Page 13 of 96 FirstFirst ... 311121314152363 ... LastLast
Results 181 to 195 of 1429

Thread: Ubuntu.

  1. #181
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΜΗΝΥΜΑ ΤΗΛΕΠΩΛΗΣΗΣ

    αντικειμενικά είναι πιο ζόρικο από τα windows, όχι τόσο στη χρήση του όσο στο "στήσιμο" του, αν με πιανς.

    όταν με το καλό καταφέρεις να το στρώσεις, τα βασικά τουλάχιστον, από κει και πέρα είναι απλούστατο.
    αυτό δεδομένου ότι δεν έχω τρελές απαιτήσεις από το pc μου, οπότε αυτά που έκανα με τα windows (ιντερνετ, μουσική κτλ) τα κάνω άνετα και με το ουμπούντου. για πιο εξειδικευμένα πράγματα δε μπορώ να κρίνω.

    τα παιχνίδια είναι ένα πρόβλημα αλλά προσωπικά λίγο με απασχολεί.

    αυτό που γουστάρω τρελά είναι ότι όλα αυτά τα προγράμματα που έχει (και είναι πολλά) μπορώ να τα έχω δωρεάν. όχι ότι τα αγόραζα πριν, αλλά μου αρέσει που δεν έχει αυτή τη βρυκολακίστικη φιλοσοφία της μάικροσοφτ.

    επίσης μου αρέσει που δε χρειάζεται να βάλω 250 antivirus και να κάνω update κάθε ενάμιση λεπτό για να μη γεμίσει η οθόνη μου τσόντες και διαφημίσεις. βέβαια μπορεί και να χρειάζεται θεωρητικά και απλά εγώ να είμαι βλάκας και να μην έχω βάλει. μέχρι τώρα δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα πάντως.

    α, αυτό που επίσης είναι γαμάτο είναι η υποστήριξη που έχει. ακόμα και εγώ που είμαι μπουρτζόβλαχος σε ό,τι έχει να κάνει με υπολογιστές έχω βρει απάντηση για οτιδήποτε έχει προκύψει. και εδώ αγαπητοί μου φίλοι ένα θερμό χειροκρότημα στον deggial, τον ikonoklast και τ'αλλα παιδιά γα την πολύτιμη βοήθεια τους, πολλά φιλιά στην όμορφη κρήτη.

    ελπίζω να πειστήκατε και εσείς να βάλετε ubuntu, για περισσότερες πληροφορίες επισκεφτείτε την ιστοσελια μας.

    ευχαριστώ.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  2. #182
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Γλυκό ποστ. Τα είπε όλα.

    Ευκολία στη χρήση
    free software
    υποστήριξη

  3. #183
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Quote Originally Posted by Phoebus
    Γλυκό ποστ. Τα είπε όλα.

    Ευκολία στη χρήση
    free software
    υποστήριξη
    No games.
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  4. #184
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    http://indymediatrolls.com
    Posts
    674

    Default

    Pantws yparxei kai to pc linux os gia osous theloun kati aplo xwris poly treksimo sto sthsimo tou.

  5. #185
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by When_Black_Roses_Bloom

    No games.
    Ναι αλλά παίζει το WoW!!!11!`~!!!1!!1!``!!1!!!11
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  6. #186
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    αχαχαχχαχααχ
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  7. #187
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    tinayta ta gnome kai kde?

    mporw na allaksw apo to ena sto allo xwris format kai mlkies? kai an nai, giati na to kanw ayto?
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  8. #188
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by Amnesiac.
    tinayta ta gnome kai kde?

    mporw na allaksw apo to ena sto allo xwris format kai mlkies? kai an nai, giati na to kanw ayto?
    Υπάρχουν 4-5 διαδεδομένα desktop environments.

    Το Gnome είναι το default του Ubuntu (αυτό που έχεις). Τα σημαντικά πλεονεκτήματα του είναι η απλότητα στην χρήση, πολλά skins/icons/κλπ και η καλή συνεργασία του με Beryl/Compiz. Αν είσαι, δε, αρκετά ποζέρι, υπάρχουν hacks για να το κάνεις εντελώς σαν Mac OS X (αν και το hack για τα μενού έχει πολλά, πολλά bugs).

    Το XFCE είναι σαν το Gnome, αλλά πολύ πιο ελαφρύ. Ένα σπαστικό σημείο του είναι ο file manager, ο οποίος βασίζεται σε tree-view και θέλει συνήθεια.

    Το KDE είναι απίστευτα παραμετροποιήσιμο, έχει κάποιες πολύ καλές εφαρμογές (Kopete, amaroK, Ktorrent, πολύ καλύτερο dashboard από το Gnome, κλπ), αλλά είναι αρκετά πιο βαρύ. Screenshots εδώ. Παλιά υπήρχε η αντίληψη πως το KDE είναι σαν Windows. Κι ενώ αυτή η αντίληψη είναι τρομερά λανθασμένη, γενικώς φαίνεται να προτιμούν το KDE όσοι συμπαθούν και τα Windows.

    Από εκεί και πέρα, υπάρχουν και τα flexbox, διάφορες παραλαγές του nextStep, κλπ, αλλά μάλλον θα σε ξενίσουν αρκετά και δεν τις αναφέρω.

    Προσωπικώς, δε θεωρώ πως υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο πλεονέκτημα που καθιστά το Gnome ή το KDE καλύτερο. Είναι καθαρά θέμα προσωπικής προτίμησης και το καλό με το Linux είναι αυτή ακριβώς η ποικιλία στις επιλογές.

    Για να βάλεις KDE χωρίς φορμάτ και ιστορίες:
    sudo aptitude install kubuntu-desktop

    Για να αλλάξεις σε KDE, log out, πατάς στο sessions και διαλέγεις KDE.

    Αυτό θα βάλει ΌΛΟ το βασικό πακέτο και απαιτεί γύρω στα 300-400MB. Το μειονέκτημα είναι πως θα προσθέσει πολλές νέες εφαρμογές με ίδια λειτουργία με αυτές που έχεις ήδη εγκατεστημένες για Gnome (απλώς οι μεν είναι για Gnome, οι άλλες για KDE).
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  9. #189
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    στην Ελίτ.
    Posts
    1,984

    Default

    θενξ. το βάζω τώρα κι ο JC βοηθός.

    έντιτ : μόλις κατέβασε τα αρχεία μου έβγαλε ένα μπλε παραθυράκι που μου ζητούσε να διαλέξω ποιό από τα 2 (gnome ή kde) θα είναι default. Άφησα το gnome. Αν θελήσω στο μέλλον να το αλλάξω τι πρέπει να κάνω;
    This lovely lady got the thickness
    Can I get a Hell Yeah

  10. #190
    ΧΑΣΙΣΟΚΙΝΗΤΟ locust's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    ▲๏̯͡๏▲
    Posts
    3,615

    Default

    εκει που βαζεις γιουζερνεημ και πασγουορντ κατω αριστερα σου λεει να διαλεξεις σεσσιον. Απο εκει
    [/URL]

  11. #191
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    στην Ελίτ.
    Posts
    1,984

    Default

    xm ok to vala, ola deixnan kala, einai spastiko pou moiazei me windows alla to amarok px deixnei poly kalytera.

    ekei pou peiramatizomoun omws ksafinka eksafanistike i katw mpara. pws mporw na tin ksanaemfanisw? kai den ennow to auto-hide e.

    ekana kai restart ktl alla tpt.


    edit: xm to amarok deixnei kalytero kai twra pou ksanampika se gnome.
    This lovely lady got the thickness
    Can I get a Hell Yeah

  12. #192
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    παίξε αλτ-εφδύο και kcontrol, ψάξε στο cofigure panels μήπως το έχεις κρύψει ή τίποτα τέτοιο.
    κάπου εκεί είναι ένα τικ αλλα δεν έχω πρόχειρο κδε να σου πω που ακριβώς να ψάξεις.

  13. #193
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    στην Ελίτ.
    Posts
    1,984

    Default

    e .
    This lovely lady got the thickness
    Can I get a Hell Yeah

  14. #194
    ΧΑΣΙΣΟΚΙΝΗΤΟ locust's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    ▲๏̯͡๏▲
    Posts
    3,615

    Default

    μιας που πηρα ασυρματο ρουτερ λεω να το κανω επιτελους το ρημαδι να δουλεψει. Επειδη ηδη την εχω πατησει με ενα ασυρματο γιουεσμπη που δεν δουλευει σκεφτομαι να παρω καποιο αλλο, αλλα θελω να δουλευει out of the box να μην μπλεξω οπως με το προηγουμενο και καταληξω με τα νευρα σπασμενα.
    Βρηκα αυτο στο ησοπ http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.616050 , και το ερωτημα ειναι αν μπορουμε να πληροφορηθουμε οτι παιζει στανταρ. Στη σελιδα λεει οτι υποστηριζει λινουκς, αλλα και η προηγουμενη καρτα μου το ιδιο ελεγε.

    Εν παση περιπτωσει εχετε να προτεινετε καποιο αλλο γιουεσμπη που να ξερετε απο προσωπικη εμπειρια οτι δουλευει στανταρ? Δωστε τα φωτα σας.
    [/URL]

  15. #195
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by .
    edit: xm to amarok deixnei kalytero kai twra pou ksanampika se gnome.
    Γενικά, συμβαίνει το εξής: όσα προγράμματα δεν έχουν γραφτεί με τις βιβλιοθήκες του Gnome, δεν παίρνουν κατ' ανάγκην και όλα τα settings (fonts, κλπ). Οι KDE εφαρμογές, παραδείγματος χάριν, θα παίρνουν πάντα τα fonts, skin, κλπ που έχεις ρυθμίσει στο KDE, όχι στο Gnome (ασχέτως αν εκείνη την στιγμή χρησιμοποιείς Gnome, flexbox, οτιδήποτε).

    Η μεγάλη μαλακία είναι με Tcl/Tk-based εφαρμογές, που δεν ρυθμίζονται με τίποτα για να παίρνουν αυτόματα fonts του window manager.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Similar Threads

  1. CodeBlocks ubuntu
    By metamelia3 in forum PC & Games
    Replies: 9
    Last Post: 23-09-2008, 12:03
  2. Ubuntu random freezes
    By Deggial in forum PC & Games
    Replies: 19
    Last Post: 04-12-2006, 19:57

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •