Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 29 of 29

Thread: Fall of Efrafa - Owsla

  1. #16
    agit-spam attack Agoraphobic_S.I.'s Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    ΣΤΗ ΛΙΤΑΝΕΙΑ
    Posts
    1,929

    Default

    Δισκάρα ατέλειωτη το Owsla, pity the weak, soul to bare και ομόνυμο είναι μεγάλες κομματάρες. Και είναι ο μόνος δίσκος τους που crustίζει, μη λέμε ο,τι να 'ναι.

    Για το τελευταίο χρειάζομαι πολλές ακροάσεις για να έχω άποψη.

  2. #17
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    ωραίο είναι το owsla μωρέ, δεν την έπαθα όπως θα περίμενα (τα κωλοβιολιά ποτέ δεν τα χώνεψα). το δεύτερο το κράζανε όλοι οπότε δεν το έχω ακούσει, ας τσεκάρομε το inle όμως.

  3. #18
    Bastard Samurai Pitsadoros's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    σκατά και εμετός
    Posts
    2,842

    Default

    de tin paleuei kastanaki to inle. samats den eixame arketous postrokades. to owsla omws ikonoklast einai diskaros me klasi k kiros k mia xara NEOKRAST einai k ntaksei ti na mas peis k esi les k ksereis apo ksena
    Cut your flesh and worship Santa

  4. #19
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Για την πουτσάρα λέμε. Αρχής γενομένης απο τον ήχο, σε μια οποιαδήποτε χαρκορ punk μπαντα δε θα έδινα βάση. Αυτοί οι γελοίοι όμως θέλουν να έχουν βιολιά και ακουστικές κιθάρες με ρηβερμπάρες, παρόλα αυτά οι κιθάρες τους είναι τόσο κούφιες και "περιποιημένες" και τα τύμπανα δεν ακούγονται. Μιλώντας γι' αυτά ο ντραμερ είναι ανόρεχτος και αργός και μάλλον πόστικα πράγματα θέλει να παίξει ο άθρωπος και εδώ αλλού τον έφερε η πουτάνα τύχη. Η δε φωνή αν σας πείθει δεν έχω θέμα (εμένα καθόλου πάντως). Βάλτε για πλάκα στο καπάκι ένα κομμάτι disfear/τραγιδι/fromashesrise (ή ό,τι αγαπάτε) μετά απο ένα κομμάτι τους και εντοπίστε τις διαφορές. Όλα αυτά ωστόσο είναι λεπτομέρειες για μας που είμαστε αδερφάρες και τα προσέχουμε και δεν είναι τίποτα μπροστά σε αυτό που ουσιαστικά κάνουν οι fall of efrafa σ'αυτό το δίσκο. Οι οποίοι αντι να παίξουν το post τους που παίχτηκε καλύτερα απο εκατό άλλους, αποφασίζουν να φτιάξουν ένα αίσχος που θα είναι pretty cool, θα έχει βιολιά, δεκάδες ανούσια "ατμοσφαιρικά" μέρη με ακουστικές, δεκάλεπτα κομμάτια χωρίς λόγο, τετριμμένα ριφφ (και ένα ηλίθιο maiden στο a soul to bear για να γελάει ο κόσμος), με την κατάλληλη αισθητική επένδυση απο artwork με textures χαρτονάκια και δεντράκια και -γουάου η μεγάλη έμπνευση- ΓΑΜΗΜΕΝΟ crossover με d-beat ρυθμικά για να είναι post-hardcore-neocrust and eh doesnt afraid of anything!! Το καλύτερο παράδειγμα για το πόσο ορισμός του αποκρουστικού δήθεν είναι αυτό, είναι το φινάλε του δίσκου όπου ακούμε έξι (6) λεπτά ενός sample με πουτσόβροχο, αυτό θα πει ατιμόσφαιρα! Είναι τόσο κακό και ψεύτικο που ντρέπομαι να το ακούσω, ντρέπομαι που το εκθειάζετε.
    Last edited by ikonoklast; 25-07-2009 at 05:26.

  5. #20
    ΑΓΑΠΗΣΑ ΤΟ SLUDGE GG*'s Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    3,987

    Default

    ειναι λιγο δηθεν τα τυπακια αλλα για την πουτσαραδεν τους λες

    εδω ακουτε τοσες πουστριλες γ εθνικης αυτοι σας χαλασαν
    ΚΟΚΚΑΛΙΚΟ ΚΤΗΝΟΣ

    http://www.youtube.com/watch?v=NxsVERUpM6I

  6. #21

    Default

    dikaiologw tin kata t alla adikaiologiti epithetikotita tou oumpilikal giati krinontas apo tin wra thewrw poli pithano na itan methismenos otan postare

    panw sti dithenia exw na pw oti kamia mpanta de mas/sas xrwstaei eilikrinia k kamia de tha kamei to lathos na apokiriksei emesa i amesa diskous me eksairesi tous metalika k tous bad religion!

    to lathos einai na mi vlepoume oti i atmosfaira k i kainotomia k to MINIMA tou owsla pernietai sto edw k twra (i sto ekei k tote) k einai malakia na krinoume me vasi ti akolouthise. nomizw o oumpilikal de tha tan toso austiros an i mpanta den eixe vgalei tous dio epomenous diskous. to vriskw ipervoliko na tou fainontai ola toso skata k poli perissotero apo ti stigmi pou einai ola gamata. gousta omws

    i sigkrisi me tous krastades einai episis akiri, afou einai sa na krinoume to kommati arsonist's prayer twn catharsis me vasi to poso krast einai (milame gia kommati pou periexontai pentakosa diaforetika eidi mousikis) k na krazoume legontas oti thelan na paiksoun alla eidi k valane k ligo d-beat gia na megalwsei to target group tou kommatiou. tetoioi diskoi k kommatia einai sto apirovlito

    mega lathos na milame gia skopimotites se tetoies mpantes ikonoklast. anempneustoi ksanempneustoi, flwroi kseflwroi oi fall of efrafa einai tetoia mpanta opote k malakies na paizoun einai TETOIES malakies ap autes pou dexesai san anagkaio kako xwris na mporeis na krakseis stirizomenos stin elleipsi eilikrinias, tin opoia etsi k alliws de sou xrwstane e?

    ksanakou to disko k skepsou oti einai FILOI sou

  7. #22
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Αυτό με τις ειλικρίνιες και τα χρεωστούμενα δεν είναι πολύ σωστό. Αμοιβαία ούτε εγώ χρωστάω σαν ακροατίσκος να μην γίνομαι μαλάκας όταν ακούω μαλακίες. Το κατώφλι γενικά για να συγχωρούμε κάποια πράγματα σε μια μπάντα είναι: να είναι φίλοι μας όπως λές, να μην έχουν τρομπάρει χοντρά στις επόμενες δουλειές τους, να δίνουν οπουδήποτε και με οποιοδήποτε τρόπο την αίσθηση ότι μπορούν να προσφέρουν κάτι σημαντικό στον ήχο τους, να μην έχουν μαλακία artwork, να είναι κομμουνιστές/σκληροί diy ή τα μέλη τους να είναι απο καταφρονεμένες κοινωνικές ομάδες (πρόσφυγες, καθαρίστριες, μουσουλμάνες λεσβίες στο ιραν κλπ).

    Αυτοί δεν κάνουν τίποτα απο τα παραπάνω και χωρίς να λέω ότι οι άνθρωποι έχουν σκοπιμότητες και ΔΟΛΙΑ κίνητρα όταν παίζουν το crossover τους στο owsla παρ' όλα αυτά δε με πείθουν με την καμμία όσο λέτε εσείς και πρέπει να το πω μπας και γίνει κανα flame. Η σύγκριση με τους κραστάδες είναι η μόνη δίκαιη γιατί αν συγκρίνω τα βιολιτζίδικα τους με τύπους όπως οι godspeed/mnt.zion ή το post τους με τίποτα neurosis θα πέσει κάνας σοβάς να μας πλακώσει και δε το θέλω καθόλου. Το arsonist's prayer είναι ένα θαυμαστό έπος και χαρακτηριστικό παράδειγμα του πώς μπορεί μια ικανή μπάντα να χώσει διακόσους ήχους σε ένα κομμάτι και να μη βγει σούπα αλλά να έχει χαρακτήρα και να γαμάει. Έκανα και ξεθάβιν τώρα τις προάλλες που έλεγες για το σπλιτ και γουστάρισα με τη σειρά μου. Σε σύγκριση με αυτό και με βάση τα παραπάνω στα αυτιά μου οι fall of efragka απλά χάνουν.

    σπύροςcrust-13-

  8. #23
    agit-spam attack Agoraphobic_S.I.'s Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    ΣΤΗ ΛΙΤΑΝΕΙΑ
    Posts
    1,929

    Default

    Ρε ικονοκλαστ και γιατί να μπεις στον κόπο να συγκρίνεις τους φολ με την υπόλοιπη κραστ σκηνή; Απλά άκουσες, δε σε πείσανε/τους σιχάθηκες/το άλλαξες αμέσως. Τα υπόλοιπα είναι λίγο περιττά, δεν νομίζεις; Κι εγώ που τους γουστάρω δηλαδή δεν θα κάτσω να πω πόσο γαμάνε την μισή κραστ σκηνή ασδασδφφασ γιατί δεν θα έχει τόσο νόημα, θα είναι σαν να προσπαθώ να μειώσω την ίδια τη σκηνή εξυψώνοντας παράλληλα τους φολ. Επίσης νομίζω το ότι κρίνεις μια μπάντα με βάση τα (στενά) όρια ενός είδους όπως το κραστ, σε εμποδίζει να κρίνεις ανοιχτόμυαλα.

    Όχι παρωπίδες στην κουλτούρα μας.

  9. #24
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by Agoraphobic_S.I. View Post
    Ρε ικονοκλαστ και γιατί να μπεις στον κόπο να συγκρίνεις τους φολ με την υπόλοιπη κραστ σκηνή; Απλά άκουσες, δε σε πείσανε/τους σιχάθηκες/το άλλαξες αμέσως. Τα υπόλοιπα είναι λίγο περιττά, δεν νομίζεις;
    λολ, πόσο αυτονόητο είναι ότι τα "υπόλοιπα" είναι ο πυρήνας της κουβέντας, ο λόγος ύπαρξης του album section, του παρόντος θρεντ και των ποστ μου σ' αυτό. Το να συγκρίνεις μουσική με άλλη μουσική είναι εντελώς θεμελιώδες, ειδικά αν αναφέρεσαι στον ήχο μιας μπάντας. Υπάρχει επίσης ένα γενικό θεώρημα για αυτά τα θρέντς που λέει ότι σε κάθε έναν τύπο που βρίζει μια μπάντα αντιστοιχεί τουλάχιστον ένας που του λέει ότι δεν χρειαζόταν και τουλάχιστον πέντε που λένε "γουάου, γαμάει".

    Κι εγώ που τους γουστάρω δηλαδή δεν θα κάτσω να πω πόσο γαμάνε την μισή κραστ σκηνή ασδασδφφασ γιατί δεν θα έχει τόσο νόημα, θα είναι σαν να προσπαθώ να μειώσω την ίδια τη σκηνή εξυψώνοντας παράλληλα τους φολ. Επίσης νομίζω το ότι κρίνεις μια μπάντα με βάση τα (στενά) όρια ενός είδους όπως το κραστ, σε εμποδίζει να κρίνεις ανοιχτόμυαλα.
    Όχι παρωπίδες στην κουλτούρα μας.
    Eίπα ακριβώς απο πάνω ότι το κομμάτι των catharsis για το οποίο λέμε είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα καλής αφομοίωσης διαφόρων "ειδών". Λέω επίσης ότι οι FoE δεν το πετυχαίνουν αυτό και για το owsla στέκομαι στην πιο δίκαιη σύγκριση που μπορεί να γίνει, με το crust όπου τα καταφέρνουν καλύτερα και είναι και το κυρίαρχο στοιχείο εδώ. Γιατί η σύγκριση των άλλων πραγμάτων που πάνε να χώσουν στον ήχο τους -όπως αποδεικνύεται και στις άλλες δουλειές τους πολύ περισσότερο- είναι ένα δράμα. Αν δεν καταφέρνουν μία φορά να δώσουν κάτι καινούργιο στο crust δεν το καταφέρνουν εκατό στο να δώσουν κάτι καινούργιο στο ευρύτερο "post". Συνολικά, άρα, για μένα δεν καταφέρνουν να δώσουν κάτι καινούργιο σε οποιοδήποτε γήπεδο και αν διαλέξεις να τους χώσεις μέσα. Τώρα γι' αυτό το ροφλ με τα ανοιχτόμυαλα και τις "κουλτούρες μας", μεγάλα παιδιά είμαστε.

  10. #25
    agit-spam attack Agoraphobic_S.I.'s Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    ΣΤΗ ΛΙΤΑΝΕΙΑ
    Posts
    1,929

    Default

    Ωραία, τώρα σε κατάλαβα καλύτερα. Δεν έχω κάτι να προσθέσω, ο καθένας φυσικά έχει την άποψή του.

    Επίσης, είναι προφανές ότι κάνω πλάκα στην "κουλτούρα μας".

  11. #26
    bosch scheducktion Yanqui's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    σταδιαλα
    Posts
    1,885
    σὲ ὅ,ποιον ἔχῃ τατουὰζ
    στὴ μάνα του ῥίχνω μπαρὰζ

  12. #27
    ΑΓΑΠΗΣΑ ΤΟ SLUDGE GG*'s Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    3,987

    Default

    παει η μαλακια συννεφο και εκει τελικα
    ΚΟΚΚΑΛΙΚΟ ΚΤΗΝΟΣ

    http://www.youtube.com/watch?v=NxsVERUpM6I

  13. #28
    μπήκα στη μέση Shrinebuilder's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    1,240

    Default

    Έχω λιώσει

    http://rocking.gr/modules/forum/show...1&postcount=32

    Όταν όλα τα γκρουπ αυτού του είδους ΑΠΟΒΑΛΛΟΥΝ τις Neurosis επιρροές θα κάτσω να ασχοληθώ σοβαρά μαζί τους.

    Δηλαδή έλεος ε!
    Έχουν επιρροές? Στην πυρά!
    Αν όλες οι doom/stoner μπάντες δεν αποβάλλουν όλες τις Sabbath επιρροές τους, δεν ξανασχολούμαι μαζί τους. Oh wait...


    Α, και το θεϊκό:

    http://rocking.gr/modules/forum/show...6&postcount=47

    Όταν τους άκουγε αυτός εσείς τους λέγατε φολοφεφαφαφαφα.
    Last edited by Shrinebuilder; 27-07-2009 at 18:14.
    But I'm a creep, I'm a squirtle.



    τὸν Τᾶφο τὸν Πανάγιο στὸ Ἰσραῆλ γαμάω
    καὶ στῶν Ῥαββίνων τὰ ὄστὰ χούνω καὶ κατουρνάω

  14. #29
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    αχαχ, δεν είχα ξαναδεί θρεντ στο ροκιν. Είναι ένα φόρουμ με φιξξξερς και στο ER είναι ΜΕΤΑΛΑ κι έτσι;

Similar Threads

  1. [Cinema] The Fall (2006)
    By Harbinger of Death in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 9
    Last Post: 16-12-2008, 02:32
  2. Dekadent - The Deliverance Of The Fall
    By Kveldssanger in forum Albums
    Replies: 1
    Last Post: 06-05-2008, 13:54
  3. Fall Of Efrafa - Elil
    By Pitsadoros in forum Albums
    Replies: 3
    Last Post: 13-12-2007, 12:34
  4. Fall of The Leafe - Aerolithe
    By Toufas in forum Albums
    Replies: 0
    Last Post: 09-09-2007, 20:32
  5. Rise and Fall...
    By The_Emperor in forum General Discussion
    Replies: 27
    Last Post: 06-02-2004, 21:24

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •