Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19

Thread: ORANGE ROCKER 30W

  1. #1
    Senior Member jkstigma's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Mountains
    Posts
    448

    Default ORANGE ROCKER 30W

    Kαλημερα

    Επιτέλους έφτασε η στιγμή να αγοράσω ενισχυτή ο οποίος θα με συνοδεύει σε πρόβες σε ηχογράφηση αλλα και σε live
    Εχ8ές δοκίμασα τον orange rocker 30w....και....απλά μου ταίριαξε γάντι.
    Τον άκουγα στον υπνο μου για να καταλάβετε,,,

    Ηθελα να σας ρωτήσω....
    α)Τι είναι καλύτερο...να πάρω τον compo ή να πάρω το κεφάλι(για ευκολία στη μεταφορά) και ένα 1*12 ηχειάκι για το σπίτι?

    β) Ο συγκεκριμένος ενισχ. δεν έχει FXloop. Σε αυτή την περίπτωση τι κάνουμε με τα εφφέ ??? Καρφί στην είσοδο? Ψηφιακά εφφέ? Αναλογικά?
    Μέχρι τώρα χρησιμοποιώ μια πεταλιέρα της KORG

    Σας ευχαριστώ προκαταβολικα

  2. #2
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Αν χρειάζεσαι εφφε που μπάινουν μετά την παραμόρφωση, να περιμένεις και να βάλεις το χέρι στην τσέπη ώστε να είσαι ικανοποιημένος πλήρως imo.

  3. #3
    χάλια Swollen's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    bat country
    Posts
    6,942

    Default

    άποψη μου ότι από τη στιγμή που παίρνεις orange να μην πάρεις τίποτα το ψηφιακό (όχι ότι θα άλλαζε αν ήταν για άλλον)

    αναλογίλα φορέβα
    I must have some booze. I demand to have some booze

  4. #4
    Senior Member jezuz's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    1,005

    Default

    Epeidh exw akoysei kai toys 2 8a elega oti akoyetai to combo teleiws diaforetika apo thn kefalh, protimw ligo thn kefalh.
    An 8es effects loop omws kai den exei 8a prepei na pas alloy.
    Epishs aytos einai class-A an den kanw la8os???
    An nai 8a prepei na ta skas kai ka8e ligo kairo gia nees lampes...
    http://www.myspace.com/cerberarec


    http://www.High-Gain.com/ Your source for High-gain, Boutique, Handmade and Rare guitar amplifiers in Europe.

  5. #5
    Senior Member cynic's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Posts
    1,769

    Default

    Nomizw eixa milisei paliotera me ton Virus ligo gia tous orange, kai mou xe pei oti vgazane provlimata pou kai pou.An borouse na mas diafotisei ligo epi tou 8ematos...Ta service pou isws xreiastoun, kaliptonte apo tin egiisi , i ka8e fora to xeri stin tsepi?

  6. #6
    Senior Member jkstigma's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Mountains
    Posts
    448

    Default

    class A και καμμένες λάμπες?
    Ενας ενισχ λειτουργει σε τάξη Α οταν έχει σήμα στην έξοδο καθόλη την δειάρκεια που εφαρμόζεται σήμα στην είσοδο.
    Αυτό σημαίνει οτι θα έχει συχνά καμμένες λάμπες?
    Αν ναι πόσο συχνά δηλαδή και με τι κόστος? Κάθε Τετάρτη Μάστορα όπως λέμε?
    Τελικά οι orange είναι ή δεν είναι αξιόπιστοι?

    ωχχχ και είχα χαρεί πως βρήκα τον ενισχυτή μου

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Quote Originally Posted by jkstigma
    class A και καμμένες λάμπες?
    Ενας ενισχ λειτουργει σε τάξη Α οταν έχει σήμα στην έξοδο καθόλη την δειάρκεια που εφαρμόζεται σήμα στην είσοδο.
    Αυτό σημαίνει οτι θα έχει συχνά καμμένες λάμπες?
    Αν ναι πόσο συχνά δηλαδή και με τι κόστος? Κάθε Τετάρτη Μάστορα όπως λέμε?
    Τελικά οι orange είναι ή δεν είναι αξιόπιστοι?

    ωχχχ και είχα χαρεί πως βρήκα τον ενισχυτή μου
    Ένας class A σημαίνει ότι καίει ρεύμα (τουτέστιν ενισχύει πάντα) ακόμα και όταν δεν του στέλνεις σήμα εισόδου, και είναι απόλυτα αναλογικός. Αυτό. Γι'αυτό και θεωρητικά βγάζουνε τον καλύτερο ήχο.

    Συχνά καμένες λάμπες.. νταξ. Απλά να μην τον έχεις αναμμένο κάθε μέρα για πολλές ώρες. Εννοείται πως αν απλά κάνεις practice θα παίζεις σε άλλο μηχάνημα... ή και χωρίς μηχάνημα.

    Και φυσικά ισχύουν τα αυτονόητα. Ο ενισχυτής είναι ένα ακριβό εργαλείο. Δεν του γαμάς τη μάνα, δεν το ξεσκίζεις αλλά και δεν το παρατάς στη μοίρα του και δεν το παίζεις καθόλου. Από τα δύο άκρα εννοείται ότι σε συμφέρει να τον λιώσεις και να τον παίζεις όλη μέρα, ακόμα και αν χρειαστεί νέες λάμπες σε 3 μήνες.

    Αν σου αρέσει ο ήχος και πωρώνεσαι με αυτόν, μην σκαλώσεις σε τέτοια θέματα, τσίμπα τον ενισχυτή όπως είσαι. Η συνολική βέβαια απόδοση σε ενδιαφέρει. Τον ενισχυτή τον παίρνουμε για να τον παίζουμε, όχι για να τον στέλνουμε στον μάστορα για αλλαγές σε ποτενσιόμετρα και μαλακίες, έτσι; Γι'αυτό ρώτα τα παιδιά που έχουν orange να σου πουν εμπειρίες...

    ΙΜΗΟ πάντα Καλή τύχη σ'ό,τι και αν πάρεις.

  8. #8
    Senior Member jkstigma's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Mountains
    Posts
    448

    Default

    Quote Originally Posted by Phoebus

    Αν σου αρέσει ο ήχος και πωρώνεσαι με αυτόν, μην σκαλώσεις σε τέτοια θέματα, τσίμπα τον ενισχυτή όπως είσαι. Η συνολική βέβαια απόδοση σε ενδιαφέρει. Τον ενισχυτή τον παίρνουμε για να τον παίζουμε, όχι για να τον στέλνουμε στον μάστορα για αλλαγές σε ποτενσιόμετρα και μαλακίες, έτσι; Γι'αυτό ρώτα τα παιδιά που έχουν orange να σου πουν εμπειρίες...

    ΙΜΗΟ πάντα Καλή τύχη σ'ό,τι και αν πάρεις.
    Καταρχην ευχαριστώ για την απάντηση
    Οσο για το αν μου αρέσει ο ήχος του....Ασε σου λέω,,,,εδώ και κάνα 3μηνο ψαχνομαι με ενισχυτες kai δοκιμές αλλά ο συγκεκριμένος με αρωστησεεεεε.
    Το 2 κόλημα που έχω ειναι να δω πως θα βγάλω ακρη με πεταλάκια μιας και μέχρι τώρα είχα βολευτεί με την άνεση της πεταλιέρας,,,αλλά οχι και με τον ήχο της....
    Που θα πάει......θα την βρώ την άκρη

  9. #9
    Will Teasle kontan's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Atens
    Posts
    3,522

    Default

    Αυτό με τις λάμπες ισχύει για κάθε class-A ενισχυτή. Επίσης καλύτερα να ξεχάσεις τη πεταλιέρα κ ο,τι ψηφιακό παρεμβαινει μεταξύ κιθάρας-ενισχυτή. Μου φαίνεται πως το (ακριβό) σπορ του Πετάλλινγκ σε περιμένει

    Με το καλό κ καλόπαιχτος ε

  10. #10
    Senior Member jezuz's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    1,005

    Default

    Den 3erw gia kamenes lampes kai blabes, alla ka8e class-A me mia arketh xrhsh kapoy ka8e 6-mhnes xreiazetai nees lampitses telikoy.
    Epishs akoy kai thn kefalh, emena moy eixe fanei kalyterh apo to combo (den moy arese h kampina toy combo, alla akoma kai me to combo sthn idia kampina me th kefalh, h kefalh akoysthke nomizw elaxista kalyterh. Isws na htan to sygkekrimeno kommati bebaia...)
    http://www.myspace.com/cerberarec


    http://www.High-Gain.com/ Your source for High-gain, Boutique, Handmade and Rare guitar amplifiers in Europe.

  11. #11
    High on Life VirusXI's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    /// on an island.
    Posts
    11,129

    Default

    εμένα μου κάηκαν νωρίς-νωρίς. καλά ναμαστε να τις καίμε, για το Fuzz! (c)

    κεφαλή εννοείται eh, όχι combo.




    ■■

  12. #12
    Will Teasle kontan's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Atens
    Posts
    3,522

    Default

    άργησες να απαντήσεις εσυ

    κεφαλή για να κουβαλιέται κιόλας (πιο ευκολα κουβαλάς καμπίνα-κεφαλή παρά τον κόμπο. πασύβαρος)

  13. #13
    Senior Member jkstigma's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Mountains
    Posts
    448

    Default

    το ατού του combo ειναι οτι ..ξέρεις τι ήχο θα έχεις αφού δοκιμάζεις και ακούς επιτόπου.
    Με την κεφαλή...μεχρι να αξιωθω να πάρω καμιά καμπίνα σωστή..κάθε φορά που θα είναι να την συνδέσω στο κάθε ηχείο(ή σε κάποιο studio ή σε κάποιο live) θα πρέπει να ελπίζω οτι θα είναι οκ.
    Πχ...o άλλος ο κιθαρίστα απο το group πήρε έναν JSX-120. Τον είχαμε δοκιμασει στον Διαμαντόπουλο σε ένα ηχειο Randall. Με αυτό το ηχείο..σκότωνε. Τώρα στο στουντιο που παίζουμε με τις καμπίνες που έχει εκεί..απλά ο ενισχυτής δεν έχει καμία σχέση με αυτό που είχαμε δοκιμάσει. Γι'αυτό σκέφτομαι για τον combo κυρίως. Τώρα για το σπίτι έχω ένα Fender projunion 15w full λαμπα και τον πουλάω για να πάρω γρήγορα το πορτοκαλί combaki (εννοείτε πως θα πάω άμεσα να παίξω και με την κεφαλή )

    VIrusXI...με πόσες ώρες χρήση καταφερες να τις κάψεις τόσο σύντομα?? Πόσο στοιχίζουν οι λάμπες.

  14. #14
    Will Teasle kontan's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Atens
    Posts
    3,522

    Default

    ο κόμπο λίγο πιο φθηνός απότι κεφαλι-καμπίνα. προσωπικά θα έσκαγα 100-150-200€ παραπάνω για να μπορώ να κουβαλάω τον φουλ εξοπλισμό μου χωρίς να παθαίνω λουμπάγκο (κ οι οραντζ ειναι πασύβαροι ε)

  15. #15
    Senior Member jkstigma's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Mountains
    Posts
    448

    Default

    ναι...τώρα κοιτάω τιμές....όντως συμφέρει...
    και είναι και καμιά 10ρια κιλα ελαφρύτερο
    Το πορτοκαλί κουκλί έχει 2 εξόδους για ηχεια ....
    2 εξοδοι 8 Ω για speakers ...σε τι ηχεια μεταφράζετε? 1*12 ? 2*12? 4*12?
    ουφφφ μπέρδεμα.
    Sorry παίδες αν σας κούρασα

    http://www.youtube.com/watch?v=2znEBy3g ... ed&search=

Similar Threads

  1. ORANGE GOBLIN 28/9 Αθηνα,29/9 Θεσσαλονικη!!!!!!
    By orange hobbit in forum Live & Events Talk
    Replies: 12
    Last Post: 25-09-2007, 10:58
  2. ORANGE GOBLIN - Kyriaki 25 Septemvriou - UNDERWORLD CLUB
    By Mono in forum Live & Events Talk
    Replies: 65
    Last Post: 24-09-2005, 18:34
  3. ORANGE GOBLIN live in Greece!
    By Mono in forum Live & Events Talk
    Replies: 43
    Last Post: 21-07-2005, 20:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •