Results 1 to 14 of 14

Thread: Αναβάθμιση.

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    στην Ελίτ.
    Posts
    1,984

    Default Αναβάθμιση.

    έχω που λέτε ένα μπρίκι για το οποίο μπορώ να διαθέσω καμιά 200αριά ευρώ για να το αναβαθμίσω - αν αναβαθμίζεται. πάει περίπου ως εξής :

    AMD Athlon XP 2600+
    ASRock K7VT4A Pro (motherboard)
    1024 MB DDR SD RAM
    Nvidia GeForce FX 5500

    σκληρό δίσκο έχω άπειρο (c), δεν είναι προτεραιότητα.

    ψηνόμουν κυρίως για ραμ αλλά νομίζω ότι δεν έχει άλλη υποδοχή για να του χώσω.

    οκ, είναι υπολογιστής που το επόμενο βήμα στην καριέρα του θα είναι να μετακομίσει στο χωριό αλλά αυτή την περίοδο δεν παίζει να αγοράσω καινούριο, οπότε πείτε μου αγαπητοί μου φίλοι-ες, αξίζει να ασχοληθώ μαζί του ή να πάω στο rhythm και να πάρω κάτι βινύλια που έχω σταμπάρει;

    ευχαριστώ.

    Υ.Γ. "αστείες" απαντήσεις θα έχουν ως αποτέλεσμα τις αποκαλύψεις σοκαριστικών αληθειών για τη σεξουαλική ζωή συγγενικών σας προσώπων.
    This lovely lady got the thickness
    Can I get a Hell Yeah

  2. #2
    mad max bara Skalani Caveman's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Στο βρακί της
    Posts
    516

    Default

    Με τα χρήματα που διαθέτεις μπορείς ν' αλλάξεις μητρική (και να βάλεις μια Τάσους) και να βάλεις κι άλλη ραμ. Ή να αλλάξεις κάρτα γραφικών αν είσαι παιχνιδολάγνος. Προτείνω όμως τη λύση των βινυλίων, αφού τις κάνεις τις δουλειές σου μια χαρά, τι θες να το σκαλίσεις;;
    Kαλά ρε, τόσο ξεφτίλα είσαι, στο φορουμ του Firestorm γράφεις;
    ΕΝΤΕΛΩΣ ΠΛΕΚΤΑΝΗ!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    στην Ελίτ.
    Posts
    1,984

    Default

    καιγω εκεί κατέληξα. αλλά αν δεν κατέληγα εκεί η ερώτηση μου θα ήταν η εξής:

    επεξεργαστή μπορώ να αλλάξω; θα πρέπει να αλλάξω και μητρική ή και άλλα πράματα; πόσο περίπου θα μου στοιχίσει για να βάλω έναν αρκετά καλύτερο - αξίζει το γκόπο;
    This lovely lady got the thickness
    Can I get a Hell Yeah

  4. #4

    Default

    epeksergastis paei paketo me mitriki opote an ton allakseis nai tha prepei na allakseis kai mitriki.

    as min arxisw na sou lew gia sockets kai oti pleon den yparxei epeksergastis gia to socket tis mitrikis sou.

    vasiko erwtima: gia ti xrisi ton thes ton ypologisti? thelw na pw paizeis paixnidia? an oxi, einai mia xara etsi opws einai to PCaki sou kai pigene pare vinilia.

    an nai exoume provlimataki.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    στην Ελίτ.
    Posts
    1,984

    Default

    χμ βασικά σπάνια παίζω παιχνίδια.

    απλά μου τη σπάει όταν βάλω κάποιο να το παίζω με λόου ντιτέιλς.

    πρακτικά απλά είμαι σπάταλος/ μαλάκας.

    επεξεργαστής-μητρική πόσο περίπου θα μου πάνε;

    αυτό που σκεφτόμουνα επίσης πριν αποφασίσω να πάρω βινύλια ήταν μια κάρτα ήχου. από τιμές τι παίζει πλας θα έχω όντως διαφορά στην ποιότητα του ήχου;
    This lovely lady got the thickness
    Can I get a Hell Yeah

  6. #6

    Default

    Με 200ε μπορείς άνετα να βρεις πολύ καλό επεξεργαστή/μητρική και να γίνει το PC πολύ γαμάτο. Απο θέμα μνήμης είσαι οκ, οπότε δεν ασχολούμαστε με αυτό το θέμα.
    Όμως υποθέτω ότι η κάρτα γραφικών σου ειναι AGP, οπότε θέλεις μια μητρική που να την υποστηρίζει.

    αυτό είναι λίγο tricky γιατί πλέον οι μητρικές βγαίνουν σχεδόν by default με θύρα PCI-e.


    τώρα, θα χρειαστεί λίγο ψάξιμο γιατί αν υποθέσω ότι θες επεξεργαστή AMD θα πρέπει να βρούμε μητρική με socket AM2 και να έχει και AGP θύρα.

    Εκτός εάν δεν σε νοιάζει προς το παρόν αυτό και βολευτείς μία χαρά με την Onboard κάρτα γραφικών της μητρικής και όταν θέλεις αγοράζεις μια γαμάτη PCI-E κάρτα γραφικών και είσαι άτομο.


    Επειδή δούλευα σε PCάδικο μέχρι πριν ένα μήνα, θυμάμαι κάτι μητρικές της MSI είχαν AGP αλλά αυτές ήταν για Intel socket 775. Για AMD δεν πολυφέρναμε και να σου πω ειλικρινά δεν ξέρω τι παίζει αλλά εάν θες μπορούμε να το ψαχουλέψουμε λίγο.


    για κάρτα ήχου, σαφώς και θα έχει διαφορά στον ήχο, αρκεί να συνοδευτεί και από καλά ηχεία.
    βέβαια δεν γνωρίζω και πολλά σχετικά με το θέμα.

    ελπίζω να βοήθησα κάπως και να βγάζω νόημα γιατί μόλις ξύπνησα.

  7. #7
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by morgana
    Με 200ε μπορείς άνετα να βρεις πολύ καλό επεξεργαστή/μητρική και να γίνει το PC πολύ γαμάτο. Απο θέμα μνήμης είσαι οκ, οπότε δεν ασχολούμαστε με αυτό το θέμα.
    Όμως υποθέτω ότι η κάρτα γραφικών σου ειναι AGP, οπότε θέλεις μια μητρική που να την υποστηρίζει.

    αυτό είναι λίγο tricky γιατί πλέον οι μητρικές βγαίνουν σχεδόν by default με θύρα PCI-e.
    Η μόνη σοβαρή λύση είναι μεταβατικές μητρικές που υποστηρίζουν παράλληλα DDR και DDR2 καθώς και παράλληλα AGP και PCI-E. Μία τέτοια μητρική είναι η Asrock 4CoreDual-SATA2 και η Asrock 4CoreDual-VSTA. Αυτά για Intel επεξεργαστές, όμως, για Athlon δεν έχω ιδέα.

    Εάν, βεβαίως, σκοπεύεις να αγοράσεις νέο υπολογιστή σύντομα, ενδεχομένως το μόνο που σε ενδιαφέρει σε αυτόν είναι να αποκτήσεις συνολικά 2GB μνήμης.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  8. #8

    Default

    ναι αυτές οι μητρικές είναι καλή φάση αλλά δεν ξέρω καθόλου πόσο κάνουν.

    συμφωνώ για το θέμα της μνήμης. βέβαια μάλλον δεν έχει άλλο σλοτ ελευθευρο και προφανώς θα είναι 2χ512 οπότε το καλύτερο θα ήταν να τις κάνει 2χ1024

  9. #9
    Senior Member wom's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Gullaldr
    Posts
    1,446

    Default

    Στα χρήματα που έχεις υπάρχουν οι εξής λύσεις

    1) Καλύτερη AGP κάρτα γραφικών (7600GT) και cpu (Amd64 3000+) μεταχειρισμένα, κόστος/απόδοση δεν συμφέρει με τίποτα

    2) AMD λύση,

    Asrock Socket AM2 AM2NF3-VSTA AGP (55Ε) , Athlon 64 X2 (sAM2) 4200 (80E) , 1 GB RAM DD2 (45E)
    Μειονέκτημα -> μένεις σε AGP και για games ψάχνεις την 7600GT ή ελπίζεις να βγει σε AGP κάρτα με DirectX 10 (Nvidia ή ATI)
    Πλεονέκτημα -> Στο μέλλον θα βγει τέτοια κάρτα , στο μέλλον με λίγα λεφτά θα ξαναλλάξεις cpu και αν βάλεις και την RAM είναι φτηνότερο από την Ιntel, για σχεδόν ίδια απόδοση (χωρίς οverclocking)

    3) Asrock 4CoreDual VSTA (65E) , Intel Core Duo 4300 (120E) για τώρα και στο μέλλον προσθέτεις 2 GB DDR II Ram και PCi-E κάρτα και παραμένεις μάχιμος.
    Μειονέκτημα -> είσαι Intel , μέχρι τα 200Ε που είπες μένεις με την DDR I RAM
    Πλεονέκτημα -> Η διαφορά στην cpu είναι τέτοια που δεν θα σε απασχολήσει η RAM, πολλές επιλογές για γραφικά λόγω PCI-E

    Αν και συμπαθώ την AMD, αυτή την στιγμή η λύση 3) είναι η καλύτερη λόγω motherboard (που υποστηρίζει RAM DDR I, AGP/PCI-E και όλα τα ΑΤΑ drives/δίσκους) και κυρίως γιατί το AGP σε περιορίζει πολύ

    Πριν μια εβδομάδα έφτιαξα 2 pc για φίλους με αυτά (και DDRII RAM). Αν δεν θες νέο pc μην το αφήσεις ούτε καν για τον άλλο μήνα.
    section .text
    global _start
    _start:
    xor ebx, ebx
    mov eax, ebx
    inc eax
    int 80h
    ret

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    στην Ελίτ.
    Posts
    1,984

    Default

    είστε όλοι φανταστικά παιδιά!!

    τελικά επικράτησε η λογική και πήρα βινύλια, οπότε σε κάνα δίμηνο θα ξεθάψω το συγκεκριμένο τόπικ για να σας ρωτήσω ξανά.

    θενξ και πάλι.

    α σχετικά με την κάρτα ήχου, αν και έχω κάτι 5.1 ηχεία κυρίως με ενδιαφέρει μια κάρτα ήχου που να κάνει τη διαφορά σε stereo. υπάρχουν κάρτες "σχεδιασμένες" για 2 ηχεία ή γενικότερα για μουσική και όχι ταινίες/παιχνίδια;
    This lovely lady got the thickness
    Can I get a Hell Yeah

  11. #11
    Senior Member wom's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Gullaldr
    Posts
    1,446

    Default

    Αυτή που θα αγοράσω και εγώ τα xmas με το νέο μου Pc

    M-Audio Audiophile 192 (κοντά 200ρικο)

    M-Audio Audiophile 2496 (κοντά 100ρικο)
    section .text
    global _start
    _start:
    xor ebx, ebx
    mov eax, ebx
    inc eax
    int 80h
    ret

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    στην Ελίτ.
    Posts
    1,984

    Default



    χμ. δεδομένου ότι δεν είμαι ο Aphex Twin και απλά θέλω να ακούω μουσική από το ταπεινό στερεοφωνικό μου, θα μπορούσες να μου προτείνεις κάτι φθηνότερο;

    δλδ οκ αυτή η paedophile με τα 100 περίπου ευρά είναι οκ από θέμα τιμής, αλλά έχω την εντύπωση ότι θα πληρώσω (και) για δυνατότητες που δε θα χρησιμοποιήσω ποτέ.

    ή απλά κάνω λάθος;
    This lovely lady got the thickness
    Can I get a Hell Yeah

  13. #13

    Default

    Quote Originally Posted by .

    τελικά επικράτησε η λογική και πήρα βινύλια, οπότε σε κάνα δίμηνο θα ξεθάψω το συγκεκριμένο τόπικ για να σας ρωτήσω ξανά.
    η λογική καλά έκανε .
    Σε κανα δίμηνο θα είναι πολύ καλή εποχή για PC.
    Θα έχουν βγει τα της AMD και αναμένεται πτώση τιμών.
    και εγώ τότε περίπου (μόλις βγει κόναν) θα κάνω αναβάθμιση.

    see you then

  14. #14
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •