Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 60 of 60

Thread: Lazer - Μυωπία

  1. #46
    Senior Member cromags's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    665

    Default

    Για αρχή ένα μικρό ιστορικό..η μυωπία ξεκίνησε από μικρή ηλικία κ κάποια στιγμή πήγαινε μαζί με το ύψος. Λόγω του έντονου προβλήματος πήγαινα στους 'καλύτερους' οφθαλμίατρους όπως αυτός και τελευταία στον υποψήφιο της δράσης (μόλις το έμαθα). Σε γενικές γραμμές η επίσκεψη περιλαμβάνει κυριλέ χώρο όπου περνάς από διάφορους γιατρούς που σου παίρνουν μετρήσεις και εξετάζουν το μάτι φτιάχνοντας τον φάκελο σου μέχρι στο τέλος να σκάσει ο superstar της επίσκεψης και να σου κάνει την ίδια ερώτηση κάθε φορά "σκέφτεται να κάνεις Lazer?". Μέσα στα χρόνια η μέθοδος που μου προτείνουν έχει αλλάξει 2-3 φορές, από laser σε lasik και τώρα πρόσθετο φακό, κάτι που από μόνο του σε βάζει σε σκέψεις ενώ έχω πετύχει και κοπέλα που έχει σκάσει από νησί και έχε βάλει τα κλάματα μέσα στο ιατρείο γτ έκανε επέμβαση με ψηλή μυωπία, όπως αναμενόταν δεν διορθώθηκε, και της λέγανε να μπει ξανά χειρουργείο.
    Επειδή όμως έχω κουραστεί από γυαλιά, φακούς, ορούς και κολλύρια σκέφτομαι σοβαρά το ενδεχόμενο της επέμβασης (10 βαθμούς). Η φάση στην Κρήτη είναι μάλλον η καλύτερη που υπάρχει αλλά λέω πρώτα να ψαχτώ Αθήνα οπότε αν έχει κάποιος έχει εμπειρία στο θέμα ας βοηθήσει τον αόμματο...

    bonus
    Spoiler
    Έμαθα πρόσφατα πως είναι σχεδόν βέβαιο πως κάποια στιγμή θα χρειαστεί να κάνω εγχείρηση καταρράκτη η οποία θα μπορούσε να διορθώσει ταυτόχρονα και τη μυωπία. Η μλκ είναι ότι δεν μπορείς να ξέρεις πότε θα εμφανιστεί..
    I've got an infinite number of places to go, the problem is where to stay

  2. #47
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Έχω ακούσει εξαιρετικά λόγια γι'αυτό εδώ: http://www.ophthalmiatreio.gr/. Έχω κλείσει ραντεβού για απλή εξέταση τον άλλο μήνα. Κλείνουν ραντεβού 5-6 μήνες μετά. Ναι, ακόμα και για την απλή εξέταση.
    Life begins at 45°.

  3. #48
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    βασικά googlare να δεις τι παίζει πάνω κάτω με lasik και prk που είναι οι δυο βασικές μέθοδοι. είναι αρκετά ασφαλές απ' όσο ξέρω αλλά δε γνωρίζω καθόλου από γιατρούς/τιμές κλπ. με ενδιαφέρει κι εμένα αλλά θα ασχοληθώ σε ενάμιση χρόνο που θα 'χω μεγάλο διάστημα κενό από δουλειά (όχι πως το χρειάζεσαι βέβαια, σε δυο μέρες μπορείς να οδηγήσεις και σε δέκα μέρες or sth έχει σταθεροποιηθεί πλήρως η όραση).

  4. #49
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Βασικά, για οτιδήποτε ιατρικό, μην ρωτάς στο ίντερνετ και ρώτα το γιατρό σου.

  5. #50
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Έχω φάει τον τόπο και το "Μυωπία" δεν το βρίσκω πουθενά. Έχουν βγάλει τίποτα άλλο αυτοί οι Lazer;

  6. #51
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Quote Originally Posted by Phantom Duck View Post
    βασικά googlare να δεις τι παίζει πάνω κάτω με lasik και prk που είναι οι δυο βασικές μέθοδοι. είναι αρκετά ασφαλές απ' όσο ξέρω αλλά δε γνωρίζω καθόλου από γιατρούς/τιμές κλπ.
    Δικός μου άνθρωπος, πολύ πρόσφατα, ~1600€ για prk, στο Οφθαλμιατρείο Αθηνών. Ξέρω και συγκεκριμένα ονόματα ιατρών, αλλά γενικά έχω ακούσει μόνο καλά λόγια για το Ο.Α.
    Life begins at 45°.

  7. #52
    Senior Member cromags's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    665

    Default

    Thanks blitz που μου το θύμησες! Πρόσφατα μου έλεγαν κ μένα για το οφθαλμιατρείο οτί αξίζει την αναμονή. Παίρνω από το πρωί βέβαια και δεν το σηκώνει κανείς για να κλείσω ραντεβού αλλά μάλλον θα περάσω απο κει κάποια στιγμή. Από γιατρούς τσεκαρα όσους ασχολούνται με διαθλαστική αλλά άμα έχεις κάποιον να προτείνεις μου λες.
    Good Son γιατρούς ρωτάω εδώ και 20 χρόνια και η απάντηση είναι η ίδια: κάνε επέμβαση. Επειδή έψαξα και το φάκελο από την τελευταία επίσκεψη βρήκα και τη προσφορά που μου έκανε η υπέυθηνη του λογιστηρίου για ενδοφακό
    Αμοιβή Ιατρού: 2600 ευρώ
    Κλινική: 500-600 ευρώ
    Αναισθησιολόγος: 200-250 ευρώ
    Κόστος ενδοφακών (μυωπία+αστιγματισμός): 2250 ευρώ
    I've got an infinite number of places to go, the problem is where to stay

  8. #53
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Ωραία λοιπόν. Παράτα τους γιατρούς και εμπιστεύσου το ηαρ και τον μπλιτσερ.

  9. #54
    Senior Member cromags's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    665

    Default

    Όσο εσυ μιλάς έγω παίρνω τηλ να κλείσω ραντεβού σε γιατρό..
    I've got an infinite number of places to go, the problem is where to stay

  10. #55
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Μπορείς να κάνεις αίτηση για ραντεβού μέσω του site τους. Εγώ έτσι έκανα και μέσα σε 24 ώρες με πήραν τηλέφωνο για επιβεβαίωση. Μπορώ να μάθω όνομα ιατρού και ό,τι άλλη λεπτομέρεια θες μέχρι το βράδυ.

    @goodson: Γιατί όχι; Αφού είμαι γαμώ τα παιδιά.
    Life begins at 45°.

  11. #56
    Senior Member cromags's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    665

    Default

    Έστειλα τελικά από τη φόρμα του site και επέλεξα μια μου λεεί οτι είναι υπέυθηνη για laser οπότε περιμένω να πάρουν..
    I've got an infinite number of places to go, the problem is where to stay

  12. #57
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Quote Originally Posted by BLiTzER View Post
    Quote Originally Posted by Phantom Duck View Post
    βασικά googlare να δεις τι παίζει πάνω κάτω με lasik και prk που είναι οι δυο βασικές μέθοδοι. είναι αρκετά ασφαλές απ' όσο ξέρω αλλά δε γνωρίζω καθόλου από γιατρούς/τιμές κλπ.
    Δικός μου άνθρωπος, πολύ πρόσφατα, ~1600€ για prk, στο Οφθαλμιατρείο Αθηνών. Ξέρω και συγκεκριμένα ονόματα ιατρών, αλλά γενικά έχω ακούσει μόνο καλά λόγια για το Ο.Α.
    δεν καλύπτει τίποτα το ταμείο μιας και είναι δημόσιο ε;

  13. #58
    Senior Member cromags's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    665

    Default

    Μερικές ιδιωτικές ασφαλιστικές εταιρίες και ορισμένα δημόσια ασφαλιστικά ταμεία (π.χ. ΤΣΜΕΔΕ) καλύπτουν το κόστος της επέμβασης ή μέρος αυτού. Παρακαλούμε απευθυνθείτε στον ασφαλιστικό σας φορέα για την διευκρίνηση αυτή.

    ΒΕΜΜΟ
    I've got an infinite number of places to go, the problem is where to stay

  14. #59
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    καλύπτει το τσμεδε τέτοιο πράγμα?
    Rock or Nothing

  15. #60
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Ο γιατρός λέγεται Πεπονής. Λίγο ξινοπερίεργος, αλλά καλός.

    Απ'ό,τι μαθαίνω, δεν καλύπτει κανένα ταμείο γιατί θεωρείται επέμβαση "καλλωπισμού". Λαλ.
    Life begins at 45°.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •