View Poll Results: η μακεδονια ανηκει:

Voters
119. You may not vote on this poll
  • στην ελλαδα

    43 36.13%
  • στην μακεδονια(πγδμ για τους θιγμενους)

    5 4.20%
  • στην βουλγαρια

    5 4.20%
  • στα βουνα της

    50 42.02%
  • να αυτονομηθει παραυτα(σαν την κρητη ενα πραμα)

    16 13.45%
Page 17 of 18 FirstFirst ... 715161718 LastLast
Results 241 to 255 of 265

Thread: Μακεδονικο ζητημα- Poll

  1. #241
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by landy View Post
    δεν τους απαγορεψε κανεις να πιστευουν οτι θελουν.αφου πιστευουν οτι θελουν.ουτε να διδασκουν οτι θελουν.αφου διδασκουν οτι θελουν.το προβλημα ειναι οταν αυτο που πιστευουν και διδασκουν το περνανε ως αληθεια και ως γεγονος.
    Σωστή διατύπωση: «Εγώ δεν έχω πρόβλημα να αυτοπροσδιορίζεται όποιος θέλει όπως θέλει. Στο κρεβάτι τους ας κάνουν ό,τι θέλουν αλλά όχι να τους βλέπω και στο δρόμο τους παλιομακεδόνες!!»

  2. #242
    Senior Member landy's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    314

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Quote Originally Posted by landy View Post
    δεν τους απαγορεψε κανεις να πιστευουν οτι θελουν.αφου πιστευουν οτι θελουν.ουτε να διδασκουν οτι θελουν.αφου διδασκουν οτι θελουν.το προβλημα ειναι οταν αυτο που πιστευουν και διδασκουν το περνανε ως αληθεια και ως γεγονος.
    Σωστή διατύπωση: «Εγώ δεν έχω πρόβλημα να αυτοπροσδιορίζεται όποιος θέλει όπως θέλει. Στο κρεβάτι τους ας κάνουν ό,τι θέλουν αλλά όχι να τους βλέπω και στο δρόμο τους παλιομακεδόνες!!»
    σχόλιο εκτός τόπου και χρόνου, αναμενόμενο βέβαια.κι ο γιωργάκης αυτοπροσδιορίζεται σοσιαλιστής, εκεί έχεις κάνα πρόβλημα;είναι ιδιότητα που έχει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά.πείσε με ότι τα χεις και μετά θα σε αποκαλώ όπως θέλεις.μέχρι να με πείσεις μπορείς να πιστεύεις και να διδάσκεις ότι θες.αλλά την ιδιότητα, μέσω εμού, δεν θα την νομιμοποιήσεις, πόσο μάλλον όταν αυτή την ιδιότητα την φέρω κι εγώ και η ταυτόχρονη ιδιοποίηση της από σένα θα μου την αφαιρέσει.ελπίζω να γίνεται έστω και λίγο κατανοητό γιατί ψιλοβαριέμαι να συζητάμε τα αυτονόητα και να απαντάει ο καθένας με βάση τις φαντασίες του κι αυτά που νομίζει ότι διαβάζει στα γραφόμενα

  3. #243
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by landy View Post
    ποιος μιλησε για κοινο κρατος;ενωση τυπου ε.ε ειπα ή οργανισμο στυλ οπεκ.ουτε καν για σερβους,κροατες και βοσνιους.
    ποιος ειναι ο εφιαλτης ο βγαλμενος απτο παρελθον;αυτα που μας τσαμπουνανε περι κακων τουρκων και σκοπιανων; ε ας κατσουμε ολοι στην περιοχη τοτε να πουλαμε τουρισμο και κλαρινα και να κονομανε εις βαρος μας οι ευρωπαιοι που αμα τους αφησεις χωρις πρωτες υλες θα κοψουν ολα τα δεντρα της ευρωπης για να ζεσταθουν.
    αμα ο λαος ειναι χορτατος, ξεχναει και τις θρησκειες και το παρελθον και τις οποιες διαφορες με τους αλλους.
    Βλεπεις καναν λαο χορτατο εδω περα στα ευρυτερα βαλκανια; Επισης ο εφιαλτης εχει ονομα και λεγεται 1ος και 2ος βαλκανικος πολεμος καθως και τουρκοκρατια, εμφυλιοι, διασπασεις κρατων, συμφεροντα, ανυπαρξια οραματος και φτωχεια. δεναναφερομαι καθολου σε κακους τουρκους και σκοπιανους καθοτι δεν ετυχε να συναντησω κανεναν εως τωρα. ισως κανα δυο που μου την μπηκαν λιγο παραπανω αλλα οκ απο μουνοπανα ειμαστε γεματοι στην Ελλαδα οποτε εχω χορτασει. Τι θα παθουν οι Ευρωπαιοι λεει; δεν επιασα τον συλλογισμο σου και που τον βασιζεις.
    Εμενα παντως μ αρεσει η ιδεα σου να ενωθουν ή εστω να υπαρχει κάποια συνεργασια, αν και δεν βλεπω καποιο λογο για να γινει κατι τετοιο. Στο πλαισιο της Ε.Ε. γίνεται ένα πρωτο ξεπερασμα αφου δινει μια προοπτικη και ελπιδα για το μελλον (και χρηματα ε). Αλλα φοβαμαι οτι ειναι το λιγοτερο αδυνατον για τα επομενα 30 χρονια το λιγοτερο να δημιουργηθει κατι τετοιο στην ευρυτερη περιοχη μας.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  4. #244
    Senior Member landy's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    314

    Default

    Quote Originally Posted by atom_smasher View Post
    Quote Originally Posted by landy View Post
    ποιος μιλησε για κοινο κρατος;ενωση τυπου ε.ε ειπα ή οργανισμο στυλ οπεκ.ουτε καν για σερβους,κροατες και βοσνιους.
    ποιος ειναι ο εφιαλτης ο βγαλμενος απτο παρελθον;αυτα που μας τσαμπουνανε περι κακων τουρκων και σκοπιανων; ε ας κατσουμε ολοι στην περιοχη τοτε να πουλαμε τουρισμο και κλαρινα και να κονομανε εις βαρος μας οι ευρωπαιοι που αμα τους αφησεις χωρις πρωτες υλες θα κοψουν ολα τα δεντρα της ευρωπης για να ζεσταθουν.
    αμα ο λαος ειναι χορτατος, ξεχναει και τις θρησκειες και το παρελθον και τις οποιες διαφορες με τους αλλους.
    Βλεπεις καναν λαο χορτατο εδω περα στα ευρυτερα βαλκανια; Επισης ο εφιαλτης εχει ονομα και λεγεται 1ος και 2ος βαλκανικος πολεμος καθως και τουρκοκρατια, εμφυλιοι, διασπασεις κρατων, συμφεροντα, ανυπαρξια οραματος και φτωχεια. δεναναφερομαι καθολου σε κακους τουρκους και σκοπιανους καθοτι δεν ετυχε να συναντησω κανεναν εως τωρα. ισως κανα δυο που μου την μπηκαν λιγο παραπανω αλλα οκ απο μουνοπανα ειμαστε γεματοι στην Ελλαδα οποτε εχω χορτασει. Τι θα παθουν οι Ευρωπαιοι λεει; δεν επιασα τον συλλογισμο σου και που τον βασιζεις.
    Εμενα παντως μ αρεσει η ιδεα σου να ενωθουν ή εστω να υπαρχει κάποια συνεργασια, αν και δεν βλεπω καποιο λογο για να γινει κατι τετοιο. Στο πλαισιο της Ε.Ε. γίνεται ένα πρωτο ξεπερασμα αφου δινει μια προοπτικη και ελπιδα για το μελλον (και χρηματα ε). Αλλα φοβαμαι οτι ειναι το λιγοτερο αδυνατον για τα επομενα 30 χρονια το λιγοτερο να δημιουργηθει κατι τετοιο στην ευρυτερη περιοχη μας.
    μα ακριβώς επειδή κανένας λαός στην περιοχή δεν είναι χορτάτος, έχουμε όλα αυτά που έχουμε.αυτό λέω.έχεις δηλαδή τον σκοπιανό μέσα στη φτώχια και το όραμα που του χουν δώσει είναι να γίνει μακεδόνας.παρόμοια οράματα έχουν δώσει και στους υπόλοιπους.
    ο συλλογισμός μου για τους ευρωπαίους βασίζεται στο γεγονός ότι ενεργειακά η ευρώπη είναι πλήρως εξαρτημένη.αν εξαιρέσουμε την αγγλία και την νορβηγία που είναι πετρελαιοπαραγωγές χώρες-και που δεν ανήκουν στην ζώνη του ευρώ-οι άλλες δεν παράγουν τίποτα.τα αυτοκίνητα και τα κινητά τηλέφωνα μπορείς να τα κατασκευάσεις παντού.δεν είναι αυτός ο πραγματικός πλούτος μια περιοχής.και στην κορέα παράγουν αυτοκίνητα και στην ινδία.και στην γιουγκοσλαβία παρήγαγαν παλιότερα.φαντάσου όμως να παράξεις φυσικό αέριο στην κρήτη και την κύπρο που είναι δυο βήματα απ' την ευρώπη.όλη η ευρώπη παίρνει φυσικό αέριο απ' τη ρωσία.αυτόματα και λόγω κόστους μεταφοράς μπαίνεις στην αγορά.όσο όμως είσαι στο ευρώ και δεν μπορείς να διαχειριστείς ανεξάρτητα το προιόν σου, είναι σα να μην το παράγεις εσύ.αν κάνεις όμως μια μεγάλη ένωση ορυκτοπαραγωγών και πετρελαιοπαραγωγών κρατών στην περιοχή, μιας και οι περιοχές που ανέφερα είναι πλούσιες σε ορυκτά και πετρελαιοπαράγωγα, τότε έχεις τη δυνατότητα και να ελέγξεις την αγορά και να επωφεληθείς πραγματικά από την παραγωγή σου.για να το πετύχεις αυτό χρειάζεται οπωσδήποτε ένωση.κάτι που κάνανε οι αραβικές χώρες πχ.μία χώρα παράγει κάτι, μία διαθέτει λιμάνια, άλλη τον στρατό της για ασφάλεια.έτσι ισχυροποιείσαι.
    τα 30 χρόνια που λες μου φαίνονται λίγα.εγώ δεν πιστεύω ότι θα γίνει κάποτε αυτό που λέω.το ανέφερα απλά ως την μοναδική λύση για τα κράτη της περιοχής που θα καταντήσουν σε 30 χρόνια να παράγουν όλον αυτόν τον πλούτο που ανέφερα και παρόλ' αυτά θα ζούνε στη σκιά των ευρωπαικών κρατών.
    όσο για την ιστορία και τον εφιάλτη, όταν η ευρώπη ξεπέρασε τον δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο, όλα ξεπερνιούνται, αν υπάρχει θέληση και δώσεις στον κόσμο όραμα.
    αφήνεις πίσω όσα σε χώρισαν στο παρελθόν (γιατί εδώ που τα λέμε και ποιος δεν πολέμησε με τον διπλανό του;αυτό είναι αναπόφεκτο στο βάθος της ιστορίας) και κοιτάς αυτά που σε ενώνουν.εγώ δεν βρίσκω κανένα κοινό με γάλλους και γερμανούς.αντίθετα υπάρχει μεγάλη πολιτισμική ομοιότητα με τους βαλκάνιους και τους τούρκους και τους κύπριους και τους ισραηλινούς.
    και στο κάτω κάτω δεν χρειάζεται να κάνουμε τα αδερφάκια, ούτε συνομοσπονδίες και κοινές εθνικές εορτές και τέτοιες μπούρδες.καθαρά οικονομική ένωση με κοινή πολιτική σε συγκεκριμένους τομείς.βέβαια για να γίνει αυτό πρέπει πρώτα να ανεξαρτητοποιηθούν οι χώρες και να ελέγξουν την παραγωγή τους τα κράτη κι όχι οι 5-10 εταιρίες που θα σκάσουν απτην αμερική την νορβηγία και τον καναδά.τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο όμως αν το πάρεις στα σοβαρά.αυτά

  5. #245
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by landy View Post
    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Quote Originally Posted by landy View Post
    δεν τους απαγορεψε κανεις να πιστευουν οτι θελουν.αφου πιστευουν οτι θελουν.ουτε να διδασκουν οτι θελουν.αφου διδασκουν οτι θελουν.το προβλημα ειναι οταν αυτο που πιστευουν και διδασκουν το περνανε ως αληθεια και ως γεγονος.
    Σωστή διατύπωση: «Εγώ δεν έχω πρόβλημα να αυτοπροσδιορίζεται όποιος θέλει όπως θέλει. Στο κρεβάτι τους ας κάνουν ό,τι θέλουν αλλά όχι να τους βλέπω και στο δρόμο τους παλιομακεδόνες!!»
    σχόλιο εκτός τόπου και χρόνου, αναμενόμενο βέβαια.κι ο γιωργάκης αυτοπροσδιορίζεται σοσιαλιστής, εκεί έχεις κάνα πρόβλημα;είναι ιδιότητα που έχει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά.πείσε με ότι τα χεις και μετά θα σε αποκαλώ όπως θέλεις.μέχρι να με πείσεις μπορείς να πιστεύεις και να διδάσκεις ότι θες.αλλά την ιδιότητα, μέσω εμού, δεν θα την νομιμοποιήσεις, πόσο μάλλον όταν αυτή την ιδιότητα την φέρω κι εγώ και η ταυτόχρονη ιδιοποίηση της από σένα θα μου την αφαιρέσει.ελπίζω να γίνεται έστω και λίγο κατανοητό γιατί ψιλοβαριέμαι να συζητάμε τα αυτονόητα και να απαντάει ο καθένας με βάση τις φαντασίες του κι αυτά που νομίζει ότι διαβάζει στα γραφόμενα
    Καταρχήν οι μόνοι που λένε ότι τα πράγματα είναι «αυτονόητα» στο ζήτημα της ονομασίας είναι οι φασίστες (ένθεν και ένθεν). Είσαι φασίστας; Ελπίζω όχι.

    Εγώ δεν λέω αφηρημένα ότι μπορεί κάποιος να «πιστεύει ότι θέλει» και να «διδάσκει ότι θέλει». Ο Γιωργάκης είναι ένα ανέκδοτο και δεν χρειάζεται να μην το δηλώνει ο ίδιος, είναι πανθομολογούμενο ότι η σοσιαλδημοκρατία είναι ένα νεκρό σώμα διεθνώς. Ακόμα κι αν δεν ήταν, μπορώ να εξηγήσω με 4-5 πολύ απλά σημεία γιατί ιστορικά, πολιτικά, οικονομικά το ΠΑΣΟΚ μετά τον εκσυγχρονισμό δεν είναι ένα σοσιαλδημοκρατικό κόμμα γιατί πράγματι είναι «ιδιότητα που έχει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά». Αντί να λες οτινάναι για απαγορεύσεις και νομιμοποιήσεις πες ότι διαφωνείς ευθύς εξαρχής με την χρήση του ονόματος και πες μας και τα 4-5 συγκεκριμένα σημεία για τα οποία δεν μπορεί μια χώρα που βρίσκεται εντός της ευρύτερης γεωγραφικής περιοχής που ονομάζεται μακεδονία να έχει όνομα με τη λεξούλα μακεδονία.

    Παρεμπιπτόντως, παρότι ό,τι λες είναι απολύτως άνευ ουσίας (με ακραίο παράδειγμα αυτό για το μεσογειακό/διαβαλκανικό ΟΠΕΚ) δεν σου είπε κανείς ότι είσαι εκτός τόπου και χρόνου. Δεν είναι ευγενικό να το κάνεις εσύ και αν δεν κάνω λάθος παραβαίνει τους κανόνες του politics.

  6. #246
    Senior Member landy's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    314

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Quote Originally Posted by landy View Post
    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post

    Σωστή διατύπωση: «Εγώ δεν έχω πρόβλημα να αυτοπροσδιορίζεται όποιος θέλει όπως θέλει. Στο κρεβάτι τους ας κάνουν ό,τι θέλουν αλλά όχι να τους βλέπω και στο δρόμο τους παλιομακεδόνες!!»
    σχόλιο εκτός τόπου και χρόνου, αναμενόμενο βέβαια.κι ο γιωργάκης αυτοπροσδιορίζεται σοσιαλιστής, εκεί έχεις κάνα πρόβλημα;είναι ιδιότητα που έχει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά.πείσε με ότι τα χεις και μετά θα σε αποκαλώ όπως θέλεις.μέχρι να με πείσεις μπορείς να πιστεύεις και να διδάσκεις ότι θες.αλλά την ιδιότητα, μέσω εμού, δεν θα την νομιμοποιήσεις, πόσο μάλλον όταν αυτή την ιδιότητα την φέρω κι εγώ και η ταυτόχρονη ιδιοποίηση της από σένα θα μου την αφαιρέσει.ελπίζω να γίνεται έστω και λίγο κατανοητό γιατί ψιλοβαριέμαι να συζητάμε τα αυτονόητα και να απαντάει ο καθένας με βάση τις φαντασίες του κι αυτά που νομίζει ότι διαβάζει στα γραφόμενα
    Καταρχήν οι μόνοι που λένε ότι τα πράγματα είναι «αυτονόητα» στο ζήτημα της ονομασίας είναι οι φασίστες (ένθεν και ένθεν). Είσαι φασίστας; Ελπίζω όχι.

    Εγώ δεν λέω αφηρημένα ότι μπορεί κάποιος να «πιστεύει ότι θέλει» και να «διδάσκει ότι θέλει». Ο Γιωργάκης είναι ένα ανέκδοτο και δεν χρειάζεται να μην το δηλώνει ο ίδιος, είναι πανθομολογούμενο ότι η σοσιαλδημοκρατία είναι ένα νεκρό σώμα διεθνώς. Ακόμα κι αν δεν ήταν, μπορώ να εξηγήσω με 4-5 πολύ απλά σημεία γιατί ιστορικά, πολιτικά, οικονομικά το ΠΑΣΟΚ μετά τον εκσυγχρονισμό δεν είναι ένα σοσιαλδημοκρατικό κόμμα γιατί πράγματι είναι «ιδιότητα που έχει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά». Αντί να λες οτινάναι για απαγορεύσεις και νομιμοποιήσεις πες ότι διαφωνείς ευθύς εξαρχής με την χρήση του ονόματος και πες μας και τα 4-5 συγκεκριμένα σημεία για τα οποία δεν μπορεί μια χώρα που βρίσκεται εντός της ευρύτερης γεωγραφικής περιοχής που ονομάζεται μακεδονία να έχει όνομα με τη λεξούλα μακεδονία.

    Παρεμπιπτόντως, παρότι ό,τι λες είναι απολύτως άνευ ουσίας (με ακραίο παράδειγμα αυτό για το μεσογειακό/διαβαλκανικό ΟΠΕΚ) δεν σου είπε κανείς ότι είσαι εκτός τόπου και χρόνου. Δεν είναι ευγενικό να το κάνεις εσύ και αν δεν κάνω λάθος παραβαίνει τους κανόνες του politics.
    δεν είπα ότι τα πράγματα είναι αυτονόητα στο ζήτημα της ονομασίας των σκοπίων.είναι αυτονόητα σε οποιαδήποτε ονομασία τέτοιου είδους.δηλαδή σε ονομασία με λέξεις που προσδίδουν ιδιότητα συγκεκριμένη και ιστορικά τεκμηριωμένη ως ένα βαθμό.όπως είπες κι εσύ για τον γιωργάκη και το πασοκ.αν ο γιωργάκη χρησιμοποιούσε έναν όρο που δεν μας ήταν γνωστός ως χαρακτηριστικό και ιδιότητα, δε νομίζω να είχε κανείς πρόβλημα.
    το θέμα των σκοπίων δεν είναι απλώς μια ονομασία.δεν διεκδικούν ένα γεωγραφικό προσδιορισμό όπως αφήνεται να εννοηθεί.διεκδικούν ένα κομμάτι της ιστορίας το οποίο δεν θέλουν καν να μοιραστούν.θέλουν να το ιδιοποιηθούν.φαντάσου δηλαδή τον γιωργάκη όχι μόνο να έλεγε ότι είναι σοσιαλιστής αλλά και ότι αυτός είναι ο μόνος σοσιαλιστής, και όποιος δεν έχει τα χαρακτηριστικά του γιωργάκη δεν είναι σοσιαλιστής.θα μου πεις, μα κι εμείς το ίδιο δεν κάνουμε με την ιδιότητα των μακεδόνων;με την ονομασία;λεμε η μακεδονία είναι ελληνική και τέλος.ουδείς άλλος δικαιούται να λέγεται μακεδόνας.αλλά ούτε κι αυτό έχει σημασία.κι εμείς μπορούμε να λέμε μπούρδες.το θέμα είναι ποια άποψη δικαιώνεται απ' την ιστορία.ε δεν μπορεί η σλαβική γλώσσα να βαφτίζεται μακεδονική επειδή την μιλούσαν σλάβοι στη μακεδονία.ούτε να μιλάμε για μακεδονικό έθνος ξεχωριστό απ' το ελληνικό.είναι μια διαστρεβλωμένη ιστορική αντίληψη βασισμένη σε ιστορικές παρανοήσεις.αν κάποιοι ονομάστηκαν μακεδόνες μια συγκεκριμένη χρονική περίοδο στην ιστορία και για συγκεκριμένους λόγους, αυτό δε σημαίνει ότι θα τους βάλουμε να κάνουν τους απόγονους του μεγάλου αλεξάνδρου.και βέβαια πολύ περισσότερο δεν θα ισχυριστούμε πως ο αλέξανδρος δεν ήταν έλληνας.με μια καινούρια στρέβλωση της αλήθειας δλδ να προσπαθούμε να στηρίξουμε μια παλιότερη.αυτά τα πράγματα για μένα είναι παρανοικά.εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει να λέγομαι μακεδόνας.ούτε έλληνας.κι ίσως αυτό ήταν και η κατάρα του νεοελληνικού κράτους.αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι έχει δικαίωμα ο σλάβος των σκοπίων να υποστηρίζει τις ιστορικές μπούρδες που υποστηρίζει.να φτιάχνει αντίγραφα της καμάρας στα σκόπια, ενός ρωμαικού μνημείου δηλαδή για να αποδείξει την μακεδονικότητα του...είναι για γέλια αυτά τα πράγματα.ασόβαρα πως να τα πούμε αλλιώς δηλαδή;άντε να φτιάξει κι ο γιωργάκης ένα άγαλμα του μαρξ στο καστρί και να δηλώνει μαρξιστής...
    όπως βλέπεις λοιπόν δεν μιλάμε μόνο για την λεξούλα μακεδονία στο όνομα γιατί αυτό όντως είναι εκτός πραγματικότητας.μιλάμε για μία προπαγάνδα που αλλοιώνει την ιστορική αλήθεια.μία ιδιοποίηση χαρακτηριστικών και ιστορίας που είναι πέρα για πέρα αυθαίρετη.κι αυτό, προσωπικά εμένα δε με θίγει πατριωτικά ή εθνικά να το πούμε έτσι, αλλά θίγει την λογική μου ως άνθρωπο.το θεωρώ παράνοια και μαλακία.

    εκτός τόπου και χρόνου χαρακτήρισα το σχόλιο σου στα γραφόμενα μου.δεν είπα αυτό που υποστήριξες.η απλοποίηση και η παράφραση σχολίων κατά αυτόν τον τρόπο είναι χαρακτηριστικό των φασιστών.ελπίζω να μην είσαι φασίστα.
    όσο για τα σχόλια μου περί οπεκ της ανατολικής μεσογείου, είπα ότι δεν το βλέπω καθόλου πιθανό να γίνει.το χαρακτήρισα απλά ως μία απ' τις μοναδικές λύσεις που έχουν οι λαοί της περιοχής για να βγουν απ' τη φτώχεια και την δουλεία...

  7. #247
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Μόνο μαλακίες. Γράφω αλλού στο θρεντ ότι κάθε εθνική ταυτότητα ενέχει ιστορική παραχάραξη. Μόνος σου καταλαβαίνεις, και το λες κιόλας, ότι η ιδιοποίηση της υποτιθέμενης μακεδονικής ιστορίας και των υποτιθέμενων συμβόλων της όπως ο Αλέξανδρος και οι βεργίνες γίνεται και εδώ, όσο και στα σκόπια. Αν ενοχλούσε πραγματικά μόνο «την λογική σου σαν άνθρωπο» θα έλεγες απλά ότι κοιτάξτε παιδιά, όσο βλακώδης είναι ο σκοπιανός εθνικισμός του κάθε γκρουεφσκι εκεί, άλλο τόσο είναι και ο ελληνικός εθνικισμός που προστάζει ότι «η μακεδονία είναι ελληνική», το αστέρι της βεργίνας πρέπει να μπαίνει δίπλα στον σταυρό της ορθοδοξίας (οτιναναι), ο αλέξανδρος ήταν «έλληνας» (η χαωτική εθνική ταυτότητα που λέγαμε).

    Αντ' αυτού αμέσως μετά εσύ μιλάς για «ιστορική στρέβλωση» αν αμφισβητηθεί η «ελληνικότητα» του αλεξάνδρου, και χρησιμοποιείς και το ανεπαρκές επιχείρημα περί γλώσσας. Αυτά για να υποστηρίξεις τελικά ότι υπάρχει legit ιστορική στρέβλωση και μη legit και όλως τυχαίως η ελληνική μεριά ανήκει στην πρώτη. Αρχικά, δεν συμφωνούμε όλοι ότι υφίσταται «συνέχεια του ιστορικού έθνους» άρα όχι, ο αλέξανδρος δεν ήταν «έλληνας» και η ίδια η αντίληψη ότι η σημειολογία της λέξης «έλληνας» είναι κοινός τόπος και δε χρειάζεται να εξηγηθεί πριν χρησιμοποιηθεί, είναι εθνικιστική ιστορική στρέβλωση.

    Για το στοιχείο περι σλαβικής και υποτιθέμενα original μακεδονικής γλώσσας: Γλωσσολογία δε ξέρω, υποψιάζομαι πάντως ότι ούτε αυτό που λες είναι θέσφατο, όσο μπορεί να θεμελιώσει κάποιος σύνδεση μεταξύ της σύγχρονης ελληνικής και των μακεδονικών διαλέκτων, πιθανώς τόσο να μπορεί και με τα σλαβικά. Αυτό όμως είναι ήδη μια πολιτικά και ιδεολογικά biased προσπάθεια. Γιατί σύρει με τη βία την γλωσσολογία και την ιστορία και οτιδήποτε άλλο στο πεδίο της πολιτικής. Κάτι που με βοηθάει στο να καταλήξω και στην συνολική μου αντίληψη ότι το ζήτημα είναι καθαρά πολιτικό και ιδεολογικό και οι προσπάθειες να εμφανιστεί σαν απλά διακύβευμα ιστορικών και γεωγραφιών τεκμηρίων, συνειδητά ή όχι είναι και αυτές πολιτικά biased.

    Σύνθετη ονομασία με γεωγραφικό προσδιορισμό. Όποιος διαφωνεί με αυτό είναι μαλάκας.

  8. #248
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    ούτε γεωγραφικός προσδιορισμός, μακεδονία τη λένε τη χώρα, όπως μακεδονία λένε και το γεωγραφικό διαμέρισμα στην ελλάδα.

    καύλα μέσα στην απλότητα.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  9. #249
    άντε βρε νούμερο. tamagothi's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Frisch aus Oesterreich
    Posts
    2,296

    Default

    συμφωνώ με ασιμούλι, αλλά δεν υφίσταται σύνδεση της αρχαίας μακεδονικής με τα σλαβικα (και δε νομίζω να προσπαθεί κανένας, εκτός από τίποτα Μακεδόνες Χρυσαυγίτες που δεν έχουν τελειώσει το δημοτικό, να υποστηρίξει το αντίθετο.).

    φυσικά, αφού είναι η γλώσσα της χώρας που ονομάζεται Μακεδονία, καλά κάνουν και τα λένε μακεδονικά.
    Es el sonido de su mundo derrumbándose/Es el del nuestro resurgiendo
    El día que fue el día, era noche/Y noche será el día que será el día

  10. #250
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    μια απ'τα ιδια αλλά πιο δραματικά θα προσεθετα :

    με απόλυτη γνώση εθνικιστικης εξαρσης στην γειτονα χώρα, γεωγραφικής καταγωγής μου, βαλκανικών ζυμώσεων και τουρκο-βουλγαροπαρελθόντος μου, λέω να την πούνε όπως θέλουνε και να συνεχίσουμε τις ζωές μας επιτέλους. επίσης ποσώς μ' ενδιαφέρουν τα γραφειοκρατικά προβλήματα που θα προκύψουν, να τα λύσουν.

    σουπερ φιλιππος ειναι κουλ ιδέα, θα στήριζα


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  11. #251
    Senior Member landy's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    314

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Μόνο μαλακίες. Γράφω αλλού στο θρεντ ότι κάθε εθνική ταυτότητα ενέχει ιστορική παραχάραξη.
    αυτό συμβαίνει λίγο πολύ.κι η πρόταση σου είναι να συνεχίσει αυτή η ιστορική παραχάραξη με χειρότερο τρόπο.ωραίος
    Μόνος σου καταλαβαίνεις, και το λες κιόλας, ότι η ιδιοποίηση της υποτιθέμενης μακεδονικής ιστορίας και των υποτιθέμενων συμβόλων της όπως ο Αλέξανδρος και οι βεργίνες γίνεται και εδώ, όσο και στα σκόπια.
    εδώ, έχεις και κάποια ψήγματα αν θες σύνδεσης με αυτή την ιστορία.ο αλέξανδρος και η μακεδονική ιστορία δεν είναι αποκομμένη από την υπόλοιπη αρχαιοελληνική ιστορία που έχει ιδιοποιηθεί το ελληνικό έθνος και κράτος.δεν μπορεί δηλαδή να νοείται αρχαιοελληνική ιστορία χωρίς μακεδονική ιστορία.
    οι βεργίνες που αναφέρεις είναι απλά ένα κομμάτι του ελληνικού κράτους.ποιος να το ιδιοποιηθεί;η ισλανδία;είναι έτσι κι αλλιώς εκ των πραγμάτων επόμενο αυτό.η αρχαία μακεδονία της οποίας την ιστορία ιδιοποιήθηκε το ελληνικό κράτος και που τώρα θέλουν να ιδιοποιηθούν οι σκοπιανοί ήταν ένα μικρό μέρος της σημερινής μακεδονίας της ελληνικής επικράτειας.ούτε καν η θεσσαλονίκη δεν ανήκει στην ιστορική αρχαία μακεδονία.διότι αν θέλουμε να ιδιοποιηθούμε την αρχαία μακεδονία με γεωγραφικούς όρους, θα έπρεπε να ονομαστεί μακεδονία και η αίγυπτος, κι η τουρκία και δεν ξέρω κι εγώ ποια άλλη περιοχή περιελάμβανε η μακεδονική αυτοκρατορία.εδώ έχουμε να κάνουμε με ένα κράτος που αποτέλεσε τμήμα της μακεδονικής επαρχίας την περίοδο της οθωμανικής αυτοκρατορίας και που θέλει όμως να ιδιοποιηθεί την ιστορία της οποιαδήποτε περιοχής που συνέστησε μακεδονία ή μακεδονική επαρχία ή μακεδονική αυτοκρατορία ή τέλος πάντων οτιδήποτε ονομάστηκε μακεδονικό μέσα στην ιστορία.αυτό χαρακτήρισα ως παράνοια επειδή είναι παράνοια.

    Αν ενοχλούσε πραγματικά μόνο «την λογική σου σαν άνθρωπο» θα έλεγες απλά ότι κοιτάξτε παιδιά, όσο βλακώδης είναι ο σκοπιανός εθνικισμός του κάθε γκρουεφσκι εκεί, άλλο τόσο είναι και ο ελληνικός εθνικισμός που προστάζει ότι «η μακεδονία είναι ελληνική», το αστέρι της βεργίνας πρέπει να μπαίνει δίπλα στον σταυρό της ορθοδοξίας (οτιναναι), ο αλέξανδρος ήταν «έλληνας» (η χαωτική εθνική ταυτότητα που λέγαμε).
    η μακεδονία είναι ελληνική κι ο αλέξανδρος ήταν έλληνας και είναι ιστορικά αποδεδειγμένο(αφού οι μακεδόνες ήταν δωρικό φύλο κι οι πρώτοι μακεδόνες βασιλιάδες ήταν αργείοι).το αν εμείς είμαστε έλληνες δηλαδή απόγονοι των ελλήνων είναι ένα θέμα διαφορετικό.υπάρχουν ψήγματα αποδείξεως που απουσιάζουν εντελώς απ' την σκοπιανική πλευρά.το να λες είμαι απόγονος των ελλήνων και επομένως και του αλέξανδρου μπορεί να είναι ως κάποιο σημείο ελεγχόμενο και αμφισβητίσιμο.το να λες είμαι απόγονος του αλέξανδρου και τον μακεδόνων που δεν ήταν έλληνες, και επιπλέον να λες ότι οι έλληνες είναι απόγονοι τον αρχαίων ελλήνων αλλά όχι τον μακεδόνων επειδή αυτοί συνιστούσαν διαφορετικό φύλο με διαφορετική γλώσσα κλπ, είναι εντελώς ιστορικά βλακώδες.
    Αντ' αυτού αμέσως μετά εσύ μιλάς για «ιστορική στρέβλωση» αν αμφισβητηθεί η «ελληνικότητα» του αλεξάνδρου, και χρησιμοποιείς και το ανεπαρκές επιχείρημα περί γλώσσας.
    την ελληνικότητα του αλεξάνδρου όποιος την αμφισβητεί είναι απλά ανιστόρητος.την ελληνικότητα των κατοίκων του ελληνικού κράτους μπορεί κάποιος να την αμφισβητίσει.όπως και την εβραικότητα των ισραηλιτών, την οθωμανικότητα των τούρκων.την γερμανικότητα των γερμανών και πάει λέγοντας.
    Αυτά για να υποστηρίξεις τελικά ότι υπάρχει legit ιστορική στρέβλωση και μη legit και όλως τυχαίως η ελληνική μεριά ανήκει στην πρώτη.
    η πρώτη δεν διαστρεβλώνει την ιστορία.μπορεί να διαστρεβλώνει το παρόν με την έννοια ότι διαστρεβλώνει την καταγωγή των νεοελλήνων.η δεύτερη διαστρεβλώνει την ιστορία υποστηρίζοντας ότι οι αρχαίοι μακεδόνες δεν ήταν έλληνες.
    Αρχικά, δεν συμφωνούμε όλοι ότι υφίσταται «συνέχεια του ιστορικού έθνους» άρα όχι, ο αλέξανδρος δεν ήταν «έλληνας» και η ίδια η αντίληψη ότι η σημειολογία της λέξης «έλληνας» είναι κοινός τόπος και δε χρειάζεται να εξηγηθεί πριν χρησιμοποιηθεί, είναι εθνικιστική ιστορική στρέβλωση.
    στο ξαναείπα παραπάνω.οι σκοπιανοί δεν υποστηρίζουν ότι οι νεοέλληνες δεν είναι απόγονοι του αλεξάνδρου απλά, υποστηρίζουν ότι ο αλέξανδρος δεν ήταν έλληνας.σου αναγνωρίζουν ξέρω γω την καταγωγή σου απ' τον πλάτωνα αλλά όχι απ' τον αριστοτέλη που τους θεωρούν καταγόμενους από διαφορετικά φύλα-έθνη.ε αυτό είναι ιστορική στρέβλωση.

    Για το στοιχείο περι σλαβικής και υποτιθέμενα original μακεδονικής γλώσσας: Γλωσσολογία δε ξέρω, υποψιάζομαι πάντως ότι ούτε αυτό που λες είναι θέσφατο, όσο μπορεί να θεμελιώσει κάποιος σύνδεση μεταξύ της σύγχρονης ελληνικής και των μακεδονικών διαλέκτων, πιθανώς τόσο να μπορεί και με τα σλαβικά.
    να μην υποψιάζεσαι πράγματα που δεν ισχύουν.η νεοελληνική είναι βασισμένη στην αρχαιοελληνική βιαίως.είναι μια κατασκευασμένη γλώσσα που καθαρίστηκε απ' τις προσμίξεις και αντικατέστησε τις ξενικές λέξεις με άλλες παρμένες απευθείας απ' την αρχαιοελληνική.οπότε είναι εκ των πραγμάτων συνδεδεμένη με την αρχαιοελληνική και την αρχαιομακεδονική η οποία ήταν η ίδια γλώσσα.η σλαβική δεν έχει τέτοια χαρακταρηριστικά.τα σλάβικα που μιλούσαν οι σλάβοι της μακεδονίας δεν ήταν διαφορετικά απ' τα σλάβικα των σλάβων της πελοποννήσου.οπότε δεν μπορεί να χαρακτηριστεί μακεδονική μια γλώσσα που την μιλούσαν και σε άλλες περιοχές.δηλαδή σε όλες τις περιοχές που κατοικούσαν σλάβοι.το αν πήρε μία διαφορετική μορφή και έγινε διάλεκτος αυτό δεν σημαίνει ότι θα αναγάγουμε μία διάλεκτο σε γλώσσα επειδή έτσι κάπνισε σε κάποιους.πόσο μάλλον να προσπαθούμε να την συνδέσουμε με την αρχαιοελληνική και τις διαλέκτους της, όπως η αρχαια μακεδονική.
    Αυτό όμως είναι ήδη μια πολιτικά και ιδεολογικά biased προσπάθεια. Γιατί σύρει με τη βία την γλωσσολογία και την ιστορία και οτιδήποτε άλλο στο πεδίο της πολιτικής. Κάτι που με βοηθάει στο να καταλήξω και στην συνολική μου αντίληψη ότι το ζήτημα είναι καθαρά πολιτικό και ιδεολογικό και οι προσπάθειες να εμφανιστεί σαν απλά διακύβευμα ιστορικών και γεωγραφιών τεκμηρίων, συνειδητά ή όχι είναι και αυτές πολιτικά biased.
    αν η άποψη του ελληνικού κράτος είναι 80% λανθασμένη και κατασκευασμένη, των σκοπίων είναι 100% γιατί δεν αφορά μόνο το σκέλος της καταγωγής ενός λαού από κάποιον αρχαίο αλλά διαστρεβλώνει την καταγωγή ενός αρχαίου φύλου και συνεπώς την ιστορική αλήθεια.

    Σύνθετη ονομασία με γεωγραφικό προσδιορισμό. Όποιος διαφωνεί με αυτό είναι μαλάκας.
    γεωγραφικό προσδιορισμό έχει μόνο η άνω ραχούλα.και τα διεσπασμένα κράτη.δυτική γερμανία, βόρειος κορέα κλπ...με τη διαφορά ότι εκεί έχουμε γερμανούς, κορεάτες και ραχουλιώτες...εδώ έχουμε μακεδόνες;ποτέ δεν ονομάστηκε ένα έθνος απ' τον τόπο που κατοικούσε.πάντα γίνεται το αντίθετο.η αρχαία μακεδονία ονομάστηκε μακεδονία επειδή την κατοίκησαν μακεδόνες κι όχι το αντίθετο.αν οι αρχαίοι μακεδόνες κατοικούσαν σε μια μεζονέτα στο κολωνάκι, μακεδονία θα ήταν εκείνη η μεζονέτα.το αλβανοσλαβικη δημοκρατια της μακεδονιας είναι μια χαρά ονοματάκι.ή το fyrom που υπάρχει ήδη.γιατί να αλλάξει;
    το όποιος διαφωνεί με αυτό είναι μαλάκας είναι άλλη μία μη φασιστική σου δήλωση και πρακτική.μου θες και χαρακτηρισμούς μετά...
    αυτό που θέλω να ξεκαθαρίσω είναι ότι είναι άλλο θέμα η υποτιθέμενη καταγωγή των νεοελλήνων απ' τους αρχαίους έλληνες κι άλλο το μακεδονικό ζήτημα.αν θέλουμε να συζητήσουμε το πρώτο μπορούμε να το κάνουμε σε ένα τόπικ.αλλά γιατί το συνδέουμε με το μακεδονικό;αν οι σκοπιανοί θέλουν να λέγονται μακεδόνες και να θεωρούνται απόγονοι των αρχαίων μακεδόνων θα πρέπει αυτόματα να αποδεχτούν ότι είναι ελληνικό φύλο και επομένως ελληνικής καταγωγής και εκ των πραγμάτων (έτσι όπως διαμορφώθηκαν δηλαδή τα πράγματα με την ίδρυση των εθνικών κρατών) συγγενικό φύλο με τους νεοέλληνες.κάτι σαν τους κύπριους δηλαδή.αυτό είναι μια άλλη βάση συζήτησης.αλλά να είσαι απόγονος του αλεξάνδρου χωρίς να είσαι απόγονος των ελλήνων είναι αδύνατο.
    Last edited by landy; 05-04-2012 at 16:46.

  12. #252
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Βασικά σταμάτησα να διαβάζω στο "η πρόταση σου είναι" κλπ. Αφενός δε διαβάζεται αυτό το ποστ, αφετέρου δεν έχει νόημα παράτα το.

  13. #253
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    ένα τέτοιο θέμα μπορεί να λυθεί απλά σε ένα διαγωνισμό γευσιγνωσίας, η χώρα με τον καλύτερο χαλβά διαλέγει όνομα.
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  14. #254
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Οι Σκοπιανοί μιλάνε βουλγάρικα πάντως, καρατσεκαρισμένο. Μία αρκετά συγγενική τους εκδοχή, έστω. Οπότε δεν είναι όλα τα σλάβικα ίδια, πάνω σε αυτό που είπε ο landy περί σλαβικής γλώσσας στην Ελλάδα.

    Ταμαγκόθι, η Κύπρος μιλάει ελληνικά, η μισή Θράκη μιλάει τουρκικά, το Σουδάν μιλάει αραβικά και πάει λέγοντας. Εδώ ολόκληρη Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία μιλούσε ελληνικά (και λέγονταν ελληνικά, όχι ρωμαίικα κλπ) για 1 εκατομμύριο χρόνια που ο συγκεκριμένος χώρος μόνο Ελλάς δε λεγόταν. Οπότε άκυρο το περί περιοχής όπου η γλώσσα μιλιέται κλπ (γενικά, όχι στην περίπτωση της Μακεδονίας).

  15. #255
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    η αληθεια ειναι οτι δεν μιλαει η μιση Θρακη μη ελληνικα...και προφανως τα μη ελληνικα δεν ειναι ολα Τουρκικα, υπαρχουν διαλεκτοι αναμεσα στους Πομακους

    τεσπα εγω με τους Μακεδονες ειμαι γιατι το Μπουκοβο ειναι απο την ομωνυμη περιοχη

Similar Threads

  1. Το ζητημα που ταλανιζει την Ελλαδα
    By freak brother in forum General Discussion
    Replies: 40
    Last Post: 05-06-2006, 09:19
  2. Souidia Poll...
    By Stormrider in forum Music Discussion
    Replies: 52
    Last Post: 19-11-2004, 21:42
  3. Love Poll.
    By AcidBath in forum General Discussion
    Replies: 33
    Last Post: 14-05-2004, 14:34
  4. Exit Poll
    By necropethamenos in forum General Discussion
    Replies: 37
    Last Post: 17-03-2004, 10:00

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •