Page 81 of 96 FirstFirst ... 3171798081828391 ... LastLast
Results 1,201 to 1,215 of 1429

Thread: Ubuntu.

  1. #1201
    Senior Member cloud's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    στη νύχτα των άλλων
    Posts
    5,276

    Default

    Quote Originally Posted by Phantom Duck View Post
    ψήνομαι να τεστάρω linux σε εξωτερικό usb δίσκο, θα την παλέψει πιστεύετε; πείτε κανά ίνφο και ποια διανομή ταιριάζει.
    Υπάρχει μια σελίδα που μπορεί και να σου φανεί χρήσιμη http://www.pendrivelinux.com/

  2. #1202
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default

    Quote Originally Posted by Phantom Duck View Post
    ψήνομαι να τεστάρω linux σε εξωτερικό usb δίσκο, θα την παλέψει πιστεύετε; πείτε κανά ίνφο και ποια διανομή ταιριάζει.
    αν δεν παίζει θέμα χώρου βάλτο στον κανονικό σου δίσκο. σε περίπτωση που δεν το ξέρεις, μπορείς να έχει ταυτόχρονα και linux και windows και μετά αν δεν σου κάνει το βγάζεις σχετικά εύκολα.

  3. #1203
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    δεν ξέρω αν έχει διαφορά αλλά είναι εξωτερικός σκληρός, έχω τρέξει και παιχνίδια από εκεί χωρίς πρόβλημα. έχω δοκιμάσει να περάσω ubuntu στον κανονικό σκληρό στο παλιό pc και προφανώς κάπου κόλλαγε και δεν τέλειωνε το install, απλά σε αυτή τη φάση θέλω να παίξω λίγο οπότε προτιμώ να το βάλω σε έναν άδειο δίσκο.

  4. #1204
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    το'χω κάνει, τημπαλεύει άνετα! αδιάφορο διανομής.

    έδιτ: θα βοηθούσε καμιά μίνιμαλ που φορτώνει όλη στη RAM, τύπου puppy linux.
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  5. #1205
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default

    αν το κάνεις σωστά δεν νομίζω να έχει πρόβλημα. το μόνο κακό είναι ότι θα είναι πιο αργό γιατί μπαίνει και το USB στην μέση. αν απλά θες να δεις πως είναι δεν χρειάζεται να κάνεις εγκατάσταση, φτιάχνεις ένα liveUSB και παίζεις.

  6. #1206
    For Science,You Monster. Ethereal's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    afk
    Posts
    1,427

    Default

    εμενα το σαραβαλακι laptop που κοντευει δεκαετια,μια χαρα παιζει με τα 11.04.classic desktop/no effects βεβαια,αλλα και τα παντα βρισκει με τη μια (drivers κτλ) και δεν ζοριζεται σχεδον καθολου σε σχεση με τις προηγουμενες εκδοσεις.

    edit:amnesiac στο plan βαζεις "internet"

  7. #1207
    Διονύσης Ρόδμανν Comte de Saint-Germain's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    2,551

    Default

    Λοιπόν, το λάπτοπ μου παίζει με το brightness μόνο του, αλλά όχι απλώς το αλλάζει αλλά φαίνεται σα να το αλλάζω εγώ με Fn και πάνω κάτω (ξέρετε, η μπαρίτσα πάνω δεξιά κλπ). Το κατεβάζει όλο κάτω, το ξανανεβάζω, μετά εκείνο τα ίδια. Όταν το άφησα κάτω κάτω που το πήγε, μετά από λίγο άλλαξε γνώμη και το ανέβασε λιγουλάκι. Είναι στοιχειωμένο.

    Any help?

  8. #1208
    Διονύσης Ρόδμανν Comte de Saint-Germain's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    2,551

    Default

    Μάλλον ζει ακόμη μέσα στο πνεύμα του gnome και μου κάνει practical jokes.

  9. #1209
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    έβαλα 10.10 και 5/10 φορές όταν βλέπω dvd παγώνει η εικόνα και τα πάντα, μόνο ο ηχος συνεχίζει κανονικά. =/
    Vielen Dank für alles was mal war

  10. #1210
    R U OK Esteban's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    130-148bpm
    Posts
    1,486

    Default

    Quote Originally Posted by Comte de Saint-Germain View Post
    Λοιπόν, το λάπτοπ μου παίζει με το brightness μόνο του, αλλά όχι απλώς το αλλάζει αλλά φαίνεται σα να το αλλάζω εγώ με Fn και πάνω κάτω (ξέρετε, η μπαρίτσα πάνω δεξιά κλπ). Το κατεβάζει όλο κάτω, το ξανανεβάζω, μετά εκείνο τα ίδια. Όταν το άφησα κάτω κάτω που το πήγε, μετά από λίγο άλλαξε γνώμη και το ανέβασε λιγουλάκι. Είναι στοιχειωμένο.

    Any help?
    Μου το κανε και μένα. Η μόνη λύση που βρήκα είναι εδώ
    http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=958623

  11. #1211
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Έβαλα χθες σε ένα VM Ubuntu για να δω το Unity και οι εντυπώσεις μου είναι γενικά καλές. Με τα keyboard shortcuts που έχει για το window management/application launching είναι πολύ βολικό στην χρήση. Το μόνο που δεν είχε out-of-the-box, και είναι σημαντικό, είναι το Expose του Mac OS X, για να βλέπεις και να επιλέγεις παράθυρα (αντί για το άβολο alt-tab των Windows/Gnome). Και τα νέα scrollbars προσωπικά μου άρεσαν, παρά την όλη γκρίνια που διαβάζω για αυτά.

    Αυτό που μου την έσπασε στα νεύρα είναι πως κάποια interface elements δεν λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο σε όλες τις εφαρμογές. Σε άλλες εφαρμογές το μενού πάει πράγματι στην πάνω μπάρα, σε άλλες όχι. Σε άλλες το scrollbar έχει το νέο στυλ, σε άλλες όχι. Αυτό το πράγμα, η έλλειψη ενός κοινού HIG για το Linux, είναι και ο λόγος που κάθε φορά που έβαζα Linux στο παρελθόν τελικά αγανακτούσα και το έσβηνα μετά από 3-4 μήνες.

    Gnome 3 δεν είδα, καθώς δεν υποστηρίζει το 3d acceleration του VirtualBox. Σε native partition, πάντως α) στο Ubuntu είχε προβλήματα και πολλά εικονίδια δεν εμφανίζονταν σωστά (αλλά, κατά τα άλλα, μάλλον είναι καλύτερο του Unity), β) στο OpenSUSE δεν κατάφερα να βάλω στον proprietary ATI driver ως package καθώς δεν υπάρχει για την τελευταία έκδοση του πυρήνα που βρίσκεται στο repository.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  12. #1212
    μπε το μαύρο πρόβατο Coroner's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    SF Bay Area
    Posts
    2,444

    Default

    Έχω βάλει στο desktop pc στο πανεπιστήμιο 11.04 εδώ και μια βδομάδα. Σαν πρώτο συμπέρασμα έχω να πω ότι το unity δε μου αρέσει. Το συνηθίζεις μεν, αλλά το βρίσκω λιγότερο λειτουργικό σε σχέση με τα panels. Επίσης, υπήρχαν κάποια μικρά θεματάκια, αλλά γενικά το upgrade ήταν πολύ άνετο.

    Στο λαπτοπ, που εκεί δουλεύω ουσιαστικά, παραμένω στην 10.11 και δε το βλέπω για άμεση αναβάθμιση, τουλάχιστον μέχρι να καταλήξω σε σαφή συμπεράσματα.

    Αυτό που παρατηρώ πάντως στις τελευταίες εκδόσεις είναι ότι αντί τα πάντα να "ανοίγουν" και να γίνονται πιο γρήγορα, τα μικρο-κολλήματα και οι καθυστερήσεις αυξάνονται. Ακόμα και home folder να θες να ανοίξεις χρειάζεται 1-2 secs μερικές φορές. Καμιά άποψη στο θέμα της ταχύτητας; Σεις τι λέτε για αυτό;
    ...when worms are granted wings, angels have to crawl...

  13. #1213
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    761

    Default

    Κι εγώ παρατήρησα ότι οι εφαρμογές άνοιγαν πιο αργά, ειδικά από το launcher στα αριστερά. Μόνο στο unity όμως, στο classic όλα μια χαρά.

  14. #1214
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    11.04 κλασικ
    δεν ασχολήθηκα καθόλου με το unity, I am too old for this shit
    και βλέπω μεγάλη βελτίωση στην ταχύτητα
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  15. #1215
    Διονύσης Ρόδμανν Comte de Saint-Germain's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    2,551

    Default

    Quote Originally Posted by Esteban View Post
    Μου το κανε και μένα. Η μόνη λύση που βρήκα είναι εδώ
    http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=958623
    Thnx, αν και τελικά αυτό σταμάτησε μόνο του μετά το reboot. Παρόλα αυτά δεν μου καει πλέον καν boot, και μπαίνω με linux previous versions για να κάνω τη δουλειά μου. Ψάχνω να βρω με τι να το αντικαταστήσω.

Similar Threads

  1. CodeBlocks ubuntu
    By metamelia3 in forum PC & Games
    Replies: 9
    Last Post: 23-09-2008, 12:03
  2. Ubuntu random freezes
    By Deggial in forum PC & Games
    Replies: 19
    Last Post: 04-12-2006, 19:57

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •