Results 1 to 5 of 5

Thread: Roads getting nearer-AKA The PC-RPG Thread

  1. #1
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default Roads getting nearer-AKA The PC-RPG Thread

    Χαλαρά και ψήνομαι. Να το πούμε οφφίσιαλ κιόλα, και αν δεν έχει και ο μοδεράτι κύριος Ντέγγιαλ πρόβλημα, να το αφήσουμε έτσι, η να σβηστεί ξερω γώ αυτό εδώ και να γίνουν σπλίτ τα αλλά? Τι λές Μήτσομ?
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  2. #2
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Λοιπόν, να ξεκινήσω πρώτος. Τοπ Ντε Μεκ, με το Fallout όταν το είχα πρωτοπιάσει στα χέρια μου:

    Έφαγα τρελή φρίκη, όταν πρωτοχρησημοποίησα τα βιβλία που σου ανεβάζουν τα stats (e.g. Great Book Of Sience, Arms Book, etc) επειδή όταν το χρησημοποιείς εξαφανίζεται. ΖΟΜΓΚΟΡ!

    Δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί μετά απο τον πρώτο γύρο δεν γινόταν να κάνω παραπανω κινήσεις η να πυροβολήσω (δεν γνώριζα την ύπαρξη των action points). Σύν τοις άλλοις, η οθόνη μου ήταν τόσο μικρή-13,5 ίντσες-που δεν φαίνοταν η μπάρα με τα πυρομαχικά, με αποτέλεσμα μετά απο μερικά encounters να μήν μπορώ να χρησημοποιήσω πλέον τα όπλα μου και να κάνω μάχη μόνο με hand-to-hand όπλα. Καφρίλες.

    Είχα πεθάνει πολλές, μα πολλές, μα πολλές, μα πάρα πολλές φορές απο τα ποντίκια στα Vault 13 caverns.... Λυπηρό αλλά αληθηνό...

    Μετά απο τα παραπάνω ατυχή γεγονότα, το εγκατέλειψα για μερικούς μήνες. Όσπου, ξεβαρέθηκα και διάβασα το manual. Ναι, είμαι μαλάκας, δεν το είχα κάνει ξανά μέχρι τότε.
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Village of the Feast of Flesh
    Posts
    147

    Default

    Quote Originally Posted by When_Black_Roses_Bloom
    Συν τοις άλλοις, η οθόνη μου ήταν τόσο μικρή-13,5 ίντσες-που δεν φαίνοταν η μπάρα με τα πυρομαχικά, με αποτέλεσμα μετά απο μερικά encounters να μήν μπορώ να χρησημοποιήσω πλέον τα όπλα μου...
    Υπαρχει τετοιο πραγμα?...Απο ποτε?

    Και εγω πανω κατω ετσι ξεκινησα,νευριασα και το παρατησα για ενα μεγαλο διαστημα.Μετα βεβαια δεν διαωασα manual αλλα εκατσα και το καταλαβα απο μονος.

    Τωρα βεβαια,που λεω να το ξανατερματισω,οταν νευριαζω εχω αλλο τροπο...

    Ξεκινησα και πειραματηστηκα με πολυ agility και διαφορα skills που ειναι καπως ξεχασμενα και (επ)εζησα την εξης εμπειρια:

    Φτανω σε εκεινο το Gecko Village,ακριβως βορεια της Vault City,εχωντας ηδη πεισει ενα παλικαρι απο την πολη να μου δωσει εκεινο το μαραφετι(hydro....κατι....generator)που χρειαζοταν για να διορθωθει μια βλαβη στο εργοστασιο στο Geckoχωριο.Το ωερο,εξαιτιας της βλαβης μολυνονταν και οι ανθρωποι κατηγορουσαν συνεχως τα "ghouls" (στο Gecko village ε) οτι αυτα ευθυνονταν.Εγω,ως σωστος και δικαιος χαρακτηρας (εχωντας ως Νο.1 ιδανικο το "...and Justice For Me!" ) μπαινω στο εργοστασιο και κατευθυνομαι προς το δωματιο με την γεννητρια.Εκει λοιπον χωρις να εχει καμια ταμπελα "Restricted Area" και χωρις να μου εχουν πει τπτ οι φρουροι,μπαινω σε combat.Φυσικα,...εγω προσπαθησα να μιλησω στα ghouls μηπως βγαλω καμια ακρη αλλα τπτ.Με φαγανε.Ε,μετα δεν σκεφτηκα και πολυ...κανω "Load" απο εκεινο το σημειο,αυτοι συνεχιζουν το attack και με πιανει μια Berserkικη τρελα,κανω load τα οπλα και let the massacre begin!Απεφυγα μερικους φρουρους που ηταν βαρια αρματομενοι,βγηκα εξω,σκοτωσα ΚΑΙ τον αρχηγο τους και ο βοηθος του αφου φοβηθηκε εγινε teammate μου.
    "Prophet!" said I, "thing of evil-prophet still, if bird or devil.
    Whether Tempter sent, or whether tempest tossed thee here ashore,
    Desolate yet all undaunted, on this desert land enchanted,
    On this home by horror haunted- tell me truly, I implore,
    Is there- is there balm in Gilead?- tell me- tell me, I implore."
    Quoth the Raven, "Nevermore."

  4. #4
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default :P

    Λοιπόν, βρήκα κάτι, που μπορεί να χαρακτηριστεί σαν easter egg μετά το τέλος του Fallout 2 (στο 1 δεν μπορείς να εξερευνήσεις το μέρος μετά, ούτως η άλλως).

    Είχα φάει ένα κόλημα στην Vault City, εκεί που πας και δωρίζεις σπέρμα, έχει έναν Ιατρικό Υπολογιστή πίσω απο την κοπέλα που της δίνεις το δείγμα σπέρματος. Δεν μπορούσα να τον ψάξω γιατί ήθελε υψηλό ποσοστό στο Doctor skill, και δεν είχα την πολυτέλεια να ξοδέψω skill points στο doctor. Όταν το τερμάτησα λοιπόν και πήρα το βιβλίο που σου ανεβάζει όλα τα skills στο 300%, πήγα στην Vault City και άρχισα να ψαχουλεύω. Βρίσκεις λοιπόν στον υπολογιστή, μια καταχώρηση για κάποιες έρευνες που είχαν κάνει για να κάνουν τον σκελετό ενός πολεμιστή πιο ανθεκτικό σε φωτιά, εκρήξεις και σε ενεργειακά όπλα. Πέρνεις λοιπόν ένα combat armor (αυτά που μοιάζουν με πράσινες στρατιωτικές στολές της αστυνομίας) και πας στον Auto-Doc (αυτόν τον τύπο που κόβεις το μεταλλαγμένο σου δάχτυλο και είναι στο εξωτερικό περίβολο της Vault City, πρίν μπεις μέσα απο τα τείχη) και μπορεί να σου κάνει το combat armor, intergrated inner skeleton με κάποιες επεμβάσεις ώστε να μην τρώς τόσο damage απο τέτοια όπλα.

    Τώρα, όταν ψάχνεις στον υπολογιστή της Vault City (αυτόν τον Ιατρικό) σου λέει ότι βρήκες τα Ιατρικά Αρχεία, αλλά δεν βρίσκεις κάτι άλλο ενδιαφέρον. Ίσως αν έψαχνες άλλες 20 φορες. Πάτησα λοιπόν άλλες 20 φορές και άρχισε να μού πετάει quotes της φάσης "Nothing will happen if you press it once more" και τέτοια. Ε, συνέχισα να το πατάω, σε κάποια φάση μου βγάζει ενα "Πωπω είσαι καμένος! Έχεις πατήσει ήδη 53 φορές!" συνεχίζω λοιπόν, και σε κάποια φάση μου γράφει "Όταν τερματίσετε το Fallout 2, πηγαίνετε στον κεντρικό υπολογιστή του Vault για μία έκπληξη". Πάω λοιπόν, μου ζητάει να βάλω μέσα το Pip-Boy, το βάζω και μου κάνει download τους developers μέσα στο Pip-Boy. Επίσης μου λέει να πάω στο ίδιο level και να τσεκάρω τον υπολογιστή πάνω αριστερά. Πάω και κάνω use λοιπόν τον υπολογιστή, και κάθε φορά που τον κάνω use μου λέει "You have learned a ton new things about Fallout 2. You gain 20.000 X.P."

    Metal ρε μουνηά!

    Αυτό το παιχνίδι θα το λειώσω μιλάμε, δεν μου γλυτώνει.
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Village of the Feast of Flesh
    Posts
    147

    Default

    Φοβερη παρατηρηση...
    Θα το θυμαμαι και εγω για οταν τελειωσω.

    Καλα,ποσο ακομη θα το λειωσεις?Σκοπευεις να το μαθεις καλυτερα απο τουσ σχεδιαστες του?
    "Prophet!" said I, "thing of evil-prophet still, if bird or devil.
    Whether Tempter sent, or whether tempest tossed thee here ashore,
    Desolate yet all undaunted, on this desert land enchanted,
    On this home by horror haunted- tell me truly, I implore,
    Is there- is there balm in Gilead?- tell me- tell me, I implore."
    Quoth the Raven, "Nevermore."

Similar Threads

  1. The RPG Off Topic Thread
    By Kain in forum Fantasy & Strategy Games
    Replies: 403
    Last Post: 06-05-2022, 21:26
  2. Mysterons ή Roads??
    By Deniz in forum General Discussion
    Replies: 3
    Last Post: 13-09-2008, 13:49
  3. METANASTES ERADES (AKA FOITITES)
    By eyeamflesch in forum Self-Promotion
    Replies: 20
    Last Post: 08-12-2004, 13:06
  4. Immortel AKA gynaika pagida
    By jimid in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 9
    Last Post: 20-06-2004, 21:57
  5. MMO RPG (Massive Multiplayer Online RPG)
    By wraithmare in forum Fantasy & Strategy Games
    Replies: 7
    Last Post: 08-04-2004, 07:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •