Page 90 of 96 FirstFirst ... 40808889909192 ... LastLast
Results 1,336 to 1,350 of 1429

Thread: Ubuntu.

  1. #1336
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    θα σε πω στον ubuntu τι κάνεις για να έχεις shared έναν φόλντερ!
    πας και κάνεις δεξί κλικ και properties (η απλά alt+enter για να γίνεις πσαγμένος γιουζερ)
    Πας στο τελευταίο τάμπ που σε λέει Share
    Κάνεις κλικ Σαρε διζ φολντερ, και δίνεις ένα σαρε όνομα που θες.
    Επιλέγεις εσύ αν θες να κάνεις κλικ στο Allow others to create and delete files in this folder, και klikαρης Guest Access (for people without a user account) και μετά click στο Create Share.
    Δεν τελειώσαμε , μετά πας στο tab permissions και στο σημείο που λέει Others (ampal-others) δίνεις ότι έχεις και δεν έχεις, και τότε εισαι οκ!
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  2. #1337
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    θα σε πω στον ubuntu τι κάνεις για να έχεις shared έναν φόλντερ!
    πας και κάνεις δεξί κλικ και properties (η απλά alt+enter για να γίνεις πσαγμένος γιουζερ)
    Πας στο τελευταίο τάμπ που σε λέει Share
    Κάνεις κλικ Σαρε διζ φολντερ, και δίνεις ένα σαρε όνομα που θες.
    Επιλέγεις εσύ αν θες να κάνεις κλικ στο Allow others to create and delete files in this folder, και klikαρης Guest Access (for people without a user account) και μετά click στο Create Share.
    Δεν τελειώσαμε , μετά πας στο tab permissions και στο σημείο που λέει Others (ampal-others) δίνεις ότι έχεις και δεν έχεις, και τότε εισαι οκ!
    ΓΑ ΜΑ ΤΟΣ.

    Βασικά δούλεψε το pass τελικά (έβαζα λάθος λολ) αλλά μιας και το φερε η κουβέντα, έκανα αυτό που είπες και πέτυχε!! Το θέμα μου είναι ότι δε ξέρω πώς γίνεται, αφού φτιάξω το shared folder στο ουμπούντου, να τον δει ο Μάκης. Αυτό αφορά τους μακ γιούζερς και όχι τους ουμπούντους και είναι οφφτόπικ, αλλά αν ξέρει κάποιος την απάντηση ας σπαταλήσει λίγο από τον πολύτιμο χώρο αυτού του θρεντ.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  3. #1338
    ρινς antimusic's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    planet motherfucker
    Posts
    2,860

    Default

    σταμάτα να λες "μάκης" kthxbye.
    Talking monkey, yeah, yeah. Came here from the future. Ugly sucker, only says "ficus".



  4. #1339
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by Amnesiac. View Post
    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    θα σε πω στον ubuntu τι κάνεις για να έχεις shared έναν φόλντερ!
    πας και κάνεις δεξί κλικ και properties (η απλά alt+enter για να γίνεις πσαγμένος γιουζερ)
    Πας στο τελευταίο τάμπ που σε λέει Share
    Κάνεις κλικ Σαρε διζ φολντερ, και δίνεις ένα σαρε όνομα που θες.
    Επιλέγεις εσύ αν θες να κάνεις κλικ στο Allow others to create and delete files in this folder, και klikαρης Guest Access (for people without a user account) και μετά click στο Create Share.
    Δεν τελειώσαμε , μετά πας στο tab permissions και στο σημείο που λέει Others (ampal-others) δίνεις ότι έχεις και δεν έχεις, και τότε εισαι οκ!
    ΓΑ ΜΑ ΤΟΣ.

    Βασικά δούλεψε το pass τελικά (έβαζα λάθος λολ) αλλά μιας και το φερε η κουβέντα, έκανα αυτό που είπες και πέτυχε!! Το θέμα μου είναι ότι δε ξέρω πώς γίνεται, αφού φτιάξω το shared folder στο ουμπούντου, να τον δει ο Μάκης. Αυτό αφορά τους μακ γιούζερς και όχι τους ουμπούντους και είναι οφφτόπικ, αλλά αν ξέρει κάποιος την απάντηση ας σπαταλήσει λίγο από τον πολύτιμο χώρο αυτού του θρεντ.
    Connect to the server on your Mac. Now, on your Mac, from Finder's Go menu, choose "Connect to Server." Enter the IP address you just obtained from your PC, preceded by smb://, as shown:
    επίσης

    UPDATE: You can automatically mount your shared drive every time you login to your Mac by adding it to your Login items. In System Preferences, Accounts, choose the "Login Items" tab and add the Volume to the list of apps that automatically start up
    (το απο πάνω δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα, μιας και δεν ξέρω πως θα το "πάρει" αν δει το shared folder offline)
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  5. #1340
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    μου βγάζει απο χτες ενα κόκκινο τρίγωνο από χτες πάνω δεξιά με τα εξής: the update information is outdated και κατι αλλα. Τσεκαρω για update και βγαινει αυτο: Failed to download repository information

    Check your Internet connection. Details: W:Failed to fetch http://de.archive.ubuntu.com/ubuntu/...-i386/Packages 404 Not Found [IP: 141.xx.xx.xx xx]
    , E:Some index files failed to download. They have been ignored, or old ones used instead.

    τι τρεχει ή που να κοιτάξω;
    Vielen Dank für alles was mal war

  6. #1341
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    είναι απλό , δεν βρίσκει το συγκεκριμένο repo
    αν κάνεις και κλικ στο λινκ θα σου δείξει
    Τι κάνουμε τώρα
    πας ή στο

    Applications > Ubuntu Software Centre > Edit > Software Sources..
    ή στο
    System > Administrator > Synaptic Package Manager > Settings > Repositories

    και στο Other Software tab.
    βρες το συγκεκριμένο και κάντω ξεκλικ
    μετά check updates και λογικά είσαι οκ!
    (
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  7. #1342
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    ναιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι
    Vielen Dank für alles was mal war

  8. #1343
    Senior Member Πόσο κάνει 10 συν 7's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    south area
    Posts
    773

    Default

    Μετά από πολύ καιρό αγόρασα να διαβάσω ένα γνωστό περιοδικό του Χώρου. Κατέληξα στο συμπέρασμα ότι ο Χώρος πρέπει να κάνει τη αυτοκριτική του για την παντελής απουσία του από τον αντι-microsoft προγραμματισμό. Τι να το κάνω αν έχει φτάσει τις 15 εκατομμύρια γραμμές κώδικα, όταν την μερίδα του λέοντος σε αυτόν τον κώδικα κατέχει η σύνδεση και η καλύτερη χρησιμότητα του kernel με τις android συσκευές και τις ταμπλέτες. Όταν σε αυτόν τον κώδικα μεγάλη συνεισφορά έχουν προγραμματιστές της microsoft για να αποκτήσουμε την καλύτερη χρηστική επιφάνεια εργασίας που θέλουμε. Είναι λυπηρό που στον Χώρο έχει αναπτυχθεί μια διαπάλη (ο χαμός.) μεταξύ σημαντικότατων ζητημάτων όπως kde ή gnome 3 και chromium ή firefox.Την ίδια στιγμή που ο νέος χρήστης παλεύει να μεταφράσει σε κάποιο θρεντ τον γκουρού γερμανό κάποιου Η-Space για το πως θα συνδέσει (drivers) το hardware με το x,y λίνουξ λογισμικό και άκρη δεν θα βγάλει. το θεμελιώδες ερώτημα που έχω να θέσω είναι το εξής:

    Spoiler
    Κυκλοφορούν ακόμη τα Total Ηacker ρε παιδιά;

  9. #1344
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Για μαρτύρα το περιοδικό .
    Επίσης με τον 3ρι kernel πλέον είναι ελάχιστα τα προβλήματα στο hardware, ακόμα και για συσκευές που δεν βρίσκεις drivers για win.
    Επίσης τι φάση τα Total Hacker? δεν τα έχω ακουστά
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  10. #1345
    Senior Member Πόσο κάνει 10 συν 7's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    south area
    Posts
    773

    Default

    το περιοδικό είναι το Linux Inside. Είπα να τους στείλω ένα γράμμα και να τους πω "πώς φτάσαμε ως εδώ ρε συντρόφια;" αλλά είδα ότι το έκαναν άλλοι πριν από εμένα. Βρίσκω όμως αρκετά ενδιαφέρουσα την στήριξη που παρέχει το περιοδικό σε ένα νεοεμφανιζόμενο φαινόμενο στο χώρα μας που είναι τα Η-Spaces (Ηacker Spaces). Είναι ελεύθεροι χώροι προγραμματικού πειραματισμού κυρίως από φοιτητέλια. Για παράδειγμα ο Patras-Space (P-Space). Mε τον νέο πυρήνα που λες δηλαδή αντιμετωπίζονται και προβλήματα παλαιών hardware; Δώκε κάνα ίνφο επ αυτού. Στα τόταλ χάκερ χρωστάω αυτή την στιγμή τον διάλογό μας. Ας είναι καλά η σουίτα του aircrack... καλό περιοδικό που δουλεύανε τίμιοι εργάτες του λίνουξ και ασχολούνταν κυρίως με χακεριές αλλά έλεγαν και κανά νέο της προκοπής από το χώρο του open source programming.


  11. #1346
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Για τι hardware ακριβώς ψάχνεις drivers; Γενικώς να έχεις υπόψιν πως το πρόβλημα με το "παλιό hardware" είναι πως δεν ήταν ποτέ ανοιχτό, και πάντα λειτουργούσε με binary blobs τα οποία μερικές φορές σταματάνε να λειτουργούν καλά με νεότερους kernels. Ή σταματάνε να λειτουργούν τελείως. Αν έχεις πρόβλημα με παλιό hardware που λειτουργούσε με binary blobs και ψάχνεις τρόπο να το κάνεις να δουλέψει με νεότερους kernels, η συμβουλή μου είναι απλά να το πετάξεις και την επόμενη φορά να πάρεις ένα πλήρως open σύστημα, με κάθε του κομμάτι να έχει πλήρες documentation, και να κάνεις τη δουλειά σου χωρίς άγχος. Ιστορικά η Intel κινείται σε τέτοιες γραμμές, δηλαδή για κάθε τσιπάκι που βγάζει, παρέχει documentation και έχει και δικό της team που δουλεύει ώστε οι drivers για linux/bsd να τρέχουν νεράκι. Άλλες εταιρίες που φτιάχνουν hardware απλά γράφουν το linux στα παπάρια τους και απλά δίνουν binary blobs, και όποτε δουλεύει κάποιος στο kernel, περιμένουμε σα μαλάκες να βγουν νέα blobs. Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μαλακία να περιμένεις τον vendor να βγάλει τον driver για το σύστημά σου, όταν την ίδια δουλειά θα μπορούσες να τη κάνεις μόνος σου αν είχες το documentation. Και ως φαίνεται, ο κύριος λόγος που δεν δίνουν documentation είναι επειδή υπάρχουν υποψίες πως οι εταιρίες παραβιάζουν πατέντες άλλων, μερικές φορές το γνωρίζουν, αλλά τις περισσότερες δεν το γνωρίζουν και φοβούνται πως αν δώσουν documentation θα φανούν τα infringements και θα μπλέξουν με δικαστήρια και πίπες... και στη μέση είμαστε εμείς που πληρώνουμε για μια κάρτα, έναν controller, ένα κάτι, και τελικά η ποιότητα είναι τόσο ΣΚΑΤΑ που λες "γάμα το, βάζω windows γιατί εκεί το μηχάνημα δουλεύει τουλάχιστον". Τόσο πολύ μας έχει γαμήσει το θέμα με τις πατέντες...

    Τέσπα, δες μια ωραία προσπάθεια εδώ για κάρτες γραφικών: http://en.wikipedia.org/wiki/Open_Graphics_Project

  12. #1347
    Senior Member Πόσο κάνει 10 συν 7's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    south area
    Posts
    773

    Default

    α πανέμορφη προσπάθεια αυτή. Ισχύει αυτό που λες ότι οι εταιρίες αρνούνται να δώσουν τον κώδικα επειδή θα υποκλαπεί η πατέντα από κάποια άλλη ανταγωνίστρια. Πρόσφατα διάβασα ότι αρκετές εταιρίες έχουν κινηθεί νομικά ώστε ο ΑCTA να περιλαμβάνει και αυτές τις περιπτώσεις, πράγμα που θα θέσει σε νέα βάση βέβαια τον προγραμματισμό ανοιχτού κώδικα. Γενικά θα προκύψουν πολλά προβλήματα θεμελιώδη για εμένα στο επίπεδο αυτό μιας και διαφαίνεται, πορόλο που είναι σε εμβρυακή ακόμα νομική φάση, ότι οι εταιρίες θα προσπαθήσουν να προστατεύσουν τις πατέντες τους με κάθε τρόπο.

    Έχω μια Ati radeon Xpress 200m σε φορητό με Intel. Όπως καταλαβαίνεις δεν μου μένουν και πολλά περιθώρια για αλλαγή. Βέβαια στον επιτραπέζιο είμαι μια χαρά από άποψη υποστήριξης hardware. Έχω τα Linux Mint 12 (Lisa) και η κάρτα γραφικών μου υπολειτουργεί με τους default drivers ενονόματι Gallium που μου τους φόρεσε μετά την εγκατάσταση. Δοκίμασα τους proprietary drivers αλλά τα πράγματα έγιναν χειρότερα.

  13. #1348
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Όχι, δε κατάλαβες, δε δίνουν documentation (source code ούτε για αστείο) γιατί φοβούνται πως μάλλον έχουν παραβιάσει πατέντες άλλων!

  14. #1349
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Εγώ επειδή είμαι με ένα πανάρχαιο PC και το πάω για αναβάθμιση σκέφτομαι να κάνω το βήμα και να πάρω xendesktop. Ουσιαστικά θα κάνω boot σε linux, με τα πάντα Intel για γρήγορο 2D και τυπικό 3D, και μετά μέσω του xendesktop να τρέχω ένα windows vm το οποίο όμως δε θα κάνει render μέσω ένος virtual device αλλά θα μιλάει με μία pci-e κάρτα που θα του κοτσάρω με τον driver των windows... ΠΟΥΤΑΝΑ CITRIX ΠΑΡΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΟΥ.

  15. #1350
    Senior Member Πόσο κάνει 10 συν 7's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    south area
    Posts
    773

    Default

    αχα. Το λίνουξ θα το σηκώνει όλο αυτό όμως ικανοποιητικά;
    Εγώ είχα κάνει κάτι παρόμοιο με το VirtualΒοx να τρέχει XP και δεν το έτρεχα καλά γιατί μίλαγε με την υπολειτουργούσα κάρτα γραφικών των λίνουξ
    Το xendesktop είναι άλλη φάση?

Similar Threads

  1. CodeBlocks ubuntu
    By metamelia3 in forum PC & Games
    Replies: 9
    Last Post: 23-09-2008, 12:03
  2. Ubuntu random freezes
    By Deggial in forum PC & Games
    Replies: 19
    Last Post: 04-12-2006, 19:57

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •