Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 76

Thread: (Anti) G8

  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    980

    Default

    ναι.

    αλλά μετά τίθεται το ζήτημα του πως θα σταματήσουν. μιλώντας για προβοκάτορες και πράκτορες της ΕΥΠ όπως το Κόμμα, ή προσπαθώντας να πείσεις με πολιτικά επιχειρήματα τους μπαχαλέους;

    εγώ λέω το δύο γιατί η καταστολή δε βοήθησε ποτέ και πουθενά!

  2. #17
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Νιώθω λίγο μαλάκας, αλλά το να σπάσεις το αμαξάκι και την αμαξάρα (όχι οτι θεωρώ το αμαξάκι σπασμένο καλό πράμα, κάθε άλλο, θέλω να βλέπω 3.0-λιτρα να λαμπαδιάζουν-το δέρμα έχει καλύτερη μυρωδιά) αλλά νομίζω πως υπάρχει η δικαιολογία απο τους μπάχαλους ότι "προσπαθούμε να ξυπνήσουμε τον μεσοαστό και να εξεγερθεί/διαδηλώσει ενάντια στην κυβέρνησή του και ασκήσει πίεση σε συγκεκριμένα σημεία ώστε αυτή να υποχωρήσει". Μπορεί βέβαια απλά να λέω μαλακίες.
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  3. #18
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default

    Quote Originally Posted by When_Black_Roses_Bloom
    Νιώθω λίγο μαλάκας, αλλά το να σπάσεις το αμαξάκι και την αμαξάρα (όχι οτι θεωρώ το αμαξάκι σπασμένο καλό πράμα, κάθε άλλο, θέλω να βλέπω 3.0-λιτρα να λαμπαδιάζουν-το δέρμα έχει καλύτερη μυρωδιά) αλλά νομίζω πως υπάρχει η δικαιολογία απο τους μπάχαλους ότι "προσπαθούμε να ξυπνήσουμε τον μεσοαστό και να εξεγερθεί/διαδηλώσει ενάντια στην κυβέρνησή του και ασκήσει πίεση σε συγκεκριμένα σημεία ώστε αυτή να υποχωρήσει". Μπορεί βέβαια απλά να λέω μαλακίες.
    έτσι είναι αλλά αυτοί λένε μαλακίες.
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    980

    Default

    είτε λένε αυτό είτε ότι δε μας νοιάζει η άποψη της πλειοψηφίας γιατί εμείς έχουμε το δίκιο και το ξέρουμε.

    σε κάθε περίπτωση, κάνουν μια τρύπα στο νερό. ποτέ τα μπάχαλα δεν ανέτρεψαν τίποτα.

  5. #20
    read between the lines Shadowking's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,664

    Default

    Το ότι οι μπάχαλοι καίνε μόνο μερσεντέ και φανταζί βιτρίνες είναι επιχείρημα για παιδάκια. Και το φιατάκι μια χαρά οδόφραγμα γίνεται. Και στην τελική σκηνικό που έχω δει live στις 8/3. Μπάχαλοι κατεβάζουν βιτρίνα καταστήματος της ΤΙΜ (ναι, ωραία μέχρι εδώ κακή, κακή πολυεθνική ΤΙΜ) μπουκάρουν μέσα με τις μολότοφ στο χέρι γρυλίζουν κάτι στους εργαζόμενους μέσα και φεύγουν. Ακόμα και "Αλληλεγγύη σύντροφοι!!11~!" να τους είπανε, ε ο μέσος υπαλληλος (και γώ ακόμα) θα χεζότανε πάνω του από τον φόβο του. Προώθηση συνειδήσεων λοιπόν. Και για να επάνελθουμε στο θέμα των καμμένων περιουσιών, τα όρια που χωρίζουν έναν αστό από έναν προλετάριο (χα!) σήμερα δεν είναι τόσο διακριτά και σίγουρα δεν αντικατοπτρίζονται στο αυτοκίνητο που οδηγεί ο καθένας. Τις μπαχαλομαλακίες τις πληρώνει κόσμος που είναι στην στενή σήμερα (ΠΚ για παράδειγμα) γιατί κάποιοι ένα σαββατόβραδο ήπιανε πολλούς μπάφους και κάψανε 2 αυτοκίνητα έξω από το ΑΠΘ. Όταν δέχεσαι άκριτα τις όποιες συγκρούσεις , γίνεσαι εξίσου ή ίσως και περισσότερο βλάκας από τα φερέφωνα του Κόμματος που αναπαράγουν την προπαγάνδα για πράκτορες και βαλτούς.
    A loaded gun won't set you free.
    So you say.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    980

    Default

    1. κανείς δεν χρησιμοποίησε το ότι καίνε μερΤΣέντες και βιτρίνες ως επιχείρημα για να στηρίξει τα μπάχαλα. απλά λέμε ότι στην πούτσα μας η περιουσία. επίσης τόνισα ότι όταν το πάνε στα άκρα και τραμπουκίζουν εργαζόμενους/καταστρέφουν αδιάκριτα περιουσία δεν είναι καν σοβαροί αναρχικοί. τι δεν κατάλαβες.

    2. τα όρια μεταξύ αστών και μη είναι υπαρκτά και διακριτά. το ότι η ταξική ανάλυση της κοινωνίας δεν ισχύει πλέον είναι κατ' εξοχήν αστικό ιδεολόγημα και επίσης μύθευμα μεγάλο.

    3. τι δέχομαι άκριτα μωρέ μλκ; εδώ και 15 ποστς κάνω κριτική στα μπάχαλα.

  7. #22
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by Ubu Roi
    εντιτ: κατά τα άλλα, ναι, ο σάντοκινγκ έχει δίκιο, αρχίδια πολιτική δράση είναι τα μπάχαλα, που συνήθως έχει το αντίθετο από το θεμιτό αποτέλεσμα, αλλά αυτή καθ' αυτή η πράξη -αποκομμένη από τα αρνητικά αποτελέσματα- γιατί ακριβώς μας καίει ρε παιδί μου;
    Κι η παγκοσμιοποίηση, οι ασθένειες, κλπ αποκομμένες από τα αρνητικά τους αποτελέσματα γιατί να μας καίνε; Συγγνώμη, αλλά είναι λίγο γελοία η πρόταση σου.

    Ο λόγος που μας καίει είναι επειδή δεν θέλω όταν διαδηλώνω για κάποιο ζήτημα να βρίσκουν αφορμή τα ΜΜΕ να προβάλλουν τα μπάχαλα αντί για τα θέματα για τα οποία διαδηλώνω. Για να έχει αντίκτυπο μία μορφή διαμαρτυρίας (δεδομένου πως αυτή συμβαίνει επειδή η κυβέρνηση έχει ήδη διαμορφώσει σχέδια τα οποία βρίσκουν αντίθετο κάποιο μέρος της κοινωνίας), πρέπει να δημιουργούνται τέτοιες συνθήκες ούτως ώστε η μη συμμόρφωση της κυβέρνησης να έχει πολιτικό κόστος (οπότε και ασκείται ουσιαστική πίεση). Και για να γίνει αυτό, πρέπει να ταυτιστεί η πλειονότητα της κοινωνίας με τα αιτήματα μου.

    Όμως, είναι συχνό να μην μπορεί να κατανοήσει τα αιτήματα κάποιος που δεν έχει ιδιαίτερη σχέση με τον χώρο που αφορούν, όπως συμβαίνει σε θέματα παιδείας. Αν στα ΜΜΕ αντί να συζητηθεί η θιγόμενη κατάσταση και τα αιτήματα (ώστε να ενημερωθεί κανείς και να μπορεί να κατανοήσει τα αιτήματα) συζητιείται ποιός έριξε τις περισσότερες φάπες (τα ΜΑΤ ή οι αναρχικοί), αυτό καθιστά τον αγώνα για την ικανοποίηση των αιτημάτων μου δυσκολότερη.

    Μόνο το γεγονός πως 2 σελίδες τώρα αναφερόμαστε στα μπάχαλα κι όχι στο τι είναι το G-8, κάτι θα έπρεπε να δείχνει.


    ΥΓ. Όσον αφορά τα περί ταξικής ανάλυσης, σαφώς και υπάρχουν κοινωνικές τάξεις, διαχωρισμένες με οικονομικά κριτήρια. Είναι μεγάλο θέμα και βαριέμαι, ωστόσο θα πρέπει να λάβετε υπόψη πως οι τάξεις δεν περιγράφονται κατ' ανάγκην καλά με θεωρίες που ανήκουν πολλές δεκαετίες πίσω (κι αρκετά συχνά του 19ου αιώνα) και προφανώς δεν μπορούν να λάβουν υπόψη τις σύγχρονες κοινωνικές και οικονομικές συνθήκες που έχουν διαμορφωθεί. Η απεικόνιση της σύγχρονης αστικής τάξης με έννοιες του 19ου αιώνα δεν είναι ικανή να περιγράψει ένα πολύ πιο ανομοιόμορφο σύγχρονο "αστικό" σύνολο.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    1,388

    Default

    Quote Originally Posted by Deggial
    Αν στα ΜΜΕ αντί να συζητηθεί η θιγόμενη κατάσταση και τα αιτήματα (ώστε να ενημερωθεί κανείς και να μπορεί να κατανοήσει τα αιτήματα) συζητιείται ποιός έριξε τις περισσότερες φάπες (τα ΜΑΤ ή οι αναρχικοί), αυτό καθιστά τον αγώνα για την ικανοποίηση των αιτημάτων μου δυσκολότερη.
    Χαχ,το ενδεχόμενο τα μμε να μην θέλουν καν να συζητηθεί το πραγματικό ζήτημα και να πιάνονται κι απο το παραμικρό σκηνικό για να αποπροσανατολίσουν δεν πιστεύεις οτι παίζει ε;;Αυτό φάνηκε πεντακάθαρα από το γεγονός οτι μετά τις περισσότερες ''ειρηνικές'' πορείες,ο χρόνος προβολής του θέματος ήταν από ελάχιστος εώς ανύπαρκτος.Γενικά αν είναι να βλέπουμε το θέμα από τη σκοπιά των μμε άντε γεια.
    i would name her rock'n'roll.

  9. #24
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by Not_saved
    Χαχ,το ενδεχόμενο τα μμε να μην θέλουν καν να συζητηθεί το πραγματικό ζήτημα και να πιάνονται κι απο το παραμικρό σκηνικό για να αποπροσανατολίσουν δεν πιστεύεις οτι παίζει ε;;
    Παίζει, αλλά αυτός δεν είναι λόγος να τους δίνουμε και αφορμές.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  10. #25
    Senior Member inhalexhale's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Δαίδαλοι από beatdowns.
    Posts
    924

    Default

    Quote Originally Posted by Deggial
    Ο λόγος που μας καίει είναι επειδή δεν θέλω όταν διαδηλώνω για κάποιο ζήτημα να-
    LOL


    Quote Originally Posted by Deggial
    Quote Originally Posted by Not_saved
    Χαχ,το ενδεχόμενο τα μμε να μην θέλουν καν να συζητηθεί το πραγματικό ζήτημα και να πιάνονται κι απο το παραμικρό σκηνικό για να αποπροσανατολίσουν δεν πιστεύεις οτι παίζει ε;;
    Παίζει, αλλά αυτός δεν είναι λόγος να τους δίνουμε και αφορμές.
    Ti paizei mwre, ti paizei? Epishs ti na mhn tous dinoume aformes, ayto einai to zhthma? Na steiloume kai frikoules sto zetaim na ftiaksoun to imatz tou kinhmatos!!!
    This is my sideshow.
    This is my playground.
    This is my hatred.


  11. #26
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Δε διάβασα τίποτα αλλα εδώ που τα λέμε τα μπάχαλα είναι ένα καλό πράμα και αμα γίνονται με αφορμή το τζιέητ είναι ένα καλό πράμα με το οποίο όποιος διαφωνεί είναι μαλάκας εδώ που τα λέμε, εδώ που τα λέμε.

    Εγώ λέω να μην είστε μαλάκες και να είμαστε όλοι καλά παιδιά.

  12. #27

    Default

    Μετά τα νέα δεδομένα τι έχουμε να πούμε για τα μπάχαλα;

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    980

    Default

    ντεγκιαλ, δεν κατάλαβες τι είπα μου φαίνεται. είπαμε, ναι, το αποτέλεσμα δεν είναι το θεμιτό, αλλά αυτή καθ' αυτής η μερσεντές που καίγεται τι στον πούτσο μας νοιάζει -όπως φάνηκε να ενοχλεί τον φίλο ταξικό αγωνιστή άθειστ στην προηγούμενη σελίδα-.

    καρχαρτ, ο ικόνοκλαστ είτε ειρωνεύεται είτε λέει μαλακίες. δηλαδή σε τι διαφέρει η σύνοδος των Γ8 και πόσο επικίνδυνα είναι τα μπάχαλα για τους σύνεδρους; επίσης πόσο κόσμο αφυπνίζουν;

    αρχίδια, εγώ λέω πως με το κίνημα των καταλήψεων εδώ και ένα χρόνο ριζοσπαστικοποιήθηκε περισσότερος κόσμος απ' ότι σόλα τα μπάχαλα απο μεταπολίτευση κι έπειτα.

    επίσης εγώ μιλούσα για σπασίματα, το να πλακώνεις μπάτσους όταν σε περιορίζουν -κλείνουν το δρόμο, περικυκλώνουν, εκφοβίζουν, προκαλούν, τρομοκρατούν- σε πορείες είναι καλό πράμα και πρέπει να γίνεται.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    May 2005
    Location
    Jenseits von Gut und Bose
    Posts
    6,308

    Default

    διαφωνώ με τον παραπάνω πασόκο.
    The bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.
    ~

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    980

    Default

    ναι, ε; τράβα γαμήσου. δοσίλογε.

Similar Threads

  1. Anti-feline sniper assasins O_o
    By MoRmEnGiL in forum General Discussion
    Replies: 6
    Last Post: 17-11-2006, 22:13
  2. Enalaktikes luseis Anti Alkool
    By The Charon in forum General Discussion
    Replies: 158
    Last Post: 28-06-2006, 18:46
  3. "Anti-eurovision" concerts..
    By Deniz in forum Live & Events Talk
    Replies: 6
    Last Post: 20-05-2006, 19:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •