Results 1 to 3 of 3

Thread: Πωλούνται πετάλια για μπάσο (Aguilar DB-924, Sansamp PBDDI)

  1. #1

    Default Πωλούνται πετάλια για μπάσο (Aguilar DB-924, Sansamp PBDDI)

    1. Aguilar DB-924

    Με αυτό το πετάλι μπορείτε να κάνετε ένα passive μπάσο στην ουσία active, καθώς είναι ο onboard προενισχυτής της Aguilar OBP-1 σε μορφή πεταλιού. Δουλεύει στα 18 volt με δύο 9άρες μπαταρίες. Τα controls είναι volume, bass (boost) και treble (boost). Η κατάστασή του είναι καλή, εξωτερικά έχει κάποιες γρατζουνιές και velcro στο κάτω μέρος, αλλά λειτουργικά είναι άψογο.
    Τα Aguilar τα φέρνει ο Λογοθέτης, όμως δεν το έχει στο site του οπότε δεν ξέρω ελληνική τιμή (και προφανώς δεν υπάρχει σε στοκ). Γερμανία τα έχει το musik schmidt, στο οποίο έχει 269 ευρώ συν μεταφορικά:
    http://www.musik-schmidt.de/osc-schmidt ... 15470.html
    (στο link μπορείτε να δείτε και φωτογραφίες)
    Info από το site της Aguilar:
    http://www.aguilaramp.com/products_preamps_db924.htm

    Φωτογραφίες:





    Τιμή: 160 ευρώ.


    2. Tech21 Sansamp Programmable Bass Driver DI (καινούργιο)

    Πολύ γνωστό πετάλι στην προγραμματιζόμενη έκδοσή του. Το BDDI είναι στην ουσία ένα DI/preamp/tube simulator. Το συγκεκριμένο, αν και αναλογικό, έχει τρία ψηφιακά προγραμματιζόμενα settings, οπότε μπορείτε να έχετε τρεις διαφορετικούς ήχους (4 με τον καθαρό) ανά πάσα στιγμή. Το μεγάλο θετικό του sansamp είναι ότι κάνει κακούς και μέτριους ενισχυτές να ακούγονται τουλάχιστον αξιοπρεπείς, μπορείς να έχεις τον ήχο σου σε όποιον ενισχυτή κι αν παίζεις και μπορείς να κάνεις live χωρίς ενισχυτή ("sans amp"), καθώς λειτουργεί ως DI. Το συγκεκριμένο είναι ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ, το πήρα πριν κανα μήνα από Αμερική, δεν έχω κάνει πρόβα/live με αυτό, το έχω δοκιμάσει μόνο για λίγη ώρα, αποφάσισα ότι προτιμώ πιο καθαρό ήχο οπότε πάει για πούλημα. Για όσους γουστάρουν ήχους ampeg κλπ είναι super.

    Στο thomann έχει 249 + 20 μεταφορικά:
    http://www.thomann.de/gr/tech_21_progr_ ... ver_di.htm

    Τιμή: 225 ευρώ.
    Θα ακολουθήσουν φωτογραφίες, αλλά δεν έχουν και πολύ νόημα καθώς είναι ολοκαίνουργιο, με το κουτί του, το user manual κλπ κλπ.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  2. #2

    Default

    Καινούργιες τιμές: 210 για το sansamp, 145 για το aguilar.

    Επίσης, επειδή κάποιοι ίσως να μη γνωρίζουν το sansamp, ηχογράφησα ένα μικρό samplάκι:

    Click here to watch Tech21-Sansamp-PBDDI

    Στην αρχή ακούγεται ο καθαρός ήχος του μπάσου, στη συνέχεια ενεργοποιώ το sansamp πρώτα στο "fat tube" setting και μετά στο "distorted bass" setting. Έχει πολλά ακόμα settings που προτείνουν στο user manual, απλά αυτά τα έχει preset οπότε μου ήταν πιο εύκολο να γράψω με αυτά καθώς τα είχα πρόχειρα. Το πιο χρησιμοποιημένο setting ίσως να είναι το Ampeg SVT simulation.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  3. #3

    Default

    Το sansamp έχει φύγει εδώ και καιρό, το Aguilar είναι ακόμα εδώ... 130 ευρώ (κάτω από τη μισή τιμή Γερμανίας).
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

Similar Threads

  1. Πωλείται πετάλι Akai Unibass για μπάσο
    By Dragonlord in forum Musicians Chat
    Replies: 23
    Last Post: 04-02-2009, 03:10
  2. Πωλούνται 2 εισιτήρια για Moonspell.
    By VirusXI in forum The Marketplace
    Replies: 0
    Last Post: 22-01-2009, 17:32
  3. Replies: 1
    Last Post: 25-09-2006, 21:49
  4. v-amp/gt-6/pod για μπάσο
    By Dragonlord in forum Musicians Chat
    Replies: 14
    Last Post: 16-12-2005, 09:37
  5. Replies: 19
    Last Post: 03-12-2005, 04:46

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •