Results 1 to 9 of 9

Thread: Acid King - III

  1. #1
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default Acid King - III



    1. 2 Wheel Nation
    2. Heavy Load
    3. Bad Vision
    4. Into The Ground
    5. War Of The Mind
    6. On The Everafter
    7. Sunshine And Sorrow

    http://www.myspace.com/acid_king

    Επειδή λοιπόν έχω μία εργασία για τη σχολή αλλά ο ζεστός αέρας στη μάπα λόγω οδήγησης Harley με αποσυντονίζει, θα πω 2 λόγια για την τελευταία δουλειά των Acid King.

    Δεν είχε τύχει να έρθω σε επαφή με παλιότερες δουλειές τους η αλήθεια είναι. Πρώτη αυτιά αν θυμάμαι καλά ήταν το Bad Vision στο myspace, όπου ένα κέντρο του εγκεφάλου χτυπηθήκε επιτόπου, μέχρι να καταστραφεί ολοσχερώς με την είσοδο ενός απίστευτου lead. Ο δίσκος παραγγέλθηκε με συνοπτικές διαδικασίες.

    Πρώτη εντύπωση, το εξώφυλλο. Ίσως η ιδανικότερη εικόνα γι αυτό που ο ακροατής πρόκειται να ακούσει. "Ζαλισμένο" ευρυγώνιο πλάνο, και το κεφάλι μιας Les Paul στο επίκεντρο. Χέβυ, με λίγα λόγια.

    Μουσικά, είναι αρκετά τα χαρακτηριστικά που κάνουν τους Acid King να μην αντιπροσωπεύονται πλήρως από την ταμπέλα stoner. Μην παρεξηγήσετε αυτή τη δήλωση φυσικά, imo είναι το απόλυτο stoner και μόνο. Παρ'όλαυτα το στυλ τους είναι ιδιαίτερο και προσωπικό. Ναι, θα βρούμε τα γνωστά marshallοδοτούμενα πεντατονικά riff με Kyuss-ικούς χρωματισμούς. Η μουσική όμως δε σταματάει εκεί. Πέραν της, υπέρβαρης εδώ, στιβαρότητας που διαθέτει το μέσο stoner group, διακρίνεται και ένα "ανήσυχο" rhythm section, ένας drummer που αρνείται να ακολουθήσει τη λογική του drum machine, και έρχεται να συμπληρώσει την παραπάνω στιβαρότητα ως το alter ego της.

    Νομίζω όμως πως η καρδιά της μπάντας είναι η κυρία Lori S. Τα φωνητικά της είναι ένα χτύπημα κάτω από τη μέση, ένα ρεσιτάλ καψίματος, ένα διαρκές σύρσιμο σε μία νότα που καθιστά την αλλαγή αυτής ιδιαίτερα καυλωτική, ενώ τα riff της είναι σεμινάριο γραψίματος riff_που_στέκουν_μόνα_τους_και_όχι_ως_groovάτο_σύνολο. Τα lead βγάζουν μία ασήκωτη γλύκα, marshall γαρ, η οποία δε μπορεί παρά να σε καθηλώσει και να σου δώσει ένα ηλίθιο χαμόγελο ευτυχίας.

    Για τον ήχο δεν έχω να πω πολλά, ίσως και να μη γινόταν καλύτερος.

    Μάλλον έχω ενθουσιαστεί περισσότερο από όσο έπρεπε με αυτόν το δίσκο, δεν ξέρω. Ίσως από την άλλη να βρήκα το απόλυτο μουσικό στυλ που μου ταιριάζει, και πάλι δεν ξέρω. Όσοι νοιώσουν το ίδιο δέος με το feedback στο τέλος του riff του War of the Mind είναι μαζί μου

  2. #2
    Senior Member Buddy Lackey's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Sahara
    Posts
    6,504

    Default

    Kai gamw tous diskous, alla de ftanei oute to daxtylaki tou "Busse Woods". Oxi oti tha eprepe, alla den tha mas xalage kiolas.
    YOU ARE NOT SPECIAL. YOU ARE NOT BEAUTIFUL OR UNIQUE SNOWFLAKE. YOU'RE THE SAME DECAYING ORGANIC MATTER AS EVERYTHING ELSE. YOU ARE THE ALL-SINGING, ALL-DANCING CRAP OF THE WORLD.

    HIPPIE METAL OR NO METAL AT ALL


  3. #3
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Επίσης τελικά ο δίσκος κυκλοφόρησε πρόπερσι και όχι φέτος (με μπέρδεψε το βινύλιο ) αλλά δεν έχει σημασία ε;

  4. #4

    Default

    το κλειδώνω.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    66° 9' 0" North, 23° 15' 0" West
    Posts
    8,909

    Default

    αστο μωρε.
    and light it up forever, and never go to sleep

  6. #6

    Default

    πολύ αργά, είχε κλειδωθεί πριν ποστάρεις.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    23

    Default

    dwse acid king sto lao sou stamath
    O atheist exei FANTASTIKES mpoukles

  8. #8
    σεξιστής cybernaut's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    cyberia
    Posts
    2,030

    Default

    κ ηρθε το πληρωμα του χρονου κ ανοιξαν κ συναυλια τους, ωραια φαση κ πως τα φερνει η ζωη κ τετοια
    "I am Ubik. Before the universe was, I am. I made the suns. I made the worlds. I created the lives and the places they inhabit; I move them here, I put them there. They go as I say, then do as I tell them. I am the word and my name is never spoken, the name which no one knows. I am called Ubik, but that is not my name. I am. I shall always be."


    www.monolith.gr

  9. #9
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Ακριβώς αυτό. Η συγκεκριμένη μπάντα ευθύνεται σε μεγάλο ποσοστό μέχρι και στο τι κιθάρα αγόρασα, πώς να μη συγκινηθείς μετά.

Similar Threads

  1. Acid King - The Early Years
    By dead in forum Albums
    Replies: 1
    Last Post: 08-03-2007, 16:40
  2. Αcid King - III CD
    By regularpaul in forum The Marketplace
    Replies: 1
    Last Post: 03-03-2007, 00:42
  3. Peavey 5150 III h EVH III
    By Othon in forum Musicians Chat
    Replies: 8
    Last Post: 30-10-2006, 19:06
  4. King Diamond
    By Moonspellheim in forum Live & Events Talk
    Replies: 23
    Last Post: 08-05-2006, 23:20
  5. [Cinema] King Kong (2005)
    By JnB in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 20
    Last Post: 06-01-2006, 17:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •