Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 52

Thread: [ στέρεο νόβα ]

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    top of the world, ma!
    Posts
    292

    Default [ στέρεο νόβα ]

    Εδώ λοιπόν θα λέμε πόσο πολύ μας άρεσαν/αρέσουν, πόσο εκπληκτικό γκρουπ υπήρξαν και σε γενικές γραμμές καλά λόγια για ένα καλό συγκρότημα!

    Για όποιον δεν ξέρει, Κωνσταντίνος Βήτα, Μιχάλης Δέλτα και Αντώνης Πι (για ένα μεγάλο διάστημα αλλά όχι από την αρχή-αρχή και όχι μέχρι το τέλος-τέλος), πολύ ωραίες μουσικές και ακόμα ωραιότεροι στίχοι, η πρώτη μου επαφή ουσιαστικά ήταν ένα σιντάκι με 5 κομμάτια τους που είχα από ένα Ποπ+Ροκ, δε θυμούμαι πότε ακριβώς, θυμούμαι όμως ότι δε μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση γιατί ήμανε και μικρό παιδί και αυτά τα ρέιβ (!) δε μ'αρέσανε αλλά επρόκειτο χαλαρά περί θέματος τάιμινγκ γιατί λίγο καιρό αργότερα το ξανάκουσα και μ'άρεσε πολύ πολύ και κόλλησα. Γνώμη μου είναι πως οι δίσκοι τους είναι ό,τι καλύτερο έχει δώκει αυτή η χώρα (!!!) για ταξίδια το βράδυ. Με αυτοκίνητα ή παπόρια, σε δωμάτια ή παράθυρα. Αμέ.

    Πείτε και 'σεις.

    Επίσης επειδή ήταν και παράξενα τα χρόνια τότε και επειδή σταμάτησαν σχετικά νωρίς δεν έχουν λάβει την αναγνώριση που τους αρμόζει νομίζω. Οπότε η καλή μου πράξη για σήμερα θα είναι ανεβάσω μέχρι το βράδυ Ντισκολάτα και Βιταμίνα να ακούσει όλος ο κοσμάκης ΒήταΔέλταΠιΤοΤελευταίοΧτύπημα. Ας βοηθήσει και κανένας άλλος να ανεβάσει τίποτε ομώνυμα ή Τέλσονς ή Ασύρματους Κόσμους να αναβαθμίσουμε ουσιαστικά και άμεσα αυτή τη γειτονιά.

    Τέλος, ας μη γίνει άλλο ένα τόπικ με ξερό κόπυ/πέιστ στίχων ή επικόνιση εξωφύλλων. Ας συζητήξουμε και λίγο. Έτσι, για αλλαγή.
    πες μου πάλι πως θα βλέπω όνειρα κι όταν πεθάνω
    πως περισσότερο από τώρα θα μπορώ να σ' αγαπάω

  2. #2
    Ryan Gosling zihuatanejo's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Islington.
    Posts
    1,665

    Default

    Τάαακη...
    Θυμάσαι τόοτε που....?
    ΟΧΙ


    Πάρα πολύ καλοί. Τι να λέμε. Πρώτη επαφή κάπου στο δημοτικό στο σπίτι μιας γνωστής - φοιτήτριας - τρελής φαν.
    Υπήρξε περίοδος, που έλιωνα ολημερίς σιντί τους. Πού τα έχω δώσει γμτ, δε θυμάμαι ρε.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    the docks.
    Posts
    7,354

    Default

    είχα ακούσει στέρεο νόβα πολύ καιρό πριν πατήσω στην Αθήνα, αλλά με το που την επισκέφτηκα πρώτη φορά κατάλαβα τη μεγαλοπρέπεια αυτής της μπάντας. Οι Στέρεο Νόβα είναι τα θολά φώτα της πόλης όταν γυρίζεις αργά το βράδυ με αυτοκίνητο, είναι τα βρώμικα σοκάκια, είναι τα ανέκφραστα πρόσωπα της μεγαλούπολης. Πανεύκολα από τις πιο αισθαντικές δημιουργίες αυτού του τόπου. Κάτι ακούστηκε και για επανένωση, ελπίζω να γίνει και να μπορέσω επιτέλους να τους δω.

    Ανεβάζω Ομώνυμο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    66° 9' 0" North, 23° 15' 0" West
    Posts
    8,909

    Default

    Η αλήθεια είναι οτι για τους συγκεκριμένους το όλο θέμα timing είναι μάλλον το σημαντικότερο. Όταν έπρεπε μάλλον δεν ήμουν σε κατάσταση να τους εκτιμήσω ιδιαίτερα και μετά δεν υπήρχαν και ιδιαίτερα ερεθίσματα μια που το είχαν διαλύσει και οι μετέπειτα δουλειές των μελών τους δεν μου έκαναν και πάρα πολύ κλικ. Από την άλλη ποτέ δεν είναι αργά και μια που το αφρολεφτ θα ανεβάσει τα αλμπουμ μάλλον είναι μια καλή ευκαιρία να τα ξανακούσουμε λιγο πιο προσεκτικα.
    and light it up forever, and never go to sleep

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    μες της γης το πυρωμένο κέντρο
    Posts
    2,112

    Default

    αδέρφια υπάρχει τόπικ παλιό
    http://www.electricrequiem.com/forum/vi ... light=nova

    4 τουλάχιστον αριστουργηματικοί δίσκοι και άλλοι τοσοι απ τισ σολο καριέρες

    εντιτ :ανέβασα το Ntiskolata
    "i speak without reservation from what i know and who i am. i do so with the understanding that all people should have the right to offer their voice to the chorus whether the result is harmony or dissonance, the worldsong is a colorless dirge without the differences that distinguish us,

  6. #6
    Senior Member Mostos's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Νυκτερινός Περίπατος
    Posts
    2,514

    Default

    είναι δυνατό να ακούσουμε τίποτα;

  7. #7

    Default

    Έχω το ΤΕΛΣΟΝ σε διπλή κασσέτα εταιρίας (\μ/) και ήθελα απλά να το πω, μα το θέμα είναι πως οι Στέρεο Νόβα υπήρξαν ό,τι καλύτερο είδε η ελλάδα στα 90's (με διαφορά) και ήταν ένα πραγματικά ΚΑΛΟ συγκρότημα (και όχι "καλό για Ελλάδα") και οι στίχοι του "Προάστια" διαλύουν ψυχολογίες σε συνδυασμό με τη μουσική, και φακ, γαμώ τον σύμπο που τους είχε δει πιτσιρικάς, και έχουμε ξαναμιλήσει στο παρόν φόρουμ για Στέρεο Νόβα, και πρέπει να αναφέρουμε το όνομα του Coti K. επίσης, και το ομώνυμο είναι μεγάλος δίσκος γενικώς και μπράβο στον χολκ που το ανεβάζει, και ήθελα να μαι και εγω στην ταράτσα με το κασσετόφωνο που ηχογραφούσαν, και με ψήσατε να ξανακούσω μετά από καιρό :τατσντ:

  8. #8
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    Default

    θελω να πω, οτι υστερα απο ποστς του συμπου και λοιπων δημοκρητικων δυναμεων κατεβηκε η φουλ ντισκογραφυ τους. Δυστυχως σε συνδυασμο των ελαχιστων ωρων που ειμαι αθηνα σπιτι, συν την ηττα του μπ3 πλεηερ εχω καταφερει να ακουσω μηδαμινα ας πουμε δειγματα. Θα πρεπει να καταφυγω σε μοντα/αγορα και να επανελθω στο τοπικ.
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

  9. #9
    Senior Member dyingfreedom's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Sleepy Town
    Posts
    5,037

    Default

    Πολύ ενδιαφέρουσα μπάντα και πολύ μπροστά από την εποχή τους.
    Το ντισκολάτα παραμένει απλησίαστο από κάθε είδους κακέκτυπο που εμφανίστηκε μετέπειτα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    top of the world, ma!
    Posts
    292

    Default

    πφ, μαλακία
    Μια φορά ένιωσα καιγώ μια κάποια υπερηφάνια για ένα τόπικ μου και ήταν τελικά επανάληψη προηγουμένων =/ . Τες πα, δεν το είχα πάρει χαμπάρι τότε το άλλο τόπικ, το διάβασα τώρα και ο Καρλμικάζης έχει κάνει ένα γαμάτο ποστ και ο Σόλος ένα κακό, για όποιον κρατάει στατιστικά δλδ.
    Μώστε αν διάβαζες και λιγάκι το τόπικ θα έβλεπες ότι ανεβάζουμε αζ γουί σπηκ.
    Τες πα, κάμετε ότι θέλετε με το παρόν, κλειδώστε το, σβήστε το (σκίστε το, κάφτε το, γαμήστε το!), κρατήστε το, οτιναναι, αρκεί που μας έδωκε την αφορμή και ανεβάζουμε ωραίους δίσκους! Ή να γράψουμε περισσότερες λέξεις για ό,τι έκαμαν οι τύποι και αφότου έμειναν από μπετζίνα οι ΣΝ. Ή να εξηγήσει κάποιος αν ο Coti K ήταν απλά ο ηχολήπτης/παραγωγός τους ή κάτι παραπάνω, αφανές_μα_κανονικό_μέλος_τους ας πούμε. Υπάρχουνε λύσεις πάντως.
    Τι καλά!



    (πάντως αν όντως ο Σύμπος τους είχε δει λάιβ πιτσιρικάς, ζηλεύω πολύ ε)


    έντιτ:
    @ Ντάινγκ
    κακέκτυπο; ποιους εννοείς; αν τους Μίκρο, θα έλεγα πως η σχέση τους μουσικά είναι μάλλον μικρή, θέλω να πω ότι ναι, ήταν/είναι και τα δυο ελληνικά γκρουψ που έπαιζαν ηλεκτρονική (ας πούμε γενικά) μουσική αλλά η προσέγγιση του καθενός ήταν/είναι ολότελα διαφορετική.
    πες μου πάλι πως θα βλέπω όνειρα κι όταν πεθάνω
    πως περισσότερο από τώρα θα μπορώ να σ' αγαπάω

  11. #11

    Default

    επίσης, ακούγεται έντονα reunion για συναυλίες.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    the docks.
    Posts
    7,354

    Default

    μακάρι.

    εγώ λέω πως επειδή αυτό το τόπικ αποτελεί μια πολύ όμορφη προσέγγιση στο θέμα Στέρεο Νόβα, να μην κλειδωθεί και να μεταφερθούν τα καλά ποστς από το παλιό τόπικ σε τούτο δω. Μοντς τι λέτε?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    66° 9' 0" North, 23° 15' 0" West
    Posts
    8,909

    Default

    ε δεν θα κλειδωθει αλλα δυστυχως η επιλογη μερτζ δεν υπαρχει =( οποτε συνεχίστε να τα λετε ωραια δωθε
    and light it up forever, and never go to sleep

  14. #14
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default

    καταπληκτικοί, έχω και το πρώτο σε βινύλιο. Τους έχω δει σε συναυλία το 1997 (πολιτιστική πρωτεύουσα, μαζί με Μπομπ Γκέλντοφ) και είχαν και τραγουδίστρια για μερικά κομμάτια.
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  15. #15
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    Quote Originally Posted by Mitsmann
    θελω να πω, οτι υστερα απο ποστς του συμπου και λοιπων δημοκρητικων δυναμεων κατεβηκε η φουλ ντισκογραφυ τους. Δυστυχως σε συνδυασμο των ελαχιστων ωρων που ειμαι αθηνα σπιτι, συν την ηττα του μπ3 πλεηερ εχω καταφερει να ακουσω μηδαμινα ας πουμε δειγματα. Θα πρεπει να καταφυγω σε μοντα/αγορα και να επανελθω στο τοπικ.
    το φαιλ που κυκλοφορει στο νετ με την δισκογραφια εχει και τα βιντεοκλιπ τους που γαμανε.

    οντοπικ τωρα

    μπροστα απο την εποχη τους , πανεμορφοι απλοι στιχοι αλλα μουσικα με κουραζουν .
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •