Results 1 to 14 of 14

Thread: mousikoi kai mousiki

  1. #1
    διασκεδάννυμ cancer's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    sta vouna.
    Posts
    5,572

    Default mousikoi kai mousiki

    epikratei mia apopsi kata tin opoia opoios paizei mousiki den akouei mousiki. dld osoi perniountai gia mousikoi den akoune pragmatika mousiki alla protimoun na akoun kai na ksanaepeksergazontai aspoume tis malakies pou xoun sin8esei oi idioi mpai demselvz

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    13,510

    Default

    δε νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο

    δε γίνεται βασικά

    δηλαδή ακόμα και στο άκρο να το δούμε το θέμα,δεν υφίσταται μουσικός που να μην έχει έστω μια άποψη για την εικόνα της μουσικής σήμερα,το τι παίζει γύρο του

    επίσης ακόμα και "mastermind" να είναι από κάπου πρέπει να αντλήσει επιρροή,να αποκτήσει νέες ιδέες

  3. #3
    διασκεδάννυμ cancer's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    sta vouna.
    Posts
    5,572

    Default

    Quote Originally Posted by Bullet
    δε νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο

    δε γίνεται βασικά

    δηλαδή ακόμα και στο άκρο να το δούμε το θέμα,δεν υφίσταται μουσικός που να μην έχει έστω μια άποψη για την εικόνα της μουσικής σήμερα,το τι παίζει γύρο του
    gyro gyro oloi.
    estw, diko mou la8os sti diatipwsi tou zitimatos. epeidi to simera einai ipokeimeniko 8a arkestw pw sto na oti den akouei pleon mousiki giati nomizei oti exei akousei arketi ki apo kei kai pera mono sinthetei diki tou.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    13,510

    Default

    έστω,ας υποθέσουμε πως μιλάμε για επαγγελματία και σχετικά(ή και πολυ) γνωστό

    σε μια συνέντευξη αν ερωτηθεί για το ποίους νέους μουσικούς ξεχωρίζει τι θα απαντήσει?θα δηλώσει αγνοια?

    τελοσπάντων ίσως απλά μου φαίνεται ακραίο προσωπικά

  5. #5
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Νομίζω οτι αυτό που επικρατεί και είναι κοντά στο θέμα είναι η "μουσική για μουσικούς". Αλλιώς θα εκλάβει κάποιο ινστρουμένταλ με άπειρα σόλο ένας κιθαρίστας κε αλλιώς ένας κοινός ακροατής.

  6. #6

    Default

    Quote Originally Posted by cancer

    estw, diko mou la8os sti diatipwsi tou zitimatos. epeidi to simera einai ipokeimeniko 8a arkestw pw sto na oti den akouei pleon mousiki giati nomizei oti exei akousei arketi ki apo kei kai pera mono sinthetei diki tou.
    αυτός ο άνθρωπος δεν υπάρχει, και αν υπήρχε θα λεγόταν καθυστερημένος η Μπετόβεν μετά την 9η συμφωνία ξερω γω.

    Σοβαρά τώρα όμως, δεν νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση να πει κάτι τέτοιο μέχρι και ο πιο καμμένος ωδειάκιας η προγκρεσιβοφουσιονας και να μη φάει κράξιμο την σήμερον ημέρα.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  7. #7

    Default

    ο μπλάκη πάντως δεν ακούει μουσική άλλων. δεν θυμάμαι ακριβώς τον λόγο που χε πει, αλλά παίρνοντας ως δεδομένο ότι το χει καβαλήσει εδώ και χρόνια, υποθέτω κάτι σαν αυτό που πε ο κάνσερ θα 'ναι η αιτία. κι από άλλους μουσικούς (τους οποίους δεν θυμάμαι τώρα) πάντως έχω διαβάσει ότι δεν ακούνε μουσική.

  8. #8
    Bastard Samurai Pitsadoros's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    σκατά και εμετός
    Posts
    2,842

    Default

    o aaron terner k o stiven o maleei k o fenriz k o o li ntorian akoune polli mousiki k polloi mousikoi einai k sillektes. opoios akouei ti dikia tou mono einai ligo vlakas
    Cut your flesh and worship Santa

  9. #9

    Default

    Εγώ αυτό που έχω ακούσει είναι ότι ακούν φυσικα μουσκή, αλλά όχι το είδος που παίζουν.

  10. #10
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Όταν παίζεις μουσική δεν έχεις και τον άπειρο χρόνο να καίγεσαι με την τελευταία μαλακία που κυκλοφορεί, πόσο μάλλον όταν έχεις διαμορφώσει έναν τελείως προσωπικό ήχο, δηλαδή προσωπικότητα. Είναι αρκετά βαρετό να κάνεις αυτές τις σύγχρονες και "ψαγμένες" μουσικές γέφυρες στα ακούσματά σου τη στιγμή που έχεις ο ίδιος κατασταλάξει κάπου (δηλαδή γουστάρεις να παίζεις ΕΝΑ πράγμα). Τώρα βέβαια αν μιλάμε για ψάξιμο στο συγκεκριμένο φάσμα ήχου τα πράγματα αλλάζουν (ειδικά τελευταία με το internet).

    Γενικά, έτσι όπως το ψιλοαντιλαμβάνομαι εγώ από τη γνωριμία μου με αρκετούς μουσικούς, το να παίζεις μουσική είναι αρκετά χρονοβόρο (με την καλή έννοια), κοστίζει πολύ και γίνεται μέρος της ζωής σου σε βαθμό που να μη δίνει περιθώριο στο να ψάχνεσαι όσο ψάχνεται ο χ μουσικόφιλος-θαμώνας του Atraktor-Cusack από το Hi Fidelity.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    top of the world, ma!
    Posts
    292

    Default

    ε εντάξει, δεν υπάρχει κανόνας νομίζω
    θυμούμαι μιλούσα με τον Ed Mundell και τον Tim Cronin και μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση πόσο καλά ήξεραν τα της σκηνής (ο Mundell μάλιστα ήξερε και τους Στώκους σαν όνομα). Θυμάμαι επίσης ότι όταν έπαιρνα χάμμερ εκνευριζόμουναπό τους μουσικούς και τους "μουσικούς" που γενικά δεν είχαν ιδέα για το τι γίνεται στη σκηνή. Και είναι μεγάλο κρίμα ξερωγώ, ίσως να είναι και παιδική φαντασίωση ότι ο μουσικός που γουστάρεις να ακούς, να ασχολείται ακόμη περισσότερο και από εσένα τον ίδιο με τις νέες κυκλοφορίες, να έχει καεί με τη φάση.

    Τες πα, μαλακίες να περνάει η ώρα και μιας και έγραψα την παραπάνω κοινοτυπία να αναφέρω με αφορμή την αναφορά στον Mundell ότι ο Wyndorf ζει και ο νέος δίσκος ΜΜ θα βγει τέλη του τρέχοντος έτους. Καύλα.
    Μην ψάχνετε επιβεβαίωση στο επίσημο σάιτ τους, έχουν τσακωθεί λέει με τον τύπο που το έτρεχε και γι'αυτό έχει να παίξει ανανέωση από όταν είχε τα χοντρά προβλήματα ο Wyndorf. Καύλα νέα.
    πες μου πάλι πως θα βλέπω όνειρα κι όταν πεθάνω
    πως περισσότερο από τώρα θα μπορώ να σ' αγαπάω

  12. #12
    sex drugs n' pick n' roll wino's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Carnival Bizarre
    Posts
    3,094

    Default

    <koutsompolio>

    ti provlhmata eixe o wyndorf???
    gia pe gia pe

    </koutsompolio>
    Vicariously I live while the whole world dies
    Much better you than I

  13. #13
    mad max bara Skalani Caveman's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Στο βρακί της
    Posts
    516

    Default

    Πρέζα.
    Kαλά ρε, τόσο ξεφτίλα είσαι, στο φορουμ του Firestorm γράφεις;
    ΕΝΤΕΛΩΣ ΠΛΕΚΤΑΝΗ!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Mt. Zero
    Posts
    464

    Default

    i prwti protasi isws yparxei. i deuteri protasi elpizw na min yparxei, alla kai na yparxei milame gia atofia kathysterisi, opote .

Similar Threads

  1. oi! kai skinhead mousiki
    By hcpunksonacid in forum Music Discussion
    Replies: 96
    Last Post: 11-03-2013, 06:35
  2. poioi mousikoi pairnoun ta kalutera gkomenakia?
    By chris_boss in forum General Discussion
    Replies: 119
    Last Post: 31-01-2011, 23:16
  3. KORN...---> einai mousikoi autoi???
    By oaZiss in forum Music Discussion
    Replies: 105
    Last Post: 11-11-2005, 02:14
  4. Ellines mousikoi
    By Acid Baby in forum Music Discussion
    Replies: 45
    Last Post: 23-03-2005, 04:39
  5. ilektroniki mousiki...
    By AcidBath in forum Music Discussion
    Replies: 29
    Last Post: 30-03-2004, 13:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •