Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31

Thread: ΕΣΗΕΑ, Αλαφούζοι και ΜΜΕ

  1. #1
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default ΕΣΗΕΑ, Αλαφούζοι και ΜΜΕ

    Το λοιπόν μετα απο την πρόσφατη εκδίκαση της μήνυσης και καταδίκη εναντίον του ΓΓ της ΕΣΗΕΑ Δ. Τρίμη, αρ8ρογράφου του Ιου της "Ε" μεταξύ άλλων, απο τους Ι. Αλαφούζο, Μπ. Παπαδημητρίου και Α. Μαζαράκη για το 8έμα της "εξύβρισης" των παραπάνω κατα την απεργιακή κινητοποίηση του Ιουλίου '04 στο ραδιόφωνο του ΣΚΑΙ και της καταχρηστικής απόλυσης της Όλγας Χωμενίδη απο το "Πρώτο 8έμα" για την κάλυψη των φοιτητικών κινητοποίησεων, έχομε την χ8εσινή απόλυση του Γ. Δελαστίκ απο την "Κ" που ώς γνωστόν ανήκει στο συγκρότημα Αλαφούζου (όπως και ο ΣΚΑΙ).

    Δεδομένου οτι οι Τρίμης, Δελαστίκ ανήκουν σε συγκεκριμένο πολιτικό χώρο, κα8ώς επίσης και το φιλοκυβερνητικό συγκρότημα Αλαφούζου μην περνάμε σε ακόμα πιο μαύρες ρυ8μίσες στον χώρο της έντυπης και ραδιοφωνικής δημοσιογραφίας (στην τελεόραση έχουμε περάσει εδώ και καιρό);

    Δείτε λίνκς, πείτε. Κουολέμα αμα δείς κι εσύ, πές.

    χωμενίδη
    http://www.esiea.gr/gr/2arxeio/2007/03/17.htm

    τρίμης
    http://www.esiea.gr/gr/2arxeio/2007/03/19.htm
    http://www.iospress.gr/mikro2004/mikro20041030.htm
    http://www.radiofono.gr/node/483

    δελαστίκ
    http://athens.indymedia.org/front.php3? ... _id=686214

  2. #2
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  3. #3
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    και που κολλάει αυτό;

  4. #4
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    na diavazeis ta link pou postareis...
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  5. #5
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Αν εννοείς αυτά που λέν στο ιντημίντια περι αμερικανισμού και αντιαμερικανισμού τότε 8α πώ οτι το να ποστάρεις εσύ μια εικόνα που σχετίζεται με αυτό τότε είναι μια μαλακία γιατι αφορά την ανάγνωση που κάνουν δύο χρήστες του ιντιμίντια στο 8έμα ενώ εγώ κάνω άλλη πιο συνολική που μιλά για κάπως γενικευμένη στάση τελευταία στα μέσα για πράματα όπως αυτό που ανέφερα δηλαδή για ποιονικοποίση για απολύσεις για εκδίωξη του συνδικαλισμού για φίμωση της αντί8ετης άποψης για trust μεταξύ των μεγαλομιντιάδων για κακά πράματα γενικά οπότε εσύ με το να κάνεις πέηστ μια εικόνα που βρήκεσ δε κολλάει δε βοη8άει στο 8έμα δεν έχει σχέση 8α πρέπει να πεις την άποψη σου πιο ολοκληρωμένα να την κα8αρογράψεις να είσαισαφής να καταλάβουμε κι εμείς τι λές να μην προσπα8ούμε να αποκρυπτογραφήσουμε την κά8ε μαλακία που έχει ο κά8ε μαλάκας στο κεφάλι του είτε είναι καλό παιδί είτε οχι εγώ ετσι λέω και όπως πάντα τα λέω σωστά άντε τώρα δείξου σοβαρός και όχι μογλης. Μόγλη.

  6. #6
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast
    εγώ κάνω άλλη πιο συνολική που μιλά για κάπως γενικευμένη στάση τελευταία στα μέσα για πράματα όπως αυτό που ανέφερα δηλαδή για ποιονικοποίση για απολύσεις για εκδίωξη του συνδικαλισμού για φίμωση της αντί8ετης άποψης για trust μεταξύ των μεγαλομιντιάδων
    egw den kanw tetoia analisi me endiaferoun auta alla pio makroprothesma, kai pistevw oti auti ti stigmi proexei i eksodos tis xwras apo imperialistikous sximatismous opws to NATO kai i Eurwpaiki Enwsi kathws kai to ksekatharisma twn amerikanodoulwn kommatiwn tis astikis taksis...
    auta proexoun gia mena..

    agwnas gia ethniki aneksartisia kai autodiathesi kai epeita i sosialistiki epanastasi...

    mia hara einai i eikona ta leei ola...

    "amerikanoi parte ton mpoulo apo ti xwra mou kai min mplekeste sta eswterika tis gia na ikanopoiisete ta dika sas simferonta"
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  7. #7
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Ναι ρε φίλε αλλα εγώ είμαι φιλοναρίτης και δε λέω τις μαλακίες του μουλού για ε8νικές ανεξαρτησίες και άλλα παραφερνάλια να ούμε, το ελληνικό κεφάλαιο σε αγαστή σύμπραξη με το έξω έχει αναβα8μισμένο ρόλο στις ιμπεριαλιστικές επεμβάσεις και έχει και το μερίδιο του στο στρατηγικό σχεδιασμό και καταπολεμά και τον εσωτερικό εχ8ρό αλλα επιδιώκει και όπου μπορεί εξαγωγή της οικονομικής του ισχύος με γνωστά απο παλίοτερα ιμπεριαλιστικά χαρακτηριστικά που αρχίζουν να εμφανίζονται τώρα κα8ώς η Ελληνική οικονομία αναπτύσσεται και υποβοη8άται απο σ' αυτό απο τις διε8νείς καπιταλιστικές ολοκληρώσεις!!!

    Ας πούμε οντόπικ τώρα!!

    (btw τι λές δλδ, οτι η απόλυση του Δελαστίκ είναι αμερικανικός δάκτυλος

  8. #8
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    giati to ena anairei to allo automata?

    amfivallw gia to an i ellada einai imperialistiki xwra apla to xrisimopoiises san epixeirima...

    oti diladi afou "kanei" imperialismo ara den "dexetai" imperialismo auto den les?
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  9. #9
    Senior Accountant Rush's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    going nowhere
    Posts
    1,944

    Default

    aytos apo numetalas pitsirikas egine rapper mperdemenos kkes
    Those little demons ain't the reasons for the bruises on your soul you've been neglecting
    You'll never lose your mind as long as you're heart always reminds you where you left it
    And don't ever let them make you feel like saying what you want is unbecoming
    If you were supposed to watch you're mouth all the time I doubt your eyes would be above it

  10. #10
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default



    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  11. #11
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by asimoulis
    giati to ena anairei to allo automata?

    amfivallw gia to an i ellada einai imperialistiki xwra apla to xrisimopoiises san epixeirima...

    oti diladi afou "kanei" imperialismo ara den "dexetai" imperialismo auto den les?
    Ποιό ένα αναιρεί ποιό άλλο;
    Είπα οτι η ελλάδα εχει αναβα8μισμένο ρόλο σε αυτό που λέμε ιμπεριαλιστικές επεμβάσεις και δεν ειν μια χώρα "αμερικανόδουλη" που απλώς εκτελεί τα σχεδιαστικά πλάνα του αμερικανικού ιμπεριαλισμού. Ο ρόλος της είναι και ενεργός εσωτερικά και εξωτερικά και πα8ητικός αρα το πρόταγμα της ε8νικής ανεξαρτησίας δε μου λέει κατι κα8ώς δεν υπάρχει ε8νικός χαρακτήρας τόσο σαφής.

    Γενικώς δεν έχω κάποια πολύ πολύ συγκεκριμένη 8έση επι του 8έματος απλά ξέρω οτι δε συμφωνώ με τη 8έση του μλ, ξέρω οτι η 8έση του ναρ -που σου αράδιασα- είναι ικανοποιητική και ξέρω οτι αφορά άλλο τόπικ που δεν είναι επι του παρόντος και μπορεί και να μην πολυχωρά στο παρόν φόρουμ.

  12. #12
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast
    Γενικώς δεν έχω κάποια πολύ πολύ συγκεκριμένη 8έση επι του 8έματος απλά ξέρω οτι δε συμφωνώ με τη 8έση του μλ, ξέρω οτι η 8έση του ναρ -που σου αράδιασα- είναι ικανοποιητική
    akrivws to idio kai egw alla antistrofa...

    epi tou parontos na dilwsw ekpliktos pou fimonontai dimosiagrafoi to 2007 kai pes me asxeto alla den iksera oti paizoun tetoia...

    diladi fantazomouna oti ama eisouna stin kathimerini kai egrafes gia tous amerikanous tha se paramazeve kapoios ipeuthinos ekei...

    auta na ginoun gnwsta se autous pou pistevoun tis paparies tis kathimerinis pou thewreitai i poio sovari deksia fillada peri eleutherias (tou logou) isotitas dikaiosinis klp klp logia tou aera...

    na min pw gia eleutherous tipous kai den simmazevetai...

    gia na prolavw ta simperasmata sas den eimai iper tis eleutherias tou logou kai tis antikeimenikotitas...

    i eisai me tous men i me tous de...

    kai krinesai giauto...
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  13. #13
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Εγώ την αράδιασα!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Σίγουρα περνάμε σε πιο μαύρες μέρες, πλέον φαίνεται ξεκάθαρα ότι δεν υπάρχει ελευθερία λόγου στα media (όχι ότι μας ενδιαφέρει βέβαια γιατί και γω δεν θα ήθελα σε μια "αριστερή" εφημερίδα να διαβάζω "δεξιές" απόψεις"), αλλά το πιο σίγουρο είναι ότι συνδικαλιστικά δεν προστατεύεται κανείς - έννομα πάντα. Αν ο εργοδότης θέλει να σε απολύσει, τελείωσες.

  15. #15
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    φτου και τον διαβαζα το Δελαστικ (και παντα αναρωτιομουνα τι ονομα ειναι αυτο)
    Vielen Dank für alles was mal war

Similar Threads

  1. ΜΜΕ
    By Candiru in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 16
    Last Post: 09-10-2020, 07:55
  2. play.com και προπληρωμένες και debitcards
    By rincewind2k in forum General Discussion
    Replies: 18
    Last Post: 20-10-2008, 23:56
  3. Replies: 26
    Last Post: 16-07-2007, 21:21
  4. Κίνα και ΕΕ
    By Medusa in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 22
    Last Post: 26-05-2005, 01:58
  5. Replies: 12
    Last Post: 27-02-2005, 04:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •