο Stout αλλά γενικώς, αν είσαι φαν της Guiness, δύσκολα βρίσκεις "αντικαταστάτη", από κουβέντες που έχω κάνει με τους πιστούς της.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  11. #491
    Member Rhino's Avatar
    Join Date
    Jun 2017
    Location
    Savannah
    Posts
    71

    Default

    Δυσκολεύομαι οντως! Νταξει δε με χαλάει η murphys αλλά αν δεν ήταν 500άρα δε θα τη σκεφτόμουν καν. Η brew dog παντως έχει κατι καραμέλες και σοκολάτες και φρουφρου μεσα που περίμενα να με χαλάσουν αλλά τελικά μια χαρά ήταν. Η τιμή κλασικά απλησίαστη αλλά την πήρα σε προσφορά, 2 με €6 σε μαγαζί.

  12. #492

    Default

    Rhino, της Chios Fresh Beer (η κάπως έτσι) εννοείς νομίζω. Αρκετά αδιάφορη σε σχέση με τον ελληνικο αρμαγεδδώνα που παίζει εκεί έξω.

    Σχετικώς, χθες επιτέλους δοκίμασα τη Ληθαινια. Ιδιαιτέρως γευστική, αρωματική και πικρή ως σωστή ipa.

    Και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όταν μιλάμε για μπύρες, μπαίνουν στη συζήτηση τα ξεπλύματα που ακούν στο όνομα lager. Να χαμε θρεντ για γκαζοζες να τις λέγαμε.
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  13. #493
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    *Ληθένια

    ζόρικη για πολλούς λόγω πίκρας (είναι ο λόγος που μου αρέσει). προκαλεί μια ιδιαίτερη χαλάρωση λόγω του μεγάλου ποσοστού λυκίσκου (Ανήκει στην οικογένεια των κανναβοειδών).
    Rock or Nothing

  14. #494

    Default

    Και μένα για αυτό το λόγο με άρεσε τόσο.

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    *Ληθένια
    Χαχα μία ή άλλη το autocorrect λάθος το έβγαζε
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  15. #495
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by tsimpouklano View Post
    Rhino, της Chios Fresh Beer (η κάπως έτσι) εννοείς νομίζω. Αρκετά αδιάφορη σε σχέση με τον ελληνικο αρμαγεδδώνα που παίζει εκεί έξω.

    Σχετικώς, χθες επιτέλους δοκίμασα τη Ληθαινια. Ιδιαιτέρως γευστική, αρωματική και πικρή ως σωστή ipa.

    Και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όταν μιλάμε για μπύρες, μπαίνουν στη συζήτηση τα ξεπλύματα που ακούν στο όνομα lager. Να χαμε θρεντ για γκαζοζες να τις λέγαμε.
    με αφορμή τον πρώην λατρεία user και νυν "απλά" συμπαθεί να πω ότι την Lager μην κατηγοράς
    Είναι σαν να μου λες , "Τι ρετσίνα ρε φίλε, μόνο Μοσχοφίλερο".
    Η κάθε μπύρα έχει τον λόγο ύπαρξής της το κοινό της και τις στιγμές της.
    Χαίρομαι που μαθαίνει ο κόσμος την μπύρα, αλλά είμαστε και μεις με την σαμπρέλα φουλ σε μπύρα που έχουμε κάνει διατριβή και ίσως αντάξια του τύπου με τα σοκολατούχα.
    Πχ δεν ξέρετε πια εποχή του χρόνου δεν πίνουμε Αμστελ (παλιότερα αυτό , τώρα δεν ισχύει) γιατί έχει πράσινο μπουκάλι η χάινεκεν και καφέ η αμστελ. και άλλα πολλά

    Spoiler
    πάρτο πίσω για την λαγκερ να γίνεις πάλι ο ΥΠΕΡΛΑΤΡΕΊΑΣ ΠΟΥ ΑΓΆΠΗΣΑ
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •