Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 60

Thread: Lazer - Μυωπία

  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,993

    Default

    Ναί δεν κάνει να τα τρίβεις τα μάτια , ούτε νερό.Για αρκετό καιρό.Αυτό εξαρτάται απο το κάθε μάτι,δλδ ο κάθε οργανισμός αντιδράει διαφορετικά.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Στo Witchkilleler
    Posts
    1,756

    Default

    Quote Originally Posted by hvilelos?
    Μυγακια βλεπει κανενας?
    Quote Originally Posted by hvilelos?
    οχι μονο σποτς αλλα και γραμμουλες
    Aυτό που λές είναι ημικρανίες υποθέτω....
    Έχω και εγώ όποτε δεν την παλεύω ψυχολογικά κτλ. Αρχίζω να βλέπω κυματισμούς χρωμάτων και κάποια θολούρα σε κάποια σημεία του οπτικού μου πεδίου. Μετά αρχίζουν οι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΙ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΙ!! Ρώτησα οφθαλμίατρο γι'αυτό και μου απάντησε ότι δεν γίνεται τίποτα. Με τον καιρό βρίσκεις τρόπο να τα αντιμετωπίζεις. Ξέρω ότι εκείνη την ώρα καλό είναι να μην κουράσεις το βλέμμα σου (διάβασμα, tv κτλ.) και να μην είσαι σε φωτεινούς χώρους. Εγώ μόλις το πάρω χαμπάρι φοράω γυαλιά ηλίου για ώρες μέχρι να στρώσω. Είναι άσχετο με μυωπίες και τέτοια....νομίζω. Λέγονται οφθαλμοπληγικές ημικρανίες με αύρα. Οι γιατροί users ας με διορθώσουν.

    Όσο για το Laser ξέρω 2 άτομα που έκαναν και είναι cool τώρα. Εγώ φοβάμαι πάντως και θα συμφωνήσω με Kindly One: Ότι έχει κανείς καλό είναι....

    Εγώ έχω 5 βαθμούς και στα 2 και αστιγματισμό στο ένα...
    Τόσο πακέτο είναι οι φακοί πια που χρειαζεται η εγχείρηση....
    http://www.verdictdenied.com
    www.myspace.com/verdictdeniedband
    Εσύ τη σχέση μας δεν την σκέφτηκες όταν χαριεντιζόσουν με τον μπασίστα των Released Anger!!! ΑΚΑΡΔΕ!!!
    CONTROLED BY CONFUSION, CONFUSED BY CONTROL

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    athens/thess
    Posts
    125

    Default

    Quote Originally Posted by Candiru
    εγώ έχω ακούσει από γνωστό που την έκανε την επέμβαση ότι δεν πρέπει να τρίψεις τα μάτια σου για κάμποσο καιρό γιατί μετά καπούτ.

    Εγώ ούτε φακούς φοράω, έναν ελαφρύ σκελετό, όχι αυτόν πλέον των π[εριβόητων φωτό μου που τον βάζω μόνο σε συναυλίες και εκδρομές για ευνόητους λόγους.

    τα μυγάκια και οι γραμμές που βλέπετε, αν είναι μαύρα νομίζω πως πρέπει να το κοιτάξετε για τον λόγο που αναφέρθηκε. Αν είναι άσπρα και χοροπηδάνε μπορεί να μην είναι και τίποτε. Αν όμως τα βλέπετε στα καλά του καθουμένου και όχι με ελαφρύ αλοιθώρισμα ή απλανές βλέμμα τότε μπορεί να σχετίζονται και με άλλη πάθηση, όχι απαραίτητα του ματιού, όμως δεν θυμάμαι ποιά.

    Συμφωνώ από όσα έχω ακούσει. Μυγάκια θολούρες και γραμμές μπορεί να είναι από κούραση έως επικείμενη αποκόλληση αμφιβληστροειδούς. Θέλει παρακολούθηση. Το τελευταίο λέγεται αύρα επιληψίας (πάθηση λειτουργιών του εγκεφάλου) και δε θεραπεύεται. ¨οποιος το έχει καλή τύχη και μεγάλη υπομονή. Επίσης δείτε την αντίστοιχη ταινία...κι αυτή θέλει μεγάλη υπομονή για να μην κοιμηθείτε...

  4. #34

    Default

    Επίσης όσο περισσότερους βαθμούς έχεις τόσο μεγαλύτερη είναι η πιθανότητα να εμφανίζονται μυγάκια κλπ. Με τα 8αρια που έχω, έχω 2-3 μόνιμα. Συνήθως είναι πολύ αχνά και αν πέσει κάποιο struggle μαυρίζουν. Δεν το συζητώ με βάρη, μονόζυγα κλπ. Εκεί άμα ζοριστείς εμφανίζονται 10αδες τέτοια.

    Στο λύκειο είχα χαρτί από Γιατρό να μην συμμετέχω σε ασκήσεις γυμναστικής εάν συμπεριελάμβαναν πους απς, κωλοτούμπες κλπ. για περίπτωση αποκόλλησης.

    Πάντως απόσο με ενημέρωσε η οφθαλμίατρος, άπαξ και βρεθεί σε τόσο ευαίσθητη κατάσταση ο αμφιβληστροειδής, ο κίνδυνος για την αποκόλληση παραμένει ο ίδιος είτε κάνεις είτε δεν κάνεις laser. Το laser απλά διορθώνει την σφαιρικότητα του eyeball. H αστάθεια του αμφιβληστροειδούς παραμένει...

    "oh squeegly line in my eye fluid,
    I see you there lurking in the perifery of my vision
    But when I try to look at you, you scary away
    Are you shy squeegly line?
    Why only when I ignore you do you return to the center of my eye?
    Oh squeegly line it's allright! You are forgiven!"
    η αβάσταχτη πλαδαρότητα του αδυνατισμένου θράσερ

  5. #35
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Quote Originally Posted by alaiah
    "oh squeegly line in my eye fluid,
    I see you there lurking in the perifery of my vision
    But when I try to look at you, you scary away
    Are you shy squeegly line?
    Why only when I ignore you do you return to the center of my eye?
    Oh squeegly line it's allright! You are forgiven!"


    Πάντως υπάρχουν πολλές φορές που μπορώ να ξεχωρήσω σκόνες η υγρά μέσα στο μάτι μου καθώς κινούνται όπως κινώ το βολβό (φαντάζομαι και τα άτομα με κόντακτς θα βλέπουν την άκρη του φακού όταν κουνάνε το μάτι τους απότομα). Για τα σκιάδια και τα αστεράκια που λέτε, πρέπει να παίζει κάτι όσον αφορά την πίεση, (rush of blood in the head κιέτσι). Τα έχω δει και με μπουνία! Πλάκα έχουν.
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  6. #36

    Default

    Quote Originally Posted by When_Black_Roses_Bloom
    Quote Originally Posted by alaiah
    "oh squeegly line in my eye fluid,
    I see you there lurking in the perifery of my vision
    But when I try to look at you, you scary away
    Are you shy squeegly line?
    Why only when I ignore you do you return to the center of my eye?
    Oh squeegly line it's allright! You are forgiven!"

    Oups, Ξέχασα το refference.

    Griffin Stewie et al., 2007, "Family Guy: 5x11 - the tan aquatic with steve Zissou"
    η αβάσταχτη πλαδαρότητα του αδυνατισμένου θράσερ

  7. #37
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    ΠΩΣ ΒΛΕΠΕΤΕ ΦΑΜΙΛΥ ΓΚΑΪ?!?!?! ΠΩΣ?!@
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  8. #38

    Default

    μα γιατί; Συνήθως είναι lovely...
    η αβάσταχτη πλαδαρότητα του αδυνατισμένου θράσερ

  9. #39
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Κλάσεις ανώτεροι οι Σίμπσονς.
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  10. #40

    Default

    Γιατί συγκρίνεις; την κάθε σειρά την αγαπάμε για ξεχωριστούς λόγους...
    η αβάσταχτη πλαδαρότητα του αδυνατισμένου θράσερ

  11. #41
    Senior Peligro dopefiend's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Jonestown
    Posts
    1,827

    Default

    αυτό για κάποιο λόγο είναι λοκντ και βαριέμαι να ανοίγω καινούριο οπότε γράφω εδώ.

    είχα για πολλά χρόνια γυαλιά μόνο με μυωπία και τώρα άλλαξα προσθέτοντας αστιγματισμό 0.5 στο ένα (είχα αστιγματισμό απλά δεν τον είχα βάλει τόσο καιρό στα γυαλιά). έχουν περάσει 4 μέρες περίπου και ακόμη να τα συνηθίσω, ζαλίζομαι, τζάμπα μαστούρα και τέτοια. έχει συμβεί σε κάποιον κάτι αντίστοιχο? είναι φυσιολογικό? θα πάω σε κανα γιατρό αν δε λήξει σύντομα αλλά μέχρι τότε πείτε μου την εμπειρία σας σύντροφοι συναγωνιστές.


    We work in the dark. We do what we can to battle the evil that would otherwise destroy us. But if a man's character is his fate, this fight is not a choice but a calling. Yet sometimes the weight of this burden causes us to falter, breaching the fragile fortress of our mind, allowing the monsters without to turn within. We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  12. #42
    Dr.Dakota Block Impure's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    miami bitch
    Posts
    1,404

    Default

    Τρου στορυ. Επειδη απο 2 χρονων τρεχω με γυαλια κλπ, καθε φορα που ανεβαινε η υπερμετρωπια και αλλαζα φακους ζαλιζομουν. Τεσπα, μετα έκανα λειζερ και την κατεβασα απο 7 σε 2 μετα βεβαια απεκτησα μυωπια στο δεξι ματι λολ οποτε φμλ. εχω συνεχεια πονοκεφαλο.

  13. #43
    :B HIV's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    .|.
    Posts
    830

    Default

    Quote Originally Posted by dopefiend View Post
    αυτό για κάποιο λόγο είναι λοκντ και βαριέμαι να ανοίγω καινούριο οπότε γράφω εδώ.

    είχα για πολλά χρόνια γυαλιά μόνο με μυωπία και τώρα άλλαξα προσθέτοντας αστιγματισμό 0.5 στο ένα (είχα αστιγματισμό απλά δεν τον είχα βάλει τόσο καιρό στα γυαλιά). έχουν περάσει 4 μέρες περίπου και ακόμη να τα συνηθίσω, ζαλίζομαι, τζάμπα μαστούρα και τέτοια. έχει συμβεί σε κάποιον κάτι αντίστοιχο? είναι φυσιολογικό? θα πάω σε κανα γιατρό αν δε λήξει σύντομα αλλά μέχρι τότε πείτε μου την εμπειρία σας σύντροφοι συναγωνιστές.
    egw foraw fakous apo th 2a likeiou kai apo tote den exw valei gialia ,ektos apo 2 fores pou epa8a molinsi giati koimamai me aftous,kai opote ta vazw,enw ekana eksetash persi kai eftiaksa gialia persinis sintagis ,zalizomai. opote einai fisiliologiko. asto kana divdomado kai an epimenei pane oidipodiasou.
    TheMilfettes

    Yes I eat cow,I am not proud.

  14. #44
    Senior Peligro dopefiend's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Jonestown
    Posts
    1,827

    Default

    θενκιου. ρώτησα ιατρό και λέει παίζει να πάρει 20μερες με 1μήνα. πούτσες.

    επίσης

    Quote Originally Posted by hvilelos?
    Μυγακια βλεπει κανενας?
    τον τελευταίο χρόνο βλέπω 1 (ένα) μυγάκι. ο γιατρός ισχυρίζεται ότι είναι φυσιολογικό για έναν χρόνιο μύωπα να βλέπει μαύρα στίγματα. τα υπόλοιπα για αποκόλληση αμφιβληστροειδούς που λέτε είναι λίγο τρομαχτικά.


    We work in the dark. We do what we can to battle the evil that would otherwise destroy us. But if a man's character is his fate, this fight is not a choice but a calling. Yet sometimes the weight of this burden causes us to falter, breaching the fragile fortress of our mind, allowing the monsters without to turn within. We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  15. #45
    sober Ragozin irreligious's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    lucky
    Posts
    4,857

    Thumbs down

    τι λεζερ ρε παιδιά? εμείς από ποιόν θα βγάλουμε λεφτά?
    i need feminime venoms in order to function with the system.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •